Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie VHS Macrovision

andrzejlisek 09 Wrz 2009 16:43 3126 5
  • #1 09 Wrz 2009 16:43
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Posiadam kartę AverTV Studio 303.

Kiedyś miałem w rękach kilka kaset z wypożyczalni oraz jedną kupioną oryginalną kasetę z filmem. Słyszałem, ze takie kasety mają Macrovision, co powoduje, ze po przegraniu na drugą kasetę, nagranie ma zmienną jasność i nie nadaje się do oglądania.

Nie posiadam dwóch magnetowidów, więc wykorzystałem komputer. Nagrywałem na próbę kilkuminutowe fragmenty tych kaset, żeby z ciekawości zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Nagrania wypadły prawidłowo i bez żadnych błędów.

Czy bardziej prawdopodobne jest to, ze te kasety nie miały Macrovision, czy to, ze tunery komputerowe działają jak telewizor, czyli prawidłowo odbierają sygnał? Macrovision wykorzystuje fakt, że nagrywający magnetowid działa trochę inaczej niż telewizor i przez to nagranie jest zniekształcone.

Czy w sygnale CVBS z odtwarzaczy DVD jest Macrovision, co miałoby uniemożliwić przegranie płyty DVD na kasetę VHS? jeżeli tak, to zrobię próbę z odtwarzaczem DVD.

• #2 10 Wrz 2009 13:34
    h jaworski
    Poziom 39  

Już przy przegrywaniu z kasety na kasetę na różnych magnetowidach objawy były różne na 1 było strasznie to widać na innych nie było wcale widać wszystko zależało od wykonania danego typu magnetowidu. Nie znaczyło to że kaseta nagrana na vcr na którym nie było objawów była odtwarzana dobrze na wszystkich vcr. Jak się ma sprawa z kartami to nie wiem.

• #3 13 Wrz 2009 02:06
    Sting
    Specjalista - kamery

Na płytach DVD jest macrovision powodujący przy kopiowaniu analogowym zakłócenia w poziomie luminancji. Takie najazdy ciemno-jasno aż do zerwania synchronizacji. Ten system nie działa podczas kopiowania cyfrowego DVD. Dla absolutnie cyfrowego Bluray wymyślono zupełnie inne przeszkody, które niebawem nas dotkną.

• #4 15 Wrz 2009 14:51
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Sting napisał:
    Na płytach DVD jest macrovision powodujący przy kopiowaniu analogowym zakłócenia w poziomie luminancji. Takie najazdy ciemno-jasno aż do zerwania synchronizacji. Ten system nie działa podczas kopiowania cyfrowego DVD. Dla absolutnie cyfrowego Bluray wymyślono zupełnie inne przeszkody, które niebawem nas dotkną.

Nie bardzo rozumiem. Mi się wydaje, że w samej płycie DVD jedyne zabezpieczenie to jest CSS, który utrudnia cyfrowe skopiowanie zawartości (już od dawna są programy umożliwiające złamanie CSS), natomiast to "macrovision" w DVD jest to chyba najwyżej modyfikacja sygnału analogowego video wykonywana przez odtwarzacz. Bo żeby otrzymać film, to trzeba na bieżąco odczytać dane z płyty, odpowiednio je przerobić, zeby otrzymać cyfrowy obraz, a następnie przekonwertować sygnał na analogowy lub cyfrowy w zależności, przez jakie złącze jest podłączony telewizor. Dopiero na sygnał analogowy PAL/NTSC można nakładać modyfikacje "oszukujące" magnetowid (bo taki cel ma macrovision), wcześniej się chyba nie da. Czy mam rację?

Pytałem się tylko, czy najczęściej odtwarzacz (wszystko zależy, jak jest zbudowany dany odtwarzacz, a nie od tego, co jest na samej płycie DVD) generuje "zabezpieczony" sygnał analogowy przy każdej płycie, czy tylko przy płytach z CSS?

• #5 15 Wrz 2009 15:41
    jur1
    Specjalista techniki DVD

macrovision
    1. system zabezpieczeń uniemożliwiających kopiowanie cyfrowych nagrań z płyt DVD na nośniki analogowe i cyfrowe.
    2. Sposób zabezpieczenia przed kopiowaniem analogowego nagrania filmu na taśmie magnetowidowej - polega na dodaniu dodatkowego sygnału zakłócającego proces duplikacji.
    CSS
    http://www.zgapa.pl/zgapedia/Content_Scrambling_System.html

• #6 19 Wrz 2009 23:57
    Sting
    Specjalista - kamery

Płyta DVD może zawierać w sobie informacje o Macrovision i CSS.
    Uporządkujmy:
    CSS - kod regionalny do odtwarzania
    Macrovision - informacja dla odtwarzacza aby generował zabezpieczenie zapobiegające skopiowaniu materiału.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME