Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie główne na "żarówkach" LED.

Dar.El 30 Gru 2010 13:22 218709 233
  • #151 30 Gru 2010 13:22
    Dar.El
    Poziom 40  

Tylko diody świecące ciepłą bielą mają odwzorowanie koloru powyżej 80% i jest to najważniejszy parametr światła w oświetleniu mieszkania.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #152 03 Sty 2011 07:28
    seba_x
    Poziom 31  

Cree wprowadziło ostatnio diodki o cri 90% :-)

• #153 25 Mar 2011 11:53
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #154 26 Mar 2011 12:44
    Dar.El
    Poziom 40  

Widać że nie przeczytałeś całego tematu. To jest kuchnia a nie warsztat elektroniczny w którym montuje się elementy SMD. W nocy gdy wchodzi się z ciemnego pomieszczenia jest problem z przyzwyczajeniem się do zbyt dużej jasności, chyba dorobię w końcu regulację. Diody LED świecą bezpośrednio w dół, nie korzystam z żadnej optyki ani szkiełek upiększających i całe światło oświetla wyposażenie kuchni. Świetlówki korzystają z opraw i reflektorów, niestety ale spora część światła jest tracona i zostaje połowa ale dobrze za to rozproszona. Rozproszenie uzyskałem stosując 6 punktów oświetlenia na 7m² kuchni.

• #155 27 Lip 2011 22:28
    metylek
    Poziom 15  

Jestem po aplikacji zestawu: 2 żarówki MX-3 i dwie MX-6 do pomieszczenia ok. 6m2.
    Umieściłem na arkuszach blachy Alu 20 x 20 cm, grubości 5mm (!)
    MX-3 wysterowałem na 350mA, MX-6 na 875mA.
    Kilka spostrzeżeń:
    1. Różnica w jasności (MX3 - MX6) zauważalna, fakt, ale, rzekłbym, nie na tyle, żeby usprawiedliwić silne grzanie MX6
    2. po dwugodzinnych testach obu zestawów MX3 mają temp. letnią, ledwie wyczuwalną, natomiast MX6 to dobre 45 stopni (może nawet 50).
    3. Obniżyłem prąd do 525 mA, jest dużo lepiej ale wciąż wyraźna różnica temperatury. Jasność już praktycznie porównywalna (nie mam przyrządu).

I taki wniosek.
    Jeśli zależy nam na niskiej temperaturze (a chyba zależy, bo to ma wpływ na żywotność LED) to chyba lepszym rozwiązaniem będzie zestaw MX3 (wtedy więcej żarówek) ale chyba dłużej nam posłużą. A o to przecież chodzi.

• #156 29 Lip 2011 15:55
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zmiana jasności 2x jest ledwo zauważalna przez oko ludzkie, ale jak jest go za mało to odczujemy. Jeżeli stosuje się LED 3x mocniejszą to radiator też powinien być 3x większy. Jeżeli radiator nie parzy, to może być, ale czym niższa temperatura, tym większa żywotność LED. Tylko nie ma co przesadzać, za 5 lat będą dużo lepsze i tak je wymienimy a te stare pójdą do piwnicy.

• #157 30 Lip 2011 10:39
    metylek
    Poziom 15  

Masz rację. Oko ludzkie ma charakterystykę logarytmiczną (podobnie zresztą jak ucho), tzn. żeby zmiana była ewidentnie zauważalna, skok musi nastąpić o rząd, czyli co najmniej 2 razy (lub 10, zależy od podstawy logarytmu :D).

Chyba przekonałeś mnie. Wracam do 875mA. Za rok lub dwa i tak pewnie zmienię żarówki na lepsze. Mam nadzieję, że znajdę je u Ciebie.

Pozdrawiam
    metylek

• #158 22 Sie 2012 15:29
    vikelf
    Poziom 12  

Dar.El napisał:
    Myślę jak wykorzystać DMX, ...

Rozwiązanie raczej nie do domu ze względu na cenę. Przykładowo konwerter DMX-Ethernet =~1000zł
    Może lepiej dodać jakikolwiek protokół do komunikacji z PLC (Modbus, ethernet, RS232/485).

• #159 23 Sie 2012 22:06
    Jacek1234gml
    Poziom 11  

Pisałeś o montowaniu płytki aluminiowej dla lepszego chłodzenia... Czy LEDy grzeją się w aż takim stopniu że trzeba odprowadzać od nich ciepło?

• #160 23 Sie 2012 23:16
    Dar.El
    Poziom 40  

LEDy mają sprawność około 15%, resztę energii zamienia się w ciepło. Temperatura struktury LEDa nie powinna mieć więcej jak 80°C, czyli radiator nie więcej jak 60°C. Przy 10W mocy LEDa 8,5W zamienia się w ciepło, więc potrzeba bardzo skutecznego chłodzenia, mała blaszka na pewno nie wystarczy.

:arrow: vikelf
    USB-DMX jest o wiele tańszym rozwiązaniem.

• #161 10 Paź 2012 23:10
    Mabram
    Poziom 10  

Witam
    Czytam ten temat i jest naprawdę wciągający. Dopiero zaczynam moją przygodę z oświetleniem LED i chciałbym również założyć 6 takich modułów LED w kuchni.
    W związku z tym mam pytanie do "Dar.El" czy można podpiąć do twojej przetwornicy (1,4A) zasilacz impulsowy 24v/1A (zamiast bawić się w składanie transformatora) żeby wysterować 6 takich modułów?

Pozdrawiam

• #162 11 Paź 2012 21:41
    Dar.El
    Poziom 40  

24V 1A będzie za mało, chyba że nie chcesz pełnej mocy. Oczywiście chodzi o moduły MX-3.

• #163 12 Paź 2012 18:09
    Mabram
    Poziom 10  

Dziekuję bardzo za odpowiedz. W takim razie będę szukał czegoś mocniejszego. W najbliższych tyg planuję zakup 6 modułów od ciebie z Mx-3. Kuchnia nie duża ok. 7m2. Z tego co czytałem we wątku to powinno wystarczyć tego światełka.
    Przypadkiem trafiły mi się wałki aluminiowe o srednicy 50mm i długości 100mm.
    Idealnie pasują w miejsce żarówki halogenowej. Myślę że chłodzenie będzie wystarczające, najwyżej ponacinam trochę te wałki żeby lepiej rozproszyć ciepło.

Pozdrawiam

• #164 15 Lis 2012 15:17
    nyquist
    Poziom 24  

Mam pytanie do kolegów związane z tematem: Czy ktoś stosował, albo myślał nad zastosowaniem do oświetlenia w mieszkaniu nowych diod CREE XM-L, takich jak tu: http://www.cree.com/led-components-and-modules/products/xlamp/discrete-directional/xlamp-xml
    Oświetlenie główne na "żarówkach" LED.
    Czy ktoś wie gdzie można je dostać (chodzi mi o wersję CRI-90)? Po cichu przyznam się, że skusiła mnie opcja "Request a sample", ale podejrzewam, że pozostanie to bez echa.

• #166 22 Lis 2012 21:00
    Jacek1234gml
    Poziom 11  

Ledy do oświetlenia ulic stosuje się już od ponad roku... Wtedy przynajmniej słyszałem o tym. Oprawa uliczna jest około 2razy droższa od tej na metalohalogen czy sodówkę ale te koszty zwrócą się po mniej niż roku więc warto w nie inwestować

• #167 23 Lis 2012 14:11
    1Kilkujadek
    Poziom 11  

nyquist napisał:
    Czy ktoś stosował, albo myślał nad zastosowaniem do oświetlenia w mieszkaniu nowych diod CREE XM-L...

Od około roku używam XM-L, T2 - 200.0 lm/700 mA, biała ciepła - 7C4 (ok.2900-2950K) podłączonych do zasilacza Delta PMC-100-24-1AA 100W 24V i bardzo sobie chwalę.
    Diody (8 sztuk) przykręcone są do blachy aluminiowej 980x180x5mm, a ta do wiszących przeszklonych drzwiczek meblowych okutych w ramę aluminiową.
    Przy około 24V i 1,2 A diody zastępują żyrandol z żarnikiem halogenowym 200W.
    Diody skierowane są do góry. Światło odbija się od sufitu i rozlewa dość równomiernie po pomieszczeniu. Żyrandol LED zawiera również 2m taśmy ale jedynie dla ozdoby.

• #168 24 Lis 2012 09:44
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #169 24 Lis 2012 11:09
    Dar.El
    Poziom 40  

Wymiana żarówek jest dość kosztowna a teoretycznie LEDowe tego nie potrzebują.

• #170 24 Lis 2012 13:28
    nyquist
    Poziom 24  

arcu napisał:
    (...)Przeciez weźmy takiego XM-L, jego efektywność to max 100lm/W, zaś sodówki z powodzeniem wyciągają 135lm/W, zwłaszca te 250-400W powszechnie uzywane, metalohalogeny o podobnie niskim Ra daja do 110lm/W

Zastosowane technologie mają bardziej nowatorski cel, ale na pewno nie ekonomiczny.

Zapomniał chyba kolega o pewnych wadach obu tych lamp, które są bardzo istotne jeżeli chodzi o ich ewentualne zastosowanie jako oświetlenie domowe, mianowicie:
    1. Lampy sodowe. Po pierwsze - niski współczynnik RA, no chyba, że ktoś lubi prawie monochromatyczne światło; po drugie - długi czas rozświetlania.
    2. Lampy metalohalogenkowe - konieczność odczekania określonego czasu po wyłączeniu, a przed ich ponownym włączeniem, mogąca utrudniać korzystanie z oświetlenia w miejscach, gdzie często włącza się światło (korytarze, łazienki).
    Pozdrawiam.

• #171 24 Lis 2012 14:51
    1Kilkujadek
    Poziom 11  

arcu użył niewłaściwych argumentów na NIE. Słabym ogniwem są zasilacze. Zastosowany przeze mnie zasilacz choć dobrej firmy, ma sprawność około 85%. Niestety nasz moderator okrutnie opiera się przed popełnieniem wysokosprawnego zasilacza na 230V :cry:

• #172 24 Lis 2012 17:00
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #173 24 Lis 2012 20:41
    artur s
    Poziom 23  

Tyle, że ledy w ulicznych latarniach potrafią pracować z ogniwami słonecznymi i turbiną wiatrową. Są już od dwóch lat stosowane w Polsce takie systemy. Nie wymagają rozciągania zasilania i umowy z zakładem energetycznym.

• #174 24 Lis 2012 21:07
    nyquist
    Poziom 24  

arcu napisał:
    Kolega zapomniał, że przyczepiłem się głównie do artykułu, czyli użycia LED w zastosowaniu ulicznym.
    (...)
    Poza tym, lampy sodowe a wlasciwie ich niskie Ra połączne z niską temp. też ma swoje zalety - poprawa przejrzystości we mgle, a niskie Ra nie powoduje rozpraszania kierowcy otoczeniem, tylko moze sie skupić bardziej na drodze.
    Więc w takich zastosowaniach, gdzie lampa docelowo swieci dłużej, nie przeszkadza fakt, ze lampa musi sie rozgrzac i ostudzić.

Myślałem, że wypowiedź dotyczy głównego tematu, czyli oświetlenia w domu, stąd mój post. Jeżeli mowa o oświetleniu ulicznym to zwracam honor - również uważam, że lampy sodowe to jednak w dalszym ciągu najbardziej słuszny wybór.

• #175 25 Lis 2012 08:27
    Dar.El
    Poziom 40  

W latarniach wykorzystuje się 50% mocy LED, więc poświecą długo. Jedyną przyczyną awarii lamp LED na ulicy to burze.

Żarówka 60W w małym stopniu ogrzewa pomieszczenie, bardziej obecność człowieka w pomieszczeniu 200W lub więcej a w szczególności jego poruszanie się, co powoduje mieszanie powietrza i te z sufitu ciepłe ma wpływ na czujnik temperatury.

• #176 25 Lis 2012 15:17
    1Kilkujadek
    Poziom 11  

Producenci określają trwałość diody jako czas po którym emisja światła spadnie o 30%. Z reguły jest to 20-100 tys. godzin przy zachowaniu określonych parametrów. Diody LED są bardzo wrażliwe na temperaturę dla tego należy zadbać o ich właściwe chłodzenie. Dioda XM-L wytrzymuje prąd 3A ale producent nie zaleca pracy ciągłej z prądem powyżej 1,5A, a przy pracy z temperaturą <30°C firma CREE nie jest w stanie określić jej trwałości.

• #178 30 Lis 2012 13:01
    mosfetkiler
    Poziom 21  

W moim mieście zainstalowano ostatnio na terenie bazy wodociągów kilka opraw LED.
    Mają wyglad zbliżony do "deski do krojenia chleba" i zawierają po dwa lub cztery moduły 24-diodowe. Należy przypuszczać, że mają moc 48W oraz 96W.
    Te 96 watowe świecą "na oko" jak oprawa rtęciowa 250W (może nawet nieco mocniej) i barwa światła też jest podobna chociaż nieco chłodniejsza.
    Te 48watowe zastąpią pewnie rtęciówkę 125W.
    Ostatnio pojawiły się też nowe diody CREE typu MTG-2, w Polsce dostępna jest wersja na 6V.

• #179 30 Lis 2012 22:42
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #180 14 Gru 2012 18:56
    wysio
    Poziom 13  

Panowie, podpowiedzcie mi bo już zgłupiałem... Mam długi przedpokój gdzie mam obecnie 5 żarówek halogenowych GU10. Cztery takie halogeny rozświetlają mi też kuchnię o powierzchni 6m2. Wszystkie halogeny mają po 50W. Trochę to sporo, zwłaszcza teraz, gdy wcześnie robi się ciemno. I o ile z przedpokojem nie ma kłopotu, bo oświetlenie nie musi być jakieś bardzo mocne, o tyle w kuchni już może być problem. Do jakiegoś czasu śledziłem temat żarówek LED, ale teraz zrobił się ich taki wysyp, że trochę się gubię. Moje pytanie: czy istnieją już żarówki diodowe nieodbiegające znacząco jasnością świecenia od halogena 50W. Znalazłem żarówki typu 24 LED IP44 230V 5050 SMD 380lm Ciepła, które podobno są odpowiednikiem żarówki 40W, oraz 5630 SMD które to podobno są nawet odpowiednikiem 55W halogena w cenie 25zł/szt. Które w ogóle będą najmocniejsze - te z trzeba dużymi ledami, czy te z 80-cioma, a może z diodami w "kostkach" (SMD to się chyba zwie). Prosił bym o konkretne przykłady, bo już bym coś kupił zanim przyjdzie mi zawrotny rachunek za prąd. Ale też nie chciał bym gotować w półmroku :) Interesują mnie tylko żarówki tupu GU10