Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie główne na "żarówkach" LED.

Dar.El 07 Lut 2013 07:46 219306 233
    Szymek98
    Poziom 9  
    A co o tym sądzicie? Dioda SMD 6060

Typ gniazda: GU10
    Napiecie zasilania: 220-240V
    Ilosc diod: 9 LED SMD 6060 Samsung Chip
    Moc poboru prądu: 4.5W
    Barwa światła: ciepła biała 2800-3200K
    Strumień świetlny: 360 LM
    Żywotność nawet do 50 000h
    Kąt świecenia: 120°
    Certyfikaty: CE, RoHs
    Ochrona: IP44 (szybka zasłaniająca diody)

Ja powiem tyle że kupiłem 3 sztuki.
    Zamontowałem w miejsce 40 watowych zwykłych halogenów, i jestem zadowolony bo moim zdaniem światła dają o wiele więcej, a w wiatrołapie jest 2 razy jaśniej niż było, a światło przyjemne.

Czy ktoś ma podobne odczucia?
    Ciekaw jestem jak wypadają w porównaniu do 5050 i tym podobnych
  • HELUPOWER
    Alferek
    Poziom 11  
    Wychodzi z Twojej fotografii, że pojedyncze diody są większej mocy niż u mnie na poprzedniej stronie. Ale przynajmniej będziesz wiedział, jak sprzęt nawali, jak go rozebrać i co naprawić.
    Elementy elektroniki będziesz miał inne, bo masz na 12V.
    Diody też są inne, bo 6060.

Porównanie diód LED masz tutaj:

http://intematix.com/files/LpR_14_Cetus.pdf
  • HELUPOWER
    seba_x
    Poziom 31  
    To moje ledowe DIY, jedno oczko ma 3 diody XM-L 2700K @ 1.7A.

Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. Oświetlenie główne na "żarówkach" LED.

Mam możliwość przełączania prądu z 1.7 na 0.9A , maksymalnie mogę ustawić 2.7A , przy takim prądzie jest zbyt jasno. Na co dzień światełka pracują na 0.9A.
    Na zdjęciach widać że na podłodze mam około 500Lux (średnia odległość 3.6m).
    Na stole ponad 700Lux (średnio 2.7m)
    sq2lxk
    Poziom 9  
    Witam wszystkich.I bądź tu człowieku mądry. Myślałem, że kupowane żarówki na 5050 smd - zakupiłem 27 led230 v na gu10 są fajne,a tu jakieś 5730,5630 radzicie. Czy one są lepsze - tzn dają więcej światła, bo nigdzie za bardzo nie mogę znaleźć karty katalogowej.
    seba.et
    Poziom 17  
    Cytat:
    Osobiście nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy 5730, a 5630 zarówno w pomiarach praktycznych jak i nawet wg kart katalogowych. Załączam rysunki diod i różnica jest w zasadzie tylko w zalecanej masce dla tych diod.
    5630

5730

Sprawdzał ktoś czy faktycznie pady pod diodami są połączone do różnych biegunów diody, odpowiednio 5630 katoda i 5730 anoda?

Sam sprawdziłem, faktycznie tak jest.
    Klaki13
    Poziom 20  
    Witam kolegów. Jak widzę zajmują się koledzy bardzo dobrym tematem - oświetlenie led w mieszkaniu. Otóż w tym miejscu mogę się pochwalić swoim pomysłem. Mam w domu instalację 12V pod oświetlenie. Lampy mam zrobione bardzo proste i zdają egzamin niesamowicie i są faktycznie bardzo energooszczędne. Pomysł od tak mi wpadł do głowy któregoś dnia jak zobaczyłem taśmy led. Kupiłem z netu 5 czy 6 taśm ledowych temp barw biała zimna i jedną taśmę biała ciepła. poszedłem do szklarza i przyciął mi 4 lustra. 80cm x 80cm pracuje w kuchni, w pokoju mam 60cm x 60cm i w jednym mam 45cm x 45cm. z jednej strony od dołu mam zamontowane biała zimna a od góry lustra mam biała ciepła w ten sposób mamy 2 światła w jednym przełączane przełącznikiem dwu sekcyjnym. Białe ciepłe światło tzw. robocze a białe ciepłe nastrojowe lub też do posiedzenia a że mam projektor na suficie to można normalnie przy takim światełku oglądać TV. W kuchni jest widno jak w dzień i tu nie przesadzam. Żona jest bardzo zadowolona z tego oświetlenia. Pobór prądu w całym mieszkaniu to 80w. 2 pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój. Oszczędność energii na 2 m-ce przy takim oświetleniu wynosi ok 120zł na 2 m-ce. Teraz jeszcze chcę zamontować baterię aku i ogniwo fotowoltaiczne na dachu i oświetlenie będę miał w pełni niezależne od zakładu energetycznego.

Test jasności kuchnia.
    lampa kuchnia
    kuchnia ma 3,5m x 3,5m jasność bardzo dobra oczywiście taśma również pod szafkami jako światło robocze.
    Łazienka super widno.
    Mój patent na lampę ha ha można oczywiście upiększyć. Jedna strona lampy.
    Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. druga strona lampy nastrojowe ciepły biały.
    zimny. Takie dwie lampy w pokojach.
    Oświetlenie mebli.
    Także mam wszystko na ledach i jestem zadowolony i żona też z niższych rachunków. Proszę nie krytykować hi hi bo zawsze mogło to lepiej wyglądać ale od roku to świeci i zdaje egzamin. A to najważniejsze.

Ups nie wstrzeliłem się w temat mam nadzieję że mi to zostanie wybaczone. Jak co niech moderator usunie mój post. :D :D :D

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Niestety nie mogę scalić postu. Fotka z wieczora.
    jasno jak na te taśmy.
    i górne światło.
    I to wszystko w tym moim temacie. Dziś zamówiłem zestaw z ogniwem fotowoltaicznym i nie długo montaż. :D
    seba_x
    Poziom 31  
    Klaki13 napisał:
    Dziś zamówiłem zestaw z ogniwem fotowoltaicznym i nie długo montaż. :D

No i ekonomię szlak trafił :D

Te 80W to wychodzi ci z długości taśmy czy mierzyłeś pobór prądu przed zasilaczami ?
    Klaki13
    Poziom 20  
    Mierzone Watomierzem przed zasilaczem. A ekonomia? Nie wiem czy szlak trafi. Aku już mam stoi jedno 12aH bo miałem do pierdołów sprawdzania żelowe a ogniwo foto ze sterownikiem to nie jest aż tak duży wydatek. Mam kolegę elektryka to doradził mi co kupić za zestawik. Na samym aku w zimie oświetlenie wytrzymało 3 noce podkreślam że nie zawsze były włączone wszystkie światła. Na te lampy wyszły mnie 4 szt taśm o barwie zimnej ( niecałe ) i 2mb taśmy o barwie ciepłej. Oczywiście nie będę się z nikim sprzeczał ani negował żadnych wypowiedzi. To mój pierwszy eksperyment i okaże się czy trafiony. :D
    seba_x
    Poziom 31  
    Ile zapłaciłeś za solar ? Za wydane pieniądze mógłbyś opłacić rachunki za prąd do taśm no nie wiem ale przynajmniej przez kilka lat.
    Też miałem w planie zasilać solarami moją instalację niestety wszystko rozbiło się o koszty .
    Klaki13
    Poziom 20  
    Ogniwo + sterownik i kable to 350zł z przesyłką. No zobaczymy jak to będzie :D . Powiedziałem A muszę powiedzieć B ha ha.
    skaktus
    Poziom 37  
    Pytanie o diody 5630 i pochodne - mam "żarówkę" na tych diodach, własnej produkcji. Przy prądzie na poziomie 140 mA 10 ledów rozgrzewa radiator z starek grafiki do ponad 70 st. Jak zatem mają się prądy dla żarówek na gwint E14 / E27 w których jest i po 50 takich diod i są lutowane do zwykłego laminatu ?
    nyquist
    Poziom 24  
    skaktus napisał:
    Pytanie o diody 5630 i pochodne - mam "żarówkę" na tych diodach, własnej produkcji. (...)

Gdzie kolega nabywał te diody, jeżeli oczywiście można wiedzieć?
    adje napisał:
    (...) zgodnie z kartami katalogowymi dla tych diod (5630 i 5730) producent twierdzi, że gwarantuje odwzorowanie >80.

Chciałbym także prosić o podpowiedź kto jest producentem tych LED-ów? (ps. Jeżeli coś przeoczyłem w temacie, to z góry przepraszam, zrobił się już trochę długi ;-) )

Dodatkowo, pytanie do kolegów, być może ktoś akurat będzie znał odpowiedź - czy gdzieś z Polsce dostępne są w sprzedaży LED-y CREE serii XM-L, XM-L2 w odmianie CRI 90? Bo udało mi się znaleźć tylko "podstawowe" wersje tych diod.
    skaktus
    Poziom 37  
    Diody wygrzebałem z padniętych żarówek diodowych.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Szymek98 napisał:
    A co o tym sądzicie? Dioda SMD 6060

Typ gniazda: GU10
    Napiecie zasilania: 220-240V
    Ilosc diod: 9 LED SMD 6060 Samsung Chip
    Moc poboru prądu: 4.5W
    Barwa światła: ciepła biała 2800-3200K
    Strumień świetlny: 360 LM
    Żywotność nawet do 50 000h
    Kąt świecenia: 120°
    Certyfikaty: CE, RoHs
    Ochrona: IP44 (szybka zasłaniająca diody)

Ja powiem tyle że kupiłem 3 sztuki.
    Zamontowałem w miejsce 40 watowych zwykłych halogenów, i jestem zadowolony bo moim zdaniem światła dają o wiele więcej, a w wiatrołapie jest 2 razy jaśniej niż było, a światło przyjemne.

Czy ktoś ma podobne odczucia?
    Ciekaw jestem jak wypadają w porównaniu do 5050 i tym podobnych

Teraz super są diody LED SMD 6530 i 5730
    Super świecą i są oszczędniejsze mniej sztuk na tą moc a znacznie lepiej świcą gabaryt też podobny węższe są

https://www.google.pl/search?q=smd+led+5630&r...mXtQbs2oHADg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=643
    Dar.El
    Poziom 41  
    50000h wytrzymają jak będą leżeć w szufladzie lub będą zanurzone w wodzie, np. w akwarium. 4,5W ciepła do oddania w szklanej obudowie żarówki halogenowej, bardzo optymistycznie, towar dla frajerów.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Dar.El napisał:
    50000h wytrzymają jak będą leżeć w szufladzie lub będą zanurzone w wodzie, np. w akwarium. 4,5W ciepła do oddania w szklanej obudowie żarówki halogenowej, bardzo optymistycznie, towar dla frajerów.

Ja pisałęm o ledach LED SMD 6530 i 5730
    i wygląd raczej taki z radiatorami takich używam dużych i małych

Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. Oświetlenie główne na "żarówkach" LED. Oświetlenie główne na "żarówkach" LED.

Dodano po 37 [sekundy]:

A szklane mam z kiedyś mają już 3 lata dawno się zwróciły i jakoś świecą jeszcze w łazience
    Dar.El
    Poziom 41  
    Szklane mogą mieć 1W bo 3W mogą już się nie wyrobić. Ważne też jest znać prawdziwą moc pobieraną, niestety to co jest napisane na tanich żarówkach, daleko mija się z prawdą.
    Freddy
    Poziom 43  
    Thew_666 napisał:
    A szklane mam z kiedyś mają już 3 lata dawno się zwróciły i jakoś świecą jeszcze w łazience

3 lata po 24 godziny świecenia to dopiero 26280 godzin.
    Zakładając realny czas ~2 godziny dziennie to około 5000 godzin. Gdzie tam do owych 50000 godzin !
    Koszt 1kWh to około 60 groszy. Żarówka 100W zużyje zatem prądu za 300 zł.
    Markowe żarówki dające tyle światła co 100W żarówka, to koszt około 200 zł.
    Thew_666
    Poziom 20  
    Freddy napisał:
    Thew_666 napisał:

3 lata po 24 godziny świecenia to dopiero 26280 godzin.
    Zakładając realny czas ~2 godziny dziennie to około 5000 godzin. Gdzie tam do owych 50000 godzin !
    Kosz 1kWh to około 60 groszy. Żarówka 100W zużyje zatem prądu za 300 zł.
    Markowe żarówki dające tyle światła co 100W żarówka, to koszt około 200 zł.

Sorry ale nie zgodzę się z tobą jak lubisz przepłacać twoja sprawa
    Teraz od godziny 15 jest już ciemno w pomieszczeniach.
    A nie raz w dzień trzeba też zapalić jak leje i jest szaro zima dopiero się zbliża a słońce jeszcze sporo się obniży

Teraz licząc że od 16 jestem w domu siedze w pokoju do połnocy czasem 1 w nicy

liczę do północy od 16 do 24 jest 8godzin
    8 godzin żarówki 100W to 0,8kWh dziennie licząc tylko 4 najciemniejsze miesiące(120dni) daje nam 96kWh u mnie prąd z opłatami 68gr wychodzi więc koszt rzędu 65zł plus 2zł zwykła żarówka o ile się nie przepali. razem 67zł
    Dla porównania żarówka
    Moderowany przez ANUBIS:

Link usunięto.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

13W daje tyle światła co 100W przez ten sam czas zużyje prądu za 8,50zł koszt żarówki 29zł to daje razem 37zł czyli za zaoszczędzoną resztę w 4 miesiące mogę kupić jeszcze drugą żarówkę lub tą po 4 miesiącach wyrzucić teraz dalej idąc na żarówki jest i tak Gwarancja: 24 miesiące
    A Żywotność: 30000 godzin
    Więc ja mam wszędzie w domu ledy wszędzie na korytarzu mam 4 lub 6W
    JA widzę oszczędności zwracają się szybko te żarówki szczególnie w okresie zimowym. tym bardziej że nie raz ktoś na klatce czy piwnicy zapomni wyłączyć światłą diody nie naciągną naszej kieszeni.

A skoro lubisz żarówki 100W i je chwalisz ja nie bronie możesz używać ich do woli wszystko jest kwestią indywidualną pamiętaj że żarówki często się palą w łazience i innych często włączanych miejscach po za tym żywotność zwykłem nowej żarówki obecnie jest aż śmieszna dlatego że jej życie jest określone już w procesie produkcyjnym na bardzo krótko.
    Takie są fakty i trzeba się z tym pogodzić.
    A potem dymią kominy elektrowni bo przeciętny kowalski ma 5 żarówek 100W w domu i sobie świeci.

Dodano po 2 [minuty]:

Dar.El napisał:
    Szklane mogą mieć 1W bo 3W mogą już się nie wyrobić. Ważne też jest znać prawdziwą moc pobieraną, niestety to co jest napisane na tanich żarówkach, daleko mija się z prawdą.

Ja mam miernik watomierz żarówki ledowe nawet te mocniejsze z reguły mieszczą się w tolerancji mocy +- 0,5-1W
    Małe 3,5W GU10 mają napisane 3,5W a pobierają realnie 3W.
    Freddy
    Poziom 43  
    Thew_666 napisał:
    liczę do północy od 16 do 24 jest 8godzin
    i tyle siedzisz w łazience, o której pisałeś ???
    Thew_666 napisał:
    13W daje tyle światła co 100W ...
    ... bo tak napisali na papierku ? Ta z Allegro to ledwie odpowiednik 60W.
    Zmierz strumień światła, potem mów. Gdzie widziałeś LED 13W ?, też na Allegro ?
    Pogrążasz się, żarówka z Allegro, którą wskazujesz wytrzyma góra 1000 godzin, potem jej strumień jest o połowę mniejszy, a ja mówię o markowych żarówkach, nie o chińszczyźnie !
    natash
    Poziom 12  
    Na jakich diodach szukać żarówek E27, bo jest tego trochę:
    - 2835
    - 3014
    - 3528
    - 5050
    - 5730
    metylek
    Poziom 15  
    Na żadnych z tych. To wszystko namiastka świecenia i "proteza" prawdziwej żarówki. Chcąc zrobić dobrą żarówkę (czyli taką, która będzie miała odpowiednią moc świetlną, odwzorowanie kolorów i do tego żywotność) musisz trochę pogłówkować samemu. Oprawy obecnych żarówek (mam na myśli standardy złącz, czyli gwint duży, gwint mały, bagnet, szpilka i wszelkie inne) nie są w stanie zapewnić podstawowego warunku jakim jest dobre odprowadzenie ciepła ze struktury. Jeśli to Ci się nie uda to będziesz świadkiem ciągłego spadku natężenie światła na skutek degradacji struktury pod wpływem zbyt wysokiej temp.
    Do tego potrzebne są spore radiatory a standard złącza "duży gwint" lub tym bardziej "mały gwint" nie poradzi sobie z takim rozproszeniem ciepła.

Chyba, że dodasz aktywne chłodzenie (niektórzy producenci stosuja nawet małe wentylatorki). Ale to z kolei podnosi koszt i zwiększa awaryjność.

Wróć do pierwszej strony tego tematu i poczytaj sobie. Mądre tam są rzeczy.

Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

Thew_666 napisał:

A sprawdzałeś ile z początkowej mocy (światła) masz po tych latach "świecenia" ?
    Thew_666
    Poziom 20  
    metylek napisał:
    Na żadnych z tych. To wszystko namiastka świecenia i "proteza" prawdziwej żarówki. Chcąc zrobić dobrą żarówkę (czyli taką, która będzie miała odpowiednią moc świetlną, odwzorowanie kolorów i do tego żywotność) musisz trochę pogłówkować samemu. Oprawy obecnych żarówek (mam na myśli standardy złącz, czyli gwint duży, gwint mały, bagnet, szpilka i wszelkie inne) nie są w stanie zapewnić podstawowego warunku jakim jest dobre odprowadzenie ciepła ze struktury. Jeśli to Ci się nie uda to będziesz świadkiem ciągłego spadku natężenie światła na skutek degradacji struktury pod wpływem zbyt wysokiej temp.
    Do tego potrzebne są spore radiatory a standard złącza "duży gwint" lub tym bardziej "mały gwint" nie poradzi sobie z takim rozproszeniem ciepła.

Chyba, że dodasz aktywne chłodzenie (niektórzy producenci stosuja nawet małe wentylatorki). Ale to z kolei podnosi koszt i zwiększa awaryjność.

Wróć do pierwszej strony tego tematu i poczytaj sobie. Mądre tam są rzeczy.

Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

Thew_666 napisał:

A szklane ledy mam już z 3 lata dawno się zwróciły i jakoś świecą jeszcze w łazience

A sprawdzałeś ile z początkowej mocy (światła) masz po tych latach "świecenia" ?

Świeci, jest jasno po co tu filozofować to elektroda a nie ....

Dodano po 1 [minuty]:

natash napisał:
    Na jakich diodach szukać żarówek E27, bo jest tego trochę:
    - 2835
    - 3014
    - 3528
    - 5050
    - 5730

5050 są obecnie słabe

Teraz 5630 mogę zdecydowanie polecić oraz
    5730

Nie wiem czy widziałeś są też nowe 7070 nie bawem będe miał w rękach.
    Na 5630 fajne nawet paski ledowe robią na diodach samsunga 1m paska ma 1000-1100 lumenów