Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena dipolowa na pasmo 2m

09 Wrz 2009 20:31 3822 5
  • Poziom 17  
    Witam,
    chcę wykonać antenę typu dipol na 2 metry- do skanera. Antena ma pełnić rolę 'parapetówki', więc nie będzie podlegała ona czynnikom atmosferycznym. Czy mogę ja wykonać z dwóch antenek teleskopowych z urządzeń radioodbiorczych? Szkoda mi ciąć anteny na bat, a takich teleskopówek mam wiele, więc może bym wykorzystał 2 x 49-50 cm?
  • Poziom 21  
    Witam. Najprościej wykonać ją z przewodu koncentrycznego. Bierzesz dowolny odcinek przewodu 50om. Odmierzasz od jednego z końców odcinek jaki podałeś. Zdejmujesz z tego docinka izolację. Ekran wywijasz na pozostały kabel. Odsłonięta żyła i wywinięty ekran stanowią najprostrzą antenę na której można odbierać i nadawać. Drugi koniec podłącz do urządzenia.
  • Poziom 19  
    Oczywiście , że można do skanera,ja bym wykonał na twoim miejscu dipol krzyżowy i przełączał w zależności od rodzaju modulacji, FM-polaryzacja pionowa, USB-polaryzacja pozioma, lub wykonać dipol obrotowy w zależności od inwencji twórczej ,powodzenia.

Moderowany przez c2h5oh:

Post był raportowany. Regulamin punkt 8.1.

• Poziom 17  
    Koledzy, mógłbym wykonać dipola z tego kabla koncentrycznego ale na tych teleskopówkach mam zapas jakichś 30 cm, więc będę mógł łatwo ją stroić + być może wykorzystać do jakichś innych pasm :D chciałem się dowidzieć jaki wpływ ma na odbiór właśnie taka teleskopówka pusta w środku czy nie będzie pogarszać odbioru

-robson możesz rozrysować twoją idee w paincie? :)

pozdrawiam
  • Moderator
    robson42 napisał:
    ...ja bym wykonał na twoim miejscu dipol krzyżowy i przełączał w zależności od rodzaju modulacji, FM-polaryzacja pionowa, USB-polaryzacja pozioma,..

Możesz wytłumaczyć gawiedzi, co ma wspólnego polaryzacja anteny z rodzajem modulacji?
    Piszesz tak ciekawe rzeczy, że ledwo nadążę obsługiwać raporty userów...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Ale tu się działo. :!:

tumeks napisał :
    Cytat:
    chciałem się dowidzieć jaki wpływ ma na odbiór właśnie taka teleskopówka pusta w środku czy nie będzie pogarszać odbioru

Rurki wkładane teleskopowo (puste w środku) są najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Sam fakt powietrza w środku rurki nie wpływa na jakość/warunki odbioru a tylko na ciężar użytych elementów. :D

Tu masz co i jak.

Antena dipolowa na pasmo 2m

Zaletą będzie kąt ustawienia teleskopów ponieważ dla kąta pomiędzy teleskopami około 135st. impedancja falowa takiej antenki będzie zbliżona do 50Ω.

Ja ustawiłbym rezonans anteny w paśmie 2 metrowym czyli na 150MHz.

Pozdrawiam.