Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zero w instalacji domowej.

invx 26 Cze 2004 17:15 57627 103
  • #31 26 Cze 2004 17:15
    isper
    Poziom 11  

A mi elektryk z uprawnieniami SEP pracujący w Rejonie, oraz inny niezrzeszony, kazali łączyć w gniazdkach bolec z zerem, gdy do gniazdka dochodzi tylko faza i zero. Postukałem się w czoło i ich wyśmiałem i nie skorzystałem z rady. Trudno, moja strata. Dla mnie to paranoja. A jak jakiś pie.. lec zamieni wcześniej przewody miejscami? A kiedyś u gościa widziałem połączone w urządzeniu przewody: bolec z potencjalnym przewodem zerowym, bo u niego akurat tak było w instalacji że jego nie kopało, ale pożyczył tę chodnię komuś i tam już kopało. Dziwne? Jak widać trzeba mieć nie tylko papiery SEPowskie ale i jeszcze takie cóś co pozwala myśleć.

• #32 26 Cze 2004 22:11
    Usunięty
  • #33 01 Lip 2004 13:25
    S3ga
    Poziom 10  

Dwie podpowiedzi:
    1. Wszelkie zmiany we własnej instalacji elektrycznej proponuję poprzedzić wizytą w firmie zajmującej się projektowaniem i montażem instalacji elektrycznych czy systemów automatyki przemysłowej. Zawsze rozwiążą problem, doradzą, może nawet podpowiedzą ciekawe rozwiązanie.
    Masz wówczas pewność, że wszystko co zrobisz jest bezpieczne.

2. W języku polskim istnieje kilka wyrazów, które zwykło się pisać przez
    o z kreską. Zalecam lekturę książki pod tytułem słownik ortograficzny. To nie jest żart. Sam do niego zaglądam tak w pracy jaki i w domu.
    Pozdrawiam :)

• #34 12 Lip 2005 23:06
    mareqm
    Poziom 10  

Witam wszystkich inżynierów i amatorów....

Wiedzę którą wtłaczają mi na studiach elektrycznycyh postaram sie tutaj streścić,,moze coś się wielu osobom wyjaśni..
    -mylne jest definiowanie RDC (wył różn-prądowy) jako urządzenie, które na skutek różnicy potencjałów na PE i N bedzie wywalać..otóż wtedy nic się nie stanie. To działa na zasadzie porównywania indykcji magnetycznej wytworzonej przed sąsiednie przewody N i L, porównywanie dokonuje się w przekładniku Ferrantiego. Podczas normalnego obciążenia przez N i L płyną te same prądy ale w przeciwnych kierunkach..a w czasie "awarii" pojawia się np prąd doziemny i różnica prądów w L i N przekracza np 30mA wtedy RCD wywala..
    -jesli sieć jest TN-S czyli tylko przewody L - fazowy i PEN - neutralno ochronny to można je rozdzielić na L - PE - N w jednym miejscu w TRO - tablicy rozdzielczej odbiorcy, i połączenie musi być uziemione...potem przewody od gniazd czy światła podłącza się to zacisków w tro....
    jesli ktoś ma jakieś ciekawe pytania, lub potrzebuje schematy, projekty AutoCAD to prosze pisać,,, mareqm(malpa)o2.pl

pozdrawiam wszystkich....
    -

• #35 12 Lip 2005 23:33
    Usunięty
  • #36 13 Lip 2005 21:30
    mareqm
    Poziom 10  

W sieci TN-C lub TN-C-S wyrównanie potencjału następuje zawsze dzięki połączeniu przewodu zerowego N i przewodu ochronnego PE w jeden przewód PEN. Ze względu na koszty lub z powodu niewiedzy często stosuje się lub stosowano kombinowany system TN-C lub TN-C-S, który stanowi wielokrotne połączenia między przewodem ochronnym (PE) a powrotnym (N) od podrozdzielnicy do domowego punktu zasilającego lub transformatora.
    W przypadku sieci jednofazowej prąd powrotny płynie przez przewód zerowy, który w sieci trójfazowej nie jest obciążony. Do tego celu przewód zerowy w ogóle nie został przewidziany przez praojców sieci trójfazowej. Każdy jednofazowy odbiornik swój prąd powrotny przesyła przez metalowe rury za pośrednictwem instalacji wyrównawczej. Wiele jednofazowych odbiorników pobiera prąd z jednej fazy i oddaje go przez przewód zerowy do źródła zasilania zamykając w ten sposób obwód prądowy. Gdy obwód ten, jak w systemie TN-S lub TT, jest zamknięty, prądy nie płyną przez domowe instalacje uziemiające i wyrównawcze (włącznie z przewodami rurowymi, telekomunikacyjnymi i informatycznymi).

Dodano po 14 [minuty]:

http://www.ckp.neska.pl/opracowania/50.jpg

http://www.ckp.neska.pl/opracowania/ochrona_pporaz.htm

no nie wiem, może się mylę, ale dopiero się uczę,,,jeśli uwagi bedą sensowne chętnie wysłucham.. ale pisanie ze RCD działa na zasadzie różnicy potencjałów to 2 na egzaminie ;)

• #37 14 Lip 2005 02:55
    byrek
    Poziom 12  

ictorn napisał:
    Witam
    Panowie ZERa NIGDY ale to NIGDY się nie przerywa włącznikami - TO ZABUJSTWO
    Pozdrówko

Ciekawi mnie, jak bys w takim razie zrobil oswietlenie schodowe :-)

• #39 25 Sty 2006 13:28
    Usunięty
  • #40 25 Sty 2006 13:50
    lukiiiii
    Poziom 25  

wylaczniki sa na 10A wiec o co chodzi? 200W to niecaly 1 amper

• #41 28 Cze 2006 14:46
    elektromir
    Poziom 2  

jeżeli ktoś myli pojęcia oznaczeń przewodów, oraz nie wie jaką funkcję pęłnią kazdy z przewodów, mało tego nie rozumie podstawowych zasad działania wyłączników różnicowoprądowych imetod ich instalacji niepowinien się brać za wykonywanie instalacji elektrycznej. Ludzie budujący lub remontujący dom wydają kupe kasy na ogrzewanie i inne elementy domu, ale instalacje elektryczne zlacają za jak najtańsze pieniądze osobom, które są samoukami. Płacz jest dopiero przy odbiorach i przy pełnym eksploatowaniu domu. Wykonujępomiary odbioecze i widziwałem takie instalacje, że o zgroza. Bomba zegarowa

• #42 29 Cze 2006 13:52
    lukiiiii
    Poziom 25  

elektromir -- Podaj przyklady jakis 'kwiatkow' co widziales, moze jakies zdjecia?

• #43 30 Cze 2006 08:56
    elektromir
    Poziom 2  

Wczoraj właśnie sprawdzałem instalację, wykonaną przewodami trójżyłowymi ale w rozdzielni niby elektryk wycioł żyły żółtozielone, pewnie nie wiedział co z nimi zrobić. W remontowanym domu pozbawił go zainstalowania wyłącznika różnicowoprądowego. w dodatku przy zasilaniu budynku układem trójfazowym, zasilanie wszystkich bezpieczników zrobił jedną faza.
    Inny przykład; w złącu ZKP, w układzie zasilania TN-C-S, wykonano uziemienie o bardzo kiepskiej rezystancji [o koło 500 om ], nie połączajac przewodów N z PE. Z kolei często w układach zasilania TT niektórzy właśnie błędnie łączą te przewody.
    Widziałem rozprowadzone instalacje do gniazd 230V za pomocą przewodów antenowych płaskich starego typu oraz przewodami telefonicznymi.
    Miałem klienta, któremu nie chciano odebrać domu wykończonego na tip-top dlatego, że jakiś niby elektryk nie zrobił mu połączeń wyrównawczych, nie muszę chyba tłumaczyć jaki to koszt wykonać takie połączenia w wykończonym domu, gdy łazienki i kotłownia są wyłożone płytkami.
    Przykładów można by mnożyć. ale może trochę później.

• #44 30 Cze 2006 17:14
    lukiiiii
    Poziom 25  

elektromir napisał:

Inny przykład; w złącu ZKP, w układzie zasilania TN-C-S, wykonano uziemienie o bardzo kiepskiej rezystancji [o koło 500 om ], nie połączajac przewodów N z PE.

czyli niejako zrobiono z TN siec TT??o kiepskim uziemnieniu?

• #45 02 Lip 2006 20:01
    elektromir
    Poziom 2  

Tak własnie było. Niektórzy nie mają kompletnie pojęcia o elementarnych zasadach układów zasilania. Coś wiedzą ale nie do końca.

• #46 15 Lip 2006 21:16
    niikii
    Poziom 12  

Panowie.

Teraz proszę o krótką odpowiedź.

Mieszkam w bloku z początku lat 80. Instalacja 2-przewodowa.

Łączyć bolce z zerem w gniazdkach czy nie?

• #47 15 Lip 2006 21:19
    lukiiiii
    Poziom 25  

Jak jest to typ sieci tn-c to przepisy z lat 80 kazaly laczyc, wiec laczyc....

ale.. proponowal bym wymiane instalacji na 3 przewodowa miedz jak naj szybciej

• #48 15 Lip 2006 22:29
    niikii
    Poziom 12  

Dzięki za podpowiedź.

A co do wymiany: wynajmuję to mieszkanie i mam zamiar pomieszkać tu jeszcze jakieś 6 m-cy do roku. Nie będę inwestował w nie swoje.

• #49 16 Lip 2006 09:37
    Usunięty
  • #50 16 Lip 2006 16:43
    lukiiiii
    Poziom 25  

czy kolega gegus moglby podeslac jakis link, chetnie poczytam

• #51 23 Lip 2006 21:58
    SławekSS
    Poziom 22  

to moze ja poprosze o jakaś rade-schemacik(nie trzeba nic pisać).
    W budynku jest instalacja 3-fazowa, cztero przewodowa, czyli tylko L1, L2, L3, N. Nie ma PE.

W mieszkaniu jest instalacja trój- i piecio zyłowa(pięcio to kuchnia elektryczna trójfazowa tylko i wyłacznie) pozostałe trójprzewodowe.
    Do skrzynki bezpiecznikowej dochodzi wiec tylko cztery przewody, jest różnicówka, jesli chodzi o podłączenie przewodów fazowych i neutralnego nie ma problemu, ale gdzie podłaczyć przewód PE. Na pewno zewrzeć z N, ale gdzie? za licznikiem, czyli w tablicy rozdzielczej na klatce schodowej, czy w skrzynce bezpiecznikowej w mieszkaniu przed licznikiem.

drugie pytanie: ile przewodów podłacza sie do licznika trójfazowego(pięć, czy cztery)?

trzecie pytanie: o jakiej wartosci pradowej trzeba dac różnicówke? przekrój przewodów 5x4mm2, przydział mocy 15kW, kuchnia pobiera max 10kW.

• #52 23 Lip 2006 23:06
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    W pełni popieram pogląd kol.stasiekm.Sprawy ochrony przeciwporażeniowej są zbyt poważne by rad mogli udzielać laicy.Posiadanie uprawnien tzw."SEP wcale nie świadczy o kwailifikacjach posiadacza.Wielu takich którzy mają uprawnienia E lub D nie powinni wziąść nawet akumulatora do rąk bo sobie mogą zrobić krzywdę a od instalacji i sieci elektrycznych powinni trzymać sie jak najdalej.Takie uprawnienia mogą otrzymać np.szewcy czy ogrodnicy.Nie decyduje wiedza techniczna,kwailifikacje i doświadczenie ale kasa dla egzaminatorów za opłaty egzminacyjne.Wielu egzaminatorów ma mniej wiedzy od egzaminowanych podobnie wielu inżynierów elektryków nie potrafi podłączyć zwykłego wyłącznika.Takie rady jakie czytamy na furum o tej tematyce mogą poraźić bez prądu.Nigdy nie wiadomo którą odpowiedź wybierze pytający i jak się to skończy.Jeszcze raz przypomnę:na bezpieczeństwie nie można oszczędzać ,lepiej zwróćić się do dobrego uznanego fachowca niż zrobić sobie lub komuś bliskiemu krzywdę.Pozdrawiam..[/i]

• #53 24 Lip 2006 06:10
    lukiiiii
    Poziom 25  

Kolego SławekSS to "N" co wchodzi do budynku to N czy PEN bo to jednak duza roznica...

A co do podziału robi sie go w miejsciu gdzie przewod PEN ma srednice 10mm^2 miedz.

• #54 24 Lip 2006 06:34
    SławekSS
    Poziom 22  

lukiiiii napisał:
    Kolego SławekSS to "N" co wchodzi do budynku to N czy PEN bo to jednak duza roznica...

A co do podziału robi sie go w miejsciu gdzie przewod PEN ma srednice 10mm^2 miedz.
    nie mam zielonego pojęcia, ale zakładając że instalacje w budynkach w Warszawie(stare budownictwo) posiadają przewód PEN(pion wyglada, na dośc nowy-4x16mm2 miedź), to dostałem odpowiedź. Dzieki.

• #55 24 Lip 2006 13:02
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Strzała.Ale namieszałeś! Zasada jest taka jeśli w sieci nn.jest układ TN-C to za miejscem rozdziału PEN na N i PE np.w złączu lub tablicy głównej w instalacji elektrycznej wewnętrznej jest to układ TN-C-S.Nigdy odwrotnie.Bo zawsze od żródła pradu:np.transformatora,agregatu pradotwórczego itd.
    Jeśli w sieci nn.obowiązuje układ TN-S to w instalacji również TN-S a w sieci z układem TT także TT w instalacji elektr.jeśli jest wykonana przewodami 3 i 5-żyłowymi.Znajomość układów sieciowych niektórym sprawia wielką trudność ale mieszać i zamieniać ich nie wolno.Jak często czytam wypowiedzi 'znawców" którzy gdy zobaczą 3 lub 5 przewodów w obwodach instalacji elektr.i z maniackim uporem piszą o układzie TN-S to nie wiem czy śmaić sie czy ubolewać. Pozdrawiam.[/url]

• #56 24 Lip 2006 14:53
    Usunięty
  • #57 25 Lip 2006 12:53
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Strzała.Ale namieszałeś.Nigdy niczego nie zmienia się przed ale zawsze po,także w elektroenergetyce.Układ dla sieci nn.jest podawany od stronytransformatora itd. jak zresztą sama nazwa na to wskazuje.Jesli w sieci nn.obowiązuje układ TN-C to za miejscem rozdziału w złączu lub tablicy głównej,PEN rozdziela się na przewód N i PE po spełnieniu wymaganych warunków.Dopiero w tym przypadku następuje w instalacji elektrycznej wewnętrznej zmiana układu sieci na TN-C-S i napewno nie TN-S.Wielu tzw."znawców" gdy zobaczy instalację elektr.z obwodami wykonanymi 3 lub 5-przewadami to niezależnie czy w sieci nn. napięcia jest ukłąd TN-C czy TT to z maniackim uporemi pisze ze jest to TN-S..Wystarczy uważnie przejrzeć schematy i opisy układów siecieowych nn.w książkach uznanych i cenionych autorów aby zauważyć te znaczące różnice

Dodano po 34 [minuty]:

Witam
    Jeśli ktoś może podpowiedzieć ja usunąć mój post z 24 lub 25 lipca.Próbowałem ale się mnie nie udało a one niepotrzebnie się dublują. Znalazły się w tym temacie przez moje przeoczenie.
    Geguś podaj przepis lub normę która pozwala na wykonanie układu TT lub tym bardziej It w sieci TN-S.Jak wiem układy TT w sieciach nn.z TN-C ale nie wiem po co w TN-S (bo ten układ jest najbardziej bezpieczny) są wykonywane ale tylko za wyłącznikiem różnicowo-prądowym.Musisz pamiętać że wyłączniki różnicowo-prądowe nie dają 100% gwarancji działania w całym okresie uzytkowania a ich niesprawność nie jest sygnalizowana w tych najcześciej zainstalowanych To jest ich najgorsza wada bo dają złudne poczucie bezpieczeństwa podczas ich użytkowania .Jest szczególnie niebezpieczne w układach sieci TT z większą rezystancją uziemienia ochronnego np.powyżej 5 omów.

• #58 28 Lip 2006 11:50
    Garcia24
    Poziom 15  

Witam. Co do wyłącznika schodowego, są łączniki także na 16A, więc nie widzę problemu - żadnego.
    A osobiście uwielbiam jak idę do kogoś na robotę i ma puszczony przez łącznik przewód zerowy :-)
    Pozdrawiam

• #59 28 Lip 2006 12:48
    Usunięty
  • #60 28 Lip 2006 16:07
    bonanza
    Spec od Falowników

geguś napisał:
    Witam

A od kiedy za TN-S nie mogę zrobić TT lub IT?

A od kiedy za TT nie mogę zrobić IT?

Odpowiedz.

Człowieku, rozumiesz, co piszesz, czy hece sobie robisz?

Jak z układu sieci TT zrobisz w chałupie IT?
    Pierwsza litera oznacza połączenie punktu neutralnego TRANSFORMATORA!
    T - uziemiony, I - izolowany.
    Pójdziesz do stacji traf0 i kombinerkami odetniesz uziom :?:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME