Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zero w instalacji domowej.

invx 08 Wrz 2007 09:31 61794 103
  • #91 08 Wrz 2007 09:31
    Pioter.K
    Poziom 12  

Witam

Zbych034 napisał:
    Skoro różnicówka ma 30mA to na pewno trochę większy prąd nie zabija (wszystko ma jakąś tolerancję wykonania i zadziałania). Zapewne 40mA nie zabije.

tolerancja dla wyłączników różnicowoprądowych o znamionowym prądzie różnicowym 30mA jest od 15 mA do 30mA.
    Powyżej 30mA to już złom.
    Napisano setki pozycji książkowych odnośnie oddziaływania przepływającego prądu na organizm ludzki.
    Do około 10mA rażony prądem może samodzielnie się uwolnić spod napięcia powyżej to już sprawa indywidualna.
    1-2mA mrowienie w palcach,
    2-12mA (10mA) drobne skurcze mięśni, ból,
    10-30 mA - silne skurcze mięśni dłoni i przedramienia,
    30mA-100mA - skurcz mięśni klatki piersiowej, zatrzymanie oddechu zaburzenia rytmu serca,
    50mA-wzwyż- migotanie komór serca, zatrzymanie krążenia krwi,
    1000mA (1A) - zatrzymanie krążenia krwi, akcji serca, uszkodzenia cieplne i elektromechaniczne organów wewnętrznych - krótko mówiąc śmierć prawie natychmiastowa.
    Ważny też jest czas rażenia im dłużej tym oczywiście gorzej.
    Odnośnie zasilaczy do komputerów to prawda, że brak przyłączenia do uziemienia bolca ochronnego to napięcie pomiędzy obudową komputera a ziemią odniesienia.
    Dlatego konieczne jest uziemianie (przyłączanie do tzw. "zera") bolca ochronnego wtyczki od zasilacza komputera. Podobno zasilacz komputerowy to dzielnik napięcia z wyprowadzonym punktem środkowym, który jest połączony z obudową i jeśli nie jest on uziemiony to odkłada się pewne napięcie na obudowie, ale ekspertem w dziedzinie komputerów i elektroniki nie jestem zatem mogę się mylić. Może wypowie się ktoś kto zna budowę zasilaczy komputerowych.

• #92 08 Wrz 2007 16:10
    Zbych034
    Poziom 37  

Nie chodziło mi o to iż różnicówka nie zadziała przy 30mA ale o to że taki prąd jest bezpieczny. Tak jak w instalacjach bezpiecznych jest napięcie 24V a zgodnie z przepisami bezpieczne napięcie jest znacznie wyższe.Pozdrawiam

• #93 08 Wrz 2007 16:14
    lukas1850
    Poziom 14  

Zbych034 napisał:
    Nie chodziło mi o to iż różnicówka nie zadziała przy 30mA ale o to że taki prąd jest bezpieczny. Tak jak w instalacjach bezpiecznych jest napięcie 24V a zgodnie z przepisami bezpieczne napięcie jest znacznie wyższe.Pozdrawiam

Taaak? A jakimi przepisami? Bo wydaje mi się, że w miejscach szczególnie narażonych (sauny, baseny itp.) to jest właśnie napięcie bezpieczne.

• #94 09 Wrz 2007 09:47
    Zbych034
    Poziom 37  

Jak pamiętam wartości napięć bezpiecznych są takie:
    Napięcie przemienne:
    warunki normalne - 50 V
    warunki specjalne - 25 V
    Napięcie stałe
    warunki normalne - 120 V
    warunki specjalne - 60 V

Dlatego w instalacjach bezpiecznych stosuje się napięcie stałe.
    Co nie znaczy, iż jak przekroczysz o 1 czy 2V to zginiesz.

• #95 09 Wrz 2007 10:06
    bonanza
    Spec od Falowników

Normowanie napięcia ma chyba taki sam sens, jak określenie wysokości, z której można bezpiecznie spadać. Jeden spadnie z trzech pięter i nic mu się nie stanie, a drugi spadnie z dachu garażu i się zabije.
    A oficjalnie ta wysokość wynosi wg BHP 2 metry.

• #96 09 Wrz 2007 12:51
    lukas1850
    Poziom 14  

Zbych034 napisał:
    Dlatego w instalacjach bezpiecznych stosuje się napięcie stałe.
    Co nie znaczy, iż jak przekroczysz o 1 czy 2V to zginiesz.

Nie, to oznacza tylko tyle, że w ekstremalnie niesprzyjających okolicznościach może stać Ci się krzywda - ze śmiercią włącznie. A poza tym często zasila się np. jakieś urządzenie (oświetlenie w łazience) przez transformator bezpieczeństwa i na żarówkach masz napięcie przemienne 24V. Poza tym prąd zadziałania zabezpieczenia po pomiarze impedancji pętli zwarcia wyliczasz także w zależności od warunków dla napięcia 50 lub 25V. Takie napięcie na obudowie urządzenia musi wyłączyć zabezpieczenie, bo inaczej jest zagrożenie porażeniem. Ale z mojej strony koniec tego tematu, bo w gruncie rzeczy nie ma się przecież o co spierać.

• #97 09 Wrz 2007 18:25
    Zbych034
    Poziom 37  

Najbardziej niekorzystne warunki to jeden przewód w jednej dłoni a drugi w drugiej. Przy napięciach jak wyżej nic nie może się stać.

• #98 07 Lis 2007 16:13
    m.nieroda
    Poziom 9  

Witam,
    To ja się dołączę do wątku: do mieszkania doprowadzone są dwie żyły, w mieszkaniu robię instalację trzyżyłową.
    W rozdzielnicy mam wyłączniki nadprądowe, różnicówkę i przepięciówkę.
    Zamiast do gniazdek prowadzić dwie żyły, i w każdym gniazdku podłączać bolec do PEN, "rozdzieliłem" w rozdzielnicy PEN na PE i N (za różnicówką), i do gniazdek prowadze już "oddzielne" żyły. Jak kiedyś do mieszkania zostanie doprowadzona instalacja trzyżyłowa będe miał już gotowe - zmiany tylko w rozdzielnicy.
    Wydaje mi się że różnicówka jest podłączona prawidłowo, nie jestem pewien co do przepięciówki - może być L sprzed różnicówki, a PE (tak naprawdę PEN) zza różnicówki? Proszę o przejżenie schematu i uwagi, czy coś takiego zadziała, i co mogę poprawić
    P.S. Ta kropkowana strzałka z wejściem PE nie istnieje - instalacja dwużyłowa

• #99 07 Lis 2007 18:36
    Madrik
    Moderator Robotyka

Masz połaczone PE i N za różnicówką, zamiast przed.

• #100 08 Lut 2008 19:33
    wojtekglo
    Poziom 2  

POŻAR
    czy telewizor na czuwaniu w jednym mieszkaniu moze spowodowac pozar a nastepnie upalenie przewodu zerowego w skrzynce WLZ na klatce schodowej / jednoczesnie zniszczyc urzadzenia w 2-ch innych mieszkaniach/,telewizor,magnetowid,radio/

• #101 08 Lut 2008 21:51
    bonanza
    Spec od Falowników

Przy sprawnej instalacji elektrycznej nie ma takiej możliwości, aby sprawny czy niesprawny odbiornik uszkodził inne odbiorniki. No chyba, że piorun walnie w żelazko czy lampę stojące w otwartym oknie...:idea::D

EDIT:
    Śpij spokojnie, "Rubin" czuwa...

No ale jak może się upalić zero przed licznikiem? Przecież wszystko, co w gestii ZE jest zawsze OK, problemy zaczynają się od licznika, bo trudno wprost znaleźć taki, który nie wąchał się z neodymem...
    :D:D

• #102 09 Lut 2008 17:12
    stomat
    Specjalista elektryk

Telewizory marki RUBIN będąc "na czuwaniu" często wywoływały pożary :) Jest możliwe że telewizor innej marki również może spowodować pożar. W płonącym telewizorze łatwo o zwarcie i jeżeli instalacja jest w nienajlepszym stanie może upalić się zacisk neutralny w WLZ, co z kolei może być powodem uszkodzenia urządzeń w innych mieszkaniach.

• #103 11 Lut 2008 00:27
    artur s
    Poziom 23  

Rubin...na czuwaniu?To chyba Rubina nie widziałem :( A cała reszta.....

• #104 22 Lut 2008 19:45
    piotrus_pan1
    Poziom 2  

heh czasami az sie gubie:) jak widze co kto pisze;:) 10 000 o tym samym:P:D