Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 41105 nie osiąga pełnych obrotów

gutekag 09 Wrz 2009 23:38 6255 19
  • #1 09 Wrz 2009 23:38
    gutekag
    Poziom 12  

Witam,
    Pralka jak w tytule zachowuje się poprawnie do czasu wirowania.
    Wtedy po odpompowaniu wody zaczyna stopniowo zwiększać obroty po pierwszych trzech krokach jest jeszcze prawidłowo. W momencie próby przekroczenia 400obr aktywne kontrolki na panelu sterowania zaczynają migać po czym następuje zanik napięcia sterującego kontroler (5V oraz 12V) i sterownik rusza z tym samym programem od nowa. Zwykle po załączeniu niższych obrotów program udaje się przeprowadzić do końca ,tylko przy 800 obrotach następuje ww. sytuacja.
    Co sprawdziłem :
    -hydrostat wraz z przewodem oraz komorą - czysty, styki działają
    -silnik, szczotki ok 30mm dł , brak zwarć wirnika , komutator bez widocznych nadpaleń
    -pompa wraz z przewodami czysta
    -tacho zmienia napięcie wraz z obrotami
    Obroty prawo -lewo działają , regulacja obrotów do tych feralnych prawidłowa.
    Dodam że podczas wzrostu obrotów gdy zaczynają się problemy multimetr na wejściu zasilacza sterownika zaczyna szaleć . Tzn. zamiast ok 230V pojawiają się wyższe napięcia a przez moment nie ma go wcale - to wtedy gdy gasną diody na panelu sterownika i następuje restart .
    Czy przyczyną mogą być łożyska bębna bo wydaje mi się że chyba stawiają za duży opór - to takie moje subiektywne odczucie?
    Może któryś z kolegów ma jakiś pomysł?
    Pozdrawiam
    Andrzej

0 19
  • #3 10 Wrz 2009 10:01
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Przyjrzał by się dokładnie komutatorowi ... a mianowicie, p.p. masz co drugi wycinek nadpalony. Programatora bym się nie czepiał

0
  • #4 10 Wrz 2009 10:03
    gutekag
    Poziom 12  

No właśnie co drugi wycinek jest jakby nadpalony ale to dopiero pod światłem widać.
    Czyżby wirnik?

0
  • #5 10 Wrz 2009 12:14
    levy^
    Poziom 16  

wyczysc styki wirnika, standardowa usterka w tego typu pralkach

1
  • #6 10 Wrz 2009 13:36
    staszekf
    Poziom 32  

Wirnik silnika do wymiany (lub cały silnik).Pozdrawiam.

0
  • #7 10 Wrz 2009 14:44
    gutekag
    Poziom 12  

To zacznę od przetoczenia wirnika a później zobaczymy .

Czyszczenie komutatora to tylko kosmetyka ale problem nie ustąpił.
    Natomiast jest postęp bo silnik jest na pewno dobry.
    Cały sterownik zasiliłem z zewnętrznego źródła 5V 12V i o dziwo wszystko działa bez najmniejszych problemów.
    Jutro zakupię komplet części do przetwornicy i okaże się czy nie była już w stanie zasilić układu czy też jest coś co za bardzo ją obciąża.

0
  • #8 12 Wrz 2009 22:22
    gutekag
    Poziom 12  

Wymieniłem wszystkie elementy zasilacza oprócz układu LNK304PN którego nie dostałem.
    Jednak nic się nie zmieniło.
    Obecnie pralka pracuje na zasilaczu zewnętrznym a ja muszę zamówić układem scalony do przetwornicy .

0
  • #9 19 Wrz 2009 00:25
    wosokol
    Poziom 20  

Masz do zaprogramowania moduł nową wersją programu. Niestety wykonywalne tylko przez autoryzowany serwis przy pomocy przyrządu. musiałbym posłuchać pracy silnika bo czasem była konieczna wymiana silnika( poprawiona wersja)

0
  • #10 19 Wrz 2009 22:09
    gutekag
    Poziom 12  

A czy na module są jakieś informacje które mówią o wersji oprogramowania?
    Czy oprogramowanie znajduje się w procesorze czy w pamięci I2C?
    Póki co czekam na jakąś większą przesyłkę części aby nie zamawiać tylko tego układu do przetwornicy.
    Moim zdaniem uszkodzenie może jednak pochodzić z zasilacza skoro teraz wszystko działa prawidłowo. Prawdopodobnie ze wzrostem prądu bramki (obrotów) triaka regulującego silnik przetwornica przestaje wydalać prądowo i stąd restart układu .

0
  • #11 20 Wrz 2009 07:07
    sujka5
    Poziom 26  

Kolega wysokol ma rację w 100% popieram mogę dodac że muszą ci zaprogramowac bazą( 2072 z s-modułu starsze wersje mogą nie miec poprawionego oprogramowania) jeśli tego nie zrobisz problem będzie powracał......

0
  • #12 20 Wrz 2009 21:10
    kafilomza
    Poziom 16  

A jak pokrecisz silnikiem na "sucho" nie slychac takiego kliania jakby wiem ze w starszych modelach tej firmy byl problem z silnikami podnosily sie cele czy cos takiego to powodowalo wiekszy prad na silniku i w konsekwencji zanik pradu na wyswietlaczu

0
  • #13 21 Wrz 2009 19:34
    gutekag
    Poziom 12  

Na "sucho" działa bardzo cicho przy maksymalnych obrotach odgłos również typowy tyle że pojawia się niewielkie iskrzenie na i to wszystko .
    Obecnie pralka zrobiła już kilkanaście prań na zasilaczu zewnętrznym i wszystko działa prawidłowo.
    Aha , pobór prądu mierzyłem przy napięciu 100V i wynosi ok 0,5-0,6 A co wydaje mi się wartością prawidłową .
    Może niedługo zamówię układ do przetwornicy ,czekam aby zebrało się więcej elementów bo wysyłka droższa niż ten układ :)

0
  • Pomocny post
    #14 22 Wrz 2009 15:49
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Przeczyść komutator na obrotach ja tez kilka sztuk takich miałem i pomogło ale ustąpiło po kilku próbach.

0
  • #15 22 Wrz 2009 23:17
    wosokol
    Poziom 20  

Tylko czasem podmiana oprogramowania nie pomaga. Zobacz czy osłonę na tacho silnika masz z osłonką plastikową czy metalową? Jeśli plastikową to obawiam się, że pomoże tu wymiana silnika. Jednak miałem przypadki takie dzisiaj kolega najpierw wymił silnik i spokój na jakiś czas. Po paru miesiącach zaprogramowałem świeżą bazą programator i pomogło na kilka prań. Dzisiaj wymieniłem moduł. Zobaczymy... ;). Jeśli do wymiany silnik to na ogół go słyszę jak pracuje i wiem, że uzwojenie wirnika ma zwarcie. Raz pralka wylądowała na złomie bo klient nie zdecydował się na naprawę (podłożyłem silnik, moduł i dopiero pralka ruszyła, ale miałem możliwość podłączy by sprawdzić)...

0
  • #16 04 Paź 2009 20:57
    gutekag
    Poziom 12  

do kolegi wosokol :
    Czy do wgrania oprogramowania do programatora wymagane są jakieś bardzo specjalistyczne urządzenia?

0
  • #17 04 Paź 2009 21:11
    wosokol
    Poziom 20  

Niestety, ale tak. w jednym modelu, ale zmywarki próbowałem zgrać program przy pomocy elekrtonika od cyfrówki. Niestety nie udało się i przelutowałem samego scalaka z innego programatora inaczej uszkodzonego i ruszyło.

0
  • #18 04 Paź 2009 21:21
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Do tego musi być odpowiedni programator.Musi czytać te układy i odpowiednia konfiguracja programatora.

0
  • #19 07 Paź 2009 06:57
    gutekag
    Poziom 12  

A czy któryś z kolegów posiada taki programator i mieszka w województwie podkarpackim?

0
  • #20 06 Lis 2009 21:02
    gutekag
    Poziom 12  

Witam,
    Dzisiaj otrzymałem układ do przetwornicy LNK304PN i po wymianie problem nie ustąpił.
    Co ciekawe od czasu mojego ostatniej odpowiedzi pralka pracuje na "dodatkowym" prowizorycznym zasilaczu i przez ponad miesiąc problemy nie występowały , czyżbym musiał tak to zostawić? :)

Temat wyjaśniony : po przetoczeniu komutatora przez dokładniejszego tokarza problem ustąpił . Silnik pracuje dużo ciszej i nie zakłóca już pracy kontrolera.

0