Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 41105 nie osiąga pełnych obrotów

09 Wrz 2009 23:38 6990 19
  • Poziom 12  
    Witam,
    Pralka jak w tytule zachowuje się poprawnie do czasu wirowania.
    Wtedy po odpompowaniu wody zaczyna stopniowo zwiększać obroty po pierwszych trzech krokach jest jeszcze prawidłowo. W momencie próby przekroczenia 400obr aktywne kontrolki na panelu sterowania zaczynają migać po czym następuje zanik napięcia sterującego kontroler (5V oraz 12V) i sterownik rusza z tym samym programem od nowa. Zwykle po załączeniu niższych obrotów program udaje się przeprowadzić do końca ,tylko przy 800 obrotach następuje ww. sytuacja.
    Co sprawdziłem :
    -hydrostat wraz z przewodem oraz komorą - czysty, styki działają
    -silnik, szczotki ok 30mm dł , brak zwarć wirnika , komutator bez widocznych nadpaleń
    -pompa wraz z przewodami czysta
    -tacho zmienia napięcie wraz z obrotami
    Obroty prawo -lewo działają , regulacja obrotów do tych feralnych prawidłowa.
    Dodam że podczas wzrostu obrotów gdy zaczynają się problemy multimetr na wejściu zasilacza sterownika zaczyna szaleć . Tzn. zamiast ok 230V pojawiają się wyższe napięcia a przez moment nie ma go wcale - to wtedy gdy gasną diody na panelu sterownika i następuje restart .
    Czy przyczyną mogą być łożyska bębna bo wydaje mi się że chyba stawiają za duży opór - to takie moje subiektywne odczucie?
    Może któryś z kolegów ma jakiś pomysł?
    Pozdrawiam
    Andrzej
  • Specjalista AGD
    Witam. Przyjrzał by się dokładnie komutatorowi ... a mianowicie, p.p. masz co drugi wycinek nadpalony. Programatora bym się nie czepiał
  • Poziom 12  
    No właśnie co drugi wycinek jest jakby nadpalony ale to dopiero pod światłem widać.
    Czyżby wirnik?
  • Poziom 16  
    wyczysc styki wirnika, standardowa usterka w tego typu pralkach
  • Poziom 32  
    Wirnik silnika do wymiany (lub cały silnik).Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    To zacznę od przetoczenia wirnika a później zobaczymy .

Czyszczenie komutatora to tylko kosmetyka ale problem nie ustąpił.
    Natomiast jest postęp bo silnik jest na pewno dobry.
    Cały sterownik zasiliłem z zewnętrznego źródła 5V 12V i o dziwo wszystko działa bez najmniejszych problemów.
    Jutro zakupię komplet części do przetwornicy i okaże się czy nie była już w stanie zasilić układu czy też jest coś co za bardzo ją obciąża.
  • Poziom 12  
    Wymieniłem wszystkie elementy zasilacza oprócz układu LNK304PN którego nie dostałem.
    Jednak nic się nie zmieniło.
    Obecnie pralka pracuje na zasilaczu zewnętrznym a ja muszę zamówić układem scalony do przetwornicy .
  • Poziom 20  
    Masz do zaprogramowania moduł nową wersją programu. Niestety wykonywalne tylko przez autoryzowany serwis przy pomocy przyrządu. musiałbym posłuchać pracy silnika bo czasem była konieczna wymiana silnika( poprawiona wersja)
  • Poziom 12  
    A czy na module są jakieś informacje które mówią o wersji oprogramowania?
    Czy oprogramowanie znajduje się w procesorze czy w pamięci I2C?
    Póki co czekam na jakąś większą przesyłkę części aby nie zamawiać tylko tego układu do przetwornicy.
    Moim zdaniem uszkodzenie może jednak pochodzić z zasilacza skoro teraz wszystko działa prawidłowo. Prawdopodobnie ze wzrostem prądu bramki (obrotów) triaka regulującego silnik przetwornica przestaje wydalać prądowo i stąd restart układu .
  • Poziom 26  
    Kolega wysokol ma rację w 100% popieram mogę dodac że muszą ci zaprogramowac bazą( 2072 z s-modułu starsze wersje mogą nie miec poprawionego oprogramowania) jeśli tego nie zrobisz problem będzie powracał......
  • Poziom 16  
    A jak pokrecisz silnikiem na "sucho" nie slychac takiego kliania jakby wiem ze w starszych modelach tej firmy byl problem z silnikami podnosily sie cele czy cos takiego to powodowalo wiekszy prad na silniku i w konsekwencji zanik pradu na wyswietlaczu
  • Poziom 12  
    Na "sucho" działa bardzo cicho przy maksymalnych obrotach odgłos również typowy tyle że pojawia się niewielkie iskrzenie na i to wszystko .
    Obecnie pralka zrobiła już kilkanaście prań na zasilaczu zewnętrznym i wszystko działa prawidłowo.
    Aha , pobór prądu mierzyłem przy napięciu 100V i wynosi ok 0,5-0,6 A co wydaje mi się wartością prawidłową .
    Może niedługo zamówię układ do przetwornicy ,czekam aby zebrało się więcej elementów bo wysyłka droższa niż ten układ :)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Przeczyść komutator na obrotach ja tez kilka sztuk takich miałem i pomogło ale ustąpiło po kilku próbach.
  • Poziom 20  
    Tylko czasem podmiana oprogramowania nie pomaga. Zobacz czy osłonę na tacho silnika masz z osłonką plastikową czy metalową? Jeśli plastikową to obawiam się, że pomoże tu wymiana silnika. Jednak miałem przypadki takie dzisiaj kolega najpierw wymił silnik i spokój na jakiś czas. Po paru miesiącach zaprogramowałem świeżą bazą programator i pomogło na kilka prań. Dzisiaj wymieniłem moduł. Zobaczymy... ;). Jeśli do wymiany silnik to na ogół go słyszę jak pracuje i wiem, że uzwojenie wirnika ma zwarcie. Raz pralka wylądowała na złomie bo klient nie zdecydował się na naprawę (podłożyłem silnik, moduł i dopiero pralka ruszyła, ale miałem możliwość podłączy by sprawdzić)...
  • Poziom 12  
    do kolegi wosokol :
    Czy do wgrania oprogramowania do programatora wymagane są jakieś bardzo specjalistyczne urządzenia?
  • Poziom 20  
    Niestety, ale tak. w jednym modelu, ale zmywarki próbowałem zgrać program przy pomocy elekrtonika od cyfrówki. Niestety nie udało się i przelutowałem samego scalaka z innego programatora inaczej uszkodzonego i ruszyło.
  • Specjalista AGD
    Do tego musi być odpowiedni programator.Musi czytać te układy i odpowiednia konfiguracja programatora.
  • Poziom 12  
    A czy któryś z kolegów posiada taki programator i mieszka w województwie podkarpackim?
  • Poziom 12  
    Witam,
    Dzisiaj otrzymałem układ do przetwornicy LNK304PN i po wymianie problem nie ustąpił.
    Co ciekawe od czasu mojego ostatniej odpowiedzi pralka pracuje na "dodatkowym" prowizorycznym zasilaczu i przez ponad miesiąc problemy nie występowały , czyżbym musiał tak to zostawić? :)

Temat wyjaśniony : po przetoczeniu komutatora przez dokładniejszego tokarza problem ustąpił . Silnik pracuje dużo ciszej i nie zakłóca już pracy kontrolera.