Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor 20" IIyama E2001-wyłącza się podświetlenie po k

AnnoDomi 10 Wrz 2009 13:20 2672 2
  • #1 10 Wrz 2009 13:20
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Witam, jak w temacie monitor LCD 20" IIyama model Prolite E2001WSV ze zintegrowanym zasilaczem i inwerterem na jednym PCB - po załączeniu włącza się na chwilę podświetlenie, a następnie gaśnie. Świetlówki po wymontowaniu widać, że rozświetlają się jedynie do połowy długości lub mniej (czasem -rzadko- włączą się całe i wtedy świeci monitor znacznie dłużej). W inwerterze wymienione elektrolity nie zmieniły nic, tranzystory kluczujące 2SK3702 wydają się być dobre, nie mam na co podmienić traf, wymienionych część elektrolitów w bloku zasilacza impulsowego (1000uF/16V) nie zmieniło nic, czyli dalej nie trafiam nawet w pobliże uszkodzenia. Czasem mam wrażenie, że poruszając stykiem jednej ze świetlówek widzę efekt jakby zimnego lutu - zmienia się podświetlenie (przygasa) aż do wyłączenia inwertera - luty wszystkie poprawione i.. nie zmieniły nic. Subiektywne wrażenie, jakby inwerter nie dostarczał dość mocy do zaświecenia świetlówki. Reszta monitora OK, czyli treść obrazu jest niezależnie od podświetlenia. Zasilanie na inwerter wchodzi +16V i +5V. Zamiana świetlówek pomiędzy jednym a drugim trafem nie zmienia nic w ich zachowaniu.

Trafa mają 424 Ohm na jednym uzwojeniu, drugie składa się z dwu uzwojeń, każde po ok 0.6 Ohm - to są identyczne pomiary dla obu traf.

Ma ktoś może jeszcze jakiś pomysł?

I jeszcze pytanie jedno - czy ktoś wie jaki jest układ sterowania w tym inwerterze w obudowie SOP16 - na płytce jest totalnie nieczytelny...

0 2
  • #2 10 Wrz 2009 16:25
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Można jeszcze próbować wymienić kondensatory na wyjściach inwertera (te na 3kV).
    Jednak obawiam się, że potrzebna będzie wymiana świetlówek.
    Jest tam zabezpieczenie, które wyłącza inwerter, gdy prąd w jednej gałęzi jest inny niż w pozostałych.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 10 Wrz 2009 17:14
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Kondensatory 3kV 5D i 15J też już wymieniałem - bez rezultatu - choć dostanie takich kondensatorów (mała pojemność, 3KV) to wręcz syzyfowa praca... Tak, że sam zwijałem z drutu pikofarady ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo