Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podlaczenie dodatkowego swiatla

jigga 10 Wrz 2009 13:52 2510 13
  • #1 10 Wrz 2009 13:52
    jigga
    Poziom 9  

Chcialbym podlaczyc dotatkowa lampe plus wylacznik do instalacji ktora juz jest
    tzn. od przewodu z sufitu, pociagnac nowa istalacje do dodatkowej lampy,
    ktora bedzie mozna osobno wylaczac.
    Tylko niewiem do konca jak sie za to zabrac...
    bylbym bardzo wdzieczny za pomoc

pozdrawiam Jakub!

• #2 10 Wrz 2009 14:29
    BC313
    Poziom 17  

Od czego jest ten przewód w suficie? Rozumiem że ta lampa ma się włączać i wyłączać zupełnie niezależnie. Podejrzewam że na suficie jest przewód od jakiegoś oświetlenia-włączanego wyłącznikiem, jak tak to nie nadaje się on do niezależnego zasilania drugiej "lampy". Trzeba się podłączyć do przewodu zasilającego w którym na stałe jest napięcie- najlepiej puszka instalacyjna.

• Pomocny post
    #3 10 Wrz 2009 14:31
    rafixs
    Poziom 24  

Podłączając się do tego kabla to tylko tak jak na schemacie. Ale żeby świeciła lampka dodatkowa osobno, to trzeba będzie włączyć najpierw światło główne. Lepiej byłoby założyć nową instalacje do tej lampy.

• #4 10 Wrz 2009 17:41
    jigga
    Poziom 9  

Przewod w suficie, to zwykla instalacja pod zyrandol, standardowo wylanczana wylacznikiem.

Czy pociagniecie nowej instalacji to jest bardza skomplikowana sprawa? Czy tak jak przewod pod gniazdko do pradu trzeba ciagnac instalacje z rozdzielnika pradu?

P.S. Dziekuje za pomoc

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Znalazlem puszke, dosyc niedaleko miejsca, gdzie chce zamontowac lampe.

Teraz mam tylko pytanie jak polaczyc ta instalacje z wylacznikiem i lampa.
    Wiem ze to moze banalne, ale nigdy jeszcze takiego czegos nie robilem.

Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc

• Pomocny post
    #5 10 Wrz 2009 18:06
    Jaduda
    Poziom 32  

Skoro znalazłeś pusze to znajdź w niej fazę i zero (idące z "rozdzielni"), a następnie podłącz układ według schematu:

• #6 10 Wrz 2009 18:18
    jigga
    Poziom 9  

Prosilbym bardzo, zeby opisac ten schemat, bo nie rozumiem tego za bardzo...

Tzn. ja zrobilbym to tak:

Z puszki mam pociagnac kabel, 3 zylowy, plus, minus i uziemienie.
    Tylko dalej robi sie trudniej, bo z lampy tez musze przeciez polaczyc
    3zylowym kablem, a przeciez nie moge tego polaczyc wylacznikiem.

Nie rozumiem jak mam to wszystko ze soba polaczyc...

Dodano po 2 [minuty]:

Po dluzszym zastanowieniu doszedlem do wniosku ze lampe mam podlaczyc bezposrednia z minusem i uziemieniem a przez wlacznik ma przechodzic sama faza.

dobrze to rozumoje?

• #7 10 Wrz 2009 19:26
    Jaduda
    Poziom 32  

jigga napisał:
    Po dluzszym zastanowieniu doszedlem do wniosku ze lampe mam podlaczyc bezposrednia z minusem i uziemieniem a przez wlacznik ma przechodzic sama faza.

dobrze to rozumoje?
    Dobrze rozumujesz, jednak do zasilania lamp wystarczą tylko dwa przewody faza i zero (jednak zawsze możesz dać przewód 3-żyłowy gdyż nigdy nie wiadomo co się w przyszłości zmieni). Czyli zero łączysz bezpośrednio z żarówką, a faza idzie przez włącznik.

• #8 10 Wrz 2009 21:10
    BC313
    Poziom 17  

jeżeli chcesz mieć np. dwie żarówki zaświecane oddzielnie to muszą być trzy przewody do wyłącznika i do lampy (żyrandola).

• #9 11 Wrz 2009 21:46
    jigga
    Poziom 9  

A wiec podlaczylem ta lampe, tylko uzylem kabla 0,75 i teraz tego zaloje, poniewaz
    dzieje sie cos dziwnego
    Gdy wlaczam lampe, swieci chwile normalnie, potem jakby stracila moc, i tylko lekko sie tli,
    i w tym momencie wlacza sie wentylar z lazienki (instalacja idzie od puszki z nad lazienki)
    Wentylatora nie da sie wtedy wylaczyc wylacznikiem...

Czy to ma z wiazek z cienkim kablem?
    Tylko nie rozumiem dlaczego wlacza sie wentylator

Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc

• #10 11 Wrz 2009 21:54
    Jaduda
    Poziom 32  

Te "zjawiska" nie mają związku z cienkim kablem tylko niepoprawnym podłączeniem żarówki. Przypuszczam, że podłączyłeś ją szeregowo z wentylatorem. W chwili włączenia światła, wentylator stanowi jakby zwarcie i dlatego żarówka zapala się pełną mocą, jednak w miarę jak wentylator nabiera obrotów to prąd pobierany przez niego maleje (żarówka przygasa).
    PS. Jakiej mocy to żarówka?

• #11 11 Wrz 2009 22:01
    jigga
    Poziom 9  

50 Watt

Probowalem na pare sposobow podlaczyc faze i minus.
    W puszce jest 5 szybkozlaczek, 1 to uziemienie, i po 2 na faze i minus
    Przekladalem kable na wszystkie mozliwosci, a caly czas dzieje sie to samo

• #12 11 Wrz 2009 22:12
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Cytat:
    a ja Ci radzę się w ogóle za to nie zabierać, poważnie...

• #13 11 Wrz 2009 22:59
    hubertus 1
    Poziom 13  

Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś bardziej zorientowanego w temacie elektryki. Odszukaj wyłącznik od wentylatora i sprawdż czy aby czasem nie jest sterowany zerem bo wtedy możesz mieć większy problem ze znalezieniem odpowiedniego punktu do podłączenia swojej części instalacji. Następnie , jeżeli według siebie uznasz, że wiesz już co i gdzie chcesz podłączyć koniecznie wyłącz prąd!!! W tym przypadku chodzi mi o Twoje bezpieczeństwo. I dopiero możesz przystąpić do pracy związanej z podłączeniem swojej części instalacji. Dobra rada to 3 razy pomyśl raz zrób.

• #14 12 Wrz 2009 03:30
    jigga
    Poziom 9  

LuckyDj napisał:
    Cytat:
    a ja Ci radzę się w ogóle za to nie zabierać, poważnie...

A co ta uwaga wnosi do tematu?

Dodano po 8 [minuty]:

Nie zaczynam pracy przy podlaczeniu instalacji elektrycznej, przy wlaczonym pradzie, takze bez obaw ze bedziecie mieli na sumieniu jakiegos malolata. Mam juz swoje lata, wiem ze to nie zabawa
    A ze instalacje elektryczne, to nie cos z czym mam na codzien do czynienia, poprosilem was o pomoc.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo