Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG40C -> modyfikacja -> Gdwk 9/40 -> Stx, Tonsil, V

10 Wrz 2009 17:13 5451 22
  • Poziom 12  
    Witam
    wysokotonówka w jednej z moich ZG 40 zakończyła swoje życie

stwierdziłem, ze nie ma sensu jej regenerować - była i tak najsłabszą częścią zestawu

pojawia się więc problem zamiany na coś lepszego

i tak
    na początek chciałem SC 10 visatona, ale doczytałem, że nie warto przepłacać i lepiej wziąć PJ stx - cena niewątpliwie kusi

jednak cena nie jest aż tak dużą przeszkodą
    jestem w stanie dołożyć trochę do lepszych głośników
    i tak
    w promocji są tonsile GTC 11/100 - niegdyś nasza eksportowa konstrukcja
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=1175
    cena jest bardzo zachęcająca

niewiele droższe są SC 10

jednak to są głośniki 8ohm a kolumny są 4 ohm - z tego co kojarzę trzeba wstawić równolegle rezystor 8ohm 5W

znalazłem też w niezłej cenie DT 94 4ohm visatona
    i opinie o nich są bardzo różne

najbardziej zależy mi na łagodnym sporanie, więc membrana tekstylne byłąby lepsza, fajnie też by szczegółowość była dość duża

najbardziej przekonany jestem do GDWK 11/100 Tonsila
    czy warto dołożyć do visatona DT 94?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    zmiana kondensatora nie bedzie stanowiła żadnego problemu, niewielkie zmiany w zwrotnicy też dam radę wykonać
    a nie bardzo widze sens kupna gdwk 9/40 - tylko allegro, a przy tym ich dzwiek mi sie nie podoba

wpadły mi w oko jeszcze głośniki vifa dx25tg w niezlej cenie
    http://loudspeakershop.eu/glosnik-vifa-dx25tg0504-p-976.html

ale z drugiej strony 200zl + wysylka przewyższy chyba cenę jaką płaciłem za całe kolumy
    czy różnica między tą vifą a visatonem czy tonsilem jest na tyle duża, że warto dopłacić ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Nie kupuj głośnika o innej impedancji bo będziesz musiał zmieniać zwrotnice. O ile z kondensatorami to nie ma problemu (dasz o połowę mniejsze), to z cewkami będzie gorzej (chyab że masz na schemacie zaznaczoną indukcyjność).

Co do vify dx 25, są to dobre głośniki, ale na niepasowanej zwrotnicy mogą zagrać niezbyt ciekawie. Co innego, gdy kupisz te vify z myślą o wstawieniu ich do przyszłych kolumn - wtedy założysz tłumik na wysokotonówke (tzw "L-pad") , a potem przełożysz je do nowej konstrukcji. Z vifą jest bardzo wiele projektów, to jedna z popularniejszych wysokotonówek.
  • Poziom 12  
    jak mozna troche wyciszyc te stx pj - ich SPL wynosi 94db, a standardowego głośnika tylko 88
    i tutaj dziwna sprawa, bo GDN 25/40/1 ma SPL 92 tak więc wysokie tony powinny byc wyciszone, a strasznie drażnia
  • Poziom 12  
    czyli decyzja już podjęta - w zestawie wylądują stx PJ :)

tłumik będę dobierał dopiero jak pojawią się w kolumnie

teraz chodzi mi po głowie jeszcze jedna sprawa - będe zmieniał wytłumienie w kolumnie i tutaj http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=10 polecają by maty tłumiące położyć 1cm od obudowy - jak tego dokonac?

chodzi mi po głowie wycieczka do fabryki mebli i dorwanie kilku skrawków płyty wiórowej, i przyklejeniu ich na tyle obudowy

pozostaje jeszcze sprawa kolców
    czy te http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=171&vItemDB=itemdb nadają się czy poszukać czegoś innego?
  • Poziom 38  
    Wytłumienie sam dobierzesz odpwiednie po wielu godzinach prób ;) Jako dystanse nie muszą być koniecznie kawałki płyty wiórowej, w sumie to możesz tam wsadzić jakieś małe drewniane klocki, etc.

Co do kolcy - jak każde inne, zwróć tylko uwagę czy wysokość będzie Ci pasowała i czy mają podkładki (zwykle kolce składają się z 4 elementów - główka, śruba, nakrętka i podkładka).
  • Poziom 12  
    podstawki nie będą raczej potrzebne - będą stały na dywanie a mają okrągłe zakończenie

dzieki wszystkim za pomoc

jeszcze ew. sprawa tłumika - jesli dobrze kojarze to musze dac 1,2ohm (są takie???) szeregowo i 10ohm rownolegle zeby zjechac o 3 db
  • Poziom 39  
    Cytat:
    będe zmieniał wytłumienie w kolumnie i tutaj http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=10 polecają by maty tłumiące położyć 1cm od obudowy - jak tego dokonac?
    ten art tam siedzi od bardzo dawna i tez zastanawialem sie nad tym... no i nadal nie wiem kto i po co takie cos wymyslil :???:
    nikt tego nie stosuje i nawet nie wiem co to mialoby dac :P

Cytat:
    jeszcze ew. sprawa tłumika - jesli dobrze kojarze to musze dac 1,2ohm (są takie???) szeregowo i 10ohm rownolegle zeby zjechac o 3 db
    tak, sa 1R2
    nie zapominaj ze kalkulatory i tabelki podaja wartosci rezystorow tak zeby nie zmieniac impedancji glosnika. w twoim przypadku 8ohm to bezpieczniejsza opcja bo nie uszkodzisz wzmacniacza ale z 2 strony spadnie efektywnosc elektryczna glosnika - tak wiec sporyguj ten tlumik jeszcze na sluch
  • Poziom 36  
    Ja bym jeszcze rozważył wstawienie GDWK 9/80/1, bardziej zbliżony do oryginału niż PJ a dźwięk wydawał mi się lepszy od GDWK 9/40. No ale skoro Ci się nie podoba 9/40 a nie słyszałeś 9/80/1 to też będzie kupowanie w ciemno.
    No dobra, decyzja już widzę podjęta :)
    A co do wytłumienia oddalonego od obudowy np. o 1cm, to myślę że to ma sens. Wyobraźmy sobie wytłumienie pokoju w postaci koca przyklejonego do ściany, a potem koca zawieszonego 10cm od ściany. Czyż efekt nie będzie inny?
  • Poziom 12  
    zastanawia mnie sprawa wytłumienia kolumny
    wewnątrz kolumny jest jakiś filc w folii i luźna gabka
    jako że jest to obudowa zamknięta z MB to wytłumia się ją bardziej niż BR

wytłumienie planuję rozwiązać w następujący sposób:
    dzisiaj jadę do firmy meblarskiej poprosić o zrzynki płyty wiórowej - grubości ok 1cm

planuje kilka (8-10szt) kawałków takiej płyty (wielkośći 5x7cm) poprzyklejać klejem do drewna na tył obudowy i na to położyć watoline 4cm (zastanawiam się czy taśma dwustronna jest dobrym rozwiązaniem)?

na boki mam gabkę 2,5cm (tą co luźno sobie latała po skrzyni)
    i zastanawiam się czy też ją oddalać od obudowy, czy może nie robić sobie kłopotu i przykleić ją bezpośrednio na ściany?

planuje też wytłumić troszkę wnętrze kosza szerokopasmowca - gąbką 2,5 cm wewnątrz i jeśli zostanie jej jeszcze to na zewnątrz też

zastanawiam się co zrobić z filcem? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyciągnąć z folii i przykleić na dnie obudowy - nie bardzo wiem czy to ma sens???

no i całość pójdzie jeszcze na kolce - podłoga nieźle przenosi drgania - cukierniczka wydaje dość ciekawy dźwięk :) :D mam nadzieję, że kolce troszkę zniwelują ten efekt

zastanawiałem się jeszcze nad usztywnieniem całego pudła - ale nie ma potrzeby - jest tak stabilne, że nie widzę sensu - w końcu jedna kolumna waży ok 20kg
  • Poziom 38  
    Cytat:
    jako że jest to obudowa zamknięta z MB to wytłumia się ją bardziej niż BR

MB i Br to teoretycznie ten sam typ obudowy.

Cytat:
    zastanawiam się co zrobić z filcem? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyciągnąć z folii i przykleić na dnie obudowy - nie bardzo wiem czy to ma sens???

Próbuj :D Jedno co jest pewne, że zostawienie go w foli byłoby nierozsądne.

Cytat:
    zastanawiam się czy taśma dwustronna jest dobrym rozwiązaniem

Do takich rzeczy bezkonkurencyjny jest zszywacz tapicerski ("tacker", kosztuje kilkanaście złotych)
  • Poziom 12  
    Witam ponownie

rizkrecilem kolumny i okazuje sie ze spalil sie nie głośnik wysokotonowy, ale uszkodzila sie zwora w zwrotnicy (takie coś tam jest :) )
    http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=15930

jako ze i tak nie wykorzystuje regujacji wysokich tonow wpadlem na pomysl by kabel od wysokotonowego przelutowac bezposrednio za kondenstator C4 (3,3 mikro)
    czy to dobry pomysł? jesli nie to gdzie go przylutować?
  • Poziom 38  
    To jest bardzo dobry pomysł jeśli masz na celu ewentualne spalenie wysokotnówki. Lepiej kupić jakiś tańszy kondensator niż miałoby być bez niego.

Kondensator jest filtrem górnoprzepustowym I rzędu odcina niskie częstotliwości, które bywają zabójcze dla głośników wysokotonowych. O poprawie brzmienia nie wspomnę, bo głośniki wysokotonowe niezbyt przyjemnie odtwarzają niższy dolny zakres średnich tonów (okolice <2 khz). Tak więc kondensator musi być.
  • Poziom 12  
    troche sie chyba nie zrozumieliśmy :)

za kondensatorem tzn. z włączonym szeregowo kondensatorem :)

jakąś tam minimalną wiedzę o filtrach mam - inaczej nie brałbym się za żadne ingerencje w zwrotnice ;)

a że ta wiedza jest niewielka to dla pewności pytam
    tylko zastanawiam się czy dodawać jeszcze rezystor czy wystarczy tylko kondensator i tłumik
  • Poziom 11  
    jakub_stanecki napisał:
    jak mozna troche wyciszyc te stx pj - ich SPL wynosi 94db, a standardowego głośnika tylko 88 (...)

Czy ta informacja o efektywności GDWK 9/40 jest pewna ?
    Jest to ważne, gdyż znalazłem (chyba) ciekawe głośniki wysokotonowe MAGNAT T13
    Cytat:
    Dane techniczne:
    Średnica: 88mm
    Moc max: 100 watt
    Moc nominalna : 50 watt
    Pasmo przenoszenia : 3.500 - 22.000 Hz
    Impedancja : 4 Ohm
    Skuteczność : 91dB
    magnes neodymowy
    i miałbym wówczas pewność o ile mam 'zwalić' tę wartość.
    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Regulamin p.10.11
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 11  
    Tomq napisał:
    (...) musisz zrobić to na słuch, bo np. może się Tobie podobać gdy wysokie tony są nieco cichsze lub głośniejsze.

Jest wzór na wyliczenie odpowiedniego tłumika - link kilka postów wyżej - i dlatego pytam o wiarygodność podanej informacji o efektywności tego głośnika, bo nie udało mi się znaleźć jej gdzie indziej.

EDIT: hehe ... sam ten wzór podlinkowałeś, za co dziękuję !