Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

filtr dolnoprzepustowy pojedyncze 12v plytka (poczatkujacy)

10 Sep 2009 17:55 5210 15
  • Level 10  
    witam
    znalazłem schemat filtra dolnoprzepustowego na pojedyncze 12v. Próbowałem rożnymi programami zrobić płytkę drukowana ale jakoś nie wychodziło i za pomocą ExpressPCB stworzyłem coś takiego. Czy mógł by ktoś to sprawdzić, ponieważ jestem początkujący, nie wiem czy dobrze podłączyłem potencjometry i czy ścieżki dobrze poprowadziłem.
    Z góry dzieki
    jeszcze jedno w sklepie nie bylo TL072 tylko NE5532p
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 20  
    Witam!
    Z ułożenia TL072 wynika, że projekt płytki to widok od strony elementów. Chcąc odwzorować ścieżki, należy zrobić odbicie lustrzane rysunku.
    Popraw podłączenie R1. Podobnie jak R2 jeden jego koniec połączony jest z masą. Potencjometry P2 i P3 do przestrajania filtra, to fizycznie jeden potencjometr podwójny (stereo).
    Pozostałe połączenia wydają się być poprawne, ale z braku czasu sprawdzałem pośpiesznie.
  • Level 10  
    mówisz ze to jest jeden potencjometr na schemacie P2 i P3 maja po 10K i teraz czy to ma być potencjometr 2x10ka czy 2x20ka bo nie wiem o co pytać w sklepie
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 20  
    2x10k - Powiedz że LINIOWY. Dawniej oznaczany jako "A", obecnie "B".

(Na Klasztornej będą wiedzieli o co chodzi)
  • Level 10  
    znalazłem tu na forum gdzie był umieszczony zrobiony schemat tego filtra ale był to schemat SMD trochę go przerobiłem mam nadzieje ze się wszystko zgadza załączam org schemat pierwszy i mój przerobiony 2
  • Helpful post
    Level 20  
    Jeśli traktować oba rysunki jako widok od strony druku, to uwzględnij poprawkę, iż IC w przypadku wersji smd widziany jest z góry, a przy montażu przewlekanym - od dołu. Chodzi o porządek wyprowadzeń. Wystarczy oczywiście zrobić odbicie lustrzane i wszystko powinno działać, lecz wtedy potencjometry będą działać w odwrotną stronę - jeśli wlutowane będą od strony elementów. Twój pierwszy projekt przewidywał połączenia przewodowe do potencjometrów, toteż problem (jeśli to dla Ciebie problem) odwrócenia kierunku działania potencjometrów praktycznie nie istniał.
  • Level 10  
    tak wiem ze ma być odbicie lustrzane a z tymi potencjometrami to nie problem jak mówisz kilka przewodzików i powiano działać. tak to wygląda po poprawieniu ścieżek i po odbiciu Lustrzanym.
    załączam oryginalna płytkę i schemat z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic365728.html
    (jeżeli przed przystąpieniem do układania i rysowania ścieżek zrobiłem odbicie lustrzane płytki z pliku 20_100pcb.pdf to będą zgadzać sie piny potencjometrów z zamieszczonym moim wyżej schematem po odbiciu???)
    Jeszcze jedno ten układ będzie zasilany z akumulatora samochodowego 12v ale na pewno ma więcej kolo 14v czy stabilizować napięcie?? mam scalki Lm7808 powiano zrobić na wyjściu 8V z 12,
  • Level 10  
    Cz. II
    mam jeszcze lm7812 ale on z 24 robi 12 a jak bym go podpoił to jakie bym napięcie uzyskał z tych 12-14 v ???
  • User removed account  
  • Level 20  
    W Twoim przypadku stabilizacja napięcia jest zbędna.
  • Level 10  
    zamotałem się z tymi potencjometrami maja być oba liniowe 1- ma być 47K-A, 2- 2x10K-A teraz się dowiaduje ze zmieniły się oznaczenia A na B,a mam potencjometr który ma oznaczenia "A50K" z tylu jest naklejka z napisem "Tomy i chińskie znaczki" jak sprawdzić czy jest liniowy, 3K różnicy chyba nie robi

A może to ma być logarytmiczny czyli oznaczenie A ??
  • User removed account  
  • Level 10  
    dzięki za szybka odpowiedz.
    Potencjometr okazał się logarytmiczny.
    tylko teraz pytanie ktoś kto zrobił ten schemat posługiwał się swoimi symbolami nie wiadomo z jakiego zakątka świata pochodzi i jaki potencjometr miał na myśli. Wg mnie zastosowanie liniowego jest lepszym rozwiązaniem ale jak by się uparł to logarytmicznym tez by wyregulował
  • User removed account  
  • Level 10  
    zrobiłem :D
    ciekawe czy będzie działało :P

Teraz biorę się za wzmacniacz 70w TDA 1562Q, płytkę z dwustronnej przerobiłem na jedno jeszcze sprawdzić muszę poprawność i pozna przenosić na płytkę

Chciało by się komuś rzucić oko czy ten po lewej zgadza się z tymi obok

zapomniał bym wg opisu "W typowych "samochodowych" zastoso−
    waniach w roli dodatkowego wzmacniacza
    nie należy montować elementów R1, R2, C1,
    a jedynie na punkt M podać napięcie ze
    wspomnianego wcześniej wyjścia sterujące−
    go radioodtwarzacza"
  • Level 10  
    niestety :(
    słychać niepotrzebne pasmo a po pogłośnieniu głośnik charczy