Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Meteor typ 1117.6- dalej iskrzy.

10 Sep 2009 22:13 4786 8
 • Level 36  
  Witam. Trafił do mnie bo iskrzył wirnik. Po rozebraniu silnika okazało się że uzwojenie wirnika jest przepalone (widoczne dwa przerwane przewody na wirniku). Więc zakupiłem nowy wirnik. Po założeniu silnik pracował idealnie przez minutę po czym znów zaczoł iskrzeć na szczotkach i palić lamelki. Przed wymianą wirnika pomierzyłem stojan, oba wskazywały ten sam opór(wyczytałem że mają być prawie identyczne pomiary- no właśnie jaki opór ma wskazywać miernik, u mnie było bodajże 2.5 ohm na każdym). Więc co jest grane...
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Ten odkurzacz ma pewnie jakieś "cyferki w nazwie". Proszę uzupełnić tytuł!

  mrhari.

  Przepraszam. Podam na pewno jutro bo nie pamiętam.
  PS. (nie jestem teraz u siebie).
 • Helpful post
  Level 18  
  nie znam wartości ale z reguły w takich wypadkach jest winny stojan lub zbyt twarde szczotki (zakładając że nowy wirnik jest dobry)
 • Helpful post
  Level 20  
  Jeśli wszystko zrobiłes prawidłowo,a wirnik jest dobrany właściwie,to nowy wirnik wyraźnie padł.Być może leżał gdzieś długo w wilgotnych warunkach i dostał t.zw.zwojówkę,czyli przebicie uzwojeń między sobą.Jeśli tak, to po pewnym czasie pracy zobaczysz dwie sąsiednie działki komutatora wyraźnie fioletowe - różne kolorem od pozostałych.
 • Helpful post
  Level 17  
  To jest tak zwane ryzyko zawodowe-pewnie nikt Ci nie uzna reklamacji. To jest ten ból że nigdy nie wiadomo co się kupi, nawet nowe to wszystko teraz g.... dlatego nie wiem czy warto w pewnych przypadkach brać się za naprawę takiego sprzętu.
 • Helpful post
  Level 17  
  Ja stojan badam w taki sposób,że na autotransformatorze ustawiam niewielki napięcie i następnie podłączam obie cewki i sprawdzam czy biorą ten sam prąd. Jeżeli nie to stojan do wymiany. Co do wirników to zgadzam się z poprzednikami,że czasami nowy też może być wadliwy.
 • Level 36  
  Witam. Byłem w sklepie w którym zakupiłem wirnik. Na szczęście gość jest wyrozumiały i przyjmie wirnik na reklamację. Ma go wysłać do Zelmer- a by sprawdzić czy faktycznie był wadliwy. Twierdzi że takie sytuacje się zdarzają. No cóż zobaczymy.
  Na razie dziękuję za zainteresowanie. Odezwę się w najbliższym czasie.
 • Level 33  
  Czy nie powinien być tam wirnik 308-2200 a typ odkurzacza to 1117.6E.Pozdrawiam.
 • User removed account  
 • Level 36  
  Witam. Wymieniłem wirnik (wymienił mi sprzedawca na nowy) i gość ze sklepu zaoferował mi jeszcze stojan w dobrej cenie (20zł), więc też go wymieniłem. Silnik działa poprawnie. Wirnik 306. Temat zamknę w najbliższym czasie.
  Dziękuję i pozdrawiam.