Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw uruchomieniowy ARM7 opensource

mi_ma 11 Wrz 2009 08:29 9825 27
  • Zestaw uruchomieniowy ARM7 opensource

Nie macie wrażenia, że mikrokontrolery, którymi się bawicie zaczynają nieco pozostawać technologicznie w tyle pod względem możliwości? Przejście na architekturę ARM7 pozwoli wam budować projekty na poziomie Nintendo DS i IPodów, oczywiście przy odpowiednich umiejętnościach programistycznych i pracowitości. Problemem jednak często jest bariera finansowa zestawów uruchomieniowych wielokrotnie droższych niż te budowane na PICach i ATmegach. Poniższy projekt open-sourcowy zestawu uruchomieniowego.

BlueBoard-lpc214x to zestaw startowy zawierający dwa wyjścia RS232, złącze USB, VGA, slot na karty SD, brzęczyk piezo, JTAG, wyjście audio, wyjście PS2 na klawiaturę, wyświetlacz LCD, procesor LPC2148, 256KB pamięci eeprom i2c. Jest to naprawdę rozbudowana platforma os której możemy złączą programowanie na procesorach ARM7. Schemat płytki wraz z rożnymi przykładami można ściągnąć z tej strony:

http://code.google.com/p/blueboard-lpc214x/downloads/list

Źrodło http://www.scienceprog.com/low-cost-and-open-lpc2148-development-board-launched/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 735, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    serum
    Poziom 15  
    Swego czasu (ponad rok temu) zrobiłem podobną płytkę, trochę uboższą w peryferia bo bez USB, tylko 1 RS232, bez VGA. Ale bardzo dobrze mi służy do dzisiaj. uC jakiego użyłem to LPC2141, uboższa wersja powyższego LPC2148. Na zdjęciu testuję moduł radiowy;]

profesorek_96
    Poziom 16  
    Czy mógłby Pan Serum zamieścić schemat swojej płytki?
    W czym Pan programuje ARM?
  • PCBway
    Pawel1812
    Poziom 26  
    Ciekawe, ile kosztuje taka płytka...
    serum
    Poziom 15  
    Postaram się zamieścić wkrótce schemat, zapewne po weekendzie. ARMa programuje w WinARMie przy pomocy Dev C++, na elektrodzie jeden z użytkowników bardzo dobrze wyjaśnił jak zintegrować winARM z DevC++
    slavo666
    Poziom 17  
    Wygląda ciekawie. Nigdy się nie interesowałem specjalnie tymi prockami. Patrząc po peryferiach widzę zastosowanie jako np. serwer multimediów. Czy taki ARM poradziłby sobie np. z dekodowaniem MP3/OGG/FLAC, odtwarzaniem radia internetowego przez wi-fi i udostępnianiem plików?
    profesorek_96
    Poziom 16  
    W jaki sposób zrobił Pan serum płytkę?
    Czym wlutował Pan procek?
    Pod względem kupowania w sklepie arm to można je kupić same nie trzeba płytki zestawu uruchomieniowego?
    mr.chrumps
    Poziom 11  
    Witam,
    Koszt to 41 US$ (około 120zł + wysyłka). Właśnie się zastanawiam nad zakupem....
    Pozdrawiam
    serum
    Poziom 15  
    Płytkę zrobiłem termotransferem (kwestia dobrej drukarki i papieru), w TME oraz innych sklepach uC z rdzeniem arm jest do wyboru i nie są wcale drogie, koszt mojej płytki też wyszedł około 120zl (części jak się zbiorą do kupy to jednak trochę kosztują), ale liczy się satysfakcja;) A procej wlutowałem zwykłą lutownicą kolbową, trochę wprawy i wszystko można polutować!

@mr.chrumps może dobrze by było zorganizować akcję zamówienia tych płytek jak znajdzie się paru chętnych. Jest ona tańsza i lepiej wyposażona niż te dostępne w Polsce np w firmie propox, tylko że przesyłka kosztuje $30 ;/ damn..
    mr.chrumps
    Poziom 11  
    Witam,

@serum
    Jak będą chętni można przemyśleć sprawę.
    Przesyłka i prawdopodobnie cło nie nastrajają optymizmem. No ale od tego się nie ucieknie, no chyba żeby zaprojektować i wykonać podobny zestaw.

Pozdrawiam
    MarcinK
    Poziom 12  
    No ja bym był chętny. Z cłem może być różnie, jak dowalą to się nie opłaci kupować.
    serum
    Poziom 15  
    Jakby z 10 osób się zebrało to może być opłacalne myślę. Wykonanie takiej płytki w Polsce jest chyba nieopłacalne, wyszła by drożej, chyba że jej wykonanie "zoutsourcorować" do Indii;D, jak już wspomniałem wykonanie mojej płytki kosztowało jakieś sto pare złotych a jest ona zdecydowanie słabiej wyposażona i sam robiłem PCB.
    profesorek_96
    Poziom 16  
    Czy mógłby Pan zamieścić schemat swojej płytki?
    serum
    Poziom 15  
    Oto schematy płyty głównej i minimodułu, mogę jeszcze zamieścić później PCB jak tylko poprawie złączę RS232 ponieważ na schemacie jest żeńskie a powinno być męskie albo na odwrót, w każdym bądź razie w wyniku tego złącze po wlutowaniu ma odwróconą kolejność pinów.
    Załączniki:
    karlik
    Poziom 11  
    @ mr.chrumps
    koszt wysyłki 10-ciu zestawów do Polski to ~73$, więc przy 10-ciu sztukach cena jednostkowa za zestaw wychodzi < 50$. Problemem jest wspomniane wcześniej cło - ja nawet nie wiem, gdzie się w tej sprawie dowiadywać - może jest na forum ktoś, kto się orientuje w tych sprawach? Gdyby cena nie przekroczyła max 55-60$ to ja bym się na płytkę pisał.
    malachowski
    Poziom 10  
    Nie wiem ile w polsce placi sie cla ale ja w norwegii place 25% od wartosci na fakturze, zamawialem czesci z roznych stron swiata i zawsze bylo tyle.
    mr.chrumps
    Poziom 11  
    Witam,

Cło+obsługa to o ile pamiętam to coś koło 22%, w zależności jak to zakwalifikują (kiedyś zapłaciłem 13%).

Przy takiej przesyłce i kwocie cło będzie na 100%. Problem jest w czym innym. Dużo elektroniki kupuję za granicą, ale z Indii jeszcze nigdy nic nie brałem. Może się zdarzyć że przesyłka nigdy nie dotrze, i tu jest problem. Sklep wygląda raczej ubogo, różnie może być, a o zwrocie pieniędzy można zapomnieć już na wstępie...

Jak kupuję z np. Australii średnio na 20 przesyłek jedna gdzieś ginie, i po sprawie. A przesyłka ze śledzeniem i ubezpieczeniem jest dosyć droga, więc takie jest ryzyko zakupów za granicą.

Na razie próbuję zasięgnąć języka o zakupach w Indiach.

Pozdrawiam
    slavo666
    Poziom 17  
    Hmm, nie lepiej byłoby zaprojektować i zamówić płytkę w polskiej firmie, a resztę sobie samemu polutować? Nie ma tu szczególnie problematycznych podzespołów. Przy zamawianiu płytek w grupie na pewno wyjdzie taniej. Tylko ktoś musiałby chwilę posiedzieć nad projektowaniem PCB :)
    g00fy
    Poziom 11  
    Nie wiem jak ma się sprawa zakupów w takim sklepie (choć wydaje mi się, że wygląda to dość zachęcająco), wiem za to, jak wygląda sprawa przesyłek w Indiach, ponieważ kolega regularnie wysyła paczki do Polski. Prawda, że przesyłka potrafi iść czasem długo, ale nigdy nie zdarzyło się, żeby coś zginęło po drodze.
    johnson255
    Poziom 17  
    Dołączam się do słów kolegi slavo666, jednak lepiej by chyba było zaprojektowanie własnego PCB, a puźniej zrobieniu listy, zamówieniu płytek i elementów jak zrobił to kolega Freddie Chopin przy JTAG-u. Jak coś to proszę już o dopisanie na listę ;p heh
    Ale nie tak na serio to ktoś by musiał się już wziąć za to i podawać ewentualne przykłady co by się miało tam znaleźć a co nie:idea:
    serum
    Poziom 15  
    No nie wiem czy znajdzie się osoba która coś takiego będzie chciała przygotować. Ja nad swoją trochę czasu spędziłem a sugerowałem się schematem podobnej płyty z propoxu czy kamami nie pamiętam. Można ją wykorzystać jak ktoś chce ale lepiej by było zaprojektować od nowa bo jak płytka ma zostać zamówiona to wiele rzeczy sie upraszcza (cieńsze ścieżki, przelotki pod scalakami). Nie sądzę żeby udało się zrobić płytkę taniej niż za te $40 czyli 120zł sam LPC2148 kosztuje 48zl chyba. Ciekawe czy każdy ma na tyle wprawy żeby go polutować. Ja bym był za próbą sprowadzenie.
    MarcinK
    Poziom 12  
    Dokładnie, panowie chyba nie mieli do czynienia z projektowaniem i kosztami tego, nie mówiąc o czasie i ewentualnym błędzie w projekcie. Jest też bardzo mała szansa żeby cena była niższa.
    Próbowałem się także rozeznać na tema zakupów w Indiach, i może w poniedziałek czegoś się dowiem.
    MarcinK
    Poziom 12  
    Uzyskałem trochę informacji, cło można zapłacić maksymalnie do 100% wartości towaru, ale jest za to druga strona medalu, gdyż jeżeli byśmy zamówili płytki na firmę, cło zostanie zwrócone. Trzeba też zapłacić VAT.
    Jeżeli są zainteresowani to proszę o info.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Napisz jakie będą koszty (płytka cło itd), może był bym chętny tylko zależy ile by to kosztowało.
    MarcinK
    Poziom 12  
    Wszystko zależy od ilości osób.
    Cła raczej nie przewidzisz.

Moderowany przez joy_pl:

Do zrobienia listy chętnych proszę założyć osobny temat w odpowiednim dziale.
    Wszystkie posty łamiące regulamin wewnętrzny w szczególności pkt.4 będą usuwane z „nagrodą”.

karlik
    Poziom 11  
    proponuję przeprowadzić symulację kosztów dla zamówienia na 10szt. Myślę, że znalazłoby się tylu chętnych :)
    @ moderator: nie widzę sensu (przynajmniej na razie) w zakładaniu wątku dot. zamówienia. Poznajmy najpierw ostateczną cenę dla tych ew. 10 szt. (dolna granica opłacalności zamówienia) a potem można pomyśleć o tworzeniu listy - kto wie, być może chętnych będzie więcej :)
    profesorek_96
    Poziom 16  
    Czy mógłby Pan zamieścić już poprawione pcb tej płytki testowej?