Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tensometr plus AVR połączenie

11 Sep 2009 08:38 6718 18
 • Level 13  
  Witam!

  Potrzebuję stworzyć układ do pomiaru naprężeń belki. Od strony programowania nie ma problemu jednak mam problem z budową układu wzmacniacza mostka tensometrycznego. Czy ktoś może robił coś takiego, albo posiada gotowe rozwiązania wykonania mostka tensometrycznego. Nie chciałbym robić tego na drogich elementach dedykowanych dla mostków tensometrycznych np. AD7730 lecz na zwykłych wzmacniaczach operacyjnych.

  Z góry dziękuje za jakiekolwiek sugestie!!!
 • Level 43  
  Potrzebujesz wzmacniacz różnicowy o dużym wzmocnieniu i stabilnych parametrach. Więc najlepiej na precyzyjnych wzmacniaczach operacyjnych. Np. na OP07. No i oczywiście stabilne rezystory.

  Dodano po 11 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic390320.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2123736
 • Level 22  
  no generalnie potrzebujesz wzmacniacza pomiarowego, albo zloz go sam z kilku operacyjek dobrych albo lepiej uzyj jakiegos juz scalonego jak pisze atom1477. Na poczatek polecam zerknac na stosowny rozdzial do Sztuki Elektroniki.
 • Level 43  
  rusala wrote:
  no generalnie potrzebujesz wzmacniacza pomiarowego, albo zloz go sam z kilku operacyjek dobrych albo lepiej uzyj jakiegos juz scalonego jak pisze atom1477. Na poczatek polecam zerknac na stosowny rozdzial do Sztuki Elektroniki.


  Ja nie pisałem żeby używać scalonego wzmacniacza. Chodziło mi o wzmacniacz operacyjny ;p
 • Level 22  
  no dobra ale scalony tez moze byc :p
 • Level 22  
  ja nie kaze mu uzyc dedykowanego wzmacniacza do tensometru tylko uniwerslanego wzmacniacza pomiarowego (bylem rozkojarzony kiedy napisalem w tym miejscu operacyjnego)
  taki wzmachol ma np. 3 operacyjki odpowiednio polaczone w system roznicowy.
 • Level 43  
  No to żeśmy się nie zrozumieli ;p
  Bo ja zrozumiałem że proponujesz dedykowany wzmacniacz scalony.

  rusala wrote:
  no generalnie potrzebujesz wzmacniacza pomiarowego, albo zloz go sam z kilku operacyjek dobrych albo lepiej uzyj jakiegos juz scalonego jak pisze atom1477.


  Czyli mi się wydało (i chyba słusznie) że na koniec proponujesz jednak wzmacniacz dedykowany (całkowicie scalony).

  Jeżeli albo lepiej uzyj jakiegos juz scalonego oznacza złożenie wzmaczniacza ze wzmacniaczy operacyjnych, to co miało by niby oznaczać albo zloz go sam z kilku operacyjek dobrych :D


  Sorki za ten mały offtop. Ale lubię czepiać się literówek ;p
  lenny35 : napisz jeszcze jaki to tensometr. Klasyczny mostek 4-ro pinowy? Jaką ma rezystancję?
 • Level 22  
  poprawilem posta wyzej bo sie mi cos przejezyczylo. Chodzi mi o wzmacniach pomiarowy ale jakis w miare tani ;-) skladajac samemu trzeba dobrze rezystorki dobrac.
 • Level 43  
  Szczerze mówiąc ja też bym radził zastosować wzmacniacz bardziej scalony niż sam wzmacniacz operacyjny. Ale w "taniość" takiego rozwiązania to raczej wątpię. Z tego co widzę ceny są kosmiczne. Setki zł.
  No chyba że znasz jakiś przyzwolicie tani.
 • Level 33  
  Witam
  Wystarczy poszukać po TME by obalić mit o kosztach rzędu kilkuset złotych, wpisujesz hasło Instrumentation i masz co trzeba od około 18zł, wzmocnienie ustawiane jednym opornikiem.
  Pozdrawiam Piotr
 • Level 13  
  Witam!
  Dziękuje za zainteresowanie tematem. Mój mostek tensometryczny to mostek, który wykonałem sam - tensometr 120ohm + trzy rezystory 120ohm. Planuję dodać jeszcze jeden tensometr zamiast rezystora - kompensacja temperatury. Jeśli chodzi o wzmacniacze to jeśli da się kupić taki dedykowany w cenie ok 18zl to super, wcześniej natknąłem się tylko na te powyżej stuwy.
  Od jutra zaczynam zabawę więc dam znać co się udało zrobić w temacie.
  Z góry dzięki za pomoc!!!
 • Level 13  
  Witam!

  Tensometr plus AVR połączenie

  Stworzyłem układ jak na załączonym schemacie lecz nie chce działać poprawnie. :(
  Wzmocnienie układu wybrane na 1000. Podczas zginania belki tensometrycznej na wejściu wzmacniacza sygnał zmienia się o ok, 2,5mA natomiast na wyjściu cały czas 4,07V:cry:. Już nie mam pomysłu co by szło z tym zrobić.
  Czerwony prostokąt na rysunku to tensometr.
  Z góry dziękuje!!
 • Level 13  
  Zamieniłem rezystory na precyzyjne i dodałem w szereg z tensometrem potencjometr, o dziwo układ zaczął działać. Napięcie zmienia się pod wpływem naprężenia. Wniosek: najprawdopodobniej tak jak kolega Piotr pisał wyżej już na początku była zbyt duża różnica sygnałów i dlatego wzmacniacz dawał cały czas te ponad 4V. Zmontuje wszystko na płytkę bo narazie jest pająk i pochwalę się jak to działa.:D
 • Level 33  
  Witam
  Dobrze jest zastosować precyzyjne rezystory, zwykłe płyną niesamowicie temperaturowo i czasowo, napisz jakie masz rezystory w mostku, zamawiałem kiedyś w kosmicznej cenie rezystory do wzmacniacza PT100, wyszło prawie 5zł za sztukę ale są stabilne, mogę Ci podarować jakąś parkę do mostka.
  Mam typowe przeliczone do konwertera PT100/pętla prądowa, ale może któraś para by się zdała :)
  Uważaj na potencjometry to źródło niestabilności, jeśli już to jakiś cermet i to do korekcji w granicach dziesiątych części procenta.
  Piotr
 • Level 13  
  Rezystory precyzyjne, które użyłem to rezystory 220Ω takie akurat miałem. Tak jak piszesz przez ten potencjometr trochę mi to wszystko pływa. Mój tensometr ma rezystancję 120Ω więc najlepiej by było zastosować r. precyzyjne 120Ω ale są trudno dostępne (chodzi mi o 0,1%) chyba że wystarczy 1% takie są doste w TME.
  Co byś radził?
  I czym zastąpić ten potencjometr?
  Może są to głupie pytania, ale w mojej praktyce nie bawiłem się jeszcze nigdy z tensometrami.:D
 • Level 33  
  I nie lepiej było zastosować ADuC84xx , ma wszystko na pokładzie, dołączasz zasilanie, LCD ,MAX232 i tylko piszesz program obsługi. Widziałem na All po 22zł niedawno.
 • Level 13  
  Projekt zakończony i działa. W razie pytań służę pomocą.