Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie punktowe sceny i auli

11 Wrz 2009 12:58 3216 16
  • Poziom 14  
    Witam potrzebuję pomocy :D Dzisiaj zostałem zwerbowany do ekipy zajmującej się dyskotekami w moim technikum. Dostaliśmy też inne zadania, ale nie to tym tutaj. Dyrektor stwierdził, że fajnie by było mieć jakieś światełka, że gdy jest ciemno na auli można punktowo świecić światłem i prowadzić przykładowo Sztandar szkoły.

Ogólnie mam taki pomysł, że ktoś by siedział za sterami i bawił się tym.

Światło to miałby być jakiś PAR albo własnoręczna podróba :D Wszystko sterowane z dżojstika (tak się chyba po Polsku pisze :D ) . Mam nadzieje, że w miarę jasno to napisłem. Dodam, że to by znacznie wypływało na moje oceny z paru przedmiotów nie tylko w tym roku, ale przez ogółem jeszcze 3 lata :D Tak więc w miarę możliwości proszę Was o pomoc. Dodam, że na Elektrodzie nie spotkałem się jeszcze z czymś takim.

Myślałem, że PAR może się poruszać za pomocą silników krokowych, które będziemy zasilać z jednego miejsc z robionej "konsoli". Dżojstiki miały by być podobne do takich jak przy nadajnikach radiowych.

Mam nadzieje, że ktoś może mi pomóc :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Napęd tych światełek lepiej by było zrobić na silnikach prądu stałego (łatwiejsze sterowanie a poza tym są tańsze).
    Schemat elektryczny będzie banalny, wykonanie mechaniczne to już będzie trochę więcej problemów.
    Proponował bym umieszczenie kilku-kilkunasty świateł nad sceną zamontowane na stałe sterowane z jakiejś konsolki + 1 max 2 reflektory ruchome sterowane z tej samej konsoli.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Followspot :) Poszukaj i pooglądaj co obecnie jest na rynku :)
  • Poziom 14  
    a nie lepiej jakąś ruchomą głowice gotowe i łatwe do sterowania
  • IGE-XAO
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Wątpliwa sprawa, kiedyś długo musiałem się namęczyć żeby w klubie "ręcznie" zaświecić głową na stolik gdzie siedziały fajne laski ;) A wydawało się to takie proste... Na silnikach DC owszem sterowanie jest prostsze, ale musieli byśmy mieć również kontrolę prędkości, a to już powoduje komplikację układu.

Nie wiem, ale najprostsze rozwiązania są najlepsze. Kupcie jakiś "profil" i niech ktoś świeci z ręki i tyle. Nawet duże firmy tak robią.
    http://flash-butrym.pl/sklep/product_info.php...4912&topSsid=22fdd7800f3f7220118d9d35d85ad6ff

lub jeszcze nadajniki i odbiorniki połażenia. Dawno, dawno temu to było sprzedawane prze prolight. Na scenie znajdowały się odbiorniki a na osobie oświetlanej był nadajnik. Światło poruszało się za nadajnikiem.. Z tego co pamiętam były to mikrofony na dana częstotliwość + nadajnik sygnału
  • Poziom 14  
    A macie jakieś pomysly jak samemu to zrealizować? Bardzo by mi się to przydalo. Jedynie jak zrealizować to żeby ręcznie poruszać światlami.
  • Poziom 22  
    Sądzę że problem tkwi w dokładność tego sterowania, które chcesz osiągnąć. Może użyj silników krokowych z odpowiednimi przekładniami. Jeżeli za pomocą joya osiągniesz to co zamierzasz możesz pomyśleć nad np. zapamiętywaniem trasy, scenami itd.
    Jeden silnik do osi X, drugi do osi Y. Musisz stworzyć odpowiednią "rampę" do której to wszystko zamocujesz. Idąc dalej bierzesz sobie ukochaną Atmege 8 i piszesz dla niej program. 4 wejścia od joya i 8 wyjść do silników. Odrobina chęci i wszystko jesteś w stanie zrobić. Jeżeli zrobisz to dla jednej lampy, możesz myśleć nad rozbudową tego.
  • Pomocny post

Poziom 13  
    hehe :P no ja tez nalezę do tej grupy ;] na myślałem nad tym żeby na samej scenie dać 2 pary RGB, przydadzą sie na przedstawienia do oświetlania :) za kulisami bedzie cały sterownik do tego, każdy z kolorów bedzie sterowany osobnym suwakiem wiec będzie można fajnie kolory mieszać, co do tych świecidełek które dyrektor zakupił kule bym dal przy balkonie a derba i mushroma przy bocznych ścianach :) kable zasilające pości sie w ścianach, i będzie podłączone do sterownika, jakies on/off chociaz, ewentualnie jakies sciemnianie na potencjometrach.
    Co do tego ściemniania miałbym pytanie, w tych efektach świetlnych sa halogeny i czy można sterować ich jasnością zwykłym ściemniaczem? bo słyszałem ze niestety to skraca ich żywotność ;/ no i przydał by sie jakiś softstart do tych efektów. Co o tym wszystkim sadzicie?? :)
    Ps. Rabbbit widziałem gdzieś na elektrodzie opis budowy ruchomej głowy ;) jak znajdę to podeśle link :)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455033.html link do projektu ruchomej gloowy :P kiedyś cały ten temat przeczytałem ;) jak cos to mam w domu diapola wiec moglibyśmy jakiś skanerek zrobić wspólnymi silami :P
  • Poziom 22  
    Projekt ruchomej głowy jest 100 razy trudniejszy w porównaniu ze sterowaniem parami. Poczytajcie dokładnie posty w tamtym temacie i dowiedźcie się że wiele problemów napotkaliśmy, a pomyślicie ile może ich jeszcze być. Zdecydujcie się co na pewno chcecie zrobić i zacznijcie na ten temat szukać/czytać.

• Poziom 13  
    ja myslalem zeby zrobic zwykly skanerek z tego projektora ;) lusterko zamocowane na 2 krokowchach jak juz ktos wcześniej zrobil :) no i ewentualnie zmiana kolorów. na zwykłym silniku tylko ze z przekładnia, żeby powoli sie kręcił :) no i może kiedyś jakieś goba, no ale nie mam pomyslu jak zrobić żeby układ wiedział ze tarcza z danym gobo w całości przysłoniła obiektyw. Chyba jakieś krańcówki do tego bd potrzebne?? ewentualnie można by probować zrobić ze jeden krok (lub kilka) silnika krokowego to bedzie zmiana o jedno gobo. Ale to chyba bedzie bardzo trudne zeby to wszystko tak spasowac ;/ Co do tych ruchomych parów to chyba było by bardzo podobnie ;p bo pewnie by miały sie ruszać w osi X i Y ;)
  • Poziom 14  
    Wydaje mi się, że zrobienie by PAR się poszuszal będzie latwiej ;)

Zrobimy dwie osie i 2 silniki, do tego zaprogramować Atmege 8 tak jak pisze Maciek i to może mieć sens.

A co do skanera to naprawdę może być sporo problemów.
    Już bym wolał kupić moving par 64 z żarówka vnsp 1000w to raz.
    dwa samoróbki kiedyś się zmienią użytkownika (rok szkolny/akademicki).
    trzy to gwarancja...

http://www.mastersound.pl/index.php?akcja=opis&iKatId=1210&iProdId=6120
    a par ma następujące funkcje:
    Moving PAR 64 1000W
    Dane techniczne:
    - rozdzielczość: 16 bit
    - PAN: 540 stopni
    - TILT: 270 stopni
    - autokorekcja PAN i TILT
    - sterowanie: DMX-512 (6 kanałów: 1- dimmer, 2-strobo, 3-PAN, 4- TILT, 5- PAN fine, 6- TILT fine)
    - wbudowany dimmer 0-100%
    - cyfrowe adresowanie
    - w komplecie: ramka do filtrów
    - wymiary: 400x280x480 mm
    - waga: 9,5 kg
    - zasilanie: 240V 50 Hz
    - pobór mocy: 1050W
    - żarówka: PAR 64 230V/1000W

kupujesz sterownik za 400zł i masz wszystko czego Ci potrzeba.
  • Poziom 22  
    Zacznijcie przede wszystkim od zbudowania tego od strony mechanicznej. Elektronika będzie tutaj najprostsza.
    Do silników krokowych nie potrzebujesz krańcówek, bo za pomocą procka możesz sam sobie obliczyć położenie. Po za tym pomyśl za nim napiszesz, jakich rozmiarów musiałaby być tarcza gobo i kolor do jednego para :D. diodakiler wątpię żeby szkoła była skłonna wydać tyle pieniędzy.
  • Poziom 14  
    Pan Czesio (dyrektor :D ) napewno się nie zgodzi na coś takiego... Zresztą co do tego czy to zmieni wlaścicieli to powiem, że zostanie to u mnie :)

LuckyDj Twój pomysl ma sens... Zastosuje silniki DC. Zrobię prawdopodobnie na LM317 reuglację napięcia, albo może na innym scalaku i wtedy mam regulację prękości. Trzeba zrobić jakieś "ramy" żęby to mialo sie czego trzymać :)

W zwiążku z tym, że to troszkę roboty będzie ze sterowaniem tego pomyślalem, że 2 sztuki zupelnie wystarczą.

A macie może jakiś pomysl jak zrobić tzw "ramę" na to?

Powiedzcie mi lepiej czy zrobić to na silnikach DC czy krokowych?
  • Poziom 22  
    Ja bym to robił na krokowych, na dc ciężko będzie ci ustawić sobie plamę światła w określonym punkcie.
  • Poziom 14  
    Może i tak. Jutro porozmawiam z profesorem w szkole i podpowie mi na krórych silnikach lepiej.