Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ma造 g這郾ik do basu? Co da przyzwoity bas?

11 Wrz 2009 15:26 5262 16
  • Poziom 9  
    Moj samochod jest wyposazony w fabryczny subwoofer, jest to zamknieta skrzynia pod tylnym siedzeniem z dwoma glosnikami 13 cm. Niestety jeden ostatnio zostal uszkodzony, i chcialbym wymienic obydwa na cos lepszego. Co moglibyscie polecic w takim malym rozmiarze co daloby przyzwoity bass?

Radio w tym samochodzie ma oddzielny kanal na te dwa glosniki, maja przydzielone niskie tony i graja tak samo niezaleznie jak sie ustawi balance/fade. Niestety nie mam sposobu aby zmierzyc pojemnosc tej skrzynki, i nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat.
  • Poziom 34  
    Warta這 by co wi璚ej napisa, wyd逝ba te g這郾iki z obudowy, podejrze mo瞠 co jest na nich napisane - jaka impedancja, jakie to auto, jakie radio?
  • Poziom 34  
    pita1988 napisa:
    Subwoofer z 2x13" :D
    Zdziwi by si jak niekt鏎e trzynastki w zamkni皻ej budce potrafi zagra..
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    13 cali a 13 cm prosz poprawi.
    Co do 13 cm , potwierdzam mo積a na nich...milusio "zakicka" ale pasmo typowo subniskotonowe nie jest dla nich.
    Gabriel_1337 wi璚ej info a nu ta skrzynka przyjmie mi陰 dwudziestk ? :D
  • Poziom 9  
    Oto zdjecia wszystkiego. Samochod to Jaguar xj6 z 1991. Jezeli chodzi o pakowanie wiekszego glosnika to jak widac mozliwosci sa bardzo ograniczone. Belka pod siedzeniem oraz progi po bokach karoserii sa wykorzystane jako skrzynka dla tych glosnikow.

W kazdych drzwiach jest tez glosnik na ktory kierowane sa tylko srednie i wysokie tony. Gra to calkiem ciekawie, chociaz gdy sie podglosni troche zaczynaja pierdziec te subwoofery. W drzwiach glosniki nie charcza nawet gdy jest dosyc glosno.

Z czego wiem te radio Jaguara ma wnetrzosci Alpine, chociaz to zalezy od rocznika wiec nie jestem pewien. Na szczescie cala karoseria jest dosyc dobrze wygluszona.

Z wstawieniem skrzyni do bagaznika tez jest problem, poniewaz jest oddzielona od komory pasazerow metalowa scianka, i bezposrednio pod polka z tylu jest zbiornik paliwa.

Albo niezbyt dok豉dnie obfotkowa貫 ( czy tam jest jakis kana czy tylko "dziurka-gniazdko) na g這郾ik. Nazywanie tej konstrukcji subwooferem jest lekkim nagi璚iem kanonu.
    Kup jakies wofery 13 cm byle firmowe (mo瞠 by JBL ) i bedzie spokojnie gra這 :D .
    Hmm ciekawe dlaczego "pierdz" ? Zawieszenie zdaje si jeszcze by w ca趾iem dobrej kondycji.
  • Poziom 9  
    No jak mowilem, belka pod siedzeniem oraz progi sa wykorzystane jako skrzynka. Czy nie ma jakichs malych glosnikow stworzonych specjalnie do niskich tonow? Slyszalem ze Helixy Dark Blue sa niezle, tylko czy wtedy radio by dalo rade? Moze podlaczylbym jakis tani, slaby wzmacniacz w dodatku do radia, czy daloby to cokolwiek?
    Odrobina ch璚i (wyrzynarka) i mo積a spr鏏owa dorobi pier軼ienie z MDFu i zaadoptowa tam 16cm (z fabrycznymi siatkami powinno wyj嗆 smacznie). A w tych ju mo積a poszuka namiastki basu :D .
    Tani s豉by wzmacniacz mo瞠 okaza si gorszy ni ...dro窺ze, dobre radio :D .
    Ile pragniesz zainwestowa w to audio "Yagiego" :D ?
  • Poziom 9  
    Nie duzo... szukam raczej tymczasowego rozwiazania a z czasem rozbuduje to wszystko. Jestem jeszcze biednym studentem :d
  • Poziom 9  
    Przepraszam ze przywoluje stary temat, szukam jakiegos taniego rozwiazania tymczasowego na pare miesiecy az nie bede mial funduszy na jakis konkretny sprzet. Mam narazie 2 opcje na oku:

1. Kupic male woofery Hertz EV 130 (jak na aukcji allegro nr. 801156158) i zastapic nimi standardowe suby, podlaczyc je pod wzmacniacz.

2. Kupic skrzynke z starym subem Kicker (aukcja nr. 796459380) i podlaczyc pod wzmacniacz.

Koszta sa podobne, tylko pytanie co byloby lepszym rozwiazaniem? Wiem ze to prowizora ale to ma tylko sluzyc na jakis czas :-)

Pozdro.
  • Poziom 21  
    Jak biedni studenci je盥z do szko造 Jagiem - to, a boje si pomy郵ec czym je盥z ci zamo積iejsi ;-)
    Jak w baga積iku nie wozisz w霩ku dla dziecka albo torby golfowej, a chcesz uzupelnic niskie tony - to lepszym rozwi您aniem napewno b璠zie nawet ma造, ale subwoofer. Co prawda, jak to jest Jag - to musi to byc mocniejszy sprz皻, 瞠by efektywnie si przebic przez fabryczne wyg逝szenie.
  • Poziom 9  
    Samochod mi sluzy tylko jako zabawka, jak sa gorsze dni to moge jezdzic do szkoly tramwajem ;-)

W bagazniku mam sporo miejsca i chociaz nic nie woze, to chcialbym jednak zachowac troche miejsca. Dlatego ostatecznie planuje zrobic taka zabudowe ktora bedzie dosyc plaska ale bedzie pokrywac cala przednia sciane bagaznika - ale to juz plany na kiedy uzbieram fundusze.

Problem jest w tym ze bagaznik jest oddzielony od "komory pasazerow" metalowa scianka, i do tego tuz za kanapa (i bezposrednio pod polka) znajduje sie zbiornik paliwa. Sa tam aktualnie male klapki wentylacyjne ktore przepuszczaja powietrze, ale maja one moze 3x6 cm i jest ich 6.

Gorna powierzchnia baku jest lekko zaokraglona, wiec gdybym porobil dziury w polce pozostalaby dosyc duza szczelina przez ktora przeplywaloby swobodnie powietrze, tylko czy wyrzynajac diaxem polowe polki nie oslabie znacznie karoserii?

Ale to wszystko sa plany na przyszlosc, narazie szukam poprostu jakiegos malego i prostego ulepszenia basu, a wiec co byloby najlepszym rozwiazaniem?

Pozdrawiam :-)

P.S.
    A co gdyby zrobic skrzynke bass-reflex i poprowadzic rure przez polke?
  • Poziom 9  
    Jak widac, pod kanapa jest troche miejsca, wiec moze daloby sie zbudowac skrzynie ktora pasowalaby idealnie w ta wneke, i dac tam np. 2x12. Tylko czy kanapa skorzana nie przeszkadzalaby w przedostawaniu sie dzwieku?

• Poziom 28  
    Gabriel_1337 napisa:
    Jak widac, pod kanapa jest troche miejsca, wiec moze daloby sie zbudowac skrzynie ktora pasowalaby idealnie w ta wneke, i dac tam np. 2x12. Tylko czy kanapa skorzana nie przeszkadzalaby w przedostawaniu sie dzwieku?

Czaarno to widze :D Zeby upchnac tam 2X12 :D
  • Poziom 9  
    Chyba nie zrozumiales dokladnie o co mi chodzilo. Zrobilem w photoshopie taki rysunek zeby bylo jasniej :D

Oryginalny system:

Moja przerobka:

Musze jeszcze sprawdzic dokladnie jaka pojemnosc mialaby wtedy ta skrzynka, ale sadze ze parenascie litrow powinno wyjsc. Pytanie tylko czy kanapa ze skory i gabki nie przeszkadzalaby w przedostawaniu sie basu ani swobodnej pracy glosnika?
  • Poziom 17  
    Wstaw sobie w miejsce tych g這郾ik闚 co mia貫 oryginalne bas reflex tylko nie taki du篡, musia by tylko ten otw鏎 na g這郾ik pomniejszy i wtedy. Ale oczywi軼ie jak by zrobi to co planujesz.