Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 typy parametrów linii. A może to uszkodzenie portu DSLAM?

Rognor 11 Wrz 2009 16:21 3071 6
  • #1 11 Wrz 2009 16:21
    Rognor
    Poziom 21  

Zmieniłem Neostradę 1 Mb/s na Netię 4 Mb/s (LLU) w efekcie SNR Margin spadł o ok.15 dB, zaś tłumienie wzrosło o ok.10 dB. SNR to normalne, bo to dużo większa szybkość, ale tłumienie nie powinno się zmienić. Podłączyłem więc router od neostrady (ADSL, nie ADSL2+) i parametry bardzo się polepszyły, rzędu: SNR +10 dB tłumienie -10 dB, więc tłumienie wróciło do normy. Zatem podłączyłem router Netii i okazało się że trzyma te same parametry co router Neostrady, jak też skończyły się błędy (Errored Seconds itp).

Pomyślałem więc, że to chwilowe zakłócenia (pisałem dawniej o moich okresowych - głównie po deszczu - problemach z szumami i trzaskami w telefonie przy neostradzie i że to nie wina filtrów). Jednak dzisiaj zerwało mi synchronizację i znowu parametry wróciły do tych słabych. Zatem najpierw kilka razy restartowałem router Netii, ale to nic nie dało, więc znowu podłączyłem router ADSL Neostrady i znowu ten sposób na ogromną poprawę parametrów zadziałał. Więc to nie jest przypadek.

Pytanie brzmi: o co w tym chodzi? Dodam, że sąsiedzi mają neostradę, bardzo możliwe że podłączoną na tej samej czwórce kablowej. I podejrzewam, że stąd były kiedyś trzaski a teraz są cuda.

EDIT: zmieniłem nazwę tematu z "Cuda z parametrami linii. Router neostrady naprawia Netię."

0 6
  • #2 11 Wrz 2009 21:08
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rognor napisał:
    Zmieniłem Neostradę 1 Mb/s na Netię 4 Mb/s (LLU) w efekcie SNR Margin spadł o ok.15 dB, zaś tłumienie wzrosło o ok.10 dB. SNR to normalne, bo to dużo większa szybkość, ale tłumienie nie powinno się zmienić.

Powinno. Szybsza neostrada = szersze pasmo. Wyższe częstotliwości są mocniej tłumione.

0
  • #3 11 Wrz 2009 21:46
    Rognor
    Poziom 21  

No tak, ale nieznacznie, według pewnej strony o 3-4 dB, a nie o 10.

Ale nie o to w tym temacie chodzi, tylko o to czemu podłączenie routera Neostrady podnosi drastycznie parametry na stałe, także na routerze Netii? Prościej: zmiana z 15/35 do 25/25 (SNR/tłumienie) jest ogromna. Na lepszych błędy przestają występować, a na słabszych jest ok.1000/dzień (co jednak nie wpływa ani na transfer ani na synchronizację). dB to skala logarytmiczna więc zmiana o 10 dB to 10x więcej/mniej, czyli dużo.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Wrz 2009 22:16
    Darrieus
    Poziom 38  

Puść ping do wp.pl i do allegro.pl (po 10 sztuk), i wklej tutaj. (niech żaden komp w tym momencie nie używa neta)
    Zobaczymy czy linia chodzi na fast patch czy (nieszczęsny) interleaved.
    Jak na fast to można przełączyć i będzie "lepiej" tylko ping gorszy. o 20-40ms :(
    Poza tym możesz mieć "pływającą linię telefoniczną". (powietrzna - na jakimś odcinku)

Cytat:
    tylko o to czemu podłączenie routera Neostrady podnosi drastycznie parametry na stałe, także na routerze Netii?

Zadzwoń telefonem komórkowym do siebie , efekt będzie ten sam, nazywa się "przedzwonić linię" a to są zaśniedziałe styki, prąd dzwonka albo ładowanie kondensatora szeregowego w modemie ADSL w momencie jego podłączania = udar prądowy, chwilowa poprawa linii, jakbyś zafundował technikom skrzynkę browarów to by naprawili - pewnie jedna stara szybkozłączka albo luźna śrubka) nie robią tego bo muszą iść od abonenta aż do DSLAm (1-5km ;) ) i wszystko sprawdzać z reguły 2-3 skrzynki krosownicze czasami jakieś kanały ;) ale to "ciężka praca przejechać się samochodem tu i tam"

"Przedzwonienie" czasami pomaga na godzinę, czasami na tydzień, i są z tego powodu jaja ;).

To nie dla początkujących. :!::!::!: Czyli z serii "naprawiamy" linię jak McGyver - skuteczność ..... różna, zazwyczaj na plus lub całkiem pada (styk/i) co też jest dla nas na plus bo nie ma jaj raz działa a raz nie.... nie trzeba panience z partyline tłumaczyć i technik jest zmuszony ruszyć zad, nie działa i koniec.

Na McGayvera.... ale jak zawiodą wszelkie możliwe sposoby, naładować kondensator 350V/220uF do napięcia 150V !! i podłączyć do linii polaryzacją ODWROTNĄ ! do polaryzacji linii w spoczynku, i tak można kilka razy...(....przywalić)
    I uwaga, trzeba wiedzieć pi razy oko jak daleko do DSLAm żeby oszacować rezystancję linii i prąd jaki popłynie.... ewentualnie zmniejszyć napięcie do 50-100V lub zmniejszyć napięcie a zwiększyć pojemność - co jest mniej szkodliwe i bardziej skuteczne (zabezpieczenia centrali) nie przekraczać 150V (razem z 48V z linii - odwrotnie - na centrali w teorii pojawi się 200V..... w teorii) bo bez partyline 9393 się nie obejdzie.
    Ci bardzo bojący mogą naładować kondensator 1000-2200uF/16V i kilka razy walnąć w linię - oczywiście odwrotnie do polaryzacji linii...

Do całej zabawy najlepiej używać kondensatorów LOW e.s.r. dla czego to wiadomo.

Zacząć można od zwarcia linii "mili"amperomierzem i pochwalenia się tutaj wynikami, jak będzie blisko 70-100mA to ktoś mieszka w centrali ;).

Zwierać może nawet "kowalski" - oby nie za długo bo centrala odłączy (na chwilę) ;)
    Miłej "zabawy".

Głupi zawsze ma szczęście , linia ma grubo ponad 1kohm....bo centrala jest w wiosce obok albo 3 dzielnice dalej , jednak UWAŻAJCIE. (jak ktoś mieszka nad centralą/DSLam albo ma ONU przed domem... to może mieć ciepło , 10-100ohm :| głupio wygląda jeden uwalony port DSLAM w środku bezdeszczowego lata, na szczęście ci co widzą DSLAM/ONU ze swojego okna nie muszą takich rzeczy robić :lol: )

0
  • #5 12 Wrz 2009 11:53
    Rognor
    Poziom 21  

Niestety twoje pomysły nie pasują raczej do tego niezwykle dziwnego problemu, choć kiedyś mogą się przydać.

lubamet napisał:
    Puść ping do wp.pl i do allegro.pl
    Badanie allegro.pl [193.23.48.134] z użyciem 32 bajtów danych:
    Odpowiedź z 193.23.48.134: bajtów=32 czas=17ms TTL=248

Badanie wp.pl [212.77.100.101] z użyciem 32 bajtów danych:
    Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=19ms TTL=246
    Odpowiedź z 212.77.100.101: bajtów=32 czas=18ms TTL=246

Cytat:
    Poza tym możesz mieć "pływającą linię telefoniczną". (powietrzna - na jakimś odcinku)
    Powietrzna na odcinku kilku metrów i nie pływa, tylko czasami (1-2 razy/miesiąc) po deszczu, wtedy SNR downstream skacze o 5-10 dB. Tu nie ma żadnego pływania, po prostu łączy się albo 15/35 albo 25/25 i potem trzyma to stabilnie ile by razy nie dzwonić czy wyłączać router (zrywając synchro).

Cytat:
    Zadzwoń telefonem komórkowym do siebie , efekt będzie ten sam, nazywa się "przedzwonić linię"
    Nie będzie, bo dzwonią do mnie ludzie i nic to nie daje, więc to inny przypadek. Dawniej przy neostradzie oraz szumach i trzaskach też to nic nie dawało.
    Co do zabawy z kondensatorem to się wstrzymam, nawet na tych gorszych parametrach chodzi bez problemu, a jak zepsuję port na DSLAM to netu może nie być tydzień.

0
  • #6 16 Wrz 2009 13:35
    Rognor
    Poziom 21  

Kontynuuję, bo znowu zerwało mi synchronizację i znowu sposób zadziałał.

Dzisiaj jednak podłączałem routery w innej kolejności i okazało się, że jedynie router sąsiadów (a w zasadzie mój) naprawia parametry. Jak się łatwo domyślić gdy router jest u mnie to nie ma go u sąsiadów, czyli Neostrada im nie działa, więc wtedy na pewno mi nie zakłóca Netii (jeśli np. obie siedzą w jednej czwórce kablowej). Następnym razem (np.za kolejny tydzień jak się zmienią parametry) sprawdzę czy nie wystarczy samo wyłączenie routera u sąsiadów.
    A może to się dzieje podczas podłączania kolejnych ludzi do DSLAMu lub resetowania portów (na to wskazują 3 takie sprawy ok. godz.9:30 kiedy najczęściej technicy coś robią - wiem to z kilku lat z Neostradą)?

0
  • #7 18 Wrz 2009 13:11
    Rognor
    Poziom 21  

Absurd się pogłębia. Zrobiłem kolejne eksperymenty, piszę więc kolejny post (edycja spowodowałaby, że post byłby tak duży, że zupełnie nieczytelny).
    Odłączenie routera (innego) u sąsiadów nic nie daje, a i sposób przestał działać, więc podłączyłem spowrotem ST510 u sąsiadów na pół godziny i znowu sposób zadziałał.

Rozważam więc trzy teorie:
    -teoria Lubameta "walnąć w linię"
    -zła konfiguracja/podłączenie
    -zepsuty port DSLAM

Za teorią Lubameta przemawia to, że ten jedyny "cudowny" router Neostrady który naprawia parametry Netii to ST510 i ma on "strasznie mocny modem" (tak stwierdzili kiedyś technicy TPSA). Dodatkowo ten router oberwał od pioruna (spaliły się 2 porty ETH) więc może się jakoś "naładował".

Za teorią zepsutego (częściowo) portu DSLAM przemawia to, że ostatnio Netia wieczorami mi nie działa! Synchronizacja jest, ale nie może pobrać IP. Przywracanie do ustawień fabrycznych nic nie daje, zaś użycie autowyszukiwania PVC zwraca komunikat, że "nie wykryto stałego połączenia wirtualnego PPPoA ani PPPoE".

0