Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 3 fazowy-podłączenie do 5V ~

11 Wrz 2009 18:55 2135 10
  • Poziom 26  
    Posiadam Silnik 3 fazowy połączony w gwiazdę (ze stacji dyskietek) Gdy podłączę 5v~
    do "u" i "v" i poruszę nim silnik się kręci, lesz sam nie startuje.Czy da się go tak podłączyć aby startował samodzielnie ?
  • Poziom 15  
    Nie wiem co to za silnik masz ale klasyczny silnik trójfazowy jak chcesz podłączyć do jednej fazy to musisz jedno uzwojenie wpiąć szeregowo z kondensatorem. Spróbuj...
  • Poziom 27  
    poczytaj o podlaczaniu silnikow 3F 400VAC do napiecia fazowego 230VAC.
    Moze tym sposobem bedzie dzialal. Trzeba uzyc dodatkowego kondensatora ? .
  • Poziom 12  
    Nie wiem jak to będzie działało przy takim silniczku, ale w silnikach indukcyjnych 3-fazowych dołącza się dodatkowy kondensator, aby wprowadzić przesunięcie fazowe 90stopni…
    W Twoim przypadku wartość tego kondensatora nie będzie wielka i będziesz musiał ją dobrać doświadczalnie.
    Normalnie się przyjmuje około 70uF na 1kW mocy. Czyli u Ciebie kondensator rzędu nF. Pamiętaj, aby to nie był kondensator elektrolityczny bo masz doczynienia z napięciem zmiennym a elektrolity tak zasilane potrafią eksplodować ;)

A podłącz go tak:
    Przewód 1 – do zacisku 1 w silniku
    Przewód 2 – do zacisku 2 w silniku
    Z przewodu 2 przez kondensator – do zacisku 3 w silniku

Napisz jak to się sprawuje bo sam jestem ciekaw ;)

Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    LemuRR 11 napisał:
    Posiadam Silnik 3 fazowy połączony w gwiazdę (ze stacji dyskietek) Gdy podłączę 5v~
    do "u" i "v" i poruszę nim silnik się kręci, lesz sam nie startuje.Czy da się go tak podłączyć aby startował samodzielnie ?

A to stacje dyskietek posiadały zasilanie 3-fazowe?.
    Może ja coś źle zrozumiałem, no i jak on ma pracować na 5V
    przecież 3-fazowe to 3x380V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Liczba faz nie mówi nic o napięciu tylko o tym, że są trzy przebiegi napięć przesunięte w fazie względem siebie.
    Są linie wysokiego napięcia też są 3-fazowe a wcale nie jest to 3x380V z resztą teraz jest 3x400V i nadal to są 3 fazy;)
    W silniku od napędu dyskietek jest silnik z magnesami trwałymi, ale nie ma komutatora. Wirujące pole wytwarzane było komutatorem elektronicznym.
    Myślę, że podłączając go do napięcia zmiennego będzie działał, ale regulacja prędkości obrotowej będzie możliwa tylko przez przemiennik częstotliwości.
  • Poziom 36  
    soklos napisał:

Normalnie się przyjmuje około 70uF na 1kW mocy.

Ale to tylko na napięcie 230V :wink: Im niższe napięcie tym większa pojemność kondensatora.
  • Poziom 26  
    Dotychczas próbowałem już z kondensatorem 500uF podłączyłem go jak mówicie lesz silnik nadal sam nie startował lecz pracował stabilniej,nie wiem może to 500uF to za dużo...
  • Poziom 43  
    LemuRR 11 napisał:
    Dotychczas próbowałem już z kondensatorem 500uF podłączyłem go jak mówicie lesz silnik nadal sam nie startował lecz pracował stabilniej,[spacja]nie wiem może to 500uF to za dużo...
    Uwziąłeś się [już_nie_napiszę_jak_kto] by koniecznie silnik ten - normalnie zasilany trójfazowo i pracujący jako synchroniczny - zasilać jednofazowo, a więc zamiast wirującego pola magnetycznego w stojanie masz teraz tam pole pulsujące, to po pierwsze.
    Po drugie, silnik tak zasilany wystartować - bez popchnięcia go - nie może i nigdy Tobie NIE wystartuje po podaniu napięcia zasilania.
    A dlaczego, to poszukaj sobie tego sam ... nie czas i miejsce tu, by to Tobie tłumaczyć ...
    Po trzecie - co powinno być po pierwszym - skoro koniecznie chcesz używać tego silnika to należało również zaadoptować z napędu FFD jego oryginalny układ zasilania (sterowania).
    Po czwarte, a z uwagi na po trzecie, nic nie stoi na przeszkodzie by w/w układzie sterowania zmienić parametry pewnych elementów i tym samym zmienić jego synchroniczną wartość prędkości wirowania wirnika.
    Po piąte, jak w każdym silniku indukcyjnym (synchronicznym, czy asynchronicznym) w którym wartość prędkości obrotów jest regulowana poprzez zmianę wartości częstotliwości zasilanego napięcia, zachodzi potrzeba zachowania stałej wartości f/U - czyli ilorazu aktualnej wartości częstotliwości napięcia zasilającego do wartości tego napięcia.
    Po szóste, więcej wyjaśnień z mojej strony już nie oczekuj i nie trudź się w zadawanie mi pytań - nie odpowiem.
    Po siódme, po podstawową wiedzę z Nauk Stosowanych należy sięgać do stosownych podręczników, a nie brać ją wyrywkowo z tak samo "poszarpanej" dyskusji na forum - na jakimkolwiek forum ...
  • Warunkowo odblokowany
    Po wtóre to 2 fazowy unipolarny silnik krokowy ma 3 wyprowadzenia, dwie cewki ze wspólnym połączeniem po środku, można go zasilić skomplikowanym dla ciebie układem sterującym na przemian tymi cewkami jednocześnie zmieniając polaryzację napięcia zasilania. Poszukaj sobie na googlach na temat budowy silników krokowych i sposobach sterowania nimi ....