Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie instalacji w garażu

M.K.Cafe 11 Wrz 2009 19:13 3274 11
  • #1 11 Wrz 2009 19:13
    M.K.Cafe
    Poziom 2  

Witam wszystkich otóż zostałem poproszony przez koleżankę (nie ma to jak słabość do kobiet :D) o podłączenie w jej garażu "światła". Mieszka ona w kilku piętrowym bloku (na 3 piętrze) a garaż jest w tym samym bloku tylko że obejmuje on piwnice.Zostałem przez nią poinformowany że nie ma tam instalacji elektrycznej. Myślałem o tym aby porozmawiać z zarządcą budynku w celu podpięcia podlicznika i związku z tym mam takie pytanie czy nie orientujecie się jakie są koszta założenia podlicznika ? czy też ja mogę/mam kupić podlicznik i sam go założyć a następnie zgłosić to do administracji ? i jak to jest z kwestią prawną ? Dodam że jestem studentem wydz. elektrycznego i mam kwalifikacje (SEP E). Pierwszy raz robię coś takiego i proszę was o pomoc :)

0 11
  • #2 11 Wrz 2009 21:17
    globus
    Poziom 24  

papierek SEP to zamało (właściwie to ...nic), ktoś zachce projektu a ten już musi ktoś wykonać , nawet na jedną żarówke i gniazdko... Więc robi sie zgoda administracji, projekt, potem pomiary to już może ktoś kto ma sep ale z pomiarami. A w kosztach podlicznika to Ci niestety nie pomogę ale odsprzedaż energi bez wiedzy zakładu energetycznego też nie jest"mile" widziana.

0
  • #3 12 Wrz 2009 13:25
    M.K.Cafe
    Poziom 2  

dziękuje za odpowiedz :) w poniedziałek porozmawiam z administracją i dowiem się o kosztach:) i umieszcze to na forum ..może komuś się to przyda :)

0
  • #4 12 Wrz 2009 23:52
    piotrek22pl
    Poziom 12  

A gdzie jest zamontowany licznik Tej koleżanki? jeżeli ten licznik ma w domu to kiepsko;/ ale jeżeli ma w piwnicy to można przewód od licznika pociągnąć, i wtedy nie potrzeba podlicznika, tylko projekt i zgoda administracji.

0
  • #5 13 Wrz 2009 13:30
    M.K.Cafe
    Poziom 2  

koleżanka licznik ma u siebie w domu więc niestety taka opcja odpada :(

0
  • #6 13 Wrz 2009 13:37
    piotrek22pl
    Poziom 12  

a no to rzeczywiście tylko pozostaje podlicznik ;/

0
  • #7 13 Wrz 2009 13:59
    minus87
    Poziom 14  

Możesz sie jeszcze dowiedzieć czy światło które ma w piwnicy jest podpięte pod licznik administracyjny (klatkowy) czy jej mieszkaniowy. wiekszość piwnic niestety jest zasilana z licznika administracji lecz niekiedy spotkałem się, że każda piwnica jest zasilana od lokatora. Lecz sadzac po tym iż licznik ma w mieszkaniu to raczej nieciągneliby przewodu na 3 piętro.
    Powodzenia

0
  • #8 13 Wrz 2009 20:22
    Stary1952
    Poziom 33  

Jedynym rozsądnym i najtańszym rozwiązaniem to podpięcie się pod licznik ogólny (administracyjny ) , nie sądzę aby były ze strony administracji jakieś większe opory w sumie od tego są aby takie sprawy załatwiać . :D

0
  • #9 13 Wrz 2009 20:35
    greg16
    Poziom 15  

A gdyby podciagnąc faktycznie to zasilanie z mieszkania?? Puscic przewód 3x2,5 lub 3x4 ?? 3 piętra to niebedzie dużo , pozatym przewód niejest znowu az tak drogi a przynajmniej niebedzie kłopotów :P no chyba że z przeciagnieciem go przez te 3 piętra jak pion bedzie zapchany:P

0
  • #10 13 Wrz 2009 21:34
    piotrek22pl
    Poziom 12  

minus87 napisał:
    Możesz sie jeszcze dowiedzieć czy światło które ma w piwnicy jest podpięte pod licznik administracyjny (klatkowy) czy jej mieszkaniowy. wiekszość piwnic niestety jest zasilana z licznika administracji lecz niekiedy spotkałem się, że każda piwnica jest zasilana od lokatora. Lecz sadzac po tym iż licznik ma w mieszkaniu to raczej nieciągneliby przewodu na 3 piętro.
    Powodzenia

Właśnie u mnie w bloku tak jest ze każdy zasilanie piwnicy ma od swojego licznika który znajduje się w rozdzielni w piwnicy :)

greg16 napisał:
    A gdyby podciagnąc faktycznie to zasilanie z mieszkania?? Puscic przewód 3x2,5 lub 3x4 ?? 3 piętra to niebedzie dużo , pozatym przewód niejest znowu az tak drogi a przynajmniej niebedzie kłopotów Razz no chyba że z przeciagnieciem go przez te 3 piętra jak pion bedzie zapchany:P

w sumie można tak zrobić:) jak by był pion elektryczny bo nie w każdym bloku jest, ale jak by by to dogadać się z administracją, zrobić projekt.:)

0
  • #11 14 Wrz 2009 14:24
    M.K.Cafe
    Poziom 2  

hehe dzisiaj miałem możliwość zobaczenia tego garażu z bliska ...no i szczerze mówiąc szok przeżyłem :P po pierwsze w garażu była już jakaś instalacja elektryczna (dla koleżanki chyba brak oświetlenie był równoznaczny z brakiem instalacji) :D po drugie takiego rozpierdzielu dawno nie widziałem (w trzy i trochę puszek, a cała instalacja z kabli aluminiowych).
    Dowiedziałem się także iż koszt podlicznika to około 80 zł(info od kumpla który zakładał dwa u swojej babci :P).

Nic teraz tylko brać się za dłuto i wymienić instalacje xD dziękuję wszystkim za pomoc :D

0