Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk? Zły SMART. Czy da sie coś z tym zrobić?

11 Wrz 2009 20:55 5426 10
  • Poziom 13  
    Mam problem z dyskiem, niby wszystko jest ok, Windows się instaluje, ale momentami wieszają się programy (w tle można coś uruchamiać inne aplikacje) ale komp sie "muli" aż w końcu się całkiem zawiesza. Robiłem test dysku programem HD Tune, nie znalazł bad sektorów, natomiast Health Status jest Failed.
    W logach SMART :
    Uszkodzony dysk? Zły SMART. Czy da sie coś z tym zrobić?
    Czy da się go naprawić?
    Poprawiłem post. (gsm_virus)
  • Poziom 13  
    poważnie już nic z niego nie bedzie? Co oznacza ten wpis na czerwono?
  • Poziom 25  
    Niestety trzeba go wymienić na nowy, jeżeli jest na gwarancji to oddać na gwarancji.

01 Raw Read Error Rate Krytyczny: Tak
    Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Niskie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczyu/zapisu.

Żółty to:
    05 Reallocated Sectors Count Krytyczny: Tak
    Ilość relokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako relokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a relokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni
  • Poziom 13  
    czyli nie ma sensu próbować naprawy programem MHDD ?
  • Poziom 25  
    Zakładam, że na danych Ci nie zależy, bo już je przegrałeś, więc możesz próbować naprawiać go MHDD, tylko że według mnie nic to nie da. Dysk i tak jest do wymiany, wiec możesz próbować go naprawiać
    Ja bym już żadnych danych na nim nie trzymał, o ile jeszcze się da na niego coś zapisać.
    Dysk za jakiś czas przestanie ci w ogóle działać.
  • Poziom 13  
    ok dzieki koledzy. Znalazłem stary ale sprawny dysk 10 GB na nim zainstaluje system, a tego spróbuje naprawić i używać jako magazyn na mniej ważne dane.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    To tak z ciekawości podaj jeszcze SMART tego 10GB. Zobaczymy czy sprawny, bo wiekowy to pewnie jest
  • Poziom 13  
    wszystko jest na OK.Ani na zółto ani na czerwono.System juz stoi, dysk pracuje cicho, nie widzę nic niepokojącego;)
  • Poziom 13  
    Potraktowałem go MHDD, zrobiłem zerowanie, potem remap. Było kilka uszkodzonych sektorów, SMART nadal zły, ale dysk śmiga bez problemów (benchmarki, kopiowanie dużych plików, ciągła praca przez kilka godzin)- tylko ciekawe na jak długo;) Dziękuje wszystkim za rady i pozdrawiam