Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyjaśnienie zagadnień z PWM, detekcji zera

fliper_katrill 11 Sep 2009 23:27 8460 38
Tespol
 • #1
  fliper_katrill
  Level 20  
  Witam!
  Proszę szanownych kolegów z bogatszą wiedzą od mojej o wyjaśnienie kilku zagadnień:
  1. Dla jakich napięć stosujemy PWM? (stałe , zmienne, przemienne)
  2. Dlaczego na większości schematów przeze mnie tu przeglądanych sterowanie fazowe opiera na DODATKOWEJ detekcji przejścia przez zero (najczęściej na przerwaniu) skoro duża ilość optotriaków posiada takie detektory zaimplementowane?
  3. Czy jest możliwość uruchomienia sterowania PWM w układzie z optotriakiem z detekcją zera, triakiem, żarówek 230V?

  Na te pytania pewnie sam potrafię sobie odpowiedzieć, ale chcę się upewnić i mieć tu taką wiedzę czarną na białym, może odpowiedzi i innym rozwieją wszelkie wątpliwości :)
 • Tespol
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  1. Dla stałych i ew zmiennych.
  2. Detekcja przejścia przez zero pozwala załączać układ w chwili, w której nie popłynie nagle prąd o znacznej wartości - świetnie się to spisuje dla obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych.
  3. Czy się da? Pewnie tak ale to pewnie podlegało by tylko głupszym zadaniom szkolnym, normalnie odpowiedź brzmi: nie ma to sensu - lepiej wyprostować napięcie i dać tranzystor kluczujący dla tego PWM.
 • Tespol
 • #3
  fliper_katrill
  Level 20  
  No chodzi właśnie o to że płyteczka już istnieje , ba! całe urządzenie! no i jest i triak i optotriak z detekcją zera, chciałem z pomocą tego układu sterować jasnością żarówek a pozbyć się go z płytki zbytnio nie mogę no i nie chcę bo jest ochrona galwaniczna.
  Co do detekcji zdaję sobie sprawę jakie jest jej zastosowanie i wiem że użyte przeze mnie optotriaki MOC3041 takową posiadają, po co zatem stosować detekcję w mikrokontrolerze przy sterowaniu fazowym?
 • #4
  atom1477
  Level 43  
  1. W zasadzie dla wszystkich.
  2. Detekcja przez zero jest konieczna, bo to układ sterujący ma decydować kiedy triak ma się włączać a kiedy wyłączać.
  Zastosowanie optotriaka z detekcją zera poskutkuje tym, że nie da się włączyć triaka w momencie przejścia napięcia sieci przez zero. Bo procesor poda wtedy sygnał na optotriaka, ale oprotriak ma jakiś czas zadziałania a przez ten czas napięcie już minie zero i optotriak uzna że trzeba poczekać na kolejne przejście napięcia sieci przez zero.
  Można to ominąć załączając optotriak tuż przez przejściem napięcia sieci przez zero. Np. załączając 19,9ms po ostatnim zerze sieci, czuli 0,1ms przed kolejnym. Ja tak zrobiłem gdy mimo starań nie udało mi się kupić optotraków bez detektora zera.
  Teraz kupuję w TME/SEGURO/KAMAMI albo na allegro, ale kiedyś miałem problem z dostawami i wynikła taka sytuacja.
  3. Tak, ale trochę z tym zabawy. To już chyba lepiej jakiś Timer zaprządz do tego. Okres PWMa musiał by być zgodny z okresem sieci a to trudne. No chyba że skrócisz cykl PWMa. Dokładnie nigdy nie zsynchronizujesz więc musiał byś dać okres PWMa minimalnie mniejszy niż okres sieci i po każdym przejściu przez zero włączać PWM, ale tylko na jeden okres.
 • Helpful post
  #5
  fuutro
  Level 43  
  Żeby ten wiedział po jakim czasie ma podać sygnał sterujący. Możesz zmienić optotriaki na nieposiadające tego obwodu?
 • #6
  atom1477
  Level 43  
  A, w tym problem. No więc tak jak mówię, procesor też musi wiedzieć kiedy napięcie przechodzi przez zero. Bo sterowanie fazowe to nie jest takie zwykłe PWM. A dodatkowo zastosowanie optotriaka z detekcją zera tylko utrudnia nawet jak dasz dodatkowy detektor zera dla procesora.
 • #7
  fliper_katrill
  Level 20  
  Oczywiście, że mogę zamienić nawet kilka posiadam rozumiem że ominie to włączenie triaka w nieodpowiednim momencie, problem w tym jak tu poinformować uC żeby zaczął sobie zliczać, bo jak pisałem urządzenie jest niemal gotowe. A tak z ciekawości, to urządzenia sterujące jasnością żarówek 230V (napięcie zmienne) budowane są z wykorzystaniem PWM czy inną metodą? chodzi mi oczywiście o urządzenia mikroprocesorowe.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #9
  atom1477
  Level 43  
  Możliwe że jest PWM. Ale mam na myśli wykorzystanie modułu PWM z wnętrza procesora. Bo z punktu widzenia sterowania fazowego PWM to będzie i tak, jak by tego nie zrobić (na Timerze, w programie głównym czy na czymś tam innym).
  Detekcję zera możesz zrobić z PC817+1N4148+100k+100k.
  Problem z tym że optotriak z detekcją zera nie ma tej detekcji wyprowadzonej Więc nie można jej podłączyć do procesora. Ona sobie jest i jest używana tylko w środku optotriaka, co akurat przy sterowaniu fazowym tylko utrudnia, no chyba że zrobisz tak jak napisałem z moim pierwszym poście.
 • #10
  fliper_katrill
  Level 20  
  z układem detekcji bym sobie poradził, chyba przeprojektuję płytkę,wymienić optotriaki wymienię, teraz poproszę o najważniejsze wskazówki co do programu, może któryś z kolegów robił coś podobnego w Bascomie?
 • #11
  atom1477
  Level 43  
  No tak. Właśnie sobie przypomniałem że u mnie to był sterownik grupowy :/
  Ale MOC3041 jednak działał, tylko trzeba było go wcześniej załączać żeby nie gubił przejścia przez zero.


  No nie wiem. Przy przerwaniu INT0 włączasz Timer0 żeby dawał przerwanie co 100us. I przy każdym przerwaniu zwiększasz jakąś zmienną „I”. I porównujesz ją z zadaną wartością PWM. Jak mniejsze to wystawiasz 1 na pin. Jak większe to 0. Przy „I” = 99 wyłączasz Timer.
  Pasowało by też reagować na obydwa przejścia przez zero. Czyli albo prostownik dwupołówkowy na wejściu PC817, albo dwa przerwania. INT0 na Falling a INT1 na Rising. I oba wektory obsługi przerwań ustawiasz w to samo miejsce.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Albo jeszcze lepiej przerwanie AnyChange.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  ZbeeGin
  Level 39  
  Kombinujecie jak koń pod górkę. Jakieś wyliczenia, przeładowywania sprzętowego licznika, jakieś PWMy...
  Code:
  ' Copyright by ZbeeGin
  

  $crystal = 8000000

  ' ===========================================================
  ' STEROWANIE TRIAKIEM

  Config Int0 = Change
  On Int0 _sync50hz

  Triak Alias Portd.6

  Licz = 49         
  Impuls = 0   
  Regimpuls = 0

  ' licznik timer0 - generator pily
  Ocr0 = 200
  Config Timer0 = Timer , Prescale = 8 , Clear Timer = 1
  On Oc0 _silnik_pila
  Enable Oc0

  '.....

  ' ===========================================================
  ' GENERATOR PIŁY DLA TRIAKA
  _silnik_pila:
    Enable Interrupts
    ' sterowanie triaka co 200us = 50 stopni
    If Motoron = 1 Then
      If Licz > 0 Then Decr Licz
      If Licz = Regimpuls Then Triak = 0 ' włącz triaka
      If Licz = 0 Then Triak = 1         ' wyłącz triaka
    Else
      Triak = 1
    End If
  Return
  ' ===========================================================
  ' SYNCHRO Z SIECIĄ
  _sync50hz:
    ' sterowanie silnikiem, odwrotna piła
    If Motoron = 1 Then
      Licz = 49                             
      Regimpuls = Impuls                     
    End If
  Return


  I jeszcze jedno - trzeba dobrać impuls max i impuls min by mieć pełen zakres regulacji. Większa ilość kroków (np. co 100us) wymaga szybszego taktowania i przeliczenia licznika TIMER0, gdyż trzeba uwzględnić prolog i epilog jaki dodaje BASCOM dla przerwań: wszystko na stos. Inaczej przerwania się nałożą i powypadają impulsy sterujące.
 • #14
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  ad 2. Potrzebujesz detekcji zera w procesorze, zeby wiedziec z jakim opoznieniem wlaczyc triak. Problem z triakami polega na tym, ze da sie je tylko wlaczyc, nie da sie wylaczyc - wylaczenie nastepuje automatycznie, kiedy prad triaka bedzie nizszy niz wymagany do podtrzymania. Stad tez wynika, ze optotriaki z detekcja zera do sterowania jasnoscia zarowki absolutnie sie nie nadaja - bedziesz wlaczal zarowke na pelny polokres sinusoidy sieci, w efekcie nie uzyskasz regulacji jasnosci. Takie optotriaki nadaja sie wylacznie do sterowania grupowego.
  Sytuacja nieco lepiej wyglada w przypadku stosowania zamiast triaka tranzystora IGBT - taki tranzystor potrafi wylaczyc obciazenie w dowolnym momencie. Ale tu niewiele zyskasz - bo optotriak nie ma wyprowadzonej nozki gdzie masz sygnal zera, a, ze musisz sie synchronizowac z siecia (inaczej zarowka bedzie pulsowala) wiec i tak jakos detekcje musisz rozwiazac.
  Najprostszy uklad detekcji zera wg noty Atmela to po prostu dwa rezystory 1Mom, jeden pomiedzy faze a nozke procesora, drugi pomiedzy przewod N a mase procesora. Diody nie sa potrzebne, bo wykorzystuje to diody zabezpieczajace port, ktore juz sa w scalaku. Wada - masa procesora moze byc na potencjale fazy, potencjalnie niebezpieczne napiecia w calym ukladzie. Niemniej jesli uklad jest izolowany to jest to calkiem niezle rozwiazanie.
 • #15
  atom1477
  Level 43  
  tmf wrote:
  Stad tez wynika, ze optotriaki z detekcja zera do sterowania jasnoscia zarowki absolutnie sie nie nadaja - bedziesz wlaczal zarowke na pelny polokres sinusoidy sieci, w efekcie nie uzyskasz regulacji jasnosci. Takie optotriaki nadaja sie wylacznie do sterowania grupowego.

  Raczej nie. W takim przypadku nie da sie w ogóle włączyć triaka, bo oprotriak będzie czekał z włączaniem do następnego przejścia napięcia sieci przez zero. Ale z tego powodu takie oprotriaki oczywiście się nie nadają.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  ZbeeGin
  Level 39  
  Widzisz. Mój kod pozwala jeszcze na dość swobodne wykonywanie się pogramu głównego. Zawuaż, że u Ciebie oba przerwania są dwa razy dłuższe niż okres co jaki zgłosi się przerwanie z porównania przy wartości 1 w OCR0. Wyjaśnienie znajdziesz wyżej. Twoje "okno czasowe" nie jest stałe, a tym większe, im większą wartość wpiszesz do Timer. I to jest podstawowa wada Twojego rozwiązania.

  A co się stanie przy wartości zero to proponuję już przeanalizować samemu.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  ZbeeGin
  Level 39  
  Widać nie chce kolega przyjąć do wiadomości, że prolog i epilog przerwania w BASCOM-AVR jest bardziej rozbudowany. Dlatego przekładanie "żywcem" przerwań i ustwaień czasowych z języka C na nic się nie zda. Ten sposób sterowania w BASCOMie jest niestety wadliwy, a pisanie przerwania jako $ASM...$END ASM z klauzulą NO SAVE jest już wyższą szkołą jazdy.

  Po drugie przy wartości OCR = 156 i wartości TIMER = 155 masz tylko 64 takty zegara by obsłużyć przerwanie. Z czego 98% BASCOM skrzętnie wykorzysta na władowanie wszystkiego co można na stos i późniejsze tego zdjęcie. Ciało ISR-a jeszcze się wykona. Ale gdzieś w 2/3 zdejmowania rejestrów ze stosu licznik zgłosi następne przerwanie. Zatem z programu głównego wykona się tylko jedna instrukcja maszynowa. Jest to niestety zabójstwo pętli głównej.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  zbynio-87
  Level 11  
  Witam szanownych kolegów.
  Napisałem program do pieca C.O. w Bascomie i mam problem ze sterowaniem silnika ac.
  Otóż muszę podzielić pełny zakres obrotów silnika AC na 5 podziałów(co 20%).
  Zasada jest taka, że do jednego warunku przypisany jest jedna prędkość (po spełnieniu go silnik uruchamia się).
  Próbowałem już na wiele sposobów i w żadnym wypadku nie umie uzyskać żądanej prędkości prócz obrotów znamionowych silnika.
  Mogę prosić o jakiś przykład rozwiązania tego konkretnego problemu?
  Pozdrawiam
 • #22
  ZbeeGin
  Level 39  
  Gotowiec masz wyżej. Trzeba tylko pozmieniać okres przerwań i dostosować ilość kroków.
  Problem może być w sprzęcie - brak synchronizacji z siecią przez brak układu lub jego wadliwe działanie.
 • #23
  zbynio-87
  Level 11  
  Niestety do tej pory żadnych efektów, silnik kręci się obrotami znamionowymi. A odnośnie układu do wykrywania przejścia napięcia przez zero to jest sprawny - tak pokazuje oscyloskop.
  Co można jeszcze zmienić w tym gotowcu powyżej?
 • #24
  ZbeeGin
  Level 39  
  Pytanie zasadnicze: jaki masz optotriak?
 • #27
  zbynio-87
  Level 11  
  Poniżej kod sterownika:

  $regfile = "m8535.DAT"
  $crystal = 8000000

  Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.4 , Db5 = Portc.3 , Db6 = Portc.2 , Db7 = Portc.1 , E = Portc.5 , Rs = Portc.6
  Config Lcd = 20 * 2

  'Sterownik pieca C.O.
  'zależności:
  'Tp < Tn & Tp > 20st.C to zal. PK1
  'Tp > 20st.C to zał. PK2
  'Tb < Tp to zał. PK3
  'Tk > Tb o dT1 pompa kręci się z prędkością P1 (20%)
  'Tk > Tb o dT2 pompa kręci się z prędkością P2 (40%)
  'Tk > Tb o dT3 pompa kręci się z prędkością P3 (60%)
  'Tk > Tb o dT4 pompa kręci się z prędkością P4 (80%)
  'Tk > Tb o dT5 pompa kręci się z prędkością P5 (20%)

  Dim Motoron As Byte
  Dim Regimpuls As Byte
  Dim Impuls As Byte
  Dim Licz As Byte
  Dim Keyup As Bit
  Dim Keydown As Bit
  Dim Keybcks As Bit
  Dim Keyenter As Bit
  Dim Menu As Byte
  Dim Keys As Byte
  Dim X As Byte
  Dim D_t1 As Byte 'parametr dT1
  Dim D_t2 As Byte 'parametr dT2
  Dim D_t3 As Byte 'parametr dT3
  Dim D_t4 As Byte 'parametr dT4
  Dim D_t5 As Byte 'parametr dT5
  Dim E_d_t1 As Eram Byte
  Dim E_d_t2 As Eram Byte
  Dim E_d_t3 As Eram Byte
  Dim E_d_t4 As Eram Byte
  Dim E_d_t5 As Eram Byte
  Dim E_tn As Eram Integer
  Dim Temp As Byte
  Dim Tp As Integer , Ss As String * 6 'temp. pieca
  Dim Tk As Integer 'temp. kolektora
  Dim Tb As Integer 'temp. bojlera
  Dim Tn As Integer 'nastawa Tn
  Dim Dsic1(8) As Byte
  Dim Dsic2(8) As Byte
  Dim Dsic3(8) As Byte
  Dim Dsic4(8) As Byte
  Dim B As Byte
  Dim W As Byte
  Dim Tb_p_dt1 As Byte
  Dim Tk_m_dt1 As Byte
  Dim Tk_m_dt2 As Byte
  Dim Tk_m_dt3 As Byte
  Dim Tk_m_dt4 As Byte
  Dim Tk_m_dt5 As Byte
  Tb_p_dt1 = Tb + D_t1
  Tk_m_dt1 = Tk - D_t1
  Tk_m_dt2 = Tk - D_t2
  Tk_m_dt3 = Tk - D_t3
  Tk_m_dt4 = Tk - D_t4
  Tk_m_dt5 = Tk - D_t5
  Key_bcks Alias Pinb.0
  Key_up Alias Pinb.1
  Key_down Alias Pinb.2
  Key_enter Alias Pinb.3
  Pk1 Alias Porta.0 'klapka (PK1)
  Pk2 Alias Porta.1 'pompa - piec (PK2)
  Pk3 Alias Porta.2 'zawór (PK3)
  Tri1 Alias Porta.3 'pompa kolektorów (TRI1)
  Tri2 Alias Porta.4 'wolny triak TRI2
  Tri3 Alias Porta.5 'wolny triak TRI3
  Led_t1 Alias Portd.1
  Led_t2 Alias Portd.3
  Led_t3 Alias Portd.4
  Led_t4 Alias Portd.5
  Led_t5 Alias Portd.6
  Led_t6 Alias Portd.7

  Deflcdchar 0 , 8 , 20 , 11 , 4 , 4 , 4 , 3 , 32 'znak stopnia Celsjusza

  Config 1wire = Portc.0 'czujniki temp. DS18B20
  Config Porta = Output 'PortA jako wyjścia
  Porta = 0 'stany początkowe - 0
  Config Portb = Input 'PortB jako wejścia
  Portb = 255 'stany początkowe - 1
  Config Portd = Output 'PortD jako wyjścia
  Portd = 0 'stany początkowe - 0

  'STEROWANIE TRIAKIEM

  Config Int0 = Rising
  On Int0 _sync50hz

  Licz = 49
  Impuls = 0
  Regimpuls = 0

  ' licznik timer0 - generator pily
  Ocr0 = 100
  Config Timer0 = Timer , Prescale = 8 , Clear Timer = 1
  On Oc0 _silnik_pila
  Enable Oc0
  Enable Interrupts

  Cursor Off
  Cls
  Lcd " STEROWNIK " ;
  Locate 2 , 6
  Lcd "USM - 100"
  Wait 1
  Cls
  Locate 1 , 3
  Lcd "Wersja programu:"
  Locate 2 , 8
  Lcd "1.001A"
  Wait 1
  Cls
  Locate 1 , 4
  Lcd "USM - 100 by"
  Lowerline
  Lcd "zbynio-87"
  Wait 1

  Cls
  'iloćć podpiętych czujnikow temperatury
  W = 1wirecount()
  Lcd "Ilosc czujnikow temp"
  Locate 2 , 9
  Lcd "-" ; W ; "-"
  Wait 1
  Cls
  Dsic1(1) = 1wsearchfirst()
  Dsic2(1) = 1wsearchnext()
  Dsic3(1) = 1wsearchnext()
  Dsic4(1) = 1wsearchnext()

  'odczyt ID czujników temperatury

  If Dsic1(8) = Crc8(dsic1(1) , 7) Then
  Locate 1 , 1
  Lcd "CRC OK Czujnik 1 ID"
  Wait 1
  Locate 1 , 1
  For B = 1 To 8
  Lcd Hex(dsic1(b))
  Next
  End If
  Wait 1

  If Dsic2(8) = Crc8(dsic2(1) , 7) Then
  Locate 2 , 1
  Lcd "CRC OK Czujnik 2 ID"
  Wait 1
  Locate 2 , 1
  For B = 1 To 8
  Lcd Hex(dsic2(b))
  Next
  End If
  Wait 1

  If Dsic3(8) = Crc8(dsic3(1) , 7) Then
  Locate 1 , 1
  Lcd "CRC OK Czujnik 3 ID"
  Wait 1
  Locate 1 , 1
  For B = 1 To 8
  Lcd Hex(dsic3(b))
  Next
  End If
  Wait 1

  If Dsic4(8) = Crc8(dsic4(1) , 7) Then
  Locate 2 , 1
  Lcd "CRC OK Czujnik 4 ID"
  Wait 1
  Locate 2 , 1
  For B = 1 To 8
  Lcd Hex(dsic4(b))
  Next
  End If
  Wait 1
  'koniec odczytu ID czujników temperatury

  D_t1 = E_d_t1 'Odczyt z pamięci Eeprom parametrów
  D_t2 = E_d_t2
  D_t3 = E_d_t3
  D_t4 = E_d_t4
  D_t5 = E_d_t5
  Tn = E_tn

  Cls

  'program główny
  Do

  If Key_enter = 0 Then
  Gosub Menuu
  End If

  Wait 1
  1wreset
  1wwrite &H55
  1wverify Dsic1(1)
  1wwrite &HBE
  Tp = 1wread(2)

  1wreset
  1wwrite &H55
  1wverify Dsic2(1)
  1wwrite &HBE
  Tb = 1wread(2)

  1wreset
  1wwrite &H55
  1wverify Dsic3(1)
  1wwrite &HBE
  Tk = 1wread(2)

  'konwersja temp dla wszystkich dsow
  1wreset
  1wwrite &HCC
  1wwrite &H44

  Tp = Tp * 10
  Tp = Tp / 16 'korekta przesuniecia znaku st C przy przejściu z temp ujemnej na dodatnią
  Ss = Str(tp)
  Ss = Format(ss , " 0.0")
  Locate 1 , 1
  Lcd "Piec " ; Ss ; Chr(0) ;

  Tb = Tb * 10
  Tb = Tb / 16
  Ss = Str(tb)
  Ss = Format(ss , " 0.0")
  Locate 2 , 9
  Lcd "Boj " ; Ss ; Chr(0) ;

  Tk = Tk * 10
  Tk = Tk / 16
  Ss = Str(tk)
  Ss = Format(ss , " 0.0")
  Locate 1 , 11
  Lcd " Kol " ; Ss ; Chr(0) ;

  Locate 2 , 1
  Lcd "Nas " ; Tn ; Chr(0) ;

  If Tp < Tn And Tp > 200 Then
  Set Pk1
  Else
  Reset Pk1
  End If

  If Tp > 200 Then 'liczba 200 -> 20 st.C (st.C * 10 = liczba z DS18B20 lub DS1822 )
  Set Pk2
  Else
  Reset Pk2
  End If

  If Tb < Tp Then
  Set Pk3
  Else
  Reset Pk3
  End If

  'plus zależności pracy pompy kolektorów:
  'Tk > Tb o dT1 pompa kręci się z prędkością P1 (20%)
  'Tk > Tb o dT2 pompa kręci się z prędkością P2 (40%)
  'Tk > Tb o dT3 pompa kręci się z prędkością P3 (60%)
  'Tk > Tb o dT4 pompa kręci się z prędkością P4 (80%)
  'Tk > Tb o dT5 pompa kręci się z prędkością P5 (20%)

  Loop
  End

  Menuu:

  Do
  If Key_up = 0 Then 'wybranie nr menu 1-7 przyciskiem Up lub Down
  Incr Menu
  End If
  Waitms 100

  If Menu = 8 Then
  Menu = 1
  End If
  Cls
  Waitms 100

  If Key_down = 0 Then
  Decr Menu
  End If
  Waitms 100

  If Menu = 0 Then
  Menu = 7
  End If
  Cls
  Waitms 100

  Select Case Menu

  Case 1 : Lcd "Nastawa temp. T1: " ; D_t1 'Po wybraniu parametru do zmiany wciskamy Enter, również następuje zapis do pamięci EEprom
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = D_t1
  Gosub Nastawa
  D_t1 = Temp
  E_d_t1 = D_t1
  End If

  Case 2 : Lcd "Nastawa temp. T2: " ; D_t2
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = D_t2
  Gosub Nastawa
  D_t2 = Temp
  E_d_t2 = D_t2
  End If

  Case 3 : Lcd "Nastawa temp. T3: " ; D_t3
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = D_t3
  Gosub Nastawa
  D_t3 = Temp
  E_d_t3 = D_t3
  End If

  Case 4 : Lcd "Nastawa temp. T4: " ; D_t4
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = D_t4
  Gosub Nastawa
  D_t4 = Temp
  E_d_t4 = D_t4
  End If

  Case 5 : Lcd "Nastawa temp.T5: " ; D_t5
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = D_t5
  Gosub Nastawa
  D_t5 = Temp
  E_d_t5 = D_t5
  End If

  Case 6 : Lcd "Nastawa Tn:" ; Tn
  If Key_enter = 0 Then
  Temp = Tn
  Gosub Nastawa
  Tn = Temp
  E_tn = Tn
  End If

  Case 7 : Lcd "Test wyjsc"
  Lowerline
  Lcd "sterownika"
  If Key_enter = 0 Then
  Gosub Test_wyj_ster
  End If

  End Select

  If Key_bcks = 0 Then 'jeżeli przycisk BCKS wciśnięty dłużej niż 400ms powrót do programu głównego
  Waitms 400
  If Key_bcks = 0 Then
  Return
  End If
  End If
  Wait 1
  Loop

  Nastawa:
  Do

  If Key_up = 0 Then
  Incr Temp
  Waitms 100
  End If

  If Key_down = 0 Then
  Decr Temp
  Waitms 100
  End If
  Cls
  Lcd Temp

  If Key_bcks = 0 Then 'jeżeli przycisk BCKS wciśnięty przez czas od 100ms - 399ms to powrót do Menu
  Return
  End If

  Waitms 100
  Loop

  Test_wyj_ster:
  'test wyjść sterownika
  Cls
  Lcd "Test wyjsc mocy"
  Wait 1
  Cls
  Lcd "Test PK1"
  Set Pk1
  Wait 1
  Reset Pk1
  Wait 1
  Cls
  Lcd "Test PK2"
  Set Pk2
  Wait 1
  Reset Pk2
  Wait 1
  Cls
  Lcd "Test PK3"
  Set Pk3
  Wait 1
  Reset Pk3
  Wait 1
  Cls
  Lcd "Test Triakow"
  Set Tri1
  Set Tri2
  Set Tri3
  Wait 1
  Reset Tri1
  Reset Tri2
  Reset Tri3
  Cls
  Lcd "Test diod"
  Portd = 255
  Wait 1
  Portd = 0
  Wait 2
  Cls
  Lcd "Koniec testu"
  Wait 1
  Return

  ' GENERATOR PIŁY DLA TRIAKA
  _silnik_pila:
  Enable Interrupts
  ' sterowanie triaka co 200us = 50 stopni
  If Motoron = 1 Then
  If Licz > 0 Then Decr Licz
  If Licz = Regimpuls Then Tri1 = 0 ' włącz triaka
  If Licz = 0 Then Tri1 = 1 ' wyłącz triaka
  Else
  Tri1 = 1
  End If
  Return
  ' ===========================================================
  ' SYNCHRO Z SIECIĄ
  _sync50hz:
  ' sterowanie silnikiem, odwrotna piła
  If Motoron = 1 Then
  Licz = 49
  Regimpuls = Impuls
  End If
  Return


  Detektor przejścia przez zero:
  Wyjaśnienie zagadnień z PWM, detekcji zera

  Wyjście mocy - Triak:
  Wyjaśnienie zagadnień z PWM, detekcji zera

  Pozdrawiam
 • #28
  ZbeeGin
  Level 39  
  1. Kod umieszczaj w znacznikach CODE.
  2. Gdzie masz gasika w układzie triaka?
  3. Uważasz, że detektor szczytowy to właściwy układ wykrywania zera?
 • #29
  zbynio-87
  Level 11  
  Przepraszam za ten kod, że go źle umieściłem.
  Odnośnie tego detektora to mam go od znajomego, któremu działał ten układ, tylko nie chce udostępnić mi części kodu sterującego triakiem.
  Wydaje mi się, że powinien działać poprawnie.
  Może jakaś podpowiedź?:)
 • #30
  ZbeeGin
  Level 39  
  Najważniejsza jest pozycja nr.2 Zatem gdzie ten gasik?