Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja ukladu ne555 w PSpice

12 Wrz 2009 09:16 4295 11
  • Poziom 19  
    Witam Wszystkich,

Chciałem sobie zasymulować popularny układ ne555, w konfiguracji generatora astabilnego, o wypełnieniu 50% i częstotliwości 50Hz. Napotkałem jednak pewne przeszkody.

Oto screen projektu:

Wyskakuje mi błąd, że pin 7 pływa, jest nie podłączony. Podłączyłem go do masy przez rezystor 1MOhhm. Tym razem uzyskałem jakiś błąd podczas symulacji, wiec zwarłem wyjście 3 do masy przez 1M. teraz już moglem cieszyć się wykresem, ale był Płaski.

Po tych operacjach uzyskałem takie coś:

Dodam, że jestem laikiem w tworzeniu układów w oparciu o 555.

Myślę, że chyba najważniejszą rzeczą jest, iż układ działa w praktyce, ale dlaczego nie działa w teorii (symulacji).

Prosiłbym także o podanie timingów jakie muszę ustawić aby wszystko chodziło. obecnie mam ustawione takie:

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Witam.
    nie dawaj dużego rezystora do node 7, w tym wypadku to nie pomoże. Połącz układ jak na schemacie:
    Masz zaznaczone nr nóżek ne555.
    Poniżej opis przedstawionego schematu z książki "Timer 555 w przykładach"
    Ja robiłem symulację generatora monostabilnego i wszystko zgadzało mi się z teorią, jednak w moim PSpice było kilka układów ne555 i nie wszystkie działały tak jak powinny, przy niektórych symulacja nie działała.
    Załączniki:
  • Poziom 19  
    Posiadam ową książkę w wersji papierowej.

Tego schematu co przedstawiłem w pierwszym poście nie zaczerpnąłem z niej, tylko z programu, który oblicza wartości poszczególnych elementów do zadanych parametrów. Z resztą owy programik jest wymieniony w w/w książce.

Do schematu, który ty mi podałeś należy zastosować 4 elementy ja stosuję tylko 3. Poza tym układ ten zawsze ma wypełnienie równe 50%.

Jak na razie problem wciąż jest.

Czy mógłbyś coś szerzej napisać o tych innych modelach układu 555. Ja posiadam ich 3 sztuki.

Spróbuję zastosować innny i powiem co z tego wyszło.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Ja użyłem układu oznaczonego jako 555D, na początku z tego co pamiętam próbowałem 555alt, oraz 555B ale nie wiem dlaczego były jakieś problemy.
  • Poziom 19  
    Niestety nie posiadam 555D.

Także żaden, z tych które posiadam nie chce się poddać symulacji. Tylko z 555B już na wyjściu mam ok. 1,7V przy zasilaniu 5V. To już postęp, przedtem miałem kilka mV.
  • Poziom 20  
    Nie wiem jakiej wersji używasz, ja mam orcad 9.2 lite. Możesz spróbować sobie dodać moją bibliotekę z 555d, była w lokalizacji
    Code:
    ...orcad\capture\library\pspice\

podejrzewam, że nawet jak zmienisz jej nazwę na inną (żeby nie podmieniła się za twoją) to powinna działać - o ile twój program to choć trochę podobna wersja.
    Ewentualnie mogę wrzucić cały mój projekt, wtedy będzie się pewnie dało wyciągnąć 555D z "design cache".
    Załączniki:
  • Poziom 20  
    U mnie jest tylko w bibliotece eval.olb, w załączniku post wyżej. Wrzuć do folderu z bibliotekami, ewentualnie zmień nazwę -> "dodaj bibliotekę" w capture.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    By symulować jakikolwiek układ w programach symulacyjnych trzeba rozumieć jak takie programy działają i jak je odpowiednio ustawić by nie pokazywały bzdurnych wyników.
    Przy symulacji generatorów zawsze trzeba włączyć w analizie czasowej "Skip initial transient solution" a czasami trzeba dodać jeszcze inny element by drgania zapoczątkować.
    Dołączam plik z działającej symulanci z pspice 9.2 z wykorzystaniem 555All.
  • Poziom 19  
    Dzięki wielkie za pomoc.

Powiem szczerze, że także włączałem tą opcję, ale jakoś dalej nie chciało mi to działać.

Teraz działa mi to na obu 555 i wszystko ładnie chodzi :).

Korzystając z okazji, spytam się:
    Gdzie w PSpice jest kondensator elektrolityczny, jak do tej pory udało mi się znaleźć tylko ceramiki.

Może jeszcze drugie pytanie, trochę naiwne, ale cóż- zapytam.
    Czy jest jakiś inny sposób na reprezentację wyników niż wykres, coś raczej w czasie rzeczywistym. Chodzi mi o jakieś animacje :P. Coś takiego jak to miało miejsce w poczciwym, starym już programie Crocodile Clips.

Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    Cytat:
    Korzystając z okazji, spytam się:
    Gdzie w PSpice jest kondensator elektrolityczny, jak do tej pory udało mi się znaleźć tylko ceramiki.

W PSpice jest tylko kondensator idealny ani to ceramiczny ani elektrolityczny. I w 90% układów taki wystarczy.
    Cytat:
    Czy jest jakiś inny sposób na reprezentację wyników niż wykres, coś raczej w czasie rzeczywistym. Chodzi mi o jakieś animacje :P. Coś takiego jak to miało miejsce w poczciwym, starym już programie Crocodile Clips.

No niestety, PSpice to nie zabawka dla "dzieci".
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4193291#4193291
  • Poziom 19  
    jony napisał:

Cytat:

No niestety, PSpice to nie zabawka dla "dzieci".
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4193291#4193291

tak, wiem. :) Ale przyjemnie jest popatrzyć jak coś się dzieje, a sucha analiza, no cóż jest sucha :P.

Ale dobrze, że jest możliwość w PSpice możliwość wyświetlania napięć i prądów jakie są w układzie :). Troszkę to zawsze coś ubarwi :P.

Jeszcze raz dziękuje Wszystkim za pomoc.
    Tema uważam za zamknięty.