Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka ARDO A 1000 brak obrotów wirowania

jasiojar 12 Wrz 2009 14:30 3908 8
 • #1 12 Wrz 2009 14:30
  jasiojar
  Poziom 9  

  Przeczytałem wątki poruszające ten problem i sprawdziłem wymienione we wcześniejszych wątkach oporniki na module ( 5 W 6,2 KJ ) -mój miernik pokazał 3,18 na górnym i dolnym. Czy są do wymiany?
  Dodam, że w momencie w którym pralka (przed usterką) wchodziła na obroty wirowania następuje słyszalna zmiana w pracy pralki.

  0 8
 • #2 12 Wrz 2009 17:53
  Adik C
  Poziom 25  

  Witam,jeżeli były mierzone wlutowane na płycie,to pomiar by się zgadzał,niech kolega sprawdzi tacho,potem triak,i elementy wchodzące w skład jego wysterowania,mam pytanie czy pralka wogóle obraca bębnem?jeśli tak niech kolega sprawdzi jeszcze przekaźniki,pozdrawiam

  0
 • #3 13 Wrz 2009 00:02
  jasiojar
  Poziom 9  

  Tak, te dwa wyróżniające się kształtem ceramiki były mierzone wlutowane. Jestem początkujący tzn. dobry jestem w mechanice, słaby w elektryce, a w elektronice jestem bliski dna (nawet nie pomyślałem, że jest różnica w pomiarach w obwodzie i w elemencie!).
  Szanowny Kolego -nie wiem, co to jest i gdzie jest to tacho, triak i elementy sterowania. Przekaźniki znam z samochodu, a takich w pralce nie widzę.
  Bardzo proszę nie zniechęcać się moim poziomem "naprawianctwa" AGD. W moim pierwszym "rozbieranym" kontakcie z tą pralką, właśnie dzięki doświadczonym kolegom doznałem pełnej satysfakcji ... .
  Pralka w fazie wstępnej i środkowej cyklu normalnie obraca bębnem i w jedną, i w drugą stronę, ale jak trzeba w ostatniej fazie przyśpieszyć, to nie chce i cicho stęka.

  0
 • #4 13 Wrz 2009 09:59
  schnauzerman
  Specjalista AGD

  Zacznij od sprawdzenia szybkich obrotów silnika poza pralką.

  0
 • #5 13 Wrz 2009 11:00
  Adik C
  Poziom 25  

  Witam,popieram kolegę schnauzerman może być też uszkodzone uzwojenie w silniku z wysokich obr.niech kolega weźmie schemat i podłączy go sobie osobno na krótko,może kolega sprawdzić też potencjometr z regulacji obr.wirowania,pozdrawiam

  0
 • #6 13 Wrz 2009 12:45
  jasiojar
  Poziom 9  

  Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.
  Sprawdziłem jeszcze regulator obrotów i wyłącznik wirowania -działają!
  Będę dalej szukał wg. Kolegów sugestii tzn. jutro w pierwszej kolejności sprawdzę silnik (z tym sobie chyba poradzę).
  Chciałem jeszcze zacytować początek i koniec podobnego wątku i poprosić kogoś o komentarz, bo objawy u mnie są podobne (szczególnie chodzi mi o grzanie się silnika):
  cyt:pierwszy
  Pralka normalnie pracuje do momentu wirowania - po załączeniu programatora na cykl wirowania zaczyna buczeć, bęben obraca się powoli, silnik się mocno nagrzewa.
  Co może być przyczyną?
  ...
  cyt:ostatni
  Kupiłem moduł - pralka działa normalnie.

  0
 • #7 14 Wrz 2009 14:57
  Adik C
  Poziom 25  

  Witam,komentarz "Kupiłem moduł - pralka działa normalnie" to już sprawa ewidentnego poddania sie,lub uszkodzenia modułu w taki sposób że nie opłaca sie go naprawiać (a co do grzania sie silnika wynika to z faktu źle wysterowanego triaka,lub wypalonego styku w przekaźniku),jeśli sprawdzi kolega silnik osobno podłączony i będzie działać prawidłowo,to jedynie moduł może być sprawcą tej usterki,ponieważ silnik jest wysterowany właśnie z niego,sprawdzał kolega te przekaźniki?słychać jak tykają gdy pralka wykonuje obroty rewersyje podczas prania,te będą dobre,ale obok nich jest przekaźnik z wirowania,tego sprawdź,już pisałem o elementach wchodzących w skład wysterowania triaka,je należy także sprawdzić,pozdrawiam i powodzenia.

  0
 • #8 24 Wrz 2009 20:27
  jasiojar
  Poziom 9  

  10 dni odpoczynku nic pralce nie dało, a wręcz przeciwnie -ciężko jej teraz ruszyć z ładunkiem ...
  Chyba z podłączenia szybkich obrotów na krótko już mogę zrezygnować, bo i wolne pod obciążeniem traci...?

  0
 • #9 17 Paź 2009 08:19
  jasiojar
  Poziom 9  

  Nie potrafiłem się do niej głębiej zabrać -zawiozłem do fachowca i po dwóch tygodniach usłyszałem : Koszt naprawy 500 zł, bo pompka (mimo, że pompuje) uszkodziła moduł i wirowanie silnika PORAŻKA !!!.
  Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i pomoc. To jest koniec mojego romansu z tą pralką. Szukam czegoś używanego -podobno Miele ma wysokie notowania i za 500 zł można już na Allegro kupić.

  0