Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 3630 - brak podświetlenia matrycy

12 Wrz 2009 17:32 2883 8
  • Poziom 9  
    Witam. Mam Acer Aspire 3630, po załączeniu obraz mrugał aż wreszcie zgasł, w tym czasie było słychać syczenie (jakby zwarcie) w prawym dolnym rogu matrycy (oczywiście nie za pierwszym razem zgasł, włączeń laptopa było dużo). W miejscu gdzie było słychać to syczenie wchodzą dwa kabelki (różowy i biały). Teraz gdy już nic nie świeci, patrząc na matrycę po różnymi kątami widać, że uruchamia się windows, w tej chwili mam podłączony monitor stacjonarny i widzę to co piszę na ciemnym ekranie laptopa. Mam pytanie czy to spaliła się świetlówka, jeśli tak to czy sam jestem w stanie ją sam wymienić?
  • Poziom 32  
    Uszkodzony inverter lub polaczenie swietlowki z inverterem.
    Swietlowka jest dobra ( raczej ) a czy jestes w stanie to naprawic to nie wiem.
  • Poziom 9  
    Jak sprawdzić co faktycznie poszło, metodą wymiany na inny sprawny czy za pomocą miernika i pomiarów???
  • Poziom 32  
    Metoda organoleptyczna.
    Rozebrales chociaz ten ekran?
  • Poziom 9  
    Rozebrałem, dostałem się do matrycy ale samej matrycy nie rozebrałem bo nie wiem jak się do niej zabrać, w matrycy na rogu jak jest ramka i plastikowy wtyk z dwoma kablami widziałem coś jakby iskry ze zwarcia. Ruszałem kabelkami ale nic to nie daje.
  • Poziom 32  
    Matrycy nie rozbieraj.
    Obejrzyj dokladnie ten bialy plastikowy wtyk ( upalenia, zabrazowienia, stan przewodow i metalowych wkladek we wtyku ).
    Obejrzyj gniazdo i piny w nim , do ktorego ten wtyk wchodzi.
    Poogladaj plytke w okolicy tego gniazda - stan lutowia.
  • Poziom 9  
    Rozebrałem dzisiaj jeszcze raz....wygląda to tak, jeden z tych kabelków co wchodzą do matrycy (różowy) jest upalony ale to przerwanie jest w środku za ramką i plastikowym czymś co przypomina izolację lub wzmocnienie ramki, nie ma tam żadnej wtyczki i nie widzę drugiego końca tego kabelka i nie wiem czy można to jakoś połączyć. Czy ten kabelek jest od podświetlenia??? Czy można to jakoś naprawić czy trzeba kupić nową matrycę???
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie trzeba wymieniac matrycy.
    Naprawa wymaga jednak cierpliwosci, dobrego stolu, swiatla i jednak obeznania z lutownica.
    Powinienes wymienic caly przewod, razem z wtyczka. Przewody sa dolutowane bezposrednio do swietlowki. ( Nie zakladaj zwyklych przewodow do niskich napiec - tam "lata" nawet do 1500V ).
    Wymaga to jednak przynajmniej czesciowego rozebrania matrycy.
    Jesli czujesz sie na silach to dzialaj.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, będę się bawił.