Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny szerokopasmowe na SPH-60X

megabit 12 Sep 2009 21:01 25028 20
  • Kolumny szerokopasmowe na SPH-60X

Projekt jest zaczerpnięty z niemieckiego pisma Klang+Ton nazwanego Cheap Trick 193 (CT193). Inną nazwą kluczową pod którą można je znaleźć w internecie to "one way ticket"

Przechodząc do opisu moich kolumn:

Pomysł zrodził się z potrzeby posiadania dobrych kolumn, bo właściwie takich nie miałem (poza jakimiś badziewnymi soniakami od miniwieży). Postawiłem na w sumie eksperymentalny projekt, bo nie widziałem na forach tego projektu wykonanego przez kogoś innego.

Obudowy zostały wykonane z płyty MDF 18mm którą przycięto mi bardzo precyzyjnie w zakładznie stolarskim. Ścięcia krawędzi musiałem wykonać sam.

Tak wygląda wykonana do połowy jedna kolumna:

Płyty zostały połączone klejem, oraz skręcone.

Przyszedł czas na wykonanie filtrów do kolumn. Na jeden filtr składają się:
    2 rezystory 22om/10W, kondensator 5,6uF i cewka 1,8mH

Tu wykonane na kawałkach laminatu:

Wracając do samych głośników, siedzą tam SPH-60X, które zgodnie z projektem mają doklejone magnesy

Kolumny zostały wygłuszone na górnej ściance gąbką "palczastą" a na bokach wełną owczą

Następnie zostały porządnie sklejone, skręcone, pouszczelniane a następnie wyszlifowane, by przygotować je do fornirowania.

Użyty fornir to palisander. Klejony na pattex moment, poszła prawie cała puszka, a ja naprawdę nieźle nawdychałem się tego smrodu.

Następnie kolumny pomalowane 5 razy lakierem poliuretanowym (po każdym malowaniu szlifowane) Kolumny wyglądają naprawdę świetnie.

ODSŁUCH:

Dokładnie tak jak pisano w internecie, te kolumny potrzebują kilkudziesięciu godzin rozegrania. Niskie częstotliwości naprawdę zaskakują (jak na taki mały głośniczek) środek również bardzo dobry. Góra w tych kolumnach wymaga dotarcia i dopiero po tych kilkudziesięciu godzinach jest dobrze.

Podsumowując jestem naprawdę zadowolony z tych kolumn, grają bardzo ładnie i soczyście.

KOSZTY:

MDF - 40zł
    Głośniki SPH-60X - 200zł
    Magnesy SPM-90 - 142zł
    Cewki - 75zł
    Kondensatory - 17zł
    Rezystory - 12zł
    Kable - 20zł
    Terminale - 30zł
    Pianka - 10zł
    Wełna - 32zł
    Fornir 70zł
    Kleje - 50zł
    Lakiery, pędzle, papiery ścierne, rozpuszczalniki - 60zł
    Przesyłki - jakieś 40zł

= koło 800zł

Na koniec mała galeria.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    megabit
    Level 18  
    Has specialization in: lampy elektronowe
    megabit wrote 336 posts with rating 300, helped 6 times. Live in city Poznań. Been with us since 2005 year.
    User removed account
    User removed account  
    megabit
    Level 18  
    Zależy co kto szuka. Dla niektórych dobry bas to subwoofer 1000Wat w golfie. Dla mnie dobry bas to taki który powoduje że w muzyce (nie mylić z pseudo-muzyką) wszystko jest na swoim miejscu. I to właśnie zapewniają te kolumny :) Nic w pokoju nie skacze, ale czuć go ciałem.
    starostek
    Level 11  
    Ciekaw jestem jakie dobrales cewki do zwrotcicy....
    megabit
    Level 18  
    starostek wrote:
    Ciekaw jestem jakie dobrales cewki do zwrotcicy....

Primo to nie jest zwrotnica tylko filtr, w końcy tu siedzi jeden głośnik i nie ma czego rozdzielać :D. Paramerty filtru były podane w Klang+Ton.
    amadeo93
    Level 10  
    konstrukcja interesująca ciekawi mnie tylko jedno czy ten bas refleks u dołu nie świszczy zbytnio przy silniejszych basach?
    megabit
    Level 18  
    amadeo93 wrote:
    konstrukcja interesująca ciekawi mnie tylko jedno czy ten bas refleks u dołu nie świszczy zbytnio przy silniejszych basach?

Niczego takiego nie zauważyłem.
    jacus0
    Level 12  
    Kolumny bardzo dobre, sam miałem takie robić jednak wybór padł na Fostexa FE126E :) Jak je skończe to również umieszcze na forum (2-3tyg.)

Czym je zasilasz i jakie źródło?
    Tomq
    Level 38  
    Bardzo interesująca konstrukcja, przyznam szczerze, że mnie też kręcą szerokopasmowce. Podobno oferują swietną stereofonie i łądnie brzmienie gitar. Mógłbyś napisać coś więcej o wrażeniach odsłuchowych?

Co do wyglądu - trochę "vintage", ale o gustach się nie dyskutuje, widzę, że wykonane bardzo starannie, jeśli mógłbyś to porposze jescze kilak fotek w dziennym świetle (te ostanie to chyba z lampą błyskową robione..)

Co do basu i muzyki (pseudomuzyki) - doskonale Cię rozumiem, też uważam, że bas to tylko cześć pasma akustycznego, a nie materiał do podniecania się.

Gdzie kupiłeś głośniki? Eksperymentowałeś z wytłumieniem, czy zestaw grał od razu na obecnym? Z jakim wzmacniaczem grają?
    megabit
    Level 18  
    Wrażenia odsłuchowe bardzo pozytywne, trzeba pokombinować z ustawieniem, bo grają dość punktowo. Gitary rzeczywiście ładnie brzmią, bo właściwie słucham tylko muzyki z tym instrumentem :D

Wytłumienie zmieniałem, lecz dołożenie dodatkowego rulonu za głośnikiem osłabiło niskie częstotliwości i nieznacznie pogorszyło górę.

Właśnie uruchomiłem małego lampowca z końcówką na jednej EL95/kanał co daje około 2W mocy. Do codziennego słuchania wystarcza, ale chyba zrobie coś mocniejszego.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Świetna konstrukcja starannie wykonana. Piękny fornir. Lubię egzotyczne gatunki. Sukupira, palisander, zebrano to jest to.
    Dobrze, że zwróciłeś uwagę na to, że w projekcie jest doklejony magnes. :idea:
    jacus0 wrote:
    Kolumny bardzo dobre, sam miałem takie robić jednak wybór padł na Fostexa FE126E ...

Proponuję wykonać projekt "horna" z b-r. W obudowie b-r głośnik marnuje się.
    http://www.troelsgravesen.dk/FE126E_files/fe126e_encl.pdf

P.s.
    Pozwoliłem sobie na przeniesienie konstrukcji do odpowiedniego działu.
    megabit
    Level 18  
    Dziękuję za wyróżnienie

Również myślę nad tym fostexem, oczywiście również w obudowie horn, ale roboty z tym będzie naprawdę sporo. Gdzie można kupić ten głośnik?
    Szukałem w góglu ale nie znalazłem - czy jest gdzieś zaprezentowany gotowy taki horn?

EDIT: Jest bardzo dobrze, kolumny na lampowcu pokazują pazury. "Welcome to the machine" Pink Floyd'a wywołało ciarki na plecach :D
    Hefajstos
    Level 35  
    Dodałbym do nich dobrą kopułkę ciętą filtrem 1. rzędu. Przybędzie przestrzeni i "lekkości" brzmienia. Osobiście uważam, że dotarcie następuje w głowie słuchacza - sprawdzone kilkadziesiąt razy...

--
    pozdrawiam
    Hefi
    mwsk86
    Level 10  
    Czy można zastąpić ten głośnik na inny nie zmieniając obudowy ? Np. TVM ARX130
    mwsk86
    Level 10  
    Posiada ktoś schemat tego filtra RLC ? Nie chce czegoś popsuć przypadkiem.
    zagert99
    Level 11  
    Witam, też sobie zbudowałem kolumne, ale jeszcze nie mam zwrotnicy, więc tak, mam rezystory, kondensattory i płytke, ale nie wiem gdzie kupić taką cewkę ?

Pomocy ! Pomóżcie mi , wiecie gdzie kupić taką cewkę ??
    dabyl
    Level 12  
    Na przykład Polink (największy wybór), Grelton, Loudspeakershop, STX, ZapAudio (te trzy ostatnie prawdopodobnie dystrybuują cewki z Polinka) i kilka innych.