Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator fazowy na NE555.

CTX2 12 Wrz 2009 22:33 7802 9
  • Regulator fazowy na NE555.

Witam
    Chciałbym przedstawić układ który niedawno wykonałem.
    Potrzebowałem czegoś do regulacji obrotów silnika szlifierki, jednak proste układy tego typu mi nie odpowiadały, ponieważ brak było w nich separacji od sieci energetycznej. Dla tego postanowiłem stworzyć coś własnego. Całość powstała na bazie timera 555, który po wykryciu przejścia napięcia sieci przez zero, odmierza czas opóźnienia do załączenia triaka. Zakres regulacji napięcia wyjściowego mieści się w zakresie od 50 do 230V, ponieważ silnik który posiadam startuje właśnie od około 50V. Całość umieściłem w obudowie zasilacza ATX. Układ jest prosty, i nie sprawiał żadnych problemów przy uruchomieniu. Płytka drukowana wykonana została metodą termotransferu, w załączniku schemat oraz wzór płytki.

Regulator fazowy na NE555. Regulator fazowy na NE555. Regulator fazowy na NE555.

Fajne!
  • #2 13 Wrz 2009 00:57
    lucastg
    Poziom 13  

zdjecia sie nie otwieraja do pełnego rozmiaru a tak ogolnie to pomysł niezły tez musze cos podobnego zmontować do sterowania pompki
    pozdrawiam Lucas

• #3 14 Paź 2009 20:43
    zenon05
    Poziom 10  

mam takie pytanie czy ten sterownik będzie działał z silnikiem indukcyjnym (jednofazowy 230V) czy nie nadaje sie do tego typu zadań

• #4 15 Paź 2009 12:02
    1 Marcin
    Poziom 16  

W silniku indukcyjnym prędkość obrotową można regulować przez zmianę częstotliwości i zmianę liczby par biegunów i w żadnym wypadku przez obniżenie napięcia zasilającego.

• #5 15 Paź 2009 13:23
    Mikolaj_pl
    Poziom 16  

Widzisz mi też mówili na studiach, że się nie da. Nie jest to może najszczęśliwsza regulacja obrotów ale i ja czasami spowalniam szlifierkę starym ściemniaczem. Lepiej się ostrzy norze i nożyczki przy mniejszych obrotach.

Jak nie wierzysz to sprawdź czy obroty spadną.
    Pozdrawiam

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
    Albert Einstein

• #6 15 Paź 2009 17:42
    zenon05
    Poziom 10  

dziękuje za odpowiedzi tylko tyle ze mi potrzeba jakiś prosty sterownik do wentylatora pieca CO (samych obrotów nic więcej)
    pozdrawiam

• #7 15 Paź 2009 23:19
    CTX2
    Poziom 10  

Jeśli zależy ci na płynnej regulacji obrotów, to do tego silnika potrzebujesz falownika. Albo możesz zmienić silnik na jakiś komutatorowy, i wtedy użyć układu powyżej.

• #8 17 Paź 2009 17:27
    1 Marcin
    Poziom 16  

Mikolaj_pl napisał:
    Widzisz mi też mówili na studiach, że się nie da. Nie jest to może najszczęśliwsza regulacja obrotów ale i ja czasami spowalniam szlifierkę starym ściemniaczem. Lepiej się ostrzy norze i nożyczki przy mniejszych obrotach.

Jak nie wierzysz to sprawdź czy obroty spadną.
    Pozdrawiam

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
    Albert Einstein

W takim razie przykręć trochę potencjometr (zmniejsz napięcie) i zobacz czy silnik ruszy.:D

• #9 18 Paź 2009 21:40
    Mikolaj_pl
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o kręcenie potencjometrem w ściemniaczu to silnik również ruszy przy niższym napięciu ( nie powiem jakim nie mierzyłem ) tylko brakuje mu mocy i możesz palcem go przytrzymać.
    Naprawdę weź sam sprawdź jak działa silnik z wtrąconym w obwód zasilania ściemniaczem. Tylko nie szalej z silnikiem aby ściemniacz się nie popsuł.

• #10 20 Paź 2009 22:01
    zenon05
    Poziom 10  

Tylko tyle ze indukcyjnych nie steruje sie napieciowo. przy zmniejszeniu napiecia obroty spadna ale niewiele a mi chodzi aby obroty były własnie z zakresu niekoniecznie od 0 tak do 30%. może ktos zna jakies proste układy do sterowania tego typu silnikami. albo przynajmniej jakis pomysł realizacji takiego regulatora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME