Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste układy [Z starego zasilacza PC]

12 Wrz 2009 22:34 7942 15
  • Poziom 10  
    Cześć, jestem początkującym elektronikiem i mam pytanie, czy z części od zasilacza komputerowego da się zrobić jakiś prosty układ? Jeżeli tak to prosił bym o jakiś prosty schemat. Chciałbym się troszkę poduczyć ;)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Jak go jeszcze nie rozwaliłeś to masz świetny zasilacz do urządzeń które zbudujesz.
    Jeżeli nie działa:
    Diody, rezystory, kondensatory są typowe (choć jeżeli jest to bardzo stary zasilacz, kondensatory elektrolityczne nie muszą być sprawne).
    Transformator i dławiki raczej się nie przydadzą w prostych układach.
    Jest tam pewnie scalak, sterownik przetwornicy na którym możesz zbudować inny zasilacz (ale to trochę trudniejsze).
    Napisz co Ciebie interesuje.
    Poniżej masz schemat co znajduje się w zasilaczu...
    http://www.arczer.neostrada.pl/pc039.htm
  • Poziom 10  
    zasilacz był spalony , ale pewnie większość elementów jest sprawna, chciałbym zbudować cokolwiek co się da z tych elementów, może to być jakiś wzmacniacz najprostszy lub właśnie zasilacz jakiś w miarę prosty.
  • Poziom 17  
    Podaj typ zasilacza to coś pokombinujemy, w linku podałem Tobie schemat typowego zasilacza ale to nie znaczy że w Twoim są takie same części.
    Może wykorzystać sterownik przetwornicy i zbudować nowy od podstaw, albo naprawić ten.
    Do wzmacniacza jest tam bardzo mało części.
    Skąd wiesz że jest spalony? Te zasilacze nie startują bez obciążenia a niektóre wymagają zwarcia odpowiednich kabelków żeby wystartować.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Myślę że zasilacz jest spalony bo kupiłem nowe podzespoły do komputera i zasilacz zaczął się mocno grzać aż w pewnym momencie odmówił posłuszeństwa. Jest to zasilacz ATX mustang KY-400W. Mam jeszcze jednen zasilacz z którego mogę wykorzystać części, jest to ROPLA LPD9-300W
  • Poziom 17  
    Sprawdź bezpiecznik na płytce zasilacza i jeżeli jest spalony to wymień NA TAKI SAM.
    Inne naprawy, ze względu na brak doświadczenia są niebezpieczne dla Twojego życia lub zdrowia.
    Jeżeli wymiana bezpiecznika nie pomoże rozlutuj całą płytkę, zrób listę scalaków i tranzystorów, pomyślimy dalej co z tego zrobić.

PAMIĘTAJ O WYŁĄCZENIU Z SIECI, A I TAK NA KONDENSATORACH MOŻE BYĆ NAPIĘCIE.
    Jeżeli nie przeraża Ciebie zrobienie układu pokazanego w linku na stronie 9, są aplikacje sterownika przetwornicy KA 7500.

http://www.piekarz.pl/pdf/Uklady%20scalone%20PDF/Tl494.pdf

Proponuję zrobić przetwornicę w granicach napięć bezpiecznych, na 12->220 i odwrotnie przyjdzie czas jak nabierzesz doświadczenia.
    A im dłużej patrzę na płytkę zasilacza z mojej rupieciarni to mam mniej innych pomysłów:
    rezystorki mają za krótkie nóżki, elektrolity pewnie już nie pierwszej młodości...
    Są jakieś tranzystorki, może jeszcze migacz na 2 diody by z tego wyszedł.
    Na termistorze jakiś miernik temperatury albo alarm o jej przekroczeniu (układ miał by olbrzymią bezwładność, lepiej stosować szklane).
    Nie wyrzucaj podkładek z pod tranzystorów mocy i djód przykręconych do radiatora, mogą się kiedyś przydać.

Z części do wzmacniacza widzę tylko radiator pod TDA.
  • Poziom 10  
    To co podałeś jest za bardzo skomplikowane dla mnie, chodzi mi o bardzo proste. A jeśli chodzi o elementy to podaję ale nie wszystkie bo bardzo dużo ich jest. Są to m.in:
    scalaki: K1A494AP 108; AT 2005B 611B; COSMO 1010 017 G44 C,
    tranzystory: SF12GD N3; SF127B HP; SF126C EP, SF126B JM; SF123B AM; SF127C MM; 3x BFP520 CEMI; BFP519V CEMI; MOSPEC S20C40C 2A; MOSPEC S20C40C M59F;MOSPEC F12C20C MA0F; M D42 KA7805; 2x C4106 MOM4; 2x 609 D13007K;
    diody: 4x SY207 PO; + Masa innych diod na których nie ma żadnych oznaczeń + dioda LED
    kondensatory: m.in. : 330uF 200V; 2x 1000uF 10V; 2x 330uF 10V; 470 uF 16V; 1000uF 16V; 4.7uF 50V; 47uF 50V; 220uF 16V; 2x 1uF 50V; 10uF 50V; do tego dużo kondensatorów także innego typu
    rezystory: wiele rezystorów, dużo by pisać o nich
    różne: przekaźnik 880 sistek power plus 12A 120VAC/28VDC 4123-12VDC-C; jakiś potencjometr z oznaczeniem 104; włącznik; kilka cewek; kilka transformatorów, silniczek H-3203 N/B 4.5V;
    Da się z tych elementów zrobić jakiś układ? np. migająca dioda, czy tam cokolwiek prostego co znajdziesz.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Migacz:
    https://obrazki.elektroda.pl/40_1160426734.gif

Zasilacz regulowany (do migacza ;) i czego tam jeszcze)
    https://obrazki.elektroda.pl/88_1234515565.jpg , na wejściu transformator, prostownik, mostek prostowniczy i kondensator 1000mikro. (gdzieś znajdę to przyślę pełny schemat). Jakie masz transformatory? I LM 317 musisz sobie kupić.

Używaj troszkę częściej gogli do identyfikacji elementów np:
    Napisałeś że masz tranzystor MOSPEC S20C40C
    a tym czasem... obejrzyj link...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic515943.html

Wszystkich elementów Ci nie zidentyfikuję bo jest to sprzeczne z którymiś tam paragrafami forum a i sam musisz popracować.
  • Poziom 10  
    A do tego migacza też muszę dokupić tranzystory? Czy da się którymiś co mam zastąpić?
  • Poziom 10  
    gdzie są jakie wyprowadzenia to wiem bo mam próbnik tranzystorów i moge każdy sprawdzić czy działa, czy jest npn czy pnp i gdzie jakie ma wyprowadzenia, w tym linku co podałeś nie wiem czy mam zwracać uwagę na te charakterystyki tego tranzystora bo nic mi nie mówią
  • Poziom 17  
    Pokazałem Ci tylko jak szukać zamienników.
    Na początku interesują Ciebie tylko:
    rozkład wyprowadzeń, polaryzacja, max prąd kolektora, ewentualnie później wzmocnienie i max częstotliwość pracy.
    Np w tym schemacie powinien być tranzystor BC 107 ale zastępujesz go tranzystorem WCZ BF 520.
    Gdybyś miał układ wysokiej częstotliwości i chciał zastąpić BF520 tranzystorem BC 107, musiał byś sprawdzić czy poradzi sobie przy tej częstotliwości.
    Trochę pogmatwałem, ale rozumiesz?
  • Poziom 10  
    Układ migacza opanowałem i zadziałał. Troszeczkę rozumiem o co chodzi z tymi zamiennikami, w każdym bądź razie więcej niż w szkole, tam jak mamy od roku wzmacniacze mocy, operacyjne i jeszcze jakieś to nauczyciel na tablicy rysuje układ, charakterystyki i wpisuje jakie wartości rezystancji i pojemności gdzie są, nikt w klasie tego nie rozumie, a on mówi że tego nie trzeba się uczyć na pamięć tylko jakoś to wywnioskować. W wzmacniaczach jest wogóle jakaś logika budowy gdzie jaki rezystor, tranzystor ma być, czy trzeba się tego uczyć na pamięć? :(

PS. Dlatego pytałem się czy masz jakiś schemat wzmacniacza do zbudowania z moich elementów bo myślałem że coś z tego w końcu zakapuję.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeszcze 200 lat temu średnio inteligentny człowiek mógł posiąść całą wiedzę ludzkości.
    Dzisiaj liczy się umiejętność WYSZUKIWANIA informacji. Na pamięć to się można nauczyć tabliczki mnożenia i prawa Ohma ;)

Używaj google, szukaj w Elektrodzie...

Producent nowego układu scalonego w dokumentacji podaje podstawową aplikację (sposób podłączenia elementów zewnętrznych) układu.
    Ty musisz tylko policzyć wartości elementów aby dostosować aplikację do wymagań (napięcia, prądy, wzmocnienie) Twojego projektu.

Dobra, już nie przynudzam...

Pochwal się jeszcze, daj fotki migacza i temat możesz zamknąć.
  • Poziom 10  
    Uprzedzam że układ jest bardzo bardzo amatorsko zrobiony, akurat nie miałem żadnej płytki drukowanej. ;)
    Proste układy [Z starego zasilacza PC]

Powiedz mi jeszcze czy to normalne że nic nie rozumiemy z tych wzmacniaczy i później się wszystko wyjaśni czy poprostu moja klasa jest taka "wybitna"? x)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    To nie jest po amatorsku, tylko... ale nie będę Cię zniechęcał, jednak jakąś płytkę uniwersalną to sobie kup.
    Załącz zdjęcie korzystając z przycisku DODAJ OBRAZEK, ten sposób jest niepoprawny.
    W ten sposób puściłem z dymem komputer, też nie miałem pod ręką płytki ;)
    Odpowiedź na ostatnie pytanie masz na PW bo odbiegamy od tematu.
    To jeszcze zamknij temat z rozwiązanym problemem za nim zrobi to moderator.