Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX

Atlantis86 13 Sep 2009 10:09 7625 38
Testo
 • #1
  Atlantis86
  Level 19  
  Składam obecnie Librę wg projektu SP5DDJ. Właściwie nie było żadnych większych problemów aż do teraz, gdy doszedłem do drugiego stopnia wzmacniacza w nadajniku. Pierwszy stopień ładnie się zestroił i na woltomierzu podpiętym przez prostą sondę w.cz. podpiętą do punktu TP-5 zobaczyłem 200mV po dostrojeniu trymerami.
  Zabrałem się więc za montaż drugiego stopnia i tutaj niespodzianka. Zamiast 8V wspomnianych w opisie mam jedynie około 1,7V po włączeniu urządzenia, wartość ta zaczyna spadać i po chwili zatrzymuje się na 1,5V.

  Co może być odpowiedzialne? Tranzystor? Zastosowałem 2N2222 - tak jak w instrukcji, z tą tylko różnicą, iż posiadałem wersję w metalowej obudowie, a nie plastikową jak w prototypie (dla któej projektowana była płytka). A może to transformator impedancji? Starałem się go nawinąć jak najdokładniej, bazując na opisie (12 zwojów 0,4mm drutu miedzianego w emalii i 4 zwoje cienkiego drutu w PCV - użyłem tego ze skrętki LAN). A może któryś z elementów pasywnych?
 • Testo
 • #2
  sp7mfu
  Level 20  
  Nie sądzę, aby to był problem tranzystora w takiej czy innej obudowie (o ile jest sprawny hi). Natomiast napięcia podane przez konstruktora dotyczą z pewnością wzmacniacza zmontowanego w całości. Pierwszy stopień jest wtedy obciążony niezbyt dużą opornością wejściową 2N2222 i w takich warunkach powinen być strojony. Zacznij od sprawdzenia napięć stałych na elektrodach tranzystorów (oczywiście mam nadzieję, że podałeś zasilanie (zwarte złącze E-C tranzystora kluczującego lub punkt CW podłączony do masy).
 • #3
  Atlantis86
  Level 19  
  Instrukcja montażu Libry jest bardzo szczegółowa, napisana etapami, krok po kroku. Pomiar miał być wykonywany przed złożeniem kolejnego stopnia wzmacniacza. Może faktycznie napisałem trochę niejasno chodzi, a mianowicie o pomiar napięcia szczytowego w.cz. Do pomiaru użyłem prostej sondy w.cz. zlutowanej prowizorycznie (na "pająka") z kondensatora 10nF, rezystora 4,7M oraz diody germanowej, bodajże DOG-61. W roli uziemienia kaloryfer. :) Wyjście sondy podłączone do multimetru ustawionego na pomiar napięcia.
  Płytka posiada przygotowane odpowiednie miejsca pomiarowe przewidziane na wlutowanie kołków lutowniczych. W TP-5 (wyjście pierwszego stopnia) zgodnie z instrukcją udało mi się uzyskać 200mV odczytu na mierniku. Następnie instrukcja mówiła o złożeniu drugiego stopnia, na wyjściu którego (TP-6) powinienem mieć 8V - jest tylko 1,7 spadające do 1,5. Do zbudowania została mi tylko końcówka mocy i flitry przed wyjściem antenowym - tam powinno być 35V.

  Także nie sądzę, aby obudowa 2N2222 miała coś do rzeczy. Zapytałem na wszelki wypadek, ponieważ metalowa (okrągła) zajmuje nieco więcej miejsca na PCB niż plastikowa (z jednej strony półokrągła, z drugiej ścięta) będąc bardzo blisko transformatora Tr1. :)

  Poważnie biorę pod uwagę fakt, że zwyczajnie któryś element jest uszkodzony. Nie ma ich zbyt wiele, ale zwyczajnie chciałem zasięgnąć rady osób o większej wiedzy i doświadczeniu, zanim zacznę je wymieniać po kolei. ;) Może komuś udałoby się wychwycić winowajcę? Zbyt wiele części nie miało okazji się zepsuć. Schemat tutaj
 • #4
  sp7mfu
  Level 20  
  A co z pomiarem napięć stałych?
 • #5
  Atlantis86
  Level 19  
  Jeśli chodzi o pomiar napięć stałych to wszystko się zgadza. Na samym początku montażu należało sprawdzić trzy punkty na których miały występować trzy napięcia: 12V z zasilacza oraz 8V i 5V ze stabilizatorów. W międzyczasie uruchomiłem całą część odbiorczą i zabrałem się za nadawczą. Pomiar napięcia w tym momencie występował właśnie przy okazji układu kluczującego, który działa jak powinien - odpowiednie napięcie pojawia się w punkcie pomiarowym po zwarciu kołka "Key" z masą. Wtedy też pojawia się około 200mV w.cz. na wyjściu pierwszego stopnia wzmacniacza. Stąd moje przypuszczenie, że to właśnie z drugim coś jest nie tak.
 • #6
  sp7mfu
  Level 20  
  Zmierz napięcia stałe na elektrodach tranzystorów wzmacniacza. Ten sposób poleci Ci wielu kolegów i niejeden niesprawny element w ten sposób wykryto...
 • #7
  Atlantis86
  Level 19  
  Hmm... Może to głupio zabrzmi, ale jakich anomalii mam szukać? ;)
 • #8
  sp7mfu
  Level 20  
  Zmierz woltomierzem prądu stałego o dużym oporze wewnętrznym napięcia występujące pomiędzy masą a poszczególnymi elektrodami tranzystorów. Napięcie na oporniku emiterowym pozwoli Ci obliczyć prąd płynący przez tranzystor. Napięcie na bazie różniące się od napięcia na emiterze o inną wartość niż 0,6-0,7V wskaże na uszkodzenie samego tranzystora lub obwodu polaryzacji itd. Jeśli je podasz na forum - może zidentyfikujemy problem!
 • Testo
 • #9
  junior2004
  Level 15  
  Dla ścisłości napięcie w.cz. mierzy kolega na kolektorze 2n2222 czy na uzwojeniu sprzęgającym?
  Andrzej
  Taka amplituda w.cz. to kilkaset miliwatów nie wydaje mi się żeby 2n2222 w klasie A dał radę tyle dostarczyć.
 • #10
  Atlantis86
  Level 19  
  Punkt pomiarowy TP-6 znajduje się już za transformatorem Tr1 oraz biegnącym od niego kondensatorem 10nF. Generalnie mogę powiedzieć, że jest to miejsce, w którym w następnym etapie budowy ma znaleźć się tranzystor mocy.
  Nie zmienia to jednak niczego, gdyż instrukcja wyraźnie mówi o napięciu szczytowym w.cz. 8V w tym miejscu, a nie na kolektorze 2n2222. Jest kilka razy mniejsze niż być powinno...

  sp7mfu: zwykły multimetr cyfrowy się nada do tego pomiaru? ;)
 • #12
  junior2004
  Level 15  
  Wydaje mi się że rzeczone 8V może wystąpić na kolektorze na dużej impedancji uzwojenia transformatora, natomiast za nim 1,5V jest OK. Ale nigdy nie robiłem Libry, niech wypowiedzą się bardziej zaawansowani koledzy.
  Andrzej
  Moja wina - jeden z kolegów podpowiedział że na nieobciążonym następnym stopniem uzwojeniu ma tyle być... Sorry!
 • #13
  Atlantis86
  Level 19  
  Hmm... Teraz pewnie zadam najgłupsze pytanie w swoim życiu, ale mierząc napięcie szczytowe w.cz. przez taką prostą sondę w.cz. powinienem ustawić woltomierz na pomiar napięcia stałego czy zmiennego? ;)
 • #14
  rysta
  Level 21  
  Sądzę Kolego, że Twoje pomiary są prawidłowe, a błąd jest w dokumentacji. Kolektor 2-go tranzystora jest obciążony transformatorem o przekładni zwojowej 3:1 a uzwojenie wtórne zapięte jest na rezystor 100om. Jeżeli zmierzyłeś 1,5V to na kolektorze mogło być U =1,5V x 3 x 2 = 9V między szczytowo i jest to wartość prawidłowa przy Uzas =13,5V (wskaźnik x2 dlatego, że sondą szczytową mierzymy amplitudę dodatnich połówek napięcia w.cz. a nie napięcie pomiędzy szczytami sinusoidy)
 • #15
  Atlantis86
  Level 19  
  Skontaktowałem się z SP5DDJ i jednak wygląda na to, że błędu w dokumentacji nie ma. Napięcie istotnie jest za niskie...

  Wyniki pomiarów napięcia stałego na elektrodach tranzystorów są następujące:

  1) 2N4401 (miałem problem ze zdobyciem 2N3904, sprzedawca twierdził, że 4401 jest odpowiednikiem - w każdym razie w BFO i VXO problemów nie robił)
  E: 2,51V
  B: 3,16V
  C: 11,05V

  2) 2N2222
  E: 1,34V
  B: 1,89V
  C: 11,06V
 • #16
  rysta
  Level 21  
  Jeżeli ma być tak jak powiadasz, to wzmocnienie stopnia wyniesie:
  K= (8Vx z1/z2)0,2V = 8 x 3/0,2 = 120 co odpowiada ok. 43dB - wartość nierealna nawet dla wzmacniacza rezonansowego (jednostopniowego).
  Coś tu jest nie tak...
  Pomiary dla prądu stałego są OK.
 • #17
  sp7mfu
  Level 20  
  Napięcia stałe wyglądają poprawnie. Może obwody nie stroją się prawidłowo. Sprawdź czy trymery 50pF przyłączone do cewek L3 i L4 mają rzeczywiście po 50 pF i czy podczas ich obracania maksimum napięcia w.cz. masz w 1 czy w 2 punktach. Jeśli pojemność jest poprawna i maksimum napięcia w.cz. otrzymujesz w 2 punktach to szukamy dalej. Jeśli w jednym punkcie (maksymalna lub minimalna pojemność trymerka) - należy odpowiednio zwiększyć/zmniejszyć kondensator stały podłączony równolegle do trymerka.
 • #18
  Atlantis86
  Level 19  
  Hmm... Trymer przy cewce L4 istotnie ma maksimum w tylko jednym punkcie... Czyli w grę wchodziłby trymer, cekwa albo kondensator 270pF?
 • #19
  sp7mfu
  Level 20  
  Albo cewka ma inną indukcyjność (może inny rdzeń niż w opisie), albo kondensatory mają inną niż u konstruktora pojemność. Spróbuj dać większy/mniejszy kondensator zamiast 270 pF tak, aby trymerek stroił się na maksimum w dwóch pozycjach.
 • #20
  Atlantis86
  Level 19  
  Raczej wątpię, żeby rdzeń był inny. Zamawiałem je razem pod kątem tego projektu, więc trudno pomylić. Gdyby pomylił je sprzedający, to wszystkie tymczasem czerwone rdzenie o tym samym rozmiarze sprawdziły się w obwodach wejściowych odbiornika i filtrze sygnału 3,5MHz (cewka L3, przed pierwszym stopniem wzmacniacza) - tam wszystko gra. Dzisiaj nawet przyszło mi do głowy aby wziąć suwmiarkę cyfrową i sprawdzić czy przypadkiem nie użyłem złego drutu. Jednak w L3 mam 0,3mm a w Tr1 0,4mm - wszystko jak w opisie. Przed wlutowaniem kilka razy policzyłem ilość zwojów. ;)

  Na razie spróbowałem wylutować kondensator 270pF i sprawdzić jaka jest jego rzeczywista pojemność. Pomiar wskazał około 285 pF. Pomierzyłem inne kondensatory ceramiczne 270pF jakie miałem w domu i wlutowałem najbliższy tej wartości - 266pF. Ciągle ten sam efekt.

  Od jakich kondensatorów powinienem zacząć próby?

  Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

  Oto wyniki pomiaru sondą w.cz. na elektrodach tranzystorów:

  2N4401 (w miejscu 2N3904)
  B: 2,2 mV
  C: 229 mV

  2N2222
  B: 4,3 mV
  C: na początku pomiaru 5,17V potem zaczęło powoli spadać i po ponad
  minucie ustabilizowało się na około 4,76V.
 • #21
  Driver-
  Level 38  
  Spróbuj zamienić miejscami wyprowadzenia jednego z uzwojeń TR1 np. wtórnego (1→2 2→1), następnie sondą w.cz zmierz napięcie na oporniku 100Ω. Mam pewne przypuszczania ale wymagają sprawdzenia u Ciebie, wiec po pomiarze napisz jakie było napięcie.
 • #22
  Atlantis86
  Level 19  
  Hmm... A możesz się podzielić podejrzeniami?
  Na razie zmontowałem ostatni stopień wzmacniacza i filtry. Na wyjściu antenowym mam zaraz po włączeniu nadajnika około 7,7Vp-p po jakimś czasie spada do 7,3. Odpowiadałoby to zresztą spadającej wartości w punkcie TP-6 (rezystor 100 omów/baza 2sc2078) - tyle tylko, że w tej chwili po obciążeniu tranzystorem mocy mam w tym miejscu około 1,3Vp-p na starcie i też lekko spada po jakimś czasie.

  Pozostaje jeszcze ta kwestia, że strojąc obwód cewki L4 mam maksimum w tylko jednym miejscu podczas obrotu trymerem o 360 stopni: wartość zaczyna rosnąć, potem znajduje maksimum w którym utrzymuje się przez chwilę a potem znowu spada wracając do miejsca początkowego.
 • #23
  DziadzioMiecio
  Level 27  
  Trochę czytam ten wątek i mam kilka uwag czy radiator ( nie kolektor)tranzystora mocy do prób masz podpięty do masy. Któryś z kolegów napisał że trymer ma stroić się w dwóch punktach- ma stroić sie w jednym zwrócić uwagę żeby nie stroił się na brzegu zakresu regulacji -jeśli na minimalnej za mała pojemność jeśli odwrotnie za duża.Tranzystor musi być obciążony sztuczną anteną.Podczas nie stabilności układu można stosować na końcówkach tranzystorów perełki ferrytowe. Układ jest prosty dość stabilny wykorzystałem go do innych celów (sama koncówkę mocy) ruszył mi w 20 min przy użyciu woltomierza i amperomierza .Sonda wcz musi być dobrze za ekranowana ja jako wskaźnik używam starego woltomierza analogowego.
 • #24
  Atlantis86
  Level 19  
  Hmm... Na razie zostawiłem jak jest i spróbuję zrobić pomiar mocy na sztucznym obciążeniu. Może faktycznie winna była sonda w.cz. sklecona na poczekaniu?

  Nie jestem pewien czy nie stroi się na brzegu zakresu regulacji - jeszcze to sprawdę. Chociaż zastanawia mnie dlaczego wymiana kondensatora nie dała różnicy. Zarówno na 220pF (taki jest teraz) jak i 270pF było trochę ponad 200mVp-p po pierwszym stopniu wzmacniacza (tyle miało być wedle instrukcji). Dopiero potem wartości są za małe...
 • #25
  dipol
  Level 34  
  Bo ci się wzbudza ,poczytaj niżej ten sam temat jest wałkowany-Taurus hi.
  A problem jest banalnie prosty.Stopień mocy ma być wzmacniaczem szerokopasmowym a nie rezonansowym. Na wyjściu są filtry pasmowe a czy zestrojone.Potrzeba dwa rezystory i dwa kondensatory. Podstawowym problemem są materiały magnetyczne ich właściwości.
  Załączam konstrukcje pierwszego swojego trx-a z roku 1978 !!-przetrwał stan wojenny i do dzisiaj sprawny i jest zastosowana końcówka tranzystorowa która powstała w oparciu o schemat sp1GQW tranzystory 2x 2 bd39 -do 14Mhz bez problemu dalej były schody ( org. w tym czasie straszne pieniądze i nie do zdobycia) i się nie wzbudza! załączam schematy stopni mocy zwróć uwagę na konstrukcję z przed tylu lat jak jest realizowane sprzężenie zwrotne dla częstotliwości ponad akustycznych a przy tym zachowana jest liniowość stopnia tranzystorowego. Sterował 2x6P45C w katodzie . Mam pretensję do kolegi SP5DDJ ze publikuje konstrukcję (stopień mocy to jakieś nieporozumienie) która mu się udała a nie musi u każdego, najpierw się sprawdza a potem publikuje.ma to być powtarzalne w nocy i biały dzień a nie po to żeby zaistnieć .Ostatni schemat jest od Wołny wystarczy wykonać dwa pierwsze stopnie bez tranzystorów końcowych i wzmacniacz mamy który bije na głowę wzmacniacze tauruso-podobne .Moje wzmacniacze mają się dobrze i się nie wzbudzają hi. Na Wolumenie kupiłem rdzenie które miały być lepsze od moich przebranych AMIDON ale czy były na pewno tej firmy, po pomiarach mam ładny kolorowy wisiorek hi.
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX
  Libra TRX - problem z drugim stopniem wzmacniacza w TX

  powodzenia 73!
 • #26
  Atlantis86
  Level 19  
  No tak, jednak pomimo dokładnego opisania objawów nikt jak dotąd nie powiedział mi gdzie najprawdopodobniej leży problem...
  Nie wykluczam, że zwyczajnie moja sklecona na poczekaniu sonda w.cz. dale wyniki "z księżyca" - może pomiar mocy na sztucznym obciążeniu coś da...

  Fakty są takie:
  - cewka L3 stroi się w dwóch miejscach na jeden pełny obrót trymera - wartość maksymalna napięci szczytowego w punkcie TP-5 wynosi trochę ponad 200Vp-p
  - cewka L4 stroi się w jednym miejscu, zmiana jest niewielka i dodaje jeszcze kilkadziesiąt Vp-p do poprzedniego wyniku. To się jeszcze zgadza z instrukcją, ale...
  - wartości napięcia szczytowego w.cz. na wyjściach dwóch kolejnych stopni wzmacniacza są już zdecydowanie zaniżone (około 1,7Vp-p zamiast 8Vp-p oraz około 7Vp-p zamiast 35Vp-p).

  Próbowałem już podjąć różne kroki, zwłaszcza przy pierwszym stopniu wzmacniacza (ten przy cewce L4) - wymieniłem kondensator przy trymerze z 270pF na 220pF nie zauważając istotnej różnicy. Spróbowałem nawet wylutować samą cewkę celem sprawdzenia czy ma odpowiednią ilość zwojów (miała) a potem nawinąłem ją ponownie - żadnych zmian. Wszystkie pozostałe elementy mają odpowiednie wartości.

  Jeśli okaże się, że moc wyjściowa nadajnika istotnie jest zaniżona będę musiał nadal szukać. Tylko gdzie? :/
 • #27
  Driver-
  Level 38  
  Atlantis86 wrote:
  Skontaktowałem się z SP5DDJ i jednak wygląda na to, że błędu w dokumentacji nie ma. Napięcie istotnie jest za niskie...

  Wyniki pomiarów napięcia stałego na elektrodach tranzystorów są następujące:

  1) 2N4401 (miałem problem ze zdobyciem 2N3904, sprzedawca twierdził, że 4401 jest odpowiednikiem - w każdym razie w BFO i VXO problemów nie robił)
  E: 2,51V
  B: 3,16V
  C: 11,05V

  2) 2N2222
  E: 1,34V
  B: 1,89V
  C: 11,06V
  rysta wsponimał o napięciach, ja dopiszę rezstę. Maksymalne napięcie międzyszczytowe na transformatorze TR1 włączonym w obwód kolektora 2N2222 może wynosić (Uc-Ue)*2 czyli podwojone napięcie kolektora minus spadek napięcia na oporniku emiterowym.
  U ciebie maksymalne napięcie na kolektorze jest to 11,06V, spadek napięcia na Re 1,34 V co daje 9,72V więc:

  Upp=(11,06-1,34)*2=9,72*2=19,44V

  Transformator ma n1=12zw, n2=4zw zatem przekładnia:
  z=Uwej/Uwyj=Iwej/Iwyj=n1/n2
  z=n1/n2=12/4=3
  przekładnia 3:1 więc napięcie międzyszczytowe na uzwojeniu wtórnym to:
  19,44/3=6,48Vpp

  Twoja sonda mierzy napięcie szczytowe jednej połówki sinusoidy (pisał o tym rysta), więc maksymalne napięcie mierzone będzie o połowę mniejsze, czyli 3,24V.
  Napięcie wyjściowe w/g instrukcji 8V
  Uwej*z=8*3=24V
  Jest to napięcie jednej połówki sinusoidy na kolektorze 2N2222 zatem:
  24*2=48Vpp
  Takie napięcie musiało by wystąpić na uzwojeniu pierwotnym TR1 aby na wyjściu otrzymać 8V napięcia szczytowego mierzonego sondą. Tu dochodzimy do sedna autor TRXa nieodpowiednio dopasował oporność wyjściową 2N2222 do oporności wejściowej 2SC2078. W danych katalogowych podano że aby wysterować 2SC2078 na 4W trzeba dostarczyć 200mW mocy i taką moc powinien dostarczyć 2N2222. W tym układzie prąd kolektora wynosi ~34mA więc oporność tranzystora ~319Ω na TR1 maksymalna moc jaka może się wydzielić to 184mW (trochę za mało). Jako że TR1 o przekładni 3:1 transformuje impedancję w stosunku 9:1 więc przy oporności wejściowej 2SC2078 ~9Ω mamy oporność obciążenia nie 319Ω lecz 81Ω i jest niedopasowanie o VSWR=3,94. Przez to na bazie 2SC2078 wydziela się mniejsza moc (119mW). Niedopasowanie występuje również jeśli odłączymy bazę 2SC2078, ponieważ obciążeniem jest wtedy opornik 100Ω a kolektor 2N2222 obciążony jest wtedy opornością 900Ω VSWR=2,92 więc i napięcie mierzone na oporniku 100Ω będzie niższe. Przy niedopasowaniu występuje tłumienność niedopasowania ML = -10log (1-|Γ|^2) dla mocy lub ML = -20log (1-|Γ|^2) dla napięcia. W pierwszym rzędzie należy poprawić dopasowanie do oporności wejściowej tranzystora mocy przez zmianę liczby zwoi TR1. Przekładnia powinna być 5,33:1 co daje transformację impedancji 28,44:1 (pierwotne 16zw. wtórne 3zw.) wtedy oporność 9Ω da obciążenie 256Ω przy VSWR=1,06. Praktycznie cała moc wydzieli się na bazie tranzystora mocy. Trzeba też podnieść prąd kolektora 2N2222 należy zmienić wartości oporności dzielnika napięcia polaryzacji bazy i opornika emiterowego tak aby prąd kolektora był w granicach 40mA.
  Jeśli chodzi o zmianę napięcia po jakimś czasie, to sprawdź czy w takt zmian napięcia w.cz nie zmienia się przypadkiem napięcie na wyjściu LM78L08 lub na kolektorze tranzystora 2N3906 kluczującego zasilanie CW dla 2N3904 i 2N2222. Takie zmiany napięcia mogą występować jeśli wzrasta temperatura wywołana np. przeciążeniem prądowym. Po włączeniu przeciążany element jest zimny nagrzewa się pod wpływem przepływającego prądu do określonej temperatury, potem temperatura się stabilizuje i napięcie przestaje maleć, więc nie koniecznie musi to być we wzmacniaczu nadajnika.
  Rdzenie ferrytowe mają określoną tolerancję, niektóre nawet do ±30%, więc może się zdarzyć że zakres przestrajania trymerem będzie niewystarczający i wtedy nie będziesz mógł zestroić obwodów. Próbuj z mniejszym kondensatorem stałym np. 220p i dodawaj kondensatory o mniejszej pojemności i dostrajaj trymerem. W pewnym momencie znajdziesz pojemność przy której strojenie trymerem na maksa uzyskasz w 2 punktach. Pamiętaj aby nie zmieniać częstotliwości VXO tylko ustawić ją na środek zakresu jego przestrajania i dopiero dostrajać resztę.
  Dla mnie dziwne jest też to dlaczego SP2DDJ nie zastosował transformacji dopasowującej oporność obciążenia stopnia mocy ~16Ω do Pi-Filtra którego oporność wejściowa jest ~50Ω.
 • #28
  Atlantis86
  Level 19  
  Driver- wrote:
  Przekładnia powinna być 5,33:1 co daje transformację impedancji 28,44:1 (pierwotne 16zw. wtórne 3zw.) wtedy oporność 9Ω da obciążenie 256Ω przy VSWR=1,06. Praktycznie cała moc wydzieli się na bazie tranzystora mocy.


  Hmm... Spróbuję już po uporaniu się ze strojeniem obwodu cewki L4. Zastanawia mnie jedynie jedna sprawa - skoro to faktycznie błąd, w dodatku tak znaczący to dlaczego nie został poprawiony? Jedną rzecz trzeba przyznać - istnieje całkiem niezły "feedback" między SP5DDJ a pasjonatami składającymi jego konstrukcje. Wystarczy przyjrzeć się "dziennikom" projektów na jego stronie - parę błędów udało się usunąć właśnie dzięki takiej korespondencji.
  Poza tym instrukcja była pisana podczas montażu prototypów. Na zdjęciach wyraźnie widać 12 zwojów pierwotnego i 4 zwoje wtórnego uzwojenia - a pomimo tego zanotowane zostały właśnie takie a nie inne wyniki pomiarów sondą w.cz.


  Quote:
  Jeśli chodzi o zmianę napięcia po jakimś czasie, to sprawdź czy w takt zmian napięcia w.cz nie zmienia się przypadkiem napięcie na wyjściu LM78L08 lub na kolektorze tranzystora 2N3906 kluczującego zasilanie CW dla 2N3904 i 2N2222.


  W porządku - zmierzę gdy tylko następnym razem podłączę TRX do zasilania. Chociaż nie pamiętam abym miał taki objaw podczas dokonywania pomiarów przy składaniu obwodów zasilania i QSK.


  Quote:
  Rdzenie ferrytowe mają określoną tolerancję, niektóre nawet do ±30%, więc może się zdarzyć że zakres przestrajania trymerem będzie niewystarczający i wtedy nie będziesz mógł zestroić obwodów. Próbuj z mniejszym kondensatorem stałym np. 220p i dodawaj kondensatory o mniejszej pojemności i dostrajaj trymerem. W pewnym momencie znajdziesz pojemność przy której strojenie trymerem na maksa uzyskasz w 2 punktach.


  W tej chwili wymieniłem 270pF na 220pF stwierdzając taki sam stan rzeczy (maksimum w jednym punkcie). Jaka powinna być wielkość "kroku" podczas zwiększania pojemności? Powinienem dodawać po 10pF? A może mniej lub więcej?

  Quote:

  Pamiętaj aby nie zmieniać częstotliwości VXO tylko ustawić ją na środek zakresu jego przestrajania i dopiero dostrajać resztę.


  A właśnie - to będę musiał sprawdzić. Ostatnio nie podpinałem licznika częstotliwości do VXO (od uruchamiania części odbiorczej i pierwszych nasłuchów) - istnieje możliwość, że coś się nieopatrznie przestroiło od tamtego momentu...
  Czy ustawienie VXO na środek zakresu ma aż tak wielkie znaczenie? Pomijam rzecz jasna oczywistą sytuację w której potencjometr przekręci się nieco za daleko przestrajając oscylator...
 • #29
  Driver-
  Level 38  
  Podejrzewam że nikt tego nie przeliczał, przyjmując że to zostało wykonane zanim powstał prototyp. Ja jestem niedowiarkiem, więc zrobiłem obliczenia i wyszło to co napisałem. Ponadto na Tr1 podczas obciążenia opornikiem 100Ω na uzwojeniu pierwotnym może powstawać przepięcie wywołane samoindukcją tegoż uzwojenia, zwłaszcza jeśli 2N2222 zostanie przesterowany. Stąd na wtórnym TR1 po transformacji może nastąpić wzrost napięcia i dojść do owych 8V. Nie ma to jednak znaczenia ponieważ po podłączeniu bazy 2SC2078 występuje niedopasowanie i zbyt mała moc wydziela się na 2N2222. Idąc dalej tym tokiem myślenia również na dławiku w kolektorze 2SC2078 może dochodzić do samoindukcji, zwłaszcza że przebiegi we wzmacniaczu klasy C są mocno nieliniowe, dlatego autor dał diodę zenera ograniczając napięcie do 33V, bez tej diody przy pracy z niedopasowaną anteną napięcie na kolektorze mogło by wzrastać do takiego przy którym mogło by nastąpić przebicie tranzystora mocy. Takiego rozwiązania z diodą zenera nie spotkałem w żadnym wzmacniaczu mocy. Zawsze dopasowuje się niską impedancję wyjściową tranzystora mocy do obwodów wyjściowych o innej (w tym wypadku wyższej) impedancji (50Ω). Stosuje się ogniwa typu "L" lub różnego rodzaju transformatory itd.

  Źródłem zmiany napięcia w czasie może równie dobrze może być przeciążony tranzystor w strukturze MC3361. Wykonaj pomiar na wejściach "1" i "8" MC3361 czy następuje zmiana w czasie i sprawdź na wyjściu "3". Musisz znaleźć stopień przed którym napięcie nie zmienia się w czasie, a po nim następuje obniżanie się napięcia i dopiero wtedy będziesz miał jasność i wiedzę gdzie szukać.

  Tak możesz przyjąć taki krok zwiększania pojemności za pomocą pojemności dodatkowych. Krok tej pojemności musi być co najmniej połowę mniejsza niż zakres zmiany pojemności trymera. Możesz również dać trymer o większej pojemności (np. 100pF lub 150pF) co w rezultacie zwiększy zakres przestrajania.

  Zwykle wstępnie stroi się na częstotliwości środkowej danego pasma. Selektywność wzmacniacza rezonansowego jest wymnożeniem wzmocnienia i selektywności poszczególnych stopni. Po zestrojeniu na środku pasma jeśli na początku i na końcu zakresu napięcia były by zbyt niskie można tak dostroić obwody, znaleźć takie punkty zestrojenia dla jednego i drugiego obwodu, aby w paśmie przestrajania zwiększyć nieco napięcia na początku i na końcu zakresu zakładając niewielkie zafalowania charakterystyki przenoszenia wzmacniacza. Wtedy zestrajając w dwóch punktach wypadkowa charakterystyka jest podobną do filtru pasmowego.
 • #30
  Atlantis86
  Level 19  
  Driver- wrote:
  Podejrzewam że nikt tego nie przeliczał, przyjmując że to zostało wykonane zanim powstał prototyp. Ja jestem niedowiarkiem, więc zrobiłem obliczenia i wyszło to co napisałem.


  Hmm... Może w takim razie wypadałoby skonsultować sprawę z autorem projektu, poinformować go o tym fakcie? ;)

  Quote:
  Źródłem zmiany napięcia w czasie może równie dobrze może być przeciążony tranzystor w strukturze MC3361. Wykonaj pomiar na wejściach "1" i "8" MC3361 czy następuje zmiana w czasie i sprawdź na wyjściu "3". Musisz znaleźć stopień przed którym napięcie nie zmienia się w czasie, a po nim następuje obniżanie się napięcia i dopiero wtedy będziesz miał jasność i wiedzę gdzie szukać.


  Nie sądzę aby wina leżała w MC3361. Mierzyłem napięcia w.cz w kilku punktach. Za obwodem cewki L3 jest stabilne, podobnie jak w punkcie pomiarowym TP-5 (pierwszy stopień wzmacniacza). Spadek zauważyłem dopiero w punkcie TP-6 (uzwojenie wtórne Tr1/baza 2SC2078) i rzecz jasna na wyjściu antenowym.

  Quote:

  Tak możesz przyjąć taki krok zwiększania pojemności za pomocą pojemności dodatkowych. Krok tej pojemności musi być co najmniej połowę mniejsza niż zakres zmiany pojemności trymera. Możesz również dać trymer o większej pojemności (np. 100pF lub 150pF) co w rezultacie zwiększy zakres przestrajania.


  Hmm... Jak wysoko lub jak nisko mogę w praktyce zejść z eksperymentowaniem z pojemnością tego kondensatora aby miało to sens?