Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa 10 i GPRS-T2 Pytania o podłączenie?

13 Wrz 2009 11:13 22221 15
  • Poziom 10  
    Witam!!

Podłączam u siebie alarm i robie to pierwszy raz, proszę o wyrozumiałość. Czy należy to podłączyć w ten sposób??

I jeszcze mam pytania co do zacisków AUX i COM. Jest ich kilka, czy jest jakieś znaczenie ile urządzeń podłącze pod te zaciski?? Wytłumaczę na przykładzie o co mi chodzi. Mam np 10 czujek, czy zasilanie do nich mogę wziąść z jednego zacisku AUX, czy rozbić po 5 czujek i pięć pod jeden zacisk i pięć pod drugi?? W instrukcji jest napisane że wydajność prądowa zasilacza to 2A, czyli te 2A mogę pociągnąć z jednego zacisku AUX, albo po 1A z każdego??

POZDRAWIAM
    MILY

Dodano po 7 [minuty]:

A no i jeszcze miałem dziwną sytuację Versa ma z boku zaciski sabotażowe oznaczone jako TMP, tam nic nie było podłączona za pierwszym razem i wszystko śmigało jak należy. Teraz ostatnio się bawiłem znowu centralą i przy próbie załączenia alarmu wywalało mi błąd że wyjście 31 jest naruszone.Czy w Dloadx jest gdzieś opcja żeby zaznaczyć że to wejście TMP jest nieaktywne?? Bo nie mogę tego znaleźć, ponieważ jest to wejście 31 a lista mi się kończy na 30.

Dodano po 1 [minuty]:

Aha i jeszcze jeżeli chodzi o zaprogramowanie wyjścia OUX3 w Versie to powinienem zaprogramować jako Alarm włamaniowy, a jak zaprogramować wejście Z1 w GPRS??
  • Poziom 10  
    Jakie podłączenie czujek?? O czym ty piszesz?? Ja się nie pytam jak podłączyć czujkę, tylko czy dobrze narysowałem schemat podłączenia versy i gprs-a?
    A o co chodzi z matematyką to już kompletnie nie wiem. Chodzi mi czy zaciski AUX są ze sobą połączone czy to są rózne zaciski (są od siebie odseparowane), i podobnie z zaciskiem COM, czy jest jakieś znaczenie czy wepnę w zacisk COM na końcu płyty czy na początku (obojętne co)?
  • Poziom 41  
    milysms napisał:
    Mam np 10 czujek, czy zasilanie do nich mogę wziąść z jednego zacisku AUX, czy rozbić po 5 czujek i pięć pod jeden zacisk i pięć pod drugi??

To piszesz - "nic o podłączeniu czujek"...

Schemat poprawny.

AUX-y zasilane są z jednego źródła, ale każdy z nich jest zabezpieczony oddzielnym bezpiecznikiem (500mA). Wszystkie COM-y są wspólne - możesz sprawdzić miernikiem.
  • Poziom 10  
    O wielkie dzięki. A jak zaprogramować Z1 w GPRS?? Jako NC??

To był przykład z tymi czujkami. Wcześniej jest zadnie "Wytłumaczę na przykładzie".

Robię to pierwszy raz i nie chciałbym czegoś spalić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Zasilanie lepiej podziel. Jak będzie zwarcie (np. siekierą) to stracisz w alarmie zasilanie wszystkich czujek.
  • Poziom 17  
    Bo złodzieje częściej mają przy sobie siekierę niż kowadło.
  • Poziom 10  
    Bez przesady, uruchomienie alarmu spowoduje poinformowanie właściciela SMS, a czy on poźniej będzie dewastował sobie siekierą czy kowadłem ( :?: ) nie ma najmniejszego znaczenia. Najpierw musi dojść do tych przewodów, co bez załączenia alarmu jest niemożliwe.
  • Poziom 10  
    Witam
    To moj pierwszy alarm i prosze o opinie
    Mam polaczonego GPRS wg obrazka - czy to jest OK? - i jak ustawi wejscia Z1, Z2 (jako NO i NC?)

pozdrawiam
    pio11oip
  • Poziom 29  
    pio11oip Sugerowałbym podłączenie Z1 do OUT1. Wtedy zwolnisz jedno wyjście kótre możesz dać jako sygnalizację usterek.

OUT1 - Z1 wyzwalanie alarmu Dźwiękiem (w syrence STA)
    OUT2 - wyzwalanie optyczne (w syrence STO)
    OUT3 - Z2 wyzwalanie w przypadku usterki
    OUT4 - Z3 wyzwalanie w przypadku sabotażu

GPRS-a programujesz za pomocą:

http://satel.pl/pl/product/388/GPRS-SOFT,Program_do_konfiguracji_modulow_GPRS
  • Poziom 10  
    Dzieki - mialem ustawione:
    OUT3 - alarm wlam. strefa1
    OUT4 - alarm wlam. strefa2

Dodano po 28 [minuty]:

Witam

Mam jeszcze jedno pytanie- czy jest mozliwosc ustawienia centrali tak aby traktowala gprs-T2 jako stacje monitorujaca i wysylal wiecej rodzai sms-ow? Czyli sam gprs wysyla sygnaly z wysc OUT? plus centrala przekazuje powiadomienia do gprs a on wysyla je sms'em.

Jesli tak to prosze napisac jak to podlaczyc i skonfigurowac

pozdrawim
  • Poziom 29  
    Do tego musiałbyś zastosować grps-T1. T2 ma wyjścia którymi się steruje, natomiast t1 działa jak linia telefoniczna dla centrali.
  • Poziom 9  
    milysms napisał:

A no i jeszcze miałem dziwną sytuację Versa ma z boku zaciski sabotażowe oznaczone jako TMP, tam nic nie było podłączona za pierwszym razem i wszystko śmigało jak należy. Teraz ostatnio się bawiłem znowu centralą i przy próbie załączenia alarmu wywalało mi błąd że wyjście 31 jest naruszone.Czy w Dloadx jest gdzieś opcja żeby zaznaczyć że to wejście TMP jest nieaktywne?? Bo nie mogę tego znaleźć, ponieważ jest to wejście 31 a lista mi się kończy na 30.

Są to zaciski sabotażowe centrali i należy podłączyć do nich przełącznik sabotażowy który masz w obudowie centrali (przynajmniej powinieneś mieć) ew. możesz je po prostu zewrzeć.