Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak

Popak 13 Wrz 2009 12:27 12227 21
  • Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak
    Witam

Chciał bym zaprezentować moją kolejną konstrukcję elektroniczną jaką jest "Zdalne sterowanie kodem RC5". Inspiracją był nie tak dawno przedstawiony projekt "Zdalne sterowanie na podczerwień (RC5)" użytkownika bogdanbb2. Ale tamta konstrukcja miała jedną wadę nie można było wprowadzić kodu pilota. Kod był wpisany w program uC.
    Mój sterownik nie ma tego problemu można go nauczyć, a następnie będzie pamiętał kod danego przycisku na pilocie. Sercem układu jest mikro kontroler attiny13 Atmel-a. Jednak dokonałem małych zmian, a właściwie zmian w elementach i zaprojektowałem nową płytkę PCB pasującą do obudowy.
    Zmiany to:
    - zamiana rezystorów 300ohm na 470ohm
    - zmiana czujnika TSOP1736 na SFH5110-36
    - nowa płytka PCB

Mój projekt jest opartu na konstrukcji ze strony
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=15632 użytkownika tom3kk (pozdrawiam :))

Całość zamknięta jest w jasnej obudowie. Z obudowy wychodzą dwa przewody jeden do zasilania, a drugi wyjście do lampki nocnej. Układ jest zabezpieczony bezpiecznikiem który znajduje się na płytce. Zabezpiecza jednakowo lampkę i układ sterowania. Jako sterowanie (włączanie i wyłączanie) zastosowałem przekaźnik o prądzie styków 10 amper.
    Schemat jaki i wsad do uC znajduje się na stronie: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=15632

W załączniku fotki i nowa płytka PCB w Eagle.
    A tak prezentuje się całość:

Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak
    Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak
    Zdalne sterowanie kodem RC5 by popak

Filmik:

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Popak napisał 2822 postów o ocenie 237, pomógł 97 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    P-o-l
    Poziom 18  
    Interesujący projekt, estetyczne wykonanie. Nie myślałeś o dodaniu opcji wyłączenia czasowego?

Mały OT: Jakim sposobem nanosiłeś ścieżki na laminat?
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Płytka jest robiona termo transferem (papier kredowy) Jak będę robił kolejny sterownik dodam funkcję PWM.

Pozdrawiam
    shadow0013
    Poziom 34  
    Staranne wykonanie, zmieść schemat i wsad do procesora na stronie elektrody bo za jakiś czas z sendspace plik zniknie a szkoda przydatne urządzenie i ktoś może je zechce zbudować.
  • Relpol przekaźniki
    mobiline
    Poziom 11  
    Mam pytanie. Jak wykonałeś górną część płytki??W jaki sposób nanosiłeś rysunki z rozmieszczeniem elementów??
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    mobiline Metoda papieru kredowego. Drukujesz, prasujesz i gotowe :)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Mariuszek15 napisał:
    mobiline Metoda papieru kredowego. Drukujesz, prasujesz i gotowe :)

Dodam że aby napisy były czarne, a nie białe zalałem je kalafonią w spreju :)
    Lukasz02
    Poziom 13  
    A ja białą warstwę papieru ścieram delikatnie benzyną ekstrakcyjną
    maniek1818
    Poziom 22  
    Cytat:
    A ja białą warstwę papieru ścieram delikatnie benzyną ekstrakcyjną

Nie za mocny rozpuszczalnik, wystarczy nawet do wanienki z OCTEM płyteczkę wrzucić :D
    rysiaczek23
    Poziom 9  
    Ładna Konstrukcja ;)
    A transformatot to 230V->12V ?
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Transformator jest na 12V. Widać przecież na fotkach.
    mszr
    Poziom 12  
    Uwagi:
    1. soft można poprawić, np. jak wejdzie w pętlę uczenia to to trzeba wtyczkę wyjąć żeby wyjść z tej pętli ...
    2. hw też można łatwo poprawić, np. ten 1mhz to chyba żeby prądu zaoszczędzić, a jeśli tak to czemu aż ponad 20mA idzie "przez przycisk", jeden led wystarczy do sygnalizacji wszystkiego a zaoszczędzony pin można wykorzystać np. na drugi przekaźnik czy jakiś inny patent
    etc.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    mszr napisał:
    Uwagi:
    1. soft można poprawić, np. jak wejdzie w pętlę uczenia to to trzeba wtyczkę wyjąć żeby wyjść z tej pętli ...
    2. hw też można łatwo poprawić, np. ten 1mhz to chyba żeby prądu zaoszczędzić, a jeśli tak to czemu aż ponad 20mA idzie "przez przycisk", jeden led wystarczy do sygnalizacji wszystkiego a zaoszczędzony pin można wykorzystać np. na drugi przekaźnik czy jakiś inny patent
    etc.

1) Jest to bez sensu jak przyjmie kod to trzeba wyjąć wtyczkę.
    2) Można ale ja nie jestem autorem tego softu. Po za tym nie potrzebuję dwóch przekaźników, jak bym potrzebował to bym zrobił na dwa. ;)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Ogólnie nie opłaca się robić bo można kupić fabrycznie nowe za mniej niż koszt budowy. Mnie całość wyniosła ok 50zł zależy gdzie kupujesz części.
    Ale można zrobić dla samego siebie i nauki programowania AVR-a. ;) (chociaż jest to banalnie proste)
    ufolek
    Poziom 12  
    DJpopak;) napisał:

Dodam że aby napisy były czarne, a nie białe zalałem je kalafonią w spreju :)

Aby napisy na PCB były śliczne i czarne, odrywamy papier jeszcze na żelazku :idea: (na gorąco) - zawsze wychodzi idealnie :)
    tom3kk
    Poziom 19  
    mszr napisał:
    Uwagi:
    etc.

hej.

1. jak kto woli, setki sposobow na wykonanie tego
    2.
    ad a) 1mhz wystarcza do tego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie zeby ustawic 1.2Mhz. (bo o ile pamietam taki jest domyslny zegar attiny13), bo tak w sumie nie mialem konretnego powodu zeby ustawiac to na 1Mhz ;)
    ad b) mozna na jednym ledzie, lecz zalozenie projektu (przynajmniej mojego) obejmowalo jeden przekaznik, wlacz wylacz np subwoofer czy jakis inne pojedyncze urzadzenie
    ad c) ~20mA wymusza na pinie logiczna jedynke, fakt nie ma potrzeby az 20mA ale rowniez to nie zaszkodzi, rezystor wytrzymie, nic z ukladem sie nie stanie
    zastosowanie wewnetrznego rezystora podciagajacego nie dawalo dobrych efektow w testach, a pobor pradu urzadzenia jest raczej maly (sprawdzalem urzadzeniem do pomiaru poboru mocy, wskazywal 0.00 tolerancja +/- 2 waty z tego co pamietam)

Tak wiec wydaje mnie sie ze mowienie ze to by moglo byc tak, a to tak nie ma sensu.
    Opieralem sie o konkretne zalozenie i taki o to uklad wykonalem. Tak jak pisalem wyzej, sa setki sposob na wykonanie tego mniej lub bardziej funkcjonalnie.

Pozdrawiam
    gratuluje konstrukcji

P.S http://diyaudio.pl/viewtopic.php?p=206283
    P.S2 jakby ktos bardzo chcial, to w zalaczniku wsad 1.2Mhz
    omengts
    Poziom 12  
    Super wykonanie, gdyby ktoś powiedział mi ze jest to fabryczna konstrukcja to z pewnością bym uwierzył. Czy przekaźnik który zastosowałeś dawałby radę na żarówce 3000W? Pytam ponieważ chętnie zaadoptowałbym projekt do lampy oświetlającej moje podwórko.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Ja zastosowałem przekaźnik 10A i nie pociągnie takiej mocy

10A×230V=2300W

Ale jak zmienisz przekaźnik ma prąd styków 16A to pociągnie :)

16A×230V=3680W

Możesz szukać na większy prąd będziesz miał większy zapas ;)

Pozdrawiam
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Do włączenia obciążenia 3KW w postaci żarówek to raczej potrzeba stycznika, żaden przekaźnik nie wytrzyma długo udarowego obciążenia jakim jest zimne włókno żarówki...
    sobieraj_100
    Poziom 12  
    Można zastosować przekaźniki przystosowane do pracy udarowej np. RELPOL RM85 :-).
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Prąd udarowy włączanego zimnego włókna żarówki jest około 10 razy większy od prądu znamionowego danej żarówki. Optymistycznie przyjmijmy 5 krotny wzrost prądu, dla 3KW to jakieś 13x5=65A. Te przekaźniki są zbyt wolne by mogły włączać takie obciążenia bez uszczerbku na "zdrowiu"...

Moje założenia są naprawdę bardzo optymistyczne...

http://www.controlengpolska.com/no_cache/menu....html?tx_ttnews[backPid]=532&cHash=0f24d0201f