Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Compaq nx7400 - zawieszenia, BSODY, zniekształcony obraz

Wojtek_J 13 Sep 2009 12:30 2048 5
    Wojtek_J
    Level 10  
    Witam!

Pisałem kilka miesięcy temu na forum elektrody o notebooku (należącym zresztą do mojego ojca), który upadł w torbie z niewielkiej wysokości na ziemię ...
    W wielkim skrócie: wszystko działało jak należy po podpięciu monitora zewnętrznego, a na ekranie LCD widoczny był obraz bez jakichkolwiek zniekształceń - brakowało jedynie podświetlenia. Zastanawiałem się wtedy czy problemem może być zbita świetlówka, czy uszkodzony inwerter - ale że sam nie miałem możliwości sprawdzenia rzeczy do końca - oddałem go do serwisu X w Częstochowie. Tam ... nie dość, że spalono całkowicie płytę główną komputera, to jeszcze ukradziono części notebooka (modem, kartę WiFi, kość pamięci). Po odebraniu zniszczonego notebooka, a później brakujących części, wysłałem komputer do serwisu w Warszawie.
    Serwis Y wymienił na nową płytę główną i świetlówkę, komputer został oddany. Jako, że za pierwszym razem został tam źle złożony (źle ułożony czujnik zamknięcia matrycy sprawiał, że ekran załączał się raz na 20 uruchomień), a na obudowie były plomby gwarancyjne i sam nie mogłem tego poprawić - zwróciliśmy go znów do serwisu. Po powrocie sprzętu do właściciela - już wszystko działało już jak należy.

Po 2-3 miesiącach bezproblemowej pracy, w ostatnich 3 tygodniach gwarancji komputer zaczął się wieszać, pojawiały się niebieskie ekrany. Kody błędów wskazywały na problemy ze sprzętem. Starałem się zdiagnozować komputer zdalnie (TeamViewer) i kilka wariantów (potencjalnych przyczyn problemu) udało się w ten sposób wykreślić z listy 'rzeczy do sprawdzenia'. Właściciel komputera przyjechał niedługo później do mnie, sprawdziłem więc przy okazji dysk i pamięć w komputerze - MemTest86+ wprawdzie nie pokazywał błędów, ale wykazał je GoldMemory Pro. Po wyjęciu 1-gigowej kości pamięci (pozostała 2-gigowa) wszelkie błędy w tym ostatnim programie testującym zniknęły. Komputer działał bez niebieskich ekranów jeszcze przez niecały tydzień ... ale tylko tyle. Niebieskie ekrany i zawieszanie się powróciło.
    Na pewno problemem nie były wirusy, sterowniki, dysk ani system operacyjny (czyszczenie dysku oraz reinstalacja systemu bez dodawania dodatkowego oprogramowania, z innymi wersjami sterowników - dały niestety ten sam efekt).
    W ostatnich 2 dniach gwarancji (wcześniej problem nie pojawił się ani razu) - obraz na ekranie zaczął migotać. Przerodziło się to w jeszcze gorsze zniekształcenia obrazu.

Jako, że mieszkam dość daleko od właściciela komputera, poprosiłem młodszego brata o nagranie filmiku z problemem : http://www.youtube.com/watch?v=SNa6yE4t22w&fmt=18

Komputer został wysłany do serwisu (w ostatnim momencie, bo gwarancja się kończyła), a tam nie został niestety naprawiony.
    Problemy z zawieszającym się komputerem zwalono na pamięć (co jest dla mnie raczej dziwne, właśnie sprawdzam ją kolejny raz, również na innym komputerze i wszystko gra) - uznaję więc, że to najkorzystniejsze i najłatwiejsze dla serwisu 'wytłumaczenie' dlaczego komputer nie działa jak należy.
    Problemy z obrazem powiązano z kolei z uszkodzonym ekranem (ja miałem różne podejrzenia, być może mają rację?).
    Zaproponowano wymianę matrycy na nową (koszt bliski 600 zł), co staje się dla mnie nieopłacalne. Właściciel i tak zamierza kupić nowego laptopa (używany jest w firmie i nie może być źródłem ciągłych problemów), a ten stary notebook pozostaje dla mojego młodszego brata. Wydaliśmy już ok. 1200 zł na naprawy przynoszące (poza zniszczeniami oczywiście) krótkotrwałą poprawę i nie chcemy ładować w ten komputer jeszcze połowy tej kwoty.
    Jeśli naprawdę konieczna jest tylko wymiana matrycy, wolę kupić taką samą, matową WSXGA+ na Allegro (300 zł oszczędności) i wymienić ją samemu - tylko pytanie czy naprawdę tak jest?
    W tej chwili mam komputer u siebie i widzę, że zniekształcenia obrazu bywają różne - raz wielki pas złożony z różnych kolorków zasłania większą część ekranu, innym razem prawie cały ekran, jeszcze innym razem widać cały obraz, ale jest bardzo 'prześwietlony' w niektórych obszarach, do tego migocze ...

Tu właśnie sedno sprawy i pytanie do Was : czy na podstawie tego filmiku potraficie stwierdzić co może być przyczyną problemu?
    Gdy usłyszałem o migającym obrazie - aż do zobaczenia filmiku podejrzewałem uszkodzoną taśmę łączącą ekran z komputerem, ewentualnie problem z kartą graficzną (chociaż płyta główna podobno była 'nowa'). Liczyłem, że zostanie to naprawione w ramach gwarancji.
    Wariant z uszkodzonym ekranem nie do końca do mnie przemawia - no ale może się mylę?
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi, bo nie jestem pewien w tej chwili co robić.
    Nie wiem czy naprawdę ekran jest uszkodzony, czy to był w serwisie najłatwiejszy sposób na uniknięcie naprawy 'na gwarancji'.

Pozdrawiam!

Moderated By mat_ed:

Tytuł poprawiłem. Nazwy firm zlikwidowałem. Reklama i antyreklama (u Ciebie raczej to drugie), nie jest potrzebna.

iron64
    Level 41  
    Sprawdź na monitorze zewnętrznym, jeśli będzie dobrze to wyeliminujesz tym samym uszkodzenie grafiki. Pozostanie taśma (moim zdaniem to ona) lub matryca, a to już dużo mniej niż początkowo.
    Wojtek_J
    Level 10  
    iron64 wrote:
    Sprawdź na monitorze zewnętrznym, jeśli będzie dobrze to wyeliminujesz tym samym uszkodzenie grafiki. Pozostanie taśma (moim zdaniem to ona) lub matryca, a to już dużo mniej niż początkowo.

Wstyd przyznać się, ale jeszcze tego nie zrobiłem (nie mam w ogóle monitora) - a jest to pierwsza rzecz, za którą powinienem się był zabrać.
    Dzięki za radę!
    iron64
    Level 41  
    Idź do kumpla, sąsiada (do sąsiadki nie idź, bo sprawdzisz co innego niż komputer;) i po bólu.
    jedrockanotebook
    Level 2  
    Niestety ale w serwisie mają rację. Zniekształcenia obrazu wynikają z uszkodzonej matrycy LCD.
    Ktoś kto kiedykolwiek rozbierał matryce to może znać jej konstrukcję - mianowicie sterowanie poziomymi liniami jest zazwyczaj rozdzielone na 3 moduły (czasem więcej) i na dwóch z tych modułach powstały mikropęknięcia (lub tylko na jednym - środkowym, a kolejny nie działa, ze względu na szeregowe przesyłanie sygnału).
    Wojtek_J
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi, matrycę wymieniłem na nową (koszt fabrycznie nowej, matowej WXGA 1280x800 wyniósł 280 zł), a komputer działa jak należy (pamięci, wbrew opinii serwisu gwarancyjnego, nie były uszkodzone).
    Pozdrawiam.