Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego służy przycisk "reset" na schematach.

Farkick 13 Wrz 2009 13:50 3801 9
  • #1 13 Wrz 2009 13:50
    Farkick
    Poziom 9  

Witam !

Otóż próbuje zaprogramować (nie ukrywam pierwszy raz) procesor. Pewnie, większość czytających pomyśli, że "kolejny co ma problem i nie umie wpisać w google"... Akurat nawet znalazłem kurs programowania i zastanawia mnie tylko jedna rzecz.

Nie jest to tylko na jednym schemacie, bo na przynajmniej 2 stronach znalazłem bardzo podobne schematy podpięcia procesora. Interesuje mnie ATMega 8. I zaznaczam, że nie używam jakiegoś specjalnego programatora, tylko podpinam to po prostu do portu LPT i używam programu "Programator ISP".

Jest tam (na schemacie) jak podpiąć reset, że po "+" przez rezystor, tam do masy przez kondensator i jest tam też przycisk (S1) zwierający RESET do masy. I nigdzie (na stronie) nie jest opisane, po co jest ten przycisk. I teraz moje pytanie :

I co z tym przyciskiem ? Do czego on służy. Po podpięciu do kompa i zasilania, mam go nacisnąć ? A może trzymać cały czas podczas programowania ? I nikt nie napisał co z nim trzeba zrobić.

Bardzo proszę o pomoc, kiedy i po co mam ten przycisk nacisnąć / przytrzymać.

Do czego służy przycisk "reset" na schematach.

0 9
  • Pomocny post
    #2 13 Wrz 2009 13:53
    zdebel
    Poziom 14  

Przycisk RESET, jak nazwa wskazuje, służy zresetowaniu układu jak będziesz miał taką potrzebę, np. jakby Twój program liczył od 0 wzwyż, a chciałbyś zresetować liczenie, to byś ten guzik nacisnął :) Programator sam się linią reset zajmuje i nie musisz nic z tym guzikiem robić podczas programowania.

0
  • #3 13 Wrz 2009 14:00
    Farkick
    Poziom 9  

Haha ;) No w sumie logiczne, ale ... Wielkie dzięki bo już mnie irytowało, co z tym przyciskiem reset mam zrobić. Czyli mogę go w sumie pominąć.

Bardzo dziękuje, za szybką odpowiedź.

0
  • #4 13 Wrz 2009 14:31
    rusala
    Poziom 22  

w zasadzie przy obwodach resetujacych atmege kondensator tez mozesz pominac a zostawic tylko rezystor z tym ze taki obwod jest bardziej zaszloscia z czasow '51 bo w dokumentacji avrkow jest napisane z tego co pamietam ze ten rezystor powinien miec wartosc od 30k 80k. Choc z doswiadczenia wiem ze i z 10k i z kondensatorem sie nic zlego nie stanie ;-)

0
  • #5 13 Wrz 2009 14:37
    _Robak_
    Poziom 33  

rusala napisał:
    w dokumentacji avrkow jest napisane z tego co pamietam ze ten rezystor powinien miec wartosc od 30k 80k.

Taka wartosc to ma wewnetrzny rozesytor podciagajacy, zewnetrzny powinien byc 4k7 albo 10k. Ja zawsze daje 4k7 :)

0
  • #6 13 Wrz 2009 14:47
    rusala
    Poziom 22  

hmm moze i racja ale to tak naprawde bez wiekszej roznicy jest, ja dawalem kiedys 10k, potem 33k a teraz daje DS1818 :p

0
  • #7 13 Wrz 2009 20:00
    Balu
    Poziom 38  

A ja nie daję nic...i...działa;P
    A w aplikacjach przemysłowych dawałem 10k:) (akurat o energooszczędność chodziło:P) a w przemysłowych zasilanych zwarcie do vcc;-)

-1
  • #8 13 Wrz 2009 23:50
    rusala
    Poziom 22  

zwarcie do VCC to akurat moze byc nienajlepszy pomysl :p po cos te uklady resetu wymyslono ale w istocie AVRy przewaznie sie calkiem dobrze bez nich obchodza.

0
  • #9 14 Wrz 2009 00:35
    janbernat
    Poziom 38  

A pomijając wszelkie poprzednie dywagacje - przycisk "reset" działa jak przy komputerze.
    Jak się zawiesi - a jak zaczynasz to prawie na pewno się zawiesi - to nie masz "ctrl+alt+delete" - tylko od razu reset.
    No i nie można do microsofta wysłać wiadomości.
    Tylko do siebie.

0
  • #10 14 Wrz 2009 21:45
    Balu
    Poziom 38  

Fragment z wiadomością mi się podoba:D Respect dla Ciebie:D

0