Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienniki potencjometrów HSR 48V ?

Buster1994 13 Wrz 2009 16:24 1601 8
    Buster1994
    Poziom 15  
    Witam

Mam Radioodbiornik HSR 48V DE LUX i mam zamiar wymienić w nim potencjometry ponieważ trzeszczą, buczą, charczą itp ;) Wylutowałem już je i mają takie oznaczenia:

2x50K LIN
    2x100k LOG
    2x100k LOG
    2x20k+80k LOG

Czy zna ktoś jakieś zamienniki tych potencjometrów lub jakiś sklep internetowy posiadający takowe potencjometry?

Bardzo mi zależy na wymianie tych potencjometrów każdy chyba wie z jakich powodów :) - Bardzo dobry Radioodbiornik a przy tym także wzmacniacz :)

Proszę o szybką odpowiedź :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Bronek.
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    W czym masz problem? Potencjometry linowe to charakterystyka typu A. Logarytmiczne typu B. Parametry masz podane. Kupujesz takie by pasowały wymiarem i ośkami. Nawet jeśli się nie uda, to można coś delikatnie pokombinować. Problem widzę tylko z tym ostatnim, bo nie wiem, czy to dodatkowy potencjometr, czy jakiś odczep.
    Buster1994
    Poziom 15  
    kurde ale szybka odpowiedź ;P Dzięki panowie. Właśnie o to się rozchodzi że jesat problem z tym ostatnim. Z schematu wynika, że do siły głosu jest pot. 100k do basu 100k do sopranu także 100k a do balansu 50k tylko nie rozumiem właśnie dlaczego ten jeden potencjometr (od głośności) ma jakieś 20k i 80k. na tym dart elektronik niesamowicie drogo i minimalna cena zamowienia 100 zl. Na tme niestety nie ma takich potencjometrów. już niewiem gdzie szukać

P.S. Potrzebuję suwakowe...
    Błażej
    Zamiast 50k możesz z powodzeniem zastosować 47k (standardowa wartość z szeregu polskich potencjometrów). 100k to standardowa wartość. Ten ostatni to rozbierz i sprawdź, czy tam jest odczep.
    Buster1994
    Poziom 15  
    No właśnie myślałem też żeby dać 47k ale co z tym podwójnym.

Wkleję fotki bo może bardziej się na tym znacie.

Tak to wygląda.
    hefid
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
    Sewa2007
    Poziom 13  
    Nie wiem czy problem jest nadal aktualny, jeśli nie to i tak dodam coś od siebie dla innych użytkowników tego radioodbiornika.
    Sam kiedyś miałem 2 szt. tego modelu, jednak z biegiem czasu został tylko jeden sprawny,
    a drugi tylko na części.
    Faktycznie w tym modelu kłopotliwe do zdobycia są potencjometry (szczególnie logarytmiczne) oraz rezystory zabezpieczające końcówkę mocy.
    Jeśli chodzi o opis potencjometrów to:

2x50K LIN – potencjometr balansu (stereo)
    2x100k LOG - potencjometr sopranu 14kHz (stereo)
    2x100k LOG – potencjometr basu 40Hz (stereo)
    2x20k+80k LOG – to potencjometr siły głosu 2x100kΩ (stereo) oraz odczep 80 kΩ/20kΩ wykorzystywany w obwodzie konturu.

Jeśli występuje problem z dostaniem takiego potencjometru to można kupić potencjometr suwakowy 2x100kΩ LOG i podłączyć w miejsce starego. Zaś wartość stałą 80kΩ/20kΩ (dla konturu) zastąpić dwoma rezystorami niskoszumnymi o wartościach 80kΩ i 20kΩ lub potencjometrem precyzyjnym z ustawieniem 80kΩ/20kΩ - (na kanał). Jedno wyprowadzenie potencjometru precyzyjnego podłączamy do potencjometru siły dźwięku i kondensatora C813, środkowe do odczepu b izostatu 19 i kondensatora C814, a ostatnie wyprowadzenie do masy toru audio.
    Wyłączony przycisk konturu dołącza równolegle C813=600pF przez styki izostatu do 80kΩ, a 20kΩ jest połączone równolegle z (C814 = 10µF połączone w szeregu z R821).
    Wciśnięty przycisk konturu odłącza połączony równolegle C813 do 80kΩ oraz zwiera C814, wtedy to 20kΩ jest połączone równolegle tylko z R821=3,3kΩ.

Ot i cała filozofia jugosłowiańskiego rozwiązania.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.