Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa '' wzmacniacza ''

13 Sep 2009 19:50 6154 52
  • Level 12  
    Witajcie. Mój kolega posiada głośnik ze starych kolumn, który zregenerowaliśmy. Niestety nie posiada on wzmacniacza oraz dużych funduszy, dlatego wpadłem na ciekawy pomysł. Posiada on jakieś stare głośniki zasilane transformatorem, więc je rozebrałem. Wpierw zrobiliśmy próbę na '' oryginalnym '' transformatorze, niestety moc była zbyt niska by ruszyć głośnik. Trafo ma moc 0.3A, czyli jakieś 3-6W. Z głośnika wyjąłem płytkę. Mam tam kabelek idący do led itd. . Transformator wezmę 220V/9V. A więc mówię do rzeczy. Wpadł mi pomysł aby zrobić ten '' wzmacniacz '' w stylu retro. Czyli w takiej sklejce pomalowanej lakierem. Wpadłem też na pomysł aby dać taki wskaźnik, że jeżeli będzie potężny bas to przesuwa się do max. Tylko niestety nie wiem czy to jest możliwe, wszelkie wasze opinie i pomysły będą mile widziane.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 34  
    Witam . Możliwe jest wiele . Czy robiłeś już coś z elektroniki?
  • Level 12  
    slawussj wrote:
    Czy robiłeś już coś z elektroniki?

Niewiele, ale co gdzie i jak to wiem. :)

Dodano po 18 [minuty]:

Więc czy jest możliwość zrobienia takiego zegara? Niektóre magnetofony kasetowe posiadają owy zegar dla przykładu.
  • Level 18  
    Quote:
    Trafo ma moc 0.3A, czyli jakieś 3-6W

Czegoś tu nie rozumiem.
    Poza tym, strasznie komplikujesz sprawę. Jak głośnik może być zasilany transformatorem? Może to jakiś "kołchoźnik"?
    Quote:
    Wpadł mi pomysł aby zrobić ten '' wzmacniacz '' w stylu retro. Czyli w takiej sklejce pomalowanej lakierem.

Malowaniem "sklejki lakierem" zajmiesz się na końcu. Wiesz jak wygląda wzmacniacz, do czego służy, itd.? Bo po tym co czytam wydaje mi się że nie.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    pepitto wrote:
    Quote:
    Trafo ma moc 0.3A, czyli jakieś 3-6W

Czegoś tu nie rozumiem.
    Poza tym, strasznie komplikujesz sprawę. Jak głośnik może być zasilany transformatorem? Może to jakiś "kołchoźnik"?
    Quote:
    Wpadł mi pomysł aby zrobić ten '' wzmacniacz '' w stylu retro. Czyli w takiej sklejce pomalowanej lakierem.

Malowaniem "sklejki lakierem" zajmiesz się na końcu. Wiesz jak wygląda wzmacniacz, do czego służy, itd.? Bo po tym co czytam wydaje mi się że nie.

Płytka łączy się z transformatorem na linii 9V.
    Wiem do czego służy wzmacniacz, po prostu nie jestem profesjonalistą w dziedzinie elektroniki i czasem można mnie nie zrozumieć. W dodatku ja dodałem '' ponieważ tego w 100% wzmacniaczem nie można nazwać.
  • Level 26  
    Czyli super mega wzmacniacz głośników komputerowych. Moc 2x1W to nie dziwota że to nie gra. Może by Kolega podał jaki to głośnik i na tej podstawie poszukamy wzmacniacza ?
  • Level 17  
    Witaj,
    Mówią że jeden obraz wart jest 1000 słów, zamieść proszę zdjęcia tego retroaparatu bo się w życiu nie dogadamy.
    A z tego co piszesz, tak wstępnie wydaje mi się że najrozsądniej było by kupić zestaw do samodzielnego montażu, masz tam płytkę, instrukcję montażu i wielu przed Tobą ten zestaw złożyło;mogą więc pomóc opierając się na własnych doświadczeniach.
    Chyba że już robiłeś samodzielnie płytki drukowane?
    Ewentualnie prosty wzmacniacz na TDA można zrobić na uniwersalnej.

Co do tych głośników zasilanych transformatorem, z trudem domyślam się że chodzi o takie małe kolumienki do mp3 lub komputera? Możesz dać transformator 9V 300W a moc wyjściowa będzie i tak 2x1W.

Co ma się przesuwać na MAX przy dużych basach (taka zielona lampka MAGICZNE OKO, mierniczek wskazówkowy czy linijka LED)?

Jakie są parametry głośnika (impendancja w omach i moc w watach) ?
  • Level 12  
    Głośnik który ma zasilać ten '' wzmacniacz '' to jakiś stary głośnik car audio / estradowy po regeneracji. Na wzmacniaczu 2x45W grał znakomicie, lecz głośnik wymaga filtru. Fotka nie wiem czy się komu-kolwiek przyda, ponieważ tu jest jedynie sama płytka ( no z kablami kondensatorami itd, jedynie wymaga aby wszystko połączyć w całość ). Robiłem już rzecz podobną ( niektórzy mogą pamiętać o wzmacniaczu 5.1 z transformatorem 70W ). Jak już tak będą potrzebne zdjęcia, to je zrobię.
  • Level 18  
    Quote:
    Głośnik który ma zasilać ten '' wzmacniacz '' to jakiś stary głośnik car audio / estradowy po regeneracji

To się chyba nadaje conajmniej do hyde parku :)
    bez zdjęć się nie obejdzie.
  • Level 12  
    Oto zdjęcia:
    Budowa '' wzmacniacza ''
    Budowa '' wzmacniacza ''
    Budowa '' wzmacniacza ''
    Budowa '' wzmacniacza ''
    Są tu zdjęcia głośnika, amperomierza ( czy coś takiego ) oraz transformatora który wyciągnąłem z magnetofonu, lecz nie wiem który kabelek idzie na linii 9V.
  • Level 13  
    Zmierz omomierzem uzwojenia transformatora. To które ma największy opór podłączasz do sieci 230v. Następnie bierzesz woltomierz (prądu zmiennego AC) i mierzysz pozostałe uzwojenia.
  • Level 12  
    kamilmonika4 wrote:
    Zmierz omomierzem uzwojenia transformatora. To które ma największy opór podłączasz do sieci 230v. Następnie bierzesz woltomierz (prądu zmiennego AC) i mierzysz pozostałe uzwojenia.

Jutro postaram się zmierzyć, bo dzisiaj jedynie iskry tylko poszły przy mierzeniu.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Mam kolejne pytanie, czy da się dodać dodatkowe regulacje, jak poziom basu itd.?
  • Level 13  
    Pewnie że się da. Najprościej kupić jakiś kit AVT lub coś podobnego albo wykorzystać przedwzmacniacz ze starego wzmacniacza czy amplitunera na przykład Unitra tosca 303 (można to kupić za grosze na allegro).
  • Level 12  
    kamilmonika4 wrote:
    Pewnie że się da. Najprościej kupić jakiś kit AVT lub coś podobnego albo wykorzystać przedwzmacniacz ze starego wzmacniacza czy amplitunera na przykład Unitra tosca 303 (można to kupić za grosze na allegro).

Czyli zobaczę ile kosztuje ten avt kit, ponieważ ja jak i kolega nie mamy ogromnego funduszu. Tylko dziwne jest to, że nie mogę nigdzie znaleźć tego avt kit. Mógłbyś podać pełną nazwę?
    Tylko proszę was, nie proponujcie mi zrobienie wzmacniacza od podstaw, bo wszystko można, tak jak Polacy mogli by polecieć na marsa, ale czy to zrobili?

Dodano po 7 [minuty]:

Mam dodatkowe pytanie. Przy transformatorze do tego '' wzmacniacza '' o mocy 0.3A głośnik właściwie nie grał ( może go było troszeczkę słychać ), jeżeli wymienię transformator to powinno grać bez problemu? Nie chciałbym wydać pieniędzy w błoto.
  • Level 13  
    Kit AVT to inaczej zestaw do samodzielnego montażu. A jakie posiadasz środki finansowe na ten przedwzmacniacz??
  • Level 26  
    To od końcówki zależy cała moc zestawu. A żeby końcówka miała "z czego" tą moc pobrać i przetworzyć na sygnał akustyczny, buduje się odpowiednio mocne (na wyrost) zasilacze. Wynika to ze strat mocy w samej końcówce w postaci choćby ciepła.

Tak więc wymiana transformatora tylko jeśli oryginalny jest zbyt słaby w tej konfiguracji. Możliwa jest również wymiana na transformator o większym napięciu, jednak bez podstawowej wiedzy radzę trzymać się od tego z daleka.

Sama zmiana z np 10W na 100, czy choćby 1000W da tylko tyle że końcówka będzie miała dość energii dla siebie, ale i tak zagra cicho, i jakoś nie sprawdza się takie kombinowanie aby z czegoś wyciągnąć 10x więcej niż się da za wszelką cenę, coś takiego może się wręcz zakończyć pożarem.

Co do tego, co ma co zasilać.... a w ogóle, nie wszystko co ma membranę i magnes, nadaje się od razu do zbudowania Bóg raczy wiedzieć czego. To jak składanie Lamborghini z części "malucha". Tak samo wciskanie na siłę regulacji barwy dźwięku do pudełka z głośnikiem rodem z "jamnika" mija się z celem.

To wyżej na zdjęciu to nie amperomierz, to miliamperomierz o ustroju magnetoelektrycznym, wyskalowany zdaje się w dB. I coś takiego też nie jest wcale tak łatwo zastosować, obawiam się że układ sterujący tym jest trudniejszy niż topografia nie jednego TDA :P
    Po za tym pomiar hałasu w dB w kolumnie z głośnikiem 5W ?

Dodano po 5 [minuty]:

Adijaga2 wrote:

Jutro postaram się zmierzyć, bo dzisiaj jedynie iskry tylko poszły przy mierzeniu.

To trzeba se przełączyć miernik na zakres AC, a nie prąd jak mierzyłeś. Chyba że jest dobrze, to więcej uwagi przy przykładaniu sondy. To nie jest jak ... gdzie można byle jak wsadzić i jest ok.

Quote:

Mam kolejne pytanie, czy da się dodać dodatkowe regulacje, jak poziom basu itd.?

Pisałem wyżej - można, ale po jaką cholerę ? Poziom basu z głośnika 5W jeszcze po regeneracji ?

Proponuję zestawić 1 porządny zestaw i sie nim cieszyć, niż kombinować i wymieniać trafka we wszystkim co się da, które i tak nie ma prawa dobrze zagrać. Lepiej mieć w każdym pokoju "coś", czy w jednym (swoim :D) porządny zestaw choćby 2 monitorów i wzmacniacza

Dodano po 47 [sekundy]:

Transformator z magnetofonu zaiste zabójczej mocy też nie ma. Z deszczu pod rynnę ?
  • Level 12  
    Ten głośnik nie ma 5W ( jak głośnik o średnicy 25cm mógłby mieć 5W? Zwłaszcza że był testowany na wzmacniaczu 2x45W i jeszcze pełnej mocy się nie wyciągnęło ).
    @kamilmonika4 - środki raczej nie są duże, ponieważ ja to robię dla kolegi, i drugi podobny '' wzmacniacz '' dla siebie. Dlatego ta regulacja basu nie jest aż tak bardzo potrzebna, jedynym problemem w głośniku jest to, że przy wysokich tonach on po prostu pierdzi, a kolega nie chce montować filtru basowego..
  • Level 13  
    Przy wysokich tonach pierdzi?? A nie przy niskich czasami??
  • Level 26  
    kamilmonika4 wrote:

Wbrew pozorom tak. Słaby wzmacniacz który zniekształca sygnał przy dużej (dla niego) amplitudzie. Pierdzi przy wysokich tonach gdyż zniekształcenia ich są bardziej słyszalne niż zniekształcenia basu.
  • Level 12  
    artis666 wrote:
    kamilmonika4 wrote:

Wbrew pozorom tak. Słaby wzmacniacz który zniekształca sygnał przy dużej (dla niego) amplitudzie. Pierdzi przy wysokich tonach gdyż zniekształcenia ich są bardziej słyszalne niż zniekształcenia basu.

Tyle że przed regeneracją nie było tak, dopiero po. Dodam że nie ja dokonywałem regeneracji, tylko kolega.
  • Level 13  
    to wygląda na to że ten głośnik jest żle zregenerowany.
    A co do tego wzmacniacza to nie lepiej kupić tosce z allegro za 50 zł i po problemie.
  • Level 12  
    kamilmonika4 wrote:
    to wygląda na to że ten głośnik jest żle zregenerowany.
    A co do tego wzmacniacza to nie lepiej kupić tosce z allegro za 50 zł i po problemie.

Kolega się zdecydował na kupno wzmacniacza do 100zł, na allegro powinno się coś znaleźć. Jedynie pojawił się problem. Z głośnika oderwał się kabelek łączący cewkę z kablem głośnikowym, oczywiście jeśli się jakoś odpowiednio łączy to głośnik gra, tyle ze ten kabelek się przesuwa jeśli się go puści. Próbowaliśmy to połączyć na cynę lutownicą, lecz cyna się klei bardziej do lutownicy niż do kabla ( dziwne zjawisko.. ). Teraz jedynie robię sobie mini wzmacniaczyk, ponieważ nie ma on zasilać głośników o jakieś ogromnej mocy, jedynie głośniki szerokopasmowe (mid-bass) z powodu że mi się walają po domu, a tak to czegoś się nowego nauczę z elektroniki i poprawię jakość dźwięku.
    P.S: Nie dziwie się że głośniki 2.1 - 5.1 nie grają najlepiej.. skoro tam nawet nie ma głośnika średniotonowego ani wysokotonowego, to jak to ma grać dobrze?
    P.S2: Dodam że membrana która została zamontowana - jest ona wykonana z pianki ( proponowałem koledze gumową, w ostateczności estradową ponieważ jest to spory głośnik, lecz kolega sam decydował ponieważ był to jego fundusz ).
  • Level 12  
    Problem z '' pierdzeniem '' głośnika się wyjaśnił. Głośniki niskotonowe poza obudową mają niską wytrzymałość, Głośnik gra czysto jedynie przy basie słychać te trzęsienie przypominające ''pierdzenie''. Zastanawia mnie jedynie, jaka obudowa będzie odpowiednia na ten głośnik? Ma on średnicę 25cm, nie ma nigdzie napisanej jego nazwy czy parametrów. Jakieś propozycje wymiarów obudowy?

Dodano po 2 [godziny] 43 [minuty]:

Problem za problemami.. Po podłączeniu wzmacniacza pod stare podzespoły jedynie słychać szum z głośników i coś w stylu pierdzenia. Czyżby wtyk jack do komputera nie łączył?
  • Level 26  
    To sprawdź, a nie pytasz o najbardziej podstawowe rzeczy! mamy to za Ciebie zrobić czy co ?!
  • Level 12  
    artis666 wrote:
    To sprawdź, a nie pytasz o najbardziej podstawowe rzeczy! mamy to za Ciebie zrobić czy co ?!

Kolega zabrał transformator, jedynie zostawił mi ten wzmacniacz. Odlutowałem i ponownie przylutowałem kable, może to jakoś pomoże. Przed robieniem czego kolwiek widać było że jeden z kabelków przy miejscu do lutowania jest lekko urwany / uszkodzony. Mam kolejne pytanie. Czy drut aluminiowy można bez problemu łączyć z miedzianym?
  • Level 26  
    Gdzie tam masz drut aluminiowy ?? Najprościej skręcić ze sobą i tak tego nie zlutujesz tradycyjną metodą.

Moderated By Artur k.:

W żadnym wypadku nie wolno "skręcać ze sobą" przewodu aluminiowego i miedzianego - przewód aluminiowy się przepali.
    Te dwa metale można łączyć ze sobą jedynie za pomocą mosiądzu, np. kostki.

• Level 12  
    artis666 wrote:
    Gdzie tam masz drut aluminiowy ?? Najprościej skręcić ze sobą i tak tego nie zlutujesz tradycyjną metodą.

W jednym z kabli jeden jest miedziany a drugi aluminiowy. Lecz nie byłem pewien czy je można razem łączyć. Czy takie pudło ( wymiary poniżej ) powinno być odpowiednie pod głośnik 25cm?
    Wysokość - 42cm
    Szerokość - 32cm
    Długość - 32cm
  • Level 26  
    To nie jest kabel aluminiowy tylko z miedzi pobielanej. Pisz wyraźnej co to za kabel a nie mamy się domyślać ;/ takie coś można bez problemu zlutować jeśli się umie.

Co do obudowy, nie odpowiem na to pytanie bo nie wiem nic o tym głosniku.
  • Level 12  
    artis666 wrote:
    To nie jest kabel aluminiowy tylko z miedzi pobielanej. Pisz wyraźnej co to za kabel a nie mamy się domyślać ;/ takie coś można bez problemu zlutować jeśli się umie.

Co do obudowy, nie odpowiem na to pytanie bo nie wiem nic o tym głosniku.

Nie znam się dokładnie na tych kablach.
    O głośniku również nic nie wiem, dlatego improwizuje i patrzę jakie mniej więcej stosuje się pudła dla głośników o średnicy 25cm.

Moderated By Artur k.:

W jakim celu za każdym razem Kolega cytuje poprzedzający post w całości?