Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika 3 faz do instalacji 5 przewodowej

13 Wrz 2009 22:06 25390 12
  • Poziom 20  
    Witam

Mam w nowym domu instalację 5 przewodową, ale od czasu do czasu będę potrzebował od ojca pożyczyć jakąś maszynę 3 fazową. U niego jest instalacja 4 przewodowa i takie wtyczki. Musze sobie na kablu zrobić przejściówkę z 4 na 5. Tylko mam pytanie: w 4 przew. zero ochronne to zarazem zero robocze. A u mnie to jest rozdzielone na 2 przewody. Do którego zera w 5p mam podłączyć zero z 4p? Do roboczego, czy ochronnego?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jeśli tylko do silnika (bez automatyki- stycznik, lampka sygnalizacyjna itp), to należy podłączyć 3 fazy i przewód ochronny- czyli PE. W przypadku, gdy urządzenie będzie wyposażone w styczniki lub inną automatykę pulpitową zasiloną napięciem 230V, wtedy należy dostosować przewód zasilający do gniazda z którego urządzenie będzie zasilone, a więc 3xL+ N+PE (5 przewodów).
  • Poziom 20  
    Ok, dzięki.

Wykonując instalację poprosiłem o zamontowanie drugiej skrzyni bezpiecznikowej - tak na przyszłość. Podobnie, robiąc wylewkę wrzuciłem w nią kabel 5x4mm2 z tej rozdzielnicy do kuchni. Teraz wyposażając stopniowo dom okazuje się że kabel sie przyda i druga rozdzielnica też. Z racji tego, że w pierwszej nie ma miejsca (2x12 modułów) postanowiłem w drugiej zamontować wyłączniki nadprądowe do piekarnika, zmywarki i lodówki.
    Tylko muszę zamontować Różnicówkę. Jaka ona musi być na takie odciążenie? Taka sama jak tan na dom, czy inna? Na dom mam 30mA 40A. Niestety nie ma możliwości powrotu z pierszej skrzynki z różnicówki do drugiej. Tak by wszystko załatwić tą główną różnicówką. Poprostu te dwie skrzynie są niezależne i ich obwody wyjściowe są niezależne.

Będzie to miało swoje zalety - wyjeżdzając - wyłącze cały dom, a lodówka będzie sobie spokojnie dalej działać.

A swoją drogą to czy można mieć jedną różnicówkę, dla części obwodów i drugą dla pozostałych?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Jak zamontujesz 40A /30mA to bedziesz spokojny, że wytrzyma.
    Różnicówek możesz mieć ile chcesz- kwestia kosztów, w przypadku
    uszkodzenia zadziała jedna i brak zasilania będzie w części obwodów
    a nie w całym domu.
  • Poziom 20  
    Dziekuję za odpowiedz.

Zamontuje drugą różnicówkę w drugiej skrzyni dla nowych obwodów.

A apopos pierwszego postu. Maszyny posiadają zwykłe silniki 3 fazowe z ręcznymi wyłącznikami. Czyli podłączam 3L + PE.

1. Czy w takiej konfiguracji zadziała różnicówka, jak nie ma przewodu N, który przechodzi przez nią? przecież PE nie przechodzi przez RCD, tylko N.

2. Maszyny mają ręczne wył. Jednak Ojciec ma kompresor, którego od czasu do czasu też bym chciał pożyczyć. Ma on stycznik z cewką na 230V. Więc porzebuje 3L+N+PE, ale kłopot w tym że on ma kabel 4 żyłowy, bo u ojca taka instalacja. PEN jest podłączone do cewki stycznika i na obudowe kompersora. Nie będe przerabiał tego za każdym razem gdy będzie u mnie.
    -Więc w takiej konfiguracji co mam robić? gdzie podłączyć PEN w mojej instalacji 5 przewodowej?
  • Poziom 17  
    Rozumiem, że podłączamy ten kompresor za pomocą wtyku? W tej sytuacji należy założyć przewód 5 żyłowy wraz z wtyczką, a cewkę stycznika podłączyć pod N (tak jak powinno być) a nie jak jest dotychczas pod PE. Gdy tego nie zmienisz to przy Twojej instalacji na pewno "wyrzuci" różnicówka. Najprościej jeszcze byłoby założyć do instalacji ojca gniazdo 5x, a jeżeli nie ma instalacji 5 żyłowej, złączyć PE + N wewnątrz gniazda.Wtyk będzie wtedy pasował do Twojej instalacji jak i do ojca.Nie będzie potrzeby przeróbek przy podłączaniu.

Różnicowo-prądowy nie powinien "wyrzucać" przy instalacji 3L i PE do zasilania samego silnika bez dodatkowych styczników etc.
  • Poziom 22  
    tata1 napisał:

1. Czy w takiej konfiguracji zadziała różnicówka, jak nie ma przewodu N, który przechodzi przez nią? przecież PE nie przechodzi przez RCD, tylko N.

Zadziała. Obrazowo mówiąc różnicówka zadziała wtedy gdy w przewodzie PE popłynie prąd większy niż 30mA. Prąd popłynie oczywiście wtedy gdy na elementach połączonych z przewodem PE pojawi się napięcie.

Oczywiście jest to powiedziane obrazowo, niema to nić wspólnego z zasadą działania różnicówki. Wydaje mi się że takie wytłumaczenie dla laika jest bardzo obrazowe i w prosty sposób pokazujące cel instalowania różnicówki.

Ps
    Róznicówka może również zadziałać, w skrajnie sprzyjających warunkach nawet wtedy gdy nie jest podłączony uszkodzony odbiornik z przewodem PE.
  • Poziom 13  
    Co do kompresora potrzebującego 3 fazy N i PE można podłączyć go tak jakby miał pracować w instalacji 5x. Zasilić go takim przewodem i zakończyć taką wtyczką. U Ciebie byłoby wtedy prawidłowo. Dorobić przejściówkę wtyczka 4x - gniazdo 5x do zasilania tam gdzie jest instalacja starego typu. W przejściówce zastosować przewód 4x łącząc żółtozielony w gnieździe najpierw do PE i mostek do N.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Dorobić przejściówkę wtyczka 4x - gniazdo 5x do zasilania tam gdzie jest instalacja starego typu. W przejściówce zastosować przewód 4x łącząc żółtozielony w gnieździe najpierw do PE i mostek do N.

Błąd w rozumowaniu- należy dostosować instalację, a nie urządzenie, czyli w miejscu gdzie będzie podłączony ten kompresor do starej instalacji z "zerowaniem" zamontować odpowiednie gniazdo.
  • Poziom 15  
    Kolega A-mail chyba chciał napisac ze nie zadziała róznicówka . Co z tego ze przewód N nie bedzie nigdzie podłączony . Róznicówka zadziała jak suma prądów które przepływają przez nią jest rózna od 0 . Różnicówka 30mA zadziała oczywiscie przy troche mniejszym prądzie upływu juz od 20mA . Jezeli urządzenie jest sprawne i niema prądów upływowych to róznicówka niezadziała.
  • Poziom 22  
    greg16 napisał:
    Kolega A-mail chyba chciał napisac ze nie zadziała róznicówka . Co z tego ze przewód N nie bedzie nigdzie podłączony . Róznicówka zadziała jak suma prądów które przepływają przez nią jest rózna od 0 . Różnicówka 30mA zadziała oczywiscie przy troche mniejszym prądzie upływu juz od 20mA . Jezeli urządzenie jest sprawne i niema prądów upływowych to róznicówka niezadziała.

Niezadziala, zadziała tu można dyskutować. Ale napewno dzialanie różnicwki bedzie poprawne.
    A róznicówka "zadziała" jeżeli silnik ulegnie uszkodzeniu i na obudowie pojawi sie napiecie. Dokładnie to miałem na mysli.
  • Poziom 20  
    Co do problemów z kompresorem i innymi w przyszłości pożyczanymi maszynami to po prostu zamontuje u siebie w skrzynce dodatkowe gniazdo 4P przed różnicówką i będzie ono miało swoje zabezpieczenie w postaci S, a nie bedzie miało różnicówki. Wtedy nie będzie dylematu jak podłączać maszyny z 4 bolcowymi wtyczkami.

Podłączenie silnika 3 faz do instalacji 5 przewodowej
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ta instalacja też się sprawdzi i jest prawidłowa.