Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz mocy audio PA300 (300W)

zasoby 16 May 2005 09:42 168857 408
    boster1
    Level 11  
    prosze o odp czy w prolechu ma sens kupowac tranzystorki... niewiem czytam maja oryginal czy jakies chinskie podrobki.. mam namysli te "sc"
  • Multimetr Fluke
    romoo
    User under supervision
    jeszcze nie zacząłem na 2sc5200 , ale to bardziej wygodna obudowa do radiatora.
    borysgo2
    Level 16  
    Jak sie sesja skonczy to uruchomie i napisze co nieco, mysle jeszcze nad innym opampem w stopniu wejsciowym lub na zmiana C6 na mniejszy (co powinno zaowocowac wiekszym slew rate). Narazie jednak sesja, rzyczcie mi powodzenia.
  • Multimetr Fluke
    boster1
    Level 11  
    Odpowie mi ktos czy nie ??? Czy w prolechu moge kupowac "sc" ze spokojną głową ??? a ten schemacik z 3 parami sc ile mocy wykrzesa i jakie napięcie należy mu podać???
    bezlamp
    Level 13  
    bardzo ładna cena. ja kupiłem w radiohobby po 17,- teraz sobie pluję w brodę.
    coolombo
    Level 29  
    Ja kupowałem 2sa i 2sc w cybor-techu za 8zł szt. i działają bez zarzutu .
    boster1
    Level 11  
    Boze miej nas w opiece .. tyle mocy !!!! buuuuu.... jak dam tylko 2 parki (wzgledy finansowe) to wydusze 200 RMS 4 ohmy do alfka cw1202c... mylse ze spokojnie tak !!!
    borysgo2
    Level 16  
    A tam 15zł para tranzystorów kosztuje to znowu nie takie wielkie pieniadze.
    Nieraz idzie sie na impreze no i nawet nie zauwazysz kiedy 50zł pojdzie.
    Moc musi byc i to duza !!! Prad z tranzystorów musi trzymac membrane za "morde" i to mocno, takze ja bym tam nie oszczedzal i dolozyl.
    romoo
    User under supervision
    Ale nie ma sensu dokładać tranzystorów w tym układzie chyba że się chce zejść z impedancją do 2 om , bo to napięcie i jakość zasilacza decyduje o mocy, a nie ilośc tranzystorów. A propos przy 2om to ma już ponad 500 W.
    madzia32
    Level 13  
    Witam ja wykonałem jusz kilkanascie sztuk wzmacniacza PA300 na tranzystorach mocy BD249 BD250 sterujacch BD911 i BD912 a mniej sze to załozyłem BD471 BD470 zasilanie dałem +-65V wszycho jest gites tylku musiałem wywalic zabezpieczenie to co jest na tranzystorach BC546 bo mi wzmacniacz przy mniejszym oporze głosników walił w głosniki jak podkrecałem! a zpozatym dawałem transformator 600W na dwa kanały wzmaka! i nie mam problemu jak wy gdzi ekupowac ranzystory i czy są oryginalne! a pozatym jak cos nie wiem jak to gra to najpierw przenalizuje schemat zbuduje wzmaka! i wiem jak to gra itp a nie zadaj egłupie pytania czy to ...czy tamto.... Teraz planuje wsadzic go do samochodu! z przetwornica i podniesc napiecie operacyjnego do +-18V i koncówki do +-80V na tranzystorach które wymieniłem! pozdro czekam na jakies sugestie w mojej sprawie!
    coolombo
    Level 29  
    Nie krzycz! poza tym jak złożyłeś tyle tych wzmaków to w czym masz problem ?
    bezlamp
    Level 13  
    NE5534 wytrzymuje do +/-20V także spokojnie można +/-18V pozatym nie wiem po co chcesz tak zrobić skoro najlepsze osiągnięcia ma przy +/-15V??? A co do 80V nie krępuj się najwyżej nie będziesz miał szyb w samochodzie.

Dodano po 2 [minuty]:

A i jeszcze pozdro.
    filozof16
    Level 12  
    Mam pytanko czy ten wzmacniacz w wersji podsatowej pociagnie dwa cw1202c(8ohma) polaczone rownolegle.
    bezlamp
    Level 13  
    Powinien pociągnąć na tych głośnikach. Mam podobne i hula bez zarzutu.
    wzmak123
    Level 18  
    Witam
    jak zmniejszyć prąd spoczynkowy bo na rezystorkach zamiat 27mv mam 230 mv a potencjometr od prądu mam ustawione na mimimum. końcowki mocy wsadziłem 2sa1943, 2sc5200, tranz sterujące bd911, bd912
    wzmak123
    Level 18  
    Mam wymienić tranz sterujące na orginalne?
    coolombo
    Level 29  
    Jakie masz napięcie zasilające? bd911/912 wytrzymują 100V i do tego wzmaka się nie nadają, może pot od prądu spoczynkowego masz ustawiony na max a nie na minimum. Jak odpalasz wzmacniacz to na bezpiecznikach 500mA.
    wzmak123
    Level 18  
    zaslianie mam narazie 30v i 10 000 uf
    bezbieczniki mam 1A. a co do prądu to jak kręce potencjometrem to na rezystorach minimalna wartość spadku nap maksymalna to około 500mV.
    a na wzmacniaczu operacyjnym mam amiast 15v 13V

Dodano po 1 [minuty]:

aha a jakie tranz mogę wstawić zamiast orginalnych bo nigdzie w gdyni nie ma tych sterujących
    coolombo
    Level 29  
    Coś poknociłeś ;) napięcie na wzmacniaczu ustalają diody zenera D1 i D2 powinno być +-15V, może wzmacniacz operacyjny wstawiłeś odwrotnie? sprawdź czy nie ma napięcia stałego na wyjściu, może być również tak że te +-30V to zamało. Posprawdzaj dokładnie czy wszystko zamontowałeś prawidłowo. Jako sterujące możesz dać pare 2SA1306 i 2SC3298 albo Tip41c i Tip42C.
    piok
    Level 12  
    ladny wzmak ... w sam raz do mojego BSW 124 - II
    marosik
    Level 15  
    W poltronoku c5200 sa po 3.7zl a1943 sa po 4.9
    Po co wiec kupowac te bd 249 i 250! ! !
    romoo
    User under supervision
    OOOO co z herezje niektórzy prawią BD250C SI-P 100V 25A 125W 3MHz nie wytrzyma ponad +-50 V i to w wersji C.
    tuiko
    Level 13  
    mógłby ktoś zamieścić linka z polskim opisem??
    romoo
    User under supervision
    Kolego tuiko myślę że trzeba przeczytać wszystkie strony 2 też
    http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/ee/proj/pa300.zip
    Ja na razie nie mam czasu i skleciłem zasilacz trafo 800w kondki 30mf/63. Napięcie na nich jest 126V tak żeby były wykożystane do końca, i może moc podskoczy z 275 do 300W , Chociaż to będzie niezauważalne w pracy wzmaka.Ale spawać można już takim trafo i kondkami, hehe, bo jak się łuk zapali to masakra 3cm można ciągnąć na stałym.
    tuiko
    Level 13  
    dzięki ROMOO mój błąd :(:(:( przyznaje się heh chce tez sobie poskładać tego zmaka i poczytałem całość ;] i był ten polski opis dany chyba z 3 razy przyznaje się moja wina ale przeczytałem to dopiero potem jak zadałem pytanie więc lekcja na przyszłość!!!!!! najpierw czytać potem pytać !! ;] mam nadzieje że jak będę mieć jakieś kłopoty to mi pomożecie ;] ale na razie jest wszystko jasne pozdrawiam
    tuiko
    Level 13  
    a jednam mam pytanko małe co konkretnie nie wynika z tekstu tego posta jak ja go robie na tych tranzystorach 2SA1943 i 2SC5200 to wymaga to zmiany pozostałych tranzystorów na inne?? czo mogą zostać takie same ?? a 2 pytanie skąd można wźiąść ten przekaźnik??