Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa kotły w jednej instalacji - sterowanie przez olejowy ?

13 Wrz 2009 23:10 5368 13
 • Poziom 19  
  mam kocioł olejowy viessmann dwu funkcyjny i chce za pomocą wymiennika podłączyć pod istniejący kocioł na eko groszek tak żeby olejek grzał mi ciepła wodę przy pomocy ekogroszkowca :) (chce zaoszczędzić na zakupie dodatkowych pomp i zbiornika na cwu) taki sobie schemat ułożyłem w głowie. dodam ze po podłączeniu olejak musi zostać przełączony na tryb zimowy(zawory na instalacje zamykam żeby w lato grzejniki nie grzały) żeby działał mi wymiennik. wymyśliłem sobie tak ze oszukam kocioł olejowy który będzie zaciągał nagrzana wodę z wymiennika i palnik nie będzie się uruchamiał a pompy będą działać czyli sterowanie przejmie kocioł olejowy. jest mały błąd strzałka [powrotu przy kotle na eko powinna być w drugą stronę :)


  legenda
  1. kocioł olejowy
  2. Naczynie otwarte
  3 kocioł na eko groszek ( z własnym sterowaniem)
  4. Wymiennik płytowy
  5. Zawór nadmiarowo upustowy


  czy takie podłączenie będzie działać tak jak ja sobie to wymyśliłem ?
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Co zaoszczędzisz na koszcie pomp, to stracisz w kominie kotła olejowego. Bez sensu, żeby jednym kotłem grzać drugi.
 • Poziom 19  
  Ile tego ciepła pójdzie w komin? czyli na to wychodzi ze jak olejak nie pali to też jest strata. nie oszczędzam na jednej a dwóch i dodatkowo wymiennik CWU (ok 1200zł komplet). dzisiaj wymyśliłem ze dam przekaźnik w sterowniku olejaka na wtyk T1 i T2 i zasilanie podłącze z pompy eko groszka ładującej wymiennik. jak się załączy pompa od eko groszka to przekaźnik zewrze mi wtyk T1 i T2 i palnik nie będzie startował a cały sterownik będzie działał. Olejak zadziała jak sprzęgło hydrauliczne :D
 • Poziom 19  
  postanowiłem ze dzisiaj biorę się za instalacje.

  Moderowany przez serwisant73:

  A kolega widzę , postanowił nie stosować się do wpisów moderacyjnych:!:Uprzedzam , będą z tego nieprzyjemności. Zalecam zapoznać się z regulaminem i zasadami forum.

 • Relpol przekaźniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Absurd - to rozwiązanie jest bez sensu.
 • Poziom 19  
  Rysunek robiłem go na szybko wiec nie zwróciłem uwagi na ten mały błąd. Jestem już po instalacji. Wszytko śmiga jak trzeba a w kieszeni zostało 1200 zł więcej. Olejowy się nie załącza jak działa eko groszek, a jak eko grosze się wyłączy to viessmann sie załączy. No i oczywiście najważniejsze o co mi chodziło to jest ładowanie ciepłej wody. Niedługo prześle zdjęcia
 • Poziom 19  
  serwisant73 napisał:
  Absurd - to rozwiązanie jest bez sensu.


  Dlaczego bez sensu ,że zaoszczędziłem 1200zł ? Wszystko ładnie działa.
 • Poziom 31  
  Może to i już nie aktualne ,ale czy koledzy hydraulicy mogli by powiedzieć co konkretnie jest bez sensu ,osobiście widziałem takie rozwiązania w dużo większych mocach np ok 150kw i tam nie koniecznie to mi się podobało ,ale w tym przypadku niema przecież tak dużych strat bo zwykle pojemność kotła olejowego jest mała i palniki posiadają klapę powietrza także w cale nie tak dużo idzie w komin.Chodzi mi o samo spięcie dwóch kotłów bo z termą to trochę przegiął.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ja w tym widzę sens wbrew ogólnej opinii kolegów. Polecam taki układ (ze zmianą podłączenia naczynia przelewowego).
 • Poziom 31  
  Zastanawia mnie dlaczego koledzy ze sporym urobkiem na elektrodzie tak z mostu negują to, jak i inne dość skomplikowane rozwiązania grzewcze ,nawet ich nie komentując ,czyżby się bali stosować układy jakby hybrydowe ze względu na swoją znikomą wiedzę w temacie?
  Było by co innego jak by ktoś podał jakieś konkrety ,a tu jest nie bo nie.

 • Moderator na urlopie...
  "Nie bo nie" oznacza tyle samo, co wiedza poparta doświadczeniem w tej branży. Ale to wolny kraj. Pieniądze też mają swojego właściciela. Również te, wydane później.