Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294)

Adamoo1986 14 Wrz 2009 01:19 16772 42
  • Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294)

Witam serdecznie!
    Chciałbym pokazać światu swoją najnowszą konstrukcje.
    Założenia:
    Miał to być wzmak Stereo z dobrym basem ale potrafiący odtworzyć ładnie również reszte pasma.
    Zdecydowałem się na podwójny mostek na TDA7294. Zdecydowałem że końcówki mocy, to będzie konstrukcja dual-mono zamknięta w jednej obudowie.
    Po kolei... Układ zaczynają dwa soft starty dla dwóch transformatorów toroidalnych (2x24V - 300W). Potem spore mostki i kondensatory (w sumie 20 po 4700mF, 50V) - więc zasilacz powinien dawać rade :). Potem końcówki mocy i przedwzmacniacz (wszystko proste układy, przedwzmacniacz - podwójne TL072). Całość dopełnia układ zabezpieczenia kolumn przed trzaskami i przed prądem stałym na wyjściu. W chwili obecnej brakuje już tylko górnej pokrywy, ale znajde jeszcze czas żeby ją dorobić.
    Jak to gra??
    Otóż gra wyśmienicie. Na początku z racji braku odpowiednich kolumn podłączyłem pod jakiś sz...s, ale i tak grało bardzo fajnie. (wzmak lampowy z tymże samym sh...em grał jednak troche lepiej). Dokupiłem do wzmaka kolumny jamoS718... wiem zaraz będą wrzuty że to też bubel i do głośnjej muzy, ale wcześniej słuchałem na creative 5300 więc takie kolumienki to i tak spory krok w przód.
    Jeden problem. Przy głośnym odsłuchu średniotonowce wpadają jakby w przester - zaczyna cos w nich stukac, charczec itp. tylko srednie tony!!!. A kolumny nie są jakos niebiańsko rozkręcone na maxa. Co to może być kolumny czy wzmak za wszelkie sugestie bede wdzieczny. Próbowałem już paru zmian we wzmaku ale bez rezultatu:/.
    Bez słuchania na duzej głośności jest OK i problem znika.
    Poniżej pare fotek, sorki za kiepską jakość reszty zdjęć,ale z komórki.
    W najblizszym czasie jak skoncze ten wzmak wrzuce zdjecia całkowicie gotowego projektu ( w dobrej jakości) a potem opisze jeszcze wzmak lampowy. Jakby ktoś miał jakieś pytania chętnie pomogę. (zauważyłem że sporo nowych ludzi ma problemy nawet ze zrobieniem zasilacza symetrycznego)
    Pozdrawiam Wszystkich

Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294) Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294) Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294) Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294) Wzmacniacz Stereo 2x(2xTDA7294)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Adamoo1986
    Poziom 9  
    Specjalizuje się w: mechanika, elektryka
    Adamoo1986 napisał 9 postów o ocenie 20, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Pabianice. Jest z nami od 2009 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    fuutro
    Poziom 43  
    Całkiem ładna konstrukcja. Jednak może przyczepię się do tych przewodów sygnałowych idących po transformatorze oraz za długich przewodów przy końcówkach mocy - nie można ich skrócić? Brałeś pod uwagę inną kontrolkę i przełącznik lub ich umiejscowienie?
    Tabciu
    Poziom 10  
    Czy filtracja 20x4700uF nie jest zbyt duża do takiego wzmacniacza? Chodzi mi o przerost formy nad treścią. Według mnie taka filtracja ok ale do jakiegoś holtona a nie do wzmacniacza na tda gdzie w zupełności by wystarczyło 4x 10000uf. Pozatym konstrukcja w porządku,estetycznie wykonana.
    ciarek15
    Poziom 16  
    Ogólnie konstrukcja mi się podoba. Moje małe uwagi to zbyt duża filtracja jak na tego typu końcówki mocy, i nieporządek z kablami. Czy mógłbyś udostępnić schemat i wzór PCB zabezpieczenia którego użyłeś w tym wzmacniaczu?
  • Computer ControlsComputer Controls
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy te kable sygnałowe są ekranowane czy tylko mi się wydaje, że to są zwykłe kable nieekranowane?
    Po co 2 miękkie starty? Wystarczyłby tylko jeden. Dalej, dlaczego umieszczone w takim miejscu lepiej było by umieścić jedne pośrodku skróciłoby to tak długie przewody 230V...

Adamoo1986 napisał:
    Przy głośnym odsłuchu średniotonowce wpadają jakby w przester - zaczyna cos w nich stukac, charczec itp. tylko srednie tony!!!.
    Jeżeli tak reaguje tylko głośnik średnio tonowy to wina kolumny, nie odpowiednio dobrany głośnik lub źle zaprojektowana zwrotnica lub po prostu zbyt mała moc kolumn. Gdyby wzmacniacz wchodził w przester słychać było by to we wszystkich głośnikach no ewentualnie oprócz wysoko tonowego...
    Adamoo1986
    Poziom 9  
    Co do kabli sygnałowych. Nie ma żadnego przydźwięku, szumu. Więc stwierdziłem, że nie warto zmieniać nic w torze sygnału.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kolszu
    Poziom 17  
    Ogolnie fajna konstrukcja. Osobiscie jestem zwolennikiem jak najprostszych front paneli takich jak na przyklad ten.
    Tylko ten nieszczesny wylacznik... wystajacy patyk...

Kolego dj-MatyAS.
    Co kolega poleca na wzm ladnie grajacy i glosno zamiast mostka tda?
    Sam przymierzam sie do budowy dobrego wzmaka i jestem na etapie CO, KTO I Z CZEGO buduje. Od dluzszego juz czasu sledze tego typu tematy i wielu buduje mostek tda i wielu go tez krytykuje. Jako doswiadczony moze kolega cos poleci dobrego...
    wojtek2812
    Poziom 22  
    Adamoo1986 napisał:

Potem spore mostki i kondensatory (w sumie 20 po 4700mF, 50V)

A kolega się nie machnął o jeden rząd wielkości z tymi kondensatorami?
    LAZYBOY666
    Poziom 11  
    Witam..
    Konstrukcja ok.. mam pytanie czy zastosowales tam jakies zabezpieczenie przeciwzwarciowe?.. bo pamietam jak zrobilem kiedys taki wzmachol na TDA7294 to wystarczylo male zwarcie a TDA rozlecial sie na kawaleczki..

ciekawa kostka do tego typu wzmacniaczy jest tez LM3886 (<- moze byc blad w nazwie bo nie pamietam dokladnie ) posiada dosc dobra moc, zbezpieczenie.. tylko duze grzanie : )
    skaktus
    Poziom 37  
    Całość całkiem dobrze wykonana, ale ta ilość przewodów wewnątrz mnie przeraża. Wszystko dało by się upchać o wiele lepiej. Podobnie z wspomnianymi "kostkami" do łączeń przewodów - mi to przypomina rozdzielnię niskiego napięcia na mojej klatce schodowej ;)

Ta dolna obudowa wykonana z pleksy to tak na stałe ? Bo te okręgi na bokach jak dla mnie dają kiczem, za bardzo wystają i w ogóle wyglądają okropnie. Do tego widać że są nieco krzywo wycięte itp.
    Adamoo1986
    Poziom 9  
    Z dodatkowych zabezpieczeń to są bezpieczniki w torze wysokiego napięcia oraz bezpieczniki po dwa przy końcówkach mocy. Plexa ma specjalnie tak wyglądać góra bedzie bliźniacza z toczonymi podporami w miejscu tych okręgów. są też już dorobione toczone ładne nóżki.
    arek59
    Poziom 29  
    Wzmacniacz wykonany z chęcią i starannie ale jest kilka niedosiadnięć.

- Do 4 tda w mostku wystarczyło by nawet jedno trafo, nie wyciśnie się wiecej niz 2x100W w mostku przy 8R czystej mocy bez zniekształceń bo dalej wiadomo co jest.
    - Mozna było by ładniej uporządkować panel i dorobić napisy,
    - Ogólnie obudowa nie dokończona, brak boków i przykrywy, bardziej odpowiednie do działu DIY niedokończone.
    - Jednym plusem ze wszystko jest wykonane ładnie, starannie, z zapasem mocy. Są nawet zabezpieczenia ale przydało by się zabezpieczenie zwarciowe bo tda przy zwarciu sie rozleci jak na taką filtracje i trafa.
    Zamiast tych TDA polecił bym conajmniej LM3886 jak kolega wspomniał albo jeszcze lepiej symasyna.
    Najważniejsze że autor jest zadowolony ze sprzęciku i wszystko śmiga. Montarz i skladanie też zalezy od autora.
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  
    sprzęga Ci się. stąd zniekształcenia. poeksperymentuj z prowadzeniem mas sygnałowych i zasilających.
    qba3
    Poziom 12  
    Witam wzmacniacz wykonany elegancko, ale mam pytanie czy płytki wzmacniaczy są zamówione, kupione jako kit? jeżeli tak to jaki? bo soft starty i reszta widać że domowa robota:D no i ta płytka uniwersalna pod tymi elektrolitami nie wiem jak u was ale u mnie taka płytka kosztuje przeszło 20 zeta można było kupić laminat za 2 zł i wytrawić razem z reszta płytek:D
    Adamoo1986
    Poziom 9  
    Płytki końcówek mocy i same końcówki były kupione na allegro. Styandardowy kit na mostek TDA. Hmm... czyli poexperymentować z prowadzeniem masy... tzn że co masa zasilania i sygnału powinny być w tym samym miejscu mam je połączyć??
    Mihas66
    Poziom 22  
    Przerost formy nad treścią po co te dwa toroidy 300VA przecież to tylko strata kasy w zupełności wystarczy jeden, po co taka gigantyczna filtracja? Nie rozumiem, dla mnie było by ok gdybyś zamiast tych duch mostków tda dał np holtona 200 lub coś lepszego bo to tda to najgorsze co mogłeś wybrać szczególnie katowanie się mostkiem.... Konstrukcja dostała by 6 na 6 ale to zasilanie i tda mnie zdziwiły dlatego 4 na 6
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  
    sprzęga Ci się. stąd zniekształcenia. poeksperymentuj z prowadzeniem mas sygnałowych i zasilających. może rozłącz jakieś. może podaj masę na przedwzmacniacz z innego miejsca.

Dodano po 7 [minuty]:

nie wiem jak edytowac posty, moze mi ktos doradzi. pojemnosci w zasilaniu i toroidy ok. do elektrolitow przed i za bateria dodaj kondensatory 100nf, nie ceramiczne, jakies styrofleksy lub zwijane foliowe. dolutuj od spodu do płytki. rozważ osobny maly zasilacz do przedwzmacniacza. kolejny mostek, kondensatory plus 10nf itd. zmien przebieg przewodów sygnałowych, nie moga isc po trafach. wbrew temu co sie mowi toroidy troche sieją. złącza wyeliminuj tam gdzie to możliwe.
    lukas.m1
    Poziom 12  
    nie no jak słyszę ze za duże jest trafo to mnie paznokcie bolą ze śmiechu
    Trafo ok a filtracja tym bardziej
    spirytusik84
    Poziom 23  
    Zrobiłeś fajny wzmacniacz ale dysponując tak ładnymi transformatorami mogłeś zbudować pięknego tranzystorowca choćby i holtona
    0Damian0
    Poziom 10  
    Od razu mówię, to tylko moja opinia nie musisz brać tego do siebie.
    Więc tak:
    Minusy:
    - Niebieska dioda led jasno-świecąca - masakra do paneli przeważnie używa się diód o małej światłości ( ja to nazywam diody punktowe )
    - jak dla mnie za długie niektóre kable i lekki chaos
    - Włącznik i potencjometry ( gałki ) dziwne/brzydkie/nieestetyczne
    Plusy:
    - hmm..plus to chęci że chciało ci się w ogóle coś takiego zrobić
    - TDA 7294 wcale nie jest taki słaby i zły, do domu w zupełności wystarczy, TDA 7294 mono dostarcza 75 W RMS przy 8Ohm, co w mostku daje 150W RMS przy 8 Ohm,
    Moim zdanie kup sobie lepsze kolumny albo jeszcze lepiej zrób tylko na dobrych przetwornikach :)
    ---Uwaga to tylko moja opinia, Minusy jaki dostrzegłem w konstrukcji to tylko moje ale i to co mi się nie podoba, to że skrytykowałem lekko ;) twoją konstrukcję to nie znaczy że robię wszystko naj.. bo też mam np. chaos w swoim TDA :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Adamoo1986
    Poziom 9  

To jeszcze zdjęcie z tyłu.
    Hmm... rozważałem kilka końcówek wybrałem TDA bo w sumie jestem świeżakiem w temacie diy audio a ta koncówka wszyscy pisali że jest taka prosta a mimo to naprawde dobrze gra. Może kiedyś zdecyduje się na coś innego. Gainclone - jak dla mnie za mała moc, chociaż zbiera naprawde dobre recenzje... może Holton (wtedy przy 2x400W dam z 200000mF :)). Zobaczymy tymczasem musze wykonczyć ten wzmak.
    Piotrek608
    Poziom 13  
    Wymien TL072 na NE5532..bo szkoda uszu i zdrowia..byc moze te zniekształecnia co słyszysz to własnie wina tego TLka....a wazne aby obok wzmaczka operacyjnego nie było zbyt duzych pojemnosci maks 100uF..bo tez moze zamulic..
    markovip
    Poziom 34  
    @dj-MatyAS - mam takie 2x2TDA i dysponuję potencjometrem 800W, niestety przy 230V... Od dawna planuję sprawdzenie rzeczywistych możliwości tego mostka. Jak tylko tylko zakończę test to dam Ci znać, albo a nóż zaprezentuje w końcu go tutaj, i moje konstrukcje. Na razie brak wolnego czasu.

@lukas.m1 - masz jakieś podstawy aby twierdzić, że jest potrzebna aż tak duża filtracja? Obetnij sobie paznokcie, może pomoże...

Co do konstrukcji, na tak niewielką moc, filtr 9,4mF na kanał w zupełności by wystarczyła. I w takim wypadku żaden soft-start by Ci nie był potrzebny (Ja na moim trafie EI 420VA żadnego start softu nie potrzebuje).
    Ja przyczepie się jeszcze do kabli "audio out" - mogą okazać się za cienkie. Przy dobrze wysterowanym wzmacniaczu może tam popłynąć prąd do 10A.
    Przedni panel jest jeszcze w stanie surowym - zajmij się nim. Nie podobają mi się jeszcze te krzywo wycięte plastikowe platfusy.

Płytki PCB końcówek mocy robiłeś czy jest to jakiś kit typu AVT? Jeżeli projektowałeś Ty, prosiłbym o ich zarys. Moje są wielkości Twoich radiatorów.
    Aż wierzyć mi się nie chce, że weszły tam wszystkie elementy. Weszły? SMD?
    lukas.m1
    Poziom 12  
    markovip a wiesz jakie dwie role spelnia bateria kondensatorów ???Podstawowe role przedewszystkim??
    Cos takiego jak sama nazwa wskazuje bateria???coś Ci mówi??

Dodano po 7 [minuty]:

kolego jak ty tam widzisz elementy SMD to jesteś niezły !!!!
    http://www.cyfronika.com.pl/kitynplus/ne022.htm to jest kit podobny do tego
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    markovip
    Poziom 34  
    @lukas.m1 - Widziałeś kiedyś jakie końcówki mocy dysponują taka filtracją? Sprzęt 5kW firmy TSa na którym gram ma niewiele większą filtrację od tej. Tu po prostu jest za dużo.

Zdjęcie KIT022 które podałeś nijak jest podobne do tego w tym wzmacniaczu.

@dj-MatyAS - aby uzyskać moc 800W przy 230V potrzeba 3,5A. Nie okłamujmy się, czyste prawo Ohma.
    Teraz na świeży umysł, po krótkich obliczeniach, doszedłem do wniosku że nie będzie żadnego problemu ze sprawdzenie mocy. W nocy gdy pisałem posta coś mi się pomieszało. ;)

Może zostaniemy obdarowani porządnym zdjęciem PCB tej końcówki mocy, zamiast się kłócić :?:
    pan_kotek
    Poziom 20  
    markovip - transformator toroidalny potrzebuje softstartu niezależnie jaka jest pojemność w mostku . Kształtkowe EI nawet przy 2kVA nie potrzebują ,
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto