Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z programatorem (rezystorowym) LPT do Atmega.

14 Wrz 2009 08:29 2970 10
 • Poziom 28  
  Witam!
  Posklejałem programator rezystorowy pod Centronicsa i jest mały problem. Przy próbie identyfikacji Atmegi8 port się wiesza. Na pinie MOSI bodajże, zatrzaskuje sie stan ok 3,3V i kicha, konieczny reset lapka (staruszek IBM R51).
  Na innym, stacjonarnym kompie śmiga.
  Miał ktoś może podobny problem? Da się to może wyelininować, np. jakimiś opcjami w Bascomie, czy muszę kombinować proga z buforem 74hc244? Zrobiłbym tak od razu, nie zadając trudnych pytań, ale przez nabliższe dni mam "daleko do szosy", znaczy: sklepu i przydałaby sie jakaś trwała prowizorka. Nie chcę też za dużo eksperymęcić, bo LPT w tym modelu, występuje tylko w ilości jednej sztuki.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Jakiej wersji windowsa używasz? (możliwa potrzeba "odblokowania" portu) Ewentualnie zobacz jaki tryb portu LPT w BIOS-ie jest ustawiony, ECC+EPP winno być.
 • Poziom 28  
  EPP z ECP ćwiczone w różnych kombinacjach.
  Myślałem, że Bascom radzi sobie z XProblemami (na kompie stacjonarnym bez problemu).
  Poza tym, używając ZLIOPort do Delphi, na laptopie spokojnie czytam port danych $378, ustawiony jako wejście.
  Próbowałem też z instalacją drukarki na LPT - nic.
  Nie wiem jeszcze - sprawdzę (może nie spsuję) - czy ruszy jeśli piny BUSY, ACK, PE zawisną w powietrzu. Programy pod Delphi, bez ich zwarcia do masy, w ogóle nie chcą z Centronicsem gadać.
  Aha, napisałem wcześniej, z głowy czyli z niczego, o MOSI. Nieprawda, problem jest z RST. Próbowałem też, tę końcówkę podwieszać do +Vcc, za pomocą rezystora 10kΩ, jak radzą guru - bz. 100pF też okazał się gadżetem.
  Może Atmega do zupy?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  proponuje sciagnas ISP Programera, do niego dodawany jest programik "dajacy" porty. Moze to pomoze.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Niektóre komputery tak mają, miałem programator pracujący przez kilka lat bez problemy i po zmianie płyty musiałem mu dorobić bufor.
  Spróbuj jeszcze ściągnąć program Dybkowskiego, czasami na nim szło bez problemów to co na innych nie chciało wstać.
  Piotr
 • Poziom 28  
  Niestety, tak jak piszesz, to chyba wina płyty.
  Po przypisaniu, w ISPProg, sygnałów do końcówek złącza, tak aby obyło się bez zmiany okablowania wtyczki, jest to samo. Wieczorem spróbuję jeszcze "poskakać" po pinach.
  Jeśli nic z tego, przyjdzie udać się do spożywczego, po zderzaka.

  Dodano wieczorem:

  Przyczyną faktycznie jest płyta.
  W stanie wysokim, na wyjściach daje tylko trochę ponad 3V. Mylące było to, że po włączeniu laptopa magistrala danych na LPT jest ustawiana w tryb wejścia (nie wiem, czy tak powinno być, ale jest) i pomiar napięć na pinach 2-9 wykazywał ok. 4,7V. Dopiero uruchomienie Bascoma i później, ISPProgrammera, wymuszało ich przełączenie w tryb wyjścia i stan "prawie" wysoki na końcówce podpiętej do jego RESETU.
  Chciałem przepiąć RESET na pin 1 (STROBE), ale po uprzednim pomiarze napięcia na nim, okazało się, że wynosi 3,3V, jeszcze przed uruchomieniem ISPProgrammera, co w zasadzie wszystko wyjaśniło.
  Pozostaje użycie bufora, albo wersji L Atmegi i zasilenie jej z jakichś 3,5-4V, chociaż wówczas problemem może być MISO (wejścia LPT są podwiszone do +5V, czyli ok. 1,5-1V więcej niż zasilanie procka).

  Dziękuję za zainteresowanie sprawą. Kciuki w górze kliknięte.
 • Poziom 22  
  masz procka zasilanego z 3V3 i okolo 3V nie jest poprawnie interpretowane na resecie? to troszeczke dziwne.
 • Poziom 28  
  Rusala, niestety mam tylko wersję bez "L".
  Angielskiego ja się uczyć tylko z napisów na puszkach po Coca-Coli i nie wiedzieć, czy dobrze rozumieć:
  Cytat:
  Operating Voltages
  – 2.7 - 5.5V (ATmega8L)
  – 4.5 - 5.5V (ATmega8)
  ale to chyba na dwóch paluszkach nie ruszy. :( Zasiliłem ją więc z 7805, nie z portu.

  Marco74, a czy to sprawdzone?
  W sumie, mam już 74hc244 - jutro chcę go podlutować, ale z ciekawości i "dla potomności", podpiąłbym wcześniej ten rezystor, o którym piszesz.
  W różnych schematach i opisach ma on wartość 10kΩ i taki już próbowałem. Napięcie "biegu jałowego", wyjścia LPT, w stanie wysokim, to ok. 3,3V. Bałem się trochę podciągać je za pomocą mniejszej rezystancji, ale ok., spróbuję. Pewnie trzeba będzie dobrać optymalną wartość - nie za małą - żeby z kolei, w stanie niskim, RESET był poprawnie przywierany do masy.
 • Poziom 41  
  Kolego fotonn
  Tak sprawdzone empirycznie. Niektóre serie mają jakieś usterki pinu Reset,
  chociaż w normalnej pracy zachowują się jak należy.Ja takie podciąganie Resetu stosuję gdy mam problemy z zaprogramowaniem procka.Spawdzone na Atiny2313,mega8,16,32.Zacznij od rezystora 1k.
 • Poziom 28  
  Z rezystorami na resecie wyglądało następująco:
  - 1kΩ do +Vcc / 330Ω szeregowo do LPT - napięcie H: 3,9V / L: 1,5V;
  - 470Ω / 330Ω - 4,2V / 2,3V;
  - 1kΩ / 100Ω - 3,6V / 0,7V;
  - 470Ω / 100Ω - 3,7V / 1,1V.
  Jak widać, wraz ze wzrostem napięcia w stanie wysokim, rośnie też to, w stanie niskim. Być może, dla konkretnego egzemplarza proca, można by znaleźć optymalne wartości, ale nie udało mi się to - niezależnie od ww. kombinacji, w ISP, "Dewice signature: NOT KNOWN".
  Być może, trzeba by zastosować je (oporniki) na wszystkich używanych wyjściach LPT - tego już nie sprawdzałem.

  Po odleżeniu swego, programator dostał bufora i - po kilku nieudanych próbach, spowodowanych złym podłączeniem końcówek 74HC244 - ruszyło!!!

  Czas na wnioski.
  1. Są płyty - a przynajmniej jedna - z kontrolerami LPT, które bez konwersji poziomów napięć, z AVR-kami, raczej nie ruszą.
  2. Wagary są tylko z pozoru niewinne. W pierwszej klasie podstawówki, też. Nie nauczysz się człeku porządnie liczyć do dwudziestu (nóżek), a bądź pewny, to poskutkuje, nawet po kilkudziesięciu latach. :)