Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

włącznik (sterownik włączania oswietlenia ) +czujnik ruchu

14 Wrz 2009 17:55 5050 10
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałem zrobić sobie włącznik lamp ogrodowych z czujnikiem ruchu. Chodzi mi o takie coś mam 10 lamp z diodami LED i chce zeby podczas gdy czujnik ruchu załapie będą sie zapalać np co 1s świecić wszystkie przez np20s i zgasną aż znów ktoś sie nie ruszy (chodzi mi o taki efekt jak na obrazku)

nie mogłem nic takiego znaleśc na forum (moze zle szukałem) moze są takie gotowe sterowniki albo zeby je zaprogramować albo ktoś już takie coś robił

proszę o pomoc
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    Najprościej będzie mikrokontroler Atmega, diody na tranzystorach, i zaprogramować odpowiednio. Ilość kombinacji nieograniczona....
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    a mozesz zdradzić szczegóły bo nie jestem jeszcze biegły w tych sprawach

czy to będe mógł podłączyć do zasilacza 24V ?? bo akurat taki posiadam i nawet diody przygotowuje pod taki lub ew. 12V stabilizowany tez posiadam
  • Poziom 14  
    acha ty masz 10 lamp LED? więc lepiej na przekaźnikach zaraz skobinuje jakis schemat, tylko jest problem. Nie znam zadnych czujnikow ruchu xD

Dodano po 21 [sekundy]:

te 10 LAMP LED to czym zasilasz?

Dodano po 9 [minuty]:

Znaczy chodzi mi o to zdanie: "...10 lamp z diodami LED ..."

Co to są za lampy LED? Czym je zasilasz? Są to samoróbki, czy jakieś kupione?
  • Poziom 33  
    Po co kombinować z przekaźnikami skoro te lampy sa na 24 V i nie mają tak znacznego poboru prądu . Lepiej użyć mocniejszych tranzystorów .
    Co do programu w mikroprocesorze można wykorzystać najprostsze komendy np. "wait" załanczać kolejne porty w danym czasie.
  • Poziom 10  
    no ok czyli przygotuje lampy z diodami pod 24V tylko powiedzcie mi jeszcze jaki ten mikrokontroler Atmega ma być ?? i jak go podłączyć bo chciałem coś w miarę prostego (a jezeli chodzi o zaprogramowanie to juz google za odpowiedz)

a te lampy to są jak kolega ujął samoróbki :D
  • Poziom 14  
    Radzio M. napisał:
    Po co kombinować z przekaźnikami skoro te lampy sa na 24 V i nie mają tak znacznego poboru prądu . Lepiej użyć mocniejszych tranzystorów .
    Co do programu w mikroprocesorze można wykorzystać najprostsze komendy np. "wait" załanczać kolejne porty w danym czasie.

Nie wiedziałem, że są to na 24V. Myślałem, że jakieś gotowe z trafem wśrodku, bądź jeszcze jakieś inne.

@topic

Atmega48/88/168 - zależy który będzie dostępny w sklepie ;], bo to przecież nie ma być cyfrowy sterownik domowo-garażo-ogrodowy, obsługujący oświetlenie, RTV i AGD, razem z funkcją rozpoznawania mowy i twarzy xd

Jak mówiłem zaraz wrzucę schemacik...

Dodano po 47 [minuty]:

Teraz tak strzalką obok AGND się nie przejmuj, bo po prostu twórcy programu uznali, że można zmostkować AGND z GND i musiałem "dorobić".
    Zasilanie podłączasz tam gdzie jest MAX+35V(plus) i GND(minus). Nie wiem jeszcze ile A będą pobierać twoje lampy, więc nie dałem tranzystorów, podłączasz je do wolnych pinów(nóżek), przez rezystor. Na elektrodzie jest pełno schematów jak to zrobić. Jedyne co nie wiem to jaki dać czujnik ruchu, bo w tej tematyce mało wiem, a nie chce cie wprowadzić w błąd. Acha nie jestem pewien co do MAX+35V. Po prostu coś mi kręci się pogłowie, a nie chce mi się do datasheeta zaglądać. To napięcie ma być większe niż +7V.

Dodano po 5 [minuty]:

Kondensator C1, C2, C3 mają być możliwie jak najbliżej układu.
    Ferrite to jest zwykły koralik ferrytowy. Nie jest on niezbędny, ale warto go mieć. To samo cewka 10uH (mikrohenrów). Na testy możesz po prostu pominąć te elementy (zamiast nie wsadzić kawałek drutu np. końcówki od rezystora, bądź kabel.
    C5 i C6 ja też bym dał w miarę blisko stabilizatora.
    D2 jest to dioda zenera 5,6V (5V6) 1/3W powinna wystarczyć. Rezystory ćwierć-watowe.
  • Poziom 33  
    Po co komu taki mikroprocesor , użyjmy jak najmniejszego avr-a bo mamy wysterować tylko 10 lampek na 1 komende czyli potrzebujemy 1 wejscie i 10 wyjsc ... Z czujnika lampki najlepiej bedzie ominąć przekaźnik i przez resyztor załączać logiczną jedynke , która zacznie sterować tranzystorami wyjściowymi . Schemat wyżej jest błędny , nie wiem co do tego chcecie podłączyć i jak tym wysterować tym bardziej że kolega nie ma jeszcze wsadu do mikroprocesora . Sprubuj [b]bynus[b] ominąc przekaźnik w czujce i sprawdź jakie masz napiecie wyjściowe z scalaka ( nie z tranzystora czy przekaźnika ). Myśle ze bedzie tam wychodzić kilka woltów i myśle że wystarczy na logiczna jedynke . Jak bedziesz miec już ustalony pomiar , napisz pomyślimy dalej .
  • Poziom 10  
    postaram sie to zrobić jak najszybciej a czy dzięki temu Radzio M. osiągne efekt taki jak zamierzam ??