Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam w domu głośniki czy mogę...?

Max3t 14 Wrz 2009 19:13 1685 16
  • #1 14 Wrz 2009 19:13
    Max3t
    Poziom 9  

Witam mam w domu głośniki nie wiem czy są dobre bo chciałem je wykorzystać do zrobienia kolumny powiecie mi czy da się coś zrobić?

oto one....

ten pierwszy głosnik jest od samsunga 65wats a ten drugi 100wats te małe są do niego

Czekam na odpowiedzi

0 16
  • #2 14 Wrz 2009 20:28
    Karol966
    Poziom 30  

Super, razem masz pewnie 1kW! Jak na moje to te głośniki nadają się na zupę a nie na budowę kolumn.

PS. Każdy innej bajki, moce zapewne poniżej 10W RMS, że o pasmie nie wspomnie i co niby chciałbyś z tego zrobić?? 2 głośniki z znanego serwisu aukcyjnego za 20zł/szt zagrają 100x lepiej od tych wszystkich razem.

0
  • #3 14 Wrz 2009 20:55
    Tomq
    Poziom 38  

Szkoda pieniędzy. Jeśli chcesz niedużym kosztem zrobic dobrze grające kolumny - napisz, pomożemy dobra Ci odpowiednie głośniki i powiemy co i jak dokładnie.

Te przedstawione przez Ciebie się do niczego nie nadają z racji słabych parametrów. Wiadomo, zagra zagra, przecież to głośniki, nie podstawki pod piwo, ale nie ma sensu wydawać pieniędzy na obudowy do nich etc.

0
  • #4 15 Wrz 2009 15:22
    Max3t
    Poziom 9  

Dobra dzięki za odpowiedz więc dlatego się spytałem.
    A mówiąc o tym to jakie głośniki byście mi proponowali do zrobienia kolumn żeby mało wydać i dobrze grało bo ja nie jestem do końca zorjętowany w tych że czach. Tak się zapytam do czego służy zwrotnica tak czytałem kilka tematów i to mnie zainteresowało ?

0
  • #5 15 Wrz 2009 16:26
    Tomq
    Poziom 38  

Zwrotnica dzieli pasmo akustyczne (czyli muzykę) na poszczególne głośniki - niskie tony kieruje do niskotonowego, etc. To nie jest tak, że jak głośnik nazwy się np wysokotonowy to gra tylko wysokimi tonami. Nie. Odgrywa także znaczną cześć średniego pasma, tylko że niezbyt ładnie.Analogicznei inne głośniki. Poza tym zwykle głośniki mają takie pasmo, że umieszczając kiaak w kolumnie to pasmo będzie się na siebie nakładać. I np - w kolumnach dwudrożnych średnie tony odtwarzałby Ci głośnik niskotonowy i wysokotonowy, a przecież całe pasmo mus być wyrównane, żeby muzyka wydawała się "czysta" i "miłą dla ucha", "naturalna".

Ile masz do wydania na kolumny? Jakich gatunków muzyki słuchasz? jak duży amsz pokój?

0
  • #6 15 Wrz 2009 17:33
    Max3t
    Poziom 9  

400, 500, 600zł .
    Muzyki słucham najczęściej techno , pop ,disco polo . Lubie piosenki takie co mają dużo basu . Mój pokój ma 16 czy 19 m2 ale też robię imprezy a to na podwórku a to w salonie na dole jakieś chyba 30 m2 czy 45 m2 coś takiego. Chciałbym zrobic sobie sprzet który będzie grał prawię wszędzie i ładnie.

0
  • #8 15 Wrz 2009 20:11
    Max3t
    Poziom 9  

O co chodzi z tym 2 x arn + vifa dx25
    2x arn 150 znalazłem głośniczki ,a vifa dx25 co to jest?

0
  • #9 15 Wrz 2009 21:24
    Tomq
    Poziom 38  

Vifa dx 25 to głośnik wysokotonowy.

Jest jescze projekt 2 x arn + visaton sc10n https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1115971.html
    http://www.harmony.za.pl/projekt1.htm#200

Tylko one wymagają niezłego wzmcniacza (min. 50 W na kanał) by pokazać na co je stać.

Ładniej i też z niezłym basem zagrałby monacor sph 165 KEp + vifa, ale za same głośniki musiałbyś dać z 600 zł...

0
  • #10 15 Wrz 2009 22:15
    Max3t
    Poziom 9  

Ten projekt http://www.harmony.za.pl/projekt1.htm#200 jest ciekawy bardzo mi sie podobają i te głośniki dobrze by grały w moim pokoju i winnych pomieszczeniach? .Chyba zrobię se podobne. Ale jedno mnie gryzie jak jest zbudowana ta zwrotnica co jak trzeba podłączyć.? W tym projekcie jest jedno poco tyle przegrudek w tych kolumnach ? . Sorka że zadaje tyle pytań ale chcę się upewnić co i jak bo jak zile coś zrobię to dopiero pieniądze wydam na marne . Wiem to i owo ale co dobre a co złe nie za bardzo i co do czego.

0
  • #11 16 Wrz 2009 09:20
    Tomq
    Poziom 38  

Zanim się zdecydujesz rozważ jeszcze to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1416396.html

Co do zwrotnicy - tu masz schemat: https://obrazki.elektroda.pl/93_1253085559.png]
    https://obrazki.elektroda.pl/26_1253085594.gif
    Jeden z vifą dx25 drugi z visatonem sc10n - Vifa jest droższa, ale ładniej gra.

Jeśli nie chcesz sam robić zwrotnicy, mogę Ci ja zrobić na zamówienie- w tym celu kontakt na priv.

Co do przegródek - obudowa kolumny powinna być możliwie jak najsztywniejsza, a takie wzmocnienia działają właśnie na korzyść sztywności. Dzięki nim m.in. obudowa nie wpada w rezonanse. Poczytaj o tym zagadnieniu, bo jest to temat - rzeka.

0
  • #12 16 Wrz 2009 16:12
    Max3t
    Poziom 9  

Te głośniki TVM ARN 150-05/4 co mi proponowałes to one są dobre ,będą dobrze grały ja lubie techno itd i to głośno nic nie bedzie trzeszczeć chrobotać ? te kolumny w tym projekcie co mi sie spodobał to do techna i dobre kolumny na imprezy? Moge zrobic takie same? Będzie czuć bas z ty głośnków czysty?

Jak zaczne składac kolumny ale nie jestem jeszcze zdecydowany to mógł by cie poprość o zrobienie zwrotnicy ?

0
  • #13 17 Wrz 2009 17:56
    Max3t
    Poziom 9  

Jak bym robił te kolumny to od czego mam za zacząć ?

0
  • #14 17 Wrz 2009 22:28
    Tomq
    Poziom 38  

Od projektu obudowy, potem zamawiasz głośniki, zwrotnice, i kupujesz płyty wiórowe 18 mm docięte na wymiar (to ważne, bo szkoda się męczyć z wycinaniem w domu, a nigdy tego idealnie nie zrobisz).

Jak masz już wszystko u siebie to wycinasz otwory na głośniki, terminal i BR.
    Potem nawiercasz otwory na wkręty (nie dawaj ich za dużo, i tak będziesz kleił płyty) i nieco szersze otwory na łebki wkrętów (tak by nie wystawały).
    Następnie skręcasz ze sobą posmarowane klejem płyty i wewnątrz dajesz wzmocnienia - np w postaci listew łączących przeciwległe boki lub "ramek".
    Kolumny potem wykańczasz (najpierw szlifujesz i ewentualnie szpachlujesz, potem fornirujesz, malujesz lub oklejasz okleina).
    Potem przychodzi czas na dodanie wytłumienia (niedużo, na tylną ściankę) i zamontowania podzespołów w kolumnie.

Więcej basu uzyskałbyś z 3 drożnych stxów, do których link wcześniej podałem. Nie wiem jakie pomieszczenie chcesz nagłośniać, poczytać wrażenia z odsłuchu gotowych konstrukcji na tych arnach, może one będą jednak wystarczające.

0
  • #15 19 Wrz 2009 10:26
    Max3t
    Poziom 9  

Właśnie chciałem sobie zrobić takie kolumny żeby grały prawie wszędzie ,ale najczęściej słucham muzyki w swoim pokoju 16m2 . Jak mówiłeś że 3 drożne stxy dały by więcej basu to po patrzyłem i znalazłem ten projekt... http://audiomania.info/printview.php?t=15118&start=0&sid=41887f59d4feefb0e78eb8f244f5d3bf . Co t na to?

Mam prośbę jak będę robił te kolumny to jaz ta zwrotnica nie mam pojęcia mógłbyś mi ją zrobić? byłbym wdzięczny .

0
  • #16 19 Wrz 2009 16:19
    Tomq
    Poziom 38  

Jeszcze nie widziałem żeby ktoś narzekał na te stxy, myślę, że i Ciebie zadowolą.

Link do aukcji ze zwrotnicami wysłałem ci w prywatnej wiadomości. Kwestia ceny do omówienia, choć zaproponowana na Allegro wydaje się najbardziej optymalna (jakość elementów w stosunku do ceny zwrotnicy)

0
  • #17 19 Wrz 2009 17:38
    Max3t
    Poziom 9  

no ja tez tak myślę .......
    no to do zobaczenia na gg
    pozdro i dzięks

0