Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niestabilne pomiary miernika cyfrowego

14 Wrz 2009 19:28 4116 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów!

Jestem początkującym elektronikiem więc w razie jakiejś gafy naprostujcie mnie proszę odrazu ;)

Kupiłem bardzo tani (13 zl) cyfrowy miernik V12 (symbol towaru DT830B) firmy DPM Solid Polska (pierwsza wtopa :P). Wiem, nie mogę od takiego sprzętu za dużo wymagać, ale jego zachowanie jest dziwne:

1. Miernik swiezo wyjety z pudelka, razem z bateria dodawana do niego, mierzyl bardzo niestabilnie (np. rezystancja 1 k Ohm to wedlug niego bylo od 900 Ohm do 950 Ohm- kilka razy na sekunde zmienial wynik pomiaru w wyzej podanym przedziale). Jak wymienilem fabrycznie dodana baterie (marki colorful) na baterie Varty (wszystkie baterie są zwykłe 9V NIEalkaiczne) to pomiary staly sie stabilne (1 kOhm to 990 Ohm). Pomyslalem sobie ze bateria dodana od firmy byla jakiejs gorszej jakosci.

2. Miernik był zaledwie pare razy uzywany do pomiarow napiec stalych i rezystancji... po około dwoch tygodniach znowu zaczal mierzyc bardzo niestabilnie... nie mialem czasu na zajecie sie nim wiec zostawilem ten temat na kilka dni.

3. Dzisiaj w dodatku zaczal bardzo przeklamywac wyniki: bateria 9V to wedlug niego 2,5 - 3 V... Dla potwierdzenia że badana bateria jest ok (a takze napiecie na baterii miernika) zmierzylem powyzsze baterie starym analogowcem lavo 21. wyniki byly w granicach 10 V (pomiar na nieobciazonych bateriach).

Pojawia się teraz pytanie: dlaczego ten "miernik" cyfrowy tak wariuje?...
    Bo mi przychodzi parę rzeczy na myśl:
    1. Miernik jest bardzo czuły na delikatne spadki napięcia baterii. Rozwiązaniem by było równoległe podłączenie diody zenera do baterii- jak myslicie?
    2. Miernik jest bardzo czuły na delikatne spadki wydajności prądowej baterii... oznaczaloby to ze musialbym zasliac ten miernik z jakiegos źródła prądowego... jak myslicie?

proszę Was o zdanie na wyżej poruszony przeze mnie problem:)
    Oczywiście jestem świadomy ze problemu by nie bylo gdybym kupil drozszy miernik, ale zaistnialy problem tez polega na zrozumieniu wadliwie dzialajacego przyrzadu i ewentualnej jego naprawy ;)

Ponizej zamieszczam zdjęcia:

przedni panel miernika:

tył (elektronika):

pozdrawiam i czekam na dyskusje!
  • Testo
  • Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • Poziom 9  
    Owszem, miernik był wyłączony podczas nieużytkowania, jeden raz tylko mi się zdarzyło zostawić go na godzinę bo zapomniałem go wyłączyć (nie robił przez ten czas żadnych pomiarów).

Co do nowej baterii- zarówno Colorful (bateria od producenta) jak i varta (kupiona tego samego dnia co miernik) były nowe. Ale spróbuję założyć kolejną nową baterię.
  • Poziom 38  
    A ja powiem że miałem coś takiego w ręce u teścia i od razu poleciało wiadomo do kąd... (zielony kubeł). Kup se Pan jakiś multimetr za 50zł...
  • Poziom 9  
    Cytat:
    A ja powiem że miałem coś takiego w ręce u teścia i od razu poleciało wiadomo do kąd... (zielony kubeł). Kup se Pan jakiś multimetr za 50zł...

tak własnie zamierzam zrobic, kupic mastecha my 68 (ok 100 zl) bo taki byl uzywany w firmie w ktorej mialem praktyki,ale nie to jest tematem mojego postu ;)

Interesuje mnie znalezienie błędu w tym urządzeniu i ewentualna poprawka jesli jest taka mozliwosc ;)
  • Poziom 32  
    [quote="zzzloty"]
    Cytat:
    Interesuje mnie znalezienie błędu w tym urządzeniu i ewentualna poprawka jesli jest taka mozliwosc ;)
    Wydaje mi się, że tego "błędu" już nie usuniesz, gdyż prawdopodobnie jest winien układ ICL7106 - ta czarna kropka (tak przynajmniej mi się wydaje, gdyż jeżeli jest "lekko" uszkodzony to potrafi "świrować").
  • Poziom 9  
    Dzisiaj kupilem nowa baterie 9 V alkaiczna tak jak kolega motronic zasugerowal... kosztowala tyle samo co miernik (13 zl)...
    Z tymze zanim zalozylem nowa baterie jeszcze raz wlaczylem miernik na starej baterii.... i dzisiaj dziala tak jak powinien.
    Cos mnie zaraz strzeli...
    Jakies nowe pomysly na pokonanie tego "bubla"?...
  • Poziom 32  
    zzzloty napisał:
    Z tymze zanim zalozylem nowa baterie jeszcze raz wlaczylem miernik na starej baterii.... i dzisiaj dziala tak jak powinien.
    Cos mnie zaraz strzeli...
    Jakies nowe pomysly na pokonanie tego "bubla"?...
    Jeżeli miernik nie był używany dłuższy czas to napięcie baterii wzrosło przez co miernik działa poprawnie. Pytanie tylko jak długo? (Takie jest moje zdanie na ten temat).
  • Poziom 9  
    Jaduda napisał:
    Cytat:
    Jeżeli miernik nie był używany dłuższy czas to napięcie baterii wzrosło przez co miernik działa poprawnie. Pytanie tylko jak długo?

Dokladnie 4 dni minęły od ostatniego używania miernika. W międzyczasie NIC nie robiłem przy tym mierniku, jak również przy jego baterii.

Informacja dodana 28.09.2009

Okazało się że im częściej używam tego miernika tym lepiej- używam go od kilku dni po kilka razy na dzien i pomiary sa prawie ze idealne.

Z racji małego zainteresowania tym tematem i zakupienia przezemnie lepszego miernika mastech my68 (100 zł) zamykam niniejszy temat. Dziekuje wszystkim za porady!