Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ups - maksymalny czas podtrzymania

darecki147 14 Sep 2009 20:44 6629 14
Tespol
    darecki147
    Level 10  
    Witam
    Potrzebuje pomocy przy zakupie/wyborze ups_a do zasilania sterownika oraz pompki
    od kotła - w sumie około 100W. Zależy mi na jak najdłuższym czasie podtrzymania a do wydania mam max 1000zł. Możecie coś polecić?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    ks_fenix
    Level 23  
    Z tego co ja wiem sprawę pompki rozwiązuje się inaczej niż myślisz. Robi się jej obejście, które jest załączane w momencie gdy brakuje prądu.
    Tarf
    Level 11  
    Tak, masz rację, o ile ktoś ma starą lub odpowiednio wykonaną instalację w której woda krąży grawitacyjnie.
    Jeśli instalacja jest zrobiona np cienkimi rurkami lub nie zostały zachowane odpowiednie spadki to nic nie da - musi być pompka.
    darecki147
    Level 10  
    najdłuższy jaki się da myślę, że min 30minut
  • Tespol
    Tarf
    Level 11  
    hmm, też właśnie przerabiam teraz ten temat.
    Zależy czym palisz w piecu. Jeśli to jest ekogroszek to zakładam że nawet nie potrzeba UPS'a. Ale gdy palimy miałem lub węglem to moim zdaniem 30 min to zdecydowanie za krótko. Na czas podtrzymania pompki 30 min nie zdecydował bym się nawet paląc drewnem.
    Znalazłem teraz na szybko ups'a do pieca CO który trzyma 2,5h przy 120W obciążenia Link ale jest nieco droższy niż 1000zł. Dla mnie 1000zł to też zbyt dużo.
    Może trzeba pomyśleć o czymś takim jak opisał kolega hd44780 w wątku Link :-)

Chyba że coś takiego Link + do tego akumulator.
    Darrieus
    Level 38  
    Co do przetwornicy lub UPSa
    Przebieg napięcia wyjściowego w postaci aproksymowanej sinusoidy (quasi sinus) - życzę pompce powodzenia....
    Jedna będzie sobie głośniej "warczeć" i nic jej nie będzie, a inna stanie w miejscu i najzwyczajniej się spali. Przed zakupem lepiej sprawdzić na jakimś pożyczonym UPS z aproksymowaną sinusoidą żeby się nie naciąć.

ups - maksymalny czas podtrzymania

"Piękny" sinus ;) (górny przebieg)
    Tarf
    Level 11  
    W takim razie co proponujesz w zamian?
    marek00
    Level 12  
    witam ,próbowałem podłączyć piec na UPS,pompa szła, gorzej było z podajnikiem zabuczał i UPS się wyłączył UPS 600W
    Tarf
    Level 11  
    A nie da się tej "fali" jakoś wygładzić?
    Darrieus
    Level 38  
    Jakby się dało ot tak wygładzić to ups/przetwornica z sinusem nie kosztowała by 4 razy tyle co ta z aproksymacją.

Quote:
    ,pompa szła, gorzej było z podajnikiem zabuczał i UPS się wyłączył UPS 600W

Podajnik jak startuje to bierze bardzo dużo prądu, w UPSie po prostu zadziałało zabezpieczenie , to nie miało nic wspólnego z sinusem.

P.S. Jak widać po przykładzie wyżej są pompy które chodzą .... a są takie że nie, trzeba sprawdzić samemu, nie ma wyjścia.
    Tarf
    Level 11  
    A przepuszczenie przez transformator nie pomoże? ( pomysł z wątku Link)

Chociaż w sumie może nie warto się nad tym tak rozczulać. Sytuacja kiedy pompka będzie musiała chodzić z UPSa zakładam ze będzie zdarzać się naprawdę rzadko. Więc przed kupieniem UPSa tak jak napisałeś trzeba sprawdzić czy zadziała i tyle.
    Darrieus
    Level 38  
    Quote:
    A przepuszczenie przez transformator nie pomoże?

Pomysł warty sprawdzenia, lepiej będzie na pewno, tylko przy takim przebiegu to:

1. Duże straty w transformatorze, akumulatorów szkoda....
    2. Trzeba dobrać odpowiedni transformator, bo przy 1:1 napięcie na wyjściu przy takim przebiegu nie wyniesie 230V... , z autopsji podpowiem że trafo musiało by być 1:1,1(1,2) znajdź takie i jeszcze o odpowiedniej mocy. Chyba że sobie nawiniesz...
    I na wyjściu dalej będzie coś co przypomina ten przebieg wyżej, tylko będą mniej strome zbocza.

Quote:
    Chociaż w sumie może nie warto się nad tym tak rozczulać.

Może...
    Jak pies nie ma co robić.... ;)
    zmludek
    Level 12  
    Zasilacz UPS z czystą sinusoidą na wyjściu (True On Line). Pracuje w firmie zajmującą się zasilaniem gwarantowanym więc mogę komuś dobrać zasilacz w zależności od mocy i wymaganego czasu podtrzymania zasilania. Proszę pisać na maila mariusz.zielinski(malpa)comex.com.pl
    Darrieus
    Level 38  
    True On Line do pieca to jak strzelanie z armaty do komara.
    Szkoda że ceny nie podałeś :P