Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy uszkodze urzadzenie jezeli zamienie zasilacze tz.DCna Ac

raffiki 14 Wrz 2009 22:15 1247 4
  • #1 14 Wrz 2009 22:15
    raffiki
    Poziom 13  

Witam.
    Piszę w tym dziale bo nie bardzo wiem gdzie. Zbudowalem dzisiaj prymitywny układ (2 kondensatory, 2 diody) i nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego tak to działa. Mój pomysł był prosty. Mam transformator prądu zmiennego 30V (28V w praktyce). Stwierdzilem ze prostym układem mogę uzyskać 60V prądu stałego. Więc kondensatory podpiąłem szeregowo. Pomiędzy nimi przylutowalem "zero" z transformatora. No i na koniec poprzez diody dałem "faze" podpiąłem pod - jednego kondensatora i druga + drugiego (odwrotnie podpiete diody- tłumaczyc nie musze). Na początek zabudowalem blachą wszystko na wszelki wypadek gdyby mialo zrobić bum :D. Podpiąłem i.... coś nie tak. Zamiast 60V na wyjściu pojawiło się 78V prądu stałego. Nie jestem w stanie zrozumiec jak to działa (w dodatku zaznacze ze na zmiennym napięcie wciąż było 28V bez ŻADNEJ zmiany). Myślałem że to miernik warjuje. Ale podpiąłem żarówke pod 60V (230V 40W) i się żarzyła. podpiąłem do pseudo 78V i żarzyła się znacznie mocniej. Schemat dodaje pod spodem. Mogę uzyskać informacje jak to działą? Bądz gdzie szukać informacji. Nie wiem czy to co wymyslilem ma juz jakaś nazwe. Muszę zaznaczyć że dopiero zaczynam naukę elektroniki i eksperymentuje na własną rękę ;) Obaj z kolegą dzis nie moglismy zrozumieć co się dzieje ;) Z góry dziękuje

Pozdrawiam
    Rafał

0 4
  • #3 14 Wrz 2009 22:49
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Zobacz na rysunek.

Kondensatory są ładowane na przemian. Dodatnia połówka napięcia (28V) poprzez diodę D1 ładuje kondensator C1. (obwód czerwony) Następnie ujemna połówka napięcia poprzez diodę D2 ładuje kondensator C2. (obwód zielony) Napięcie na tych kondensatorach, sumuje się i dlatego uzyskujemy podwyższone napięcie. To jest typowy podwajacz napięcia. Napięcie na pojedynczym kondensatorze jest większe 1,4 razy od napięcia wejściowego. Oczywiście trzeba odjąć spadek na diodzie. Licząc według Twoich danych 28x1,4 = 39,2V Takie napięcie będzie na jednym kondensatorze. Tu masz dwa, połączone szeregowo, czyli 39,2Vx2=78,4V. Wyliczone napięcie troszkę się różni od tego co podajesz, ale to dlatego, że nie uwzględniłem spadków napięć na diodach.
    Poszukaj informacji w necie pod hasłem "podwajacz napięcia" lub powielacz napięcia", a wtedy dowiesz się więcej.
    Pozdrawiam

0
  • #4 14 Wrz 2009 22:57
    raffiki
    Poziom 13  

Wielkie dzięki!! Właśnie mialem zamiar podwoić napięcie i nie wiedzialem skąd wzięło się wiecej :) Naprawde dziękuje :). To pierwszy z układów którego po wymyśleniu nie mogłem zrozumiec ;)

0
  • #5 15 Wrz 2009 03:12
    Quarz
    Poziom 43  

raffiki napisał:
    Wielkie dzięki!! Właśnie mialem zamiar podwoić napięcie i nie wiedzialem skąd wzięło się wiecej :) Naprawde dziękuje :). To pierwszy z układów którego po wymyśleniu nie mogłem zrozumiec ;)
    Nic nie wymyśliłeś ... :idea: :cry:
    Zobacz hasło podwajacz w układzie Delona - tylko nie czytasz o tym, co inni już bardzo wynaleźli, a jeszcze inni to stosują ... :!: :D

0
  Szukaj w 5mln produktów