Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik PRAWO, LEWO, START, STOP, CZAS OBROTU, PRZERWA

Elmo 12 Cze 2004 23:49 4361 8
  • #1 12 Cze 2004 23:49
    Elmo
    Poziom 10  

Witam !

Proszę o pomoc i poradę

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę sterować małym silnikiem np.12V lub 24V. Chodzi mi dokładnie o urządzenie (np. jakiś pozycjoner) które mógłbym zaprogramować aby obracało silnik np. w lewo na 15 sekund przerwa na 5 sekund i ponownie obrót i tak np. trzy razy , poczym nastąpi zmiana obrotów w prawo z zachowaniem takich samych ilości obróceń i przerw oraz ich wartości . Dobrze by było aby pod koniec obrotu silnik zwalniał i aby możliwa była regulacja szybkości obrotów silnika. Może podobny temat był poruszany na elektrodzie ale jakoś nie mogę się doszukać. Proszę o poradą chodzi mi o jakieś tanie urządzenie.

Dzięki

0 8
  • #2 13 Cze 2004 07:57
    Molejnic

Poziom 20  

Sprecyzuj dokładnie co potrzebujesz. Jeśli chodzi o czas obrotu to nie jest wielki problem (dla microprocesora). Jeżeli jednak o ilość obrotów to bez enkodera się nie obejdzie. Można zrobić zawsze licznik pełnych obrotów ale i tak musisz chyba użyć procka. Jest jeszcze jedno rozwiązanie ale musisz powiedzieć dokładnie co ten silnik ma robić.

0
  • #3 13 Cze 2004 17:36
    Elmo
    Poziom 10  

Witam !

Silnik będzie miał za zadanie obracać wałek za pomocą przekładni cięgnowej lub zębatej ( jeszcze się zastanawiam) Chcę aby można było :

Obracać silnik w lewo
    - zaprogramować czas obrotu np. 15s
    - zaprogramować zwolnienie obrotów silnika np. na 2s przed końcem obrotów
    - zaprogramować długość przerwy miedzy pierwszym a drugim i drugim a trzecim obróceniem np. 5s
    - zaprogramować ilość obróceń silnika w lewo np. 3
    - zaprogramować prędkość obrotów roboczych silnika oraz prędkość obrotów przy zwolnieniu

Po zaprogramowanej sekwencji trzech obrotów w lewo silnik ma zacząć obracać wałek w prawo z zachowaniem takich samych parametrów jak w lewo. I tak w kółko :)

Ciężko to wytłumaczyć :)

Dzięki za zainteresowanie

0
  • #4 13 Cze 2004 17:42
    Elmo
    Poziom 10  

zaprogramować ilość obróceń silnika w lewo np. 3 (chodzi o obracanie przez 15s potem przerwa na 5s i tak trzy razy )

0
  • #5 13 Cze 2004 20:02
    JarGol
    Poziom 14  

sprawa wygląda w ten sposób: w zależności od tego jaki masz silnik (szeregowy czy obcowzbudny) - jezeli obcowzbudny to sprawa zmiany kierunku obrotów jest dosyć prosta... można to zrobić na 4 tranzystorach pracujących parami, wyzwalanych przez uP, tranzystory muszą mieć prąd przewodzenia na tyle duży, aby wytrzymywały prąd rozruchu, jednocześnie muszą to być takie tranzystory, bądż układ Darlingtona aby wyjście procesora było je w stanie wysterować do przewodzenia, jeżeli natomiast chcesz odizolować galwanicznie układ silnika od uP zastosuj 2 przekaźniki bistabilne sterowane z uP przez tranzystory.... do sterowania tranzystorów w obu przypadkach wykorzystaj najlepiej wyjście uP typu otwarty dren + rezystory podciągające (np. port 1 w uP 8051). Pamiętaj aby zbyt szybko nie przełączać z obrotów lewych na prawe (zanim się silnik zatrzyma) bo wtedy robisz tzw. hamowanie przeciwłączeniem i jeśli nie włączysz dodatkowych rezystorów to będzie duży udar prądowy !!!! pozostałe kwestie załatwisz programowo... możesz stosować jakieś pomiary, np.. regulator prądu czy prędkości, aby np. gdy zablokuje się jakiś element mechaniczny nie przeciążyć silnika prądowo bądż po prostu bezpieczniki nadmiarowoprądowe jeśli mechanika będzie wykonana na tyle sprawnie, że raczej nie będzie się nic blokować, czy nie będzie się gwałtownie zmieniał moment obciążenia, jeśli nie chodzi Ci o dokłdne wyznaczenie liczby obrotów w określonym kierunku to nie musisz stosować żadnych układów zliczających te obroty, a czas proso mierzyć przy użyciu uP... jeśli chcesz natomiast programować cykle, to do uP będziesz musiał dołączyć zewnętrzną pamięć... jaką...np. SRAM - ale wtedy musisz zastosować podtrzymanie bateryjne bądż stałe zasilanie układu bo jak wyłączysz zasilanie wszystko co zaprogramowałeś po prostu się wykasuje, możesz dołączyć również eeprom ale wtedy pozostaje obsługa kwestii programowania tej pamięci... możesz również w wewnętrznej pamięci procesora zaprogramować i kilka cykli i np. przy użyciu zworki lub jakiejś komunikacji z użytkownikiem (klawiatura wyświetlacz) wybierać jeden z tych cykli jeśli potrzebny jest jeden cykl...to masz problem z głowy. W silniku obcowzbudnym prądu stałego zmiana kierunku wirowania odbywa się przez zmianę polaryzacji zasilania - taki silniczek z magnesami trwałymi jako wzbudzenie możesz wziąć np. z wycieraczek samochodowych. Jeśli potrzebujsz regulację prędkości obrotowej to napisz.... i tak się już rozpisałem strasznie.... nie wiem co mnie tak wzięło....

Pozdrawiam JarGol

0
  • #6 13 Cze 2004 21:47
    Elmo
    Poziom 10  

Niestety choć elektronika jest bardzo ciekawa to jednak nie jestem w stanie poskładać takiego urządzenia (jestem bardzo początkujący ). Pana post jest bardzo ciekawy i na pewno będzie mnie mocno kusiło aby nad tym zapanować i poskładać całość . Chciałbym się jednak dowiedzieć czy istnieją już gotowe urządzenia dające sobie radę z podobnym problemem ?? Trzeba raczej szukać w automatyce, ale jak dotąd nic nie znalazłem.

Dzięki za rady !! poczytam na ten temat

0
  • #7 14 Cze 2004 00:33
    stasan
    Poziom 12  

sposób jargola jest dość kompletny i ciekawy
    ale licząc koszt to tzw kit z 8051 plus programator to min 300zł plus pare tygodni nauki
    - natomiast za ok 450 masz kompletny przekażnik programowany typu EASY lub LOGO plus 30zł zasilacz od PC z dwoma poziomami napięć (dla obrotów szybkich i wolnych) plus 70zł dwa przekażniki (jeden zmienia polaryzacje obroty lewo/prawo drugi zmienia pozimy napięć wolno/szybko) i silniczek od wycieraczek samochodowych pracuje tak jak potrzebujesz a nawet da sie zaprogramować znacznie bardziej skomplikowany cykl

0
  • #8 15 Cze 2004 00:20
    Elmo
    Poziom 10  

dzieki za porady !! obadam sprawę :wink:

0
  • #9 17 Cze 2004 15:46
    bwleklinski1
    Poziom 12  

wykorzystał bym jednak procesor ATMEL a programowanie jego odbywa się np.: w BASCOMIE a koszt takiego układu nie przekroczy napewno rzeczonych bajecznych kwot. z resztą w internrcie można znalęźć gotowe wsady pamięci co dodatkowo ułatwi programowanie

pozdrawiam
    BARTEK

0