Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB Radio Stacja Bazowa w bloku.

heinrich.schneider 15 Sep 2009 02:09 6692 16
    heinrich.schneider
    Level 10  
    A ja mam pytanie, muszę radio skręcać na godzinę 12 w mieście ponieważ są takie zakłócenia a antene mam do balkonu podpiętą na wysokości daszka. Co zrobić aby znacznie się zakłócenia zmniejszyły? Czy jeśli podniosę ją o 1.5 metra poprawi się coś? I tak będzie na lini anten telewizyjnych tak więc nie widzę sensu kombinować dalej, po prostu chcę poznać wasze zdanie. Co robić? czy zostawić to tak jak jest?

antena 1/2 F alan
    radio president taylor III asc 4W

pzdr
    heinrich.schneider
    Level 10  
    Czytałem ten link ale w wypowiedziach jest tam napisane im wyżej antena tym lepiej. A konkretniej? Czy danie anteny równo z dachem bloku będzie miało pozytywne skutki czyli zmniejszenie zakłóceń czy tak samo będzie się wszystko zachowywać bo przecież ponad antenami odbiorczymi moja antenka nie będzie się znajdować i tak. Jeśli rozmawiam ze stacjami bazowymi czy nawet mobilami nie stwarza to problemu aż takiego jak skręcę SQ ale chciałbym uzyskać lepszy wynik.

Czy danie anteny 5/8 zamiast 1/2 zmieni fakt? Obecna antena dobrze jest zestrojona.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Musisz znaleźc źródło tych zakłóceń i je zniwelować.
    Michał
    qrdel
    Level 28  
    Oczywiście nawet nie piszesz jakie zakłócenia i czytelnicy muszą chodzić do prywatnego szamana po poradę jak to rozumieć.
    Ja sobie założę że chodzi o zakłócenia generowane przez Twój sprzęt i odbierane przez sąsiadów.
    Konkretniej jest tak, że masz chyba w strefie bliskiej anteny przebiegającą rynnę i kawał innej blacharki dachowej. Te kawałki metalu łączone są przez lutowanie, ale połączenia z czasem puszczają (jedną z przyczyn używanie kwasu). Gorzej bo na luźnych złączach tworzą się tlenki (i inne związki) niektóre o własnościach półprzewodnikowych. Taki "detektor" pod wpływem twojej nośnej ładuje dwie blachy przeciwnymi znakami do momentu przekroczenia napięcia wyładowania. Iskra generuje sygnał w bardzo szerokim zakresie częstotliwości z rozkładem zależnym od geometrii blach. Intensywność występowania iskier zależy od natężenia pola, więc jeśli np. nadajesz AM to Twoja modulacja może być odebrana od kiloherców do gigaherców.
    Powiedzmy że antena to rodzaj GP [znów brak danych].
    Jeśli podniesie się ją tak że blacharka znajdzie się poniżej płaszczyzny przeciwwag (i jeśli jest prawidłowo podłączony fider) to pole będzie dużo słabsze (bo przeciwwagi mają skierować maximum sygnału w górę).
    Oczywiście działa to wszystko i w drugą stronę, jeśli to akurat Twój dach zakłóca Ci odbiór, to gdy znajdzie się poniżej płaszczyzny przeciwwag będzie słyszalny słabiej.
    Przedstawiłem jeden skromny aspekt, jest ich więcej, ale ten mi się narzucił gdy wspomniałeś o bliskości anteny i dachu.
    heinrich.schneider
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Właśnie o taką wypowiedź chodziło. W najbliższym czasie podniosę antenę obecną 1/2 Fali Alan{bez przeciwwag) i sprawdzę poziom szumów na radiu. Też myślałem o założeniu 5\8 fali z przeciwwagami możliwe że zakłócenia od dołu będą słyszalne słabiej wtedy. Czyli jest sens kombinować.

Obecnie ta antena jest przymocowaną do daszku, tak że cewka(górna część) znajduję się na równi z daszkiem balkonowym. Do dachu dzieli jakieś 1.5 m. Także możliwe że najkorzystniej byłoby podnieść ją o tę wartość.
    albrecht
    Level 17  
    W bloku zawsze będą jakieś zakłócenia, siać może wszystko: sieć bezprzewodowa, tandetnie wykonany zasilacz komputerowy itp. Zrób sobie eksperyment, powyłączaj wszystkie zbędne urządzenia z sieci (przez wyjecie wtyczki z gniazdka, zasilacz ATX po wył. komputera nadal jest na podtrzymaniu), być może, że w ten sposób "odkryjesz" urządzenie, które Ci przeszkadza. Ja osobiście sugerowałbym zmianę radia np. na starego Jacksona, tam masz dobry filtr ANL+NB, po jego załączeniu nie musisz praktycznie używać blokady SQ i oczywiście masz RF-gain-a, którym można skrócić, czułość odbiornika i tym samym zmniejszyć poziom słyszalnych zakłóceń, a jak chce się robić łączności z na duże odległości to i tak SQ się nie używa, coś za coś. Z modulacja AM w bloku to ja bym uważał...czasem może się tak zdarzyć ze u kogoś zacznie gadać pralka Twoim głosem HI!

pozdrawiam
    jkk
    Level 20  
    Zacznij od dobrego uziemienia radia - np. przewód PE instalacji elektrycznej. Jeśli masz możliwość - użyj miernika skuteczności uziemienia. Potem balkon. pewnie balustrada jest podłączona do instalacji odgromowej (powinna być), sprawdź kontakt masy anteny z balustradą. Użyj dobrej jakości kabla współosiowego (fidera) - RG213 H500 itp. z gęstym oplotem lub ekranem z folii miedzianej. Potem eliminuj źródła zakłóceń po kolei jak to poradzili wcześniej Koledzy. powinno trochę pomóc - może nawet więcej niż trochę ;)
    K2
    Level 13  
    Myślę iż przyczyna jest radio.President Taylor III ASC jest przeznaczony do mobila i działa dobrze z krótką anteną.Brak RF Gain'a jeszcze to potęguje.To nie jest radio na bazę.
    gregorio27
    Level 31  
    A ja bym zaczął od dobrego uziemienia anteny i radia np do piorunochronu-:)
    heinrich.schneider
    Level 10  
    Kabel jest RG 58 bodajże ale z miedzianym oplotem, np dzisiaj wystarczy że skręce radio na godzinę 11 i zakłócenia znikają , wcześniej było to godz. 12. Jeśli chodzi o zakłocenia w moim otoczeniu domowym to raczej najwidoczniejsze są po włączeniu telewizora, przy laptopie nie zauważam różnicy. Tylko trzask który jest w eterze po rozkręceniu SQ radia na max mnie tak irytuję, że naprawdę RF GAIN dodatkowy przydałby się aby je zniwelować. Te radia mają technologię SMD i nie potrzebują rf gaina. Ale jeśli chodzi o odbiór to możliwe że przydałoby się lepsze radio na baze w mieście aby samemu się dopasowywać do mobilka. Najlepsze warunki mają te stacje bazowe które są poza miejscowościami i nawet na zwykłych radyjkach mobilowych nie mają zbędnych głośnych szumów. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że trzaski które są generowane co jakiś czas są bardzo głośne a to już trochę denerwuję. Znów zmniejszenie RF gaina powodowałoby sytuację że nie odbieram mobili z dalszej pozycji. Więc coś za coś.
    mkpl
    Level 37  
    Trzaski mogą być generowane przez dowolne urządzenie elektryczne. W moim przypadku ruter generuje stuki, przetwornica TV szumy, a krajalnica do chleba zatyka cały SQ. Więc jak przygoda z eterem to najlepiej po 22 bo wtedy część urządzeń jest wyłączonych
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    heinrich.schneider wrote:
    Te radia mają technologię SMD i nie potrzebują rf gaina.

Sama technologia SMD nie świadczy o tym, że "funkcja" RF Gain jest niepotrzebna.
    Tak naprawdę to, każde radio powinno mieć RF Gain, jako standardowe "pokrętło", w każdym radiu. :cry:
    Quote:
    Znów zmniejszenie RF gaina powodowałoby sytuację że nie odbieram mobili z dalszej pozycji. Więc coś za coś.

Zmniejszanie RF Gain-a powoduje tylko zmianę czułości wejścia samego odbiornika , co jest wskazane dla tych poziomów w łączu na paśmie CB.

Podpowiem, że na pasmach KF w przedziale od 1,8MHz do 10MHz, stosuje się (prawie zawsze) tłumiki około -20dB na wejściu odbiornika i wtedy można coś tam słuchać. :cry:

Pozdrawiam.
    heinrich.schneider
    Level 10  
    Szkoda, fajne radyjko było ... muszę jednak je sprzedać, podejrzewam, że nawet zwykły uniden 520 xl pro z pokrętłem RF gain dawałby w jakiś sposób rade, ale i tak go nie kupię bo lubie radia firmy ;president dlatego pewnie będe się przymierzał do zakupu jacksona.
    t13
    Level 12  
    Radio, radiem ale najistotniejsza jest antena. Co byś nie miał, co byłoby to za super radio to bez anteny nie da rady. Im większa antena i im wyżej to zdecydowanie lepiej. Przenieś z balkonu na dach antenę. Postaw na dachu jak najwyższy maszt (ja miałem rurę wodociągową 6 m) a na nim jak największą antenę. Będzie rewelacyjnie.
    Jak coś uziemiasz to nie do "zera" w gniazdku. Lepiej już do kaloryfera jak jest instalacja stalowa . Trzeba oczywiście sprawdzić bo może okazać się że w ziemi idzie plastik. A najlepiej zrobić własną instalację. Łatwo to się pisze ale dużo zależy od warunków lokalnych. Ale i tak najważniejsza jest antena - wysoko i "duża".
    c2h5oh
    Moderator
    Filtr który przedstawiłeś w linku jest pomocny przy redukcji zakłóceń powodowanych przez nadajnik. Z założenia ma on wycinać częstotliwości z poza zakresu 1 do 30 MHz.
    Patrząc na namalowaną na nim charakterystykę, nie wycina on zakłóceń o charakterze impulsowym (wszelkie silniki szczotkowe, przetwornice, zakłócenia powodowane przez sieć energetyczną itp). Nie wpłynie on na polepszenie odbioru. Tak jak pisałem. Może ograniczyć wpływ Twojego nadajnika na urządzenia sąsiadów.
    By wyeliminować choć trochę śmieci, musiał być zastosować filtr pasmowo przepustowy, wydzielający pasmo CB a obcinający wszystko poza nim.