Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 28 poprawa głębokości modulacji

mickemaster 15 Wrz 2009 08:49 4578 8
  • #1 15 Wrz 2009 08:49
    mickemaster
    Poziom 27  

Witam! Radio jak w temacie, odbiera i nadaje, jednak ma bardzo płytką modulację w porównaniu np. do U520. Kombinowałem już z mikrofonami ale bez rezultatu. Wiem, że te radyjka tak mają fabrycznie ale może ktoś zna sposób na modyfikację(zmiana wartości elementów) żeby podnieść współczynnik głębokości modulacji chociażby o kilkanaście procent.
    Pozdrawiam i czekam na sugestie.

0 8
  • #2 15 Wrz 2009 10:05
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z mojego dotychczasowego doświadczenia z 28 i 18 wynika, że tylko wyjęcie limitera powoduje, że mogulacja przestaje być płaska. Regulacja nic nie daje, bo owszem modulacja staje się głośniejsza ale ciągle brak jej dynamiki.
    1. Wywalasz limiter i dokładasz własny na SSM2166 albo uzywasz micgaina, żeby nie było przemodulowania.
    2. Od ślizgacza micgaina idzie rezystor do masy, usuń do, dynamiki przybędzie.
    3. Między 1 a 2 nogą wzmacniacza mikrofonowego jest kondensator. Usuń go, przybędzie wysokich tonów. Jeśli będzie ich za dużo, to poeksperymentuj z wartością.
    Michał

1
  • #3 15 Wrz 2009 12:37
    mickemaster
    Poziom 27  

Dzięki za rzeczowe odpowiedzi. Co pełni rolę limitera w tym radiu? Pierwszy raz spotykam się z tym terminem. A drugie pytanie: czemu te alany mają tak ograniczoną modulację w porównaniu do innych radyjek nawet znacznie mniej skomplikowanych w budowie?

0
  • #4 15 Wrz 2009 13:13
    SP5IT

Limiter to Q510 z tego co pamiętam, nie mam schematu teraz przed oczami.
    Czemu nigdy tego nie analizowałem, ale Alan 18 ma tak samo nędzną modulację. Na szczęście da się to poprawić.
    Michał

0
  • #5 15 Wrz 2009 17:06
    mickemaster
    Poziom 27  

Zmieniłem kondensator w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza operacyjnego na 33p i jest poprawa, usunąłem też równoległy rezystor. Pozostaje jeszcze kwestia Q510. Czy wystarczy go wylutować czy też trzeba zewrzeć coś potem w miejscach gdzie były wcześniej jego elektrody?

0
  • #6 15 Wrz 2009 17:19
    SP5IT

Rezystor ustala wzmocnienie, musi zostać.
    Tranzystor po prostu się wylutowywuje.
    Michał

0
  • #7 15 Wrz 2009 17:25
    mickemaster
    Poziom 27  

Usunąłem rezystor równoległy R650, oczywiste, że ten w sprzężeniu zwrotnym musi być;) Dzięki za pomoc. Zaznaczyłem na obrazku elementy poddane modyfikacji-może komuś się przyda. Pozdrawiam!

Alan 28 poprawa głębokości modulacji

2
  • #8 15 Wrz 2009 17:30
    SP5IT

Jak zwiększysz C534 to przybędzie dołu jednak z tym uważaj, bo jak dużo dołu i głośno to dudni.
    Zasada jest taka: im chcesz głośniej tym mniej niskich tonów bo wtedy tylko przeszkadzają.
    Modulacja nie za głośnia może być szeroka.
    Michał

0
  • #9 15 Wrz 2009 17:46
    mickemaster
    Poziom 27  

Dziękuję za fachową pomoc.
    Pozdrawia też Michał ;)

0