Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ogólne] sterowanie www + gprs

kazimi 15 Wrz 2009 14:25 2609 11
  • #1 15 Wrz 2009 14:25
    kazimi
    Poziom 12  

Witam.

Chcialbym wykonac system sterowania przez www Mialoby to tak wygladac, ze uzytkownik wchodzi na strone WWW i z jej poziomu moze np. sterowac jakimis przekaznikami. Chcialbym, aby transmisja odbywala sie przez GPRS. Stad w odbiorniku powinien znalexc sie modul GSM, ktory bedzie posiadal karte sim z publicznym IP. Nie wiem jednak do konca, jak mozna, ze tak powiem, dodzwonic sie wtedy do takiego modulu. Czy wystarczy (pomijam na razie tutaj ta kwestie www) napisac sobie aplikacje, ktora wysyla cos pod dany adres IP ? czy po stronie nadawczej (tzn. tej z komputerem) potrzebny jest tez taki modul?

Bede wdzieczny za jakiekolwiek porady lub linki, gdzie mozna na ten temat cos wyczytac.

0 11
  • Deimic Smart Home
  • #2 15 Wrz 2009 18:32
    rusala
    Poziom 22  

no skoro masz www znaczy ze laczysz sie za posrednictwem internetu to co chcesz jeszcze z tym modulem robic? To nie jest istotne jak jestes wpiety do sieci czy przez siec lokalna, telefon czy gprs, edge czy inne skroty.

-1
  • Deimic Smart Home
  • #3 15 Wrz 2009 19:20
    avr_elektronik
    Poziom 14  

Zakładając, że moduł otrzyma publiczny adres IP i moduł który zastosowałeś ma możliwość pracy jako serwer to nie widzę problemu. Niestety mam obawy, że operatorzy GSM nie oferują usługi stałego publicznego adresu IP co najwyżej dynamiczny publiczny (wtedy dyndns lub no-ip).

0
  • #4 15 Wrz 2009 20:19
    myrcioch
    Poziom 18  

Oferują oba typy adresów, z tym że statyczny kosztuje więcej.

Cytat:
    Nie wiem jednak do konca, jak mozna, ze tak powiem, dodzwonic sie wtedy do takiego modulu.

Nie tyle dodzwonić, co moduł musi utrzymywać cały czas aktywne połączenie i odtwarzać je w przypadku zerwania.

0
  • #5 15 Wrz 2009 20:51
    kazimi
    Poziom 12  

czyli caly taki system mozna wykonac w oparciu o jeden tylko taki modul? dobrze rozumiem?

Cytat:
    Nie tyle dodzwonić, co moduł musi utrzymywać cały czas aktywne połączenie i odtwarzać je w przypadku zerwania.

No wlasnie. W to jestem juz w stanie uwierzyc, no bo przeciez kto by placil za polaczenia?? Czyli to musi byc zorganizowane tak, zeby "inicjatywa" byla po stronie modulu - tzn. bedzie bral on na siebie koszt uploadu i downloadu?? Ktos zna orientacyjne koszty takich kart - oplaty za transfer??

Hmm, wasze podpowiedzi sa pomocne, jednak nie wyczerpuja mi tematu. Chcialbym cos na ten tamat poczytac - ktos podesle jakiegos linka??

0
  • #6 15 Wrz 2009 22:30
    myrcioch
    Poziom 18  

kazimi napisał:
    czyli caly taki system mozna wykonac w oparciu o jeden tylko taki modul? dobrze rozumiem?

Minimum to jeden serwer www + jeden moduł gsm/gprs z własną kartą SIM.

Cytat:

Czyli to musi byc zorganizowane tak, zeby "inicjatywa" byla po stronie modulu - tzn. bedzie bral on na siebie koszt uploadu i downloadu??

Jeśli usługa nie musi być dostępna zbyt często - moduł może np. aktywować połączenie dopiero po odebraniu sms'a z Twojego nr telefonu.

Cytat:

Ktos zna orientacyjne koszty takich kart - oplaty za transfer??

Wszystko znajdziesz na stronach www operatorów komórkowych.
    Przykładowa cena to 3 grosze za 100kB przesłanych danych.

0
  • #7 15 Wrz 2009 22:30
    rusala
    Poziom 22  

generalnie w erze (u innych sa wieksze problemy co nie znaczy ze w erze z tym niema) mozna wziac abonament z zewnetrznym IP na probe i zrezygnowac po 30 dniach. W takich rozwiazaniach placi sie oczywiscie za transfer nie za czas polaczenia wiec polaczenie jest utrzymywane na stale i estartowane w wypadku zerwania lub automatycznie raz na dobe. Taki abonament kosztuje okolo 50PLN.

Najprosciej jest to zrobic na systepie operacyjnym np. na linuxie wiec minimalny hardware do takiego celu to jakis mikrokompuerek z ARMem9. Mozna to zrobic oczywisnie nawet i na AVRku a juz napewno na ARM7 ale trzeba duzo kodu samemu wyrzezbic.

Ewentualnie zeby zmniejszyc koszta abonamentu i zrezygnowac ze specjalnego rozwiazania pod internet i stalego IP mozna zrobic tak, ze komputer zadzwoni do modulu (z drugiego modulu) a ten polaczy sie z serwerem ewentualnie umiesci gdzies lub odesle mailem/smsem swoj adres IP. Ale to juz kombinowane jest i bardzo ogranicza dostep.

0
  • #8 16 Wrz 2009 09:24
    kazimi
    Poziom 12  

Hmm bo generalnie to przyznam się, że już kiedyś używałem takiego modułu gsm do wysyłania smsow.

Do modulu takiego doloze sobie najpewniej jakiegos ARM7 (pewnie cos z LPC bo mam w miarę obczajone), choc wiem, ze takie cos to by sie i na ATtiny udalo zrobic (no bo przeciez wystarczy obsluga UARTU).

Cytat:
    Minimum to jeden serwer www + jeden moduł gsm/gprs z własną kartą SIM.

Serwer www - czy wystarczy, ze zrobie stronke i umieszcze ja na jakims darmowym serwerze? A do wysylania pod konkretne ip jakis skrypt w PHP?

Jezeli chodzi o kwestie tych statycznych i dynamicznych IP - to czy nie moze byc tak (w przypadku dynamicznego IP), ze po wlaczeniu modul polaczy sie z serwerem (no bo bedzie znal adres) i w pierwszej kolejnosci przesle mu swoje ip? z tego co pamietam to ip mozna uzyskac jedna komenda AT.

0
  • #9 16 Wrz 2009 09:44
    myrcioch
    Poziom 18  

Wcześniej zrozumiałem, że to urządzenie ma mieć wbudowany serwer www ze stroną do sterowania. Z ostatniego postu wynika, że urządzenie ma tylko odbierać rozkazy z serwera www - tak?

Oznacza to, że serwer www musi w jakiś sposób nawiązać połączenie z tym urządzeniem, czyli:
    - serwer znać jego adres IP - można tak jak pisałeś po nawiązaniu połączenia wysłać coś do serwera i po stronie serwera zapamiętać adres z którego przyszła informacja
    - urządzenie odebrać połączenie tcp lub datagram udp z rozkazem przysłanym z serwera

Na ATtiny tego nie zrobisz. GPRS oznacza, że musisz zaimplementować obsługę
    - komend AT do sterowania modemem
    - protokół PPP transmisji modemowej
    - UDP lub TCP do komunikacji z serwerem www

Na ATtiny zmieści się prawdopodobnie tylko to pierwsze, co wystarczy do sterowania - ale sms-ami.

0
  • #10 16 Wrz 2009 10:30
    kazimi
    Poziom 12  

myrcioch - tak, właśnie o to mi chodzi ;]

Zamierzam użyć tego modułu:

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/0/pid/12799/page/1/backurl

Mialem okazje pobawic sie tym modulem kiedys - wlasnie nawiazac polaczenie gprs z serwerem. Bylo to doslownie kilka komend AT - m.in. jedna z nich bylo zestawienie GPRS-a, po czym nalezalo zestawić połączenie TCPIP, no a potem mozna bylo juz wysylac gole dane. Ten modem mozna podpiac sobie pod kompa lub wysylac komendy AT z poziomu kontrolera, chocby ATtiny wlasnie. Udalo mi sie zestawic poprawne polaczenie. Tylko nie wiem, co bylo po drugiej stronie - wtedy mialem tylko adres ip serwera (plus nr portu)a reszta mnie nie obchodzila. No a teraz chcialbym zrobic cos podobnego w calosci. Tylko wlasnie nie wiem, co powinno byc po drugiej stronie. Tzn. jak ma wygladac zorganizowanie sobie tego serwera.

0
  • #11 10 Lut 2010 22:00
    kazimi
    Poziom 12  

Witam.
    Postanowilem troche odswiezyc temat. We wrzesniu zrobilem tylko wstepne rozpoznanie, teraz bede musial sie za to zabrac. Poniewaz widze, ze zostalem troszke omylnie zrozumiany (wyrazilem sie nieprecyzyjnie), dlatego chcialbym doprecyzowac.

System ma wygladac nastepujaco:

Strona I systemu:
    Uzytkownik siedzac sobie w domu przed komputerem wchodzi na strone www.jakistamadres.pl i po zalogowaniu sie widzi swoj panel, na ktorym moze zarowno kontrolowac zdalnie jak i zdalnie monitorowac.

Strona II systemu:
    Uklad z prockiem i modulem gsm. Czyli jest to bardzo proste urzadzenie elektroniczne, ktore chce zbudowac od zera. Tak wiec tylko uC + modul GSM + czujniki. Odbiera on rozkazy i odsyla info np. o temperaturze itp. Komunikacja odbywac sie bedzie przez gprs.

Moj problem:
    To, w jaki sposob wszystko to zrobic, wiem. Za wyjatkiem jednej, najwazniejszej dla mnie rzeczy, dotyczacej samej juz transmisji.

Uzytkownik wchodzi na swoje konto na www . Po zalogowaniu cos tam sobie robi na swoim panelu, np. chce wyslac zapytanie o temperature. Klika wiec odpowiednie opcje po czym naciska "wyslij". I tu mam wlasnie problem, bo nie wiem, jak to zrobic (przyznaje sie, ze nie znam sie na php i tym podobnych sprawach). Czyli mam stronke ktora dziala sobie gdzies na serwerze, i na żądanie (czyli po tym jak uzytkownik wcisnie "wyslij") skrypt dzialajacy na serwerze musi zadzwonic do modulu i cos tam wyslac. Jak? Kto zaplaci za to polaczenie? A moze da rade tak zrobic, ze niezaleznie czy modul gsm bedzie odbieral dane czy wysylal to bedzie on za to obciazony oplatami??

Jak juz wspomnialem wczesniej zrobilem juz urzadzenie wysylajace smsy, ale tam nie bylo takiego problemu. Dla uproszczenia przyjmijmy, ze do modemu wloze karte sim ze stalym ip, wiec zawsze bede znal adres.

Wydaje mi sie, ze przypadek, ze to modul inicjuje polaczenie jest dosc prosty. Z tego co pamietam to w tym module wystarczy zestawic polaczenie gprs a potem tcp/ip. Tylko wlasnie co w druga strone??

Bede wdzieczny za kazda porade, moze jakis link? Ciezko mi jest cos znalexc na ten temat, nie jestem obeznany w tematach sieciowych, zawsze jakos tego unikalem ;/.

0
  • #12 14 Lut 2010 20:04
    bartus120
    Poziom 1  

Witam,

Skoro zaprogramowałeś już moduł GSM do wysyłania smsów, to możesz zrobić to w następujący sposób:

- stawiasz serwer (apache,php,ew. mysql do zbierania danych)
    - podpinasz pod ten serwer swój moduł GSM np. po RS232
    - robisz aplikację webową (np. php), która steruje twoim modułem

I masz już zrobioną aplikację do wysyłania informacji do modułu gsm podłączonego pod jakieś urządzenie pomiarowe.

Druga strona to moduł odbierający zadanie od serwera i wysyłający odpowiedź zwrotna np. po gprs.

Czyli trzeba jeszcze do pierwszej strony dorobić aplikację do nasłuchiwania na porcie.

0