Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Malutki wzmacniacz lampowy na 12AX7 i EL95

megabit 15 Wrz 2009 17:58 22571 41
  • Malutki wzmacniacz lampowy na 12AX7 i EL95

Wzmacniacz wykonany z myślą o zasilaniu szerokopasmowców zaprezentowanych kilka dni temu. Celem było wykonanie małego wzmacniacza, do odsłuchu na normalnych poziomach głośności.

Układ zawiera lampę 12AX7 (ECC83) w przedwzmacniaczu i EL95 (po jednej na kanał)

Obudowy zostały zakupione przez internet, a następnie oddane do malowania proszkowego.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Transformatory głośnikowe to popularne TG2-31 które dla głośnika 8om dają Ra około 10kom co jest idealną watrością dla tej lampy.
    Zasilacz wykonany został w oparciu o trafko toroidalne o mocy 30W i napięciach 200V i 6,3V co po wyprostowaniu daje ~250V stałego. Filtr zasilacza to kolejno: 47uF, 1kom, 47uF, 47kom, 100uF.

Zmierzona moc wzmacniacza to około 1,6W/kanał (wystarcza w zupełności do normalnego słuchania), pasmo (nie mierzyłem przy jakich zniekształceniach, ale dla najniższych częstotliwości pewnie sporych) to 35-19000Hz. Wzmacniacz gra bardzo precyzyjnie, przestrzennie i bez zniekształceń, brum nie jest słyszalny, wzmacniacz nie wzbudza się i nie szumi.

Mała obudowa niestety nieco utrudniła przejrzysty montaż, lecz dla mnie wszystko jest jasne i problemów z ewentualnymi zmianami/poprawkami nie będzie.

Koszty:

Lampy - miałem
    Obudowy - 70zł
    Malowanie - 10zł
    Transformatory - miałem
    Potencjometr, rezystory, kondensatory - 30zł
    Gniazda, przełączniki - miałem
    Banany na tył - 15zł
    Podstawki - 20zł

W sumie około 150zł

Mała galeria:

Na tle pudełka CD:

Fajne!
  • #2 15 Wrz 2009 18:05
    komandor64
    Poziom 25  

Świetny! Załączysz schemat? Trochę nie podoba mi się tylko ta obudowa - a dokładnie jej kolor - nie wiem czemu kojarzy mi się ze szpitalem ;).

• #3 15 Wrz 2009 20:49
    megabit
    Poziom 18  

Schemat: Ja wprowadziłem niewielkie zmiany (pot 47k, 330R w katodzie EL95 i inne trafo wyjściowe)

Ciemno się zrobiło to jeszcze jedna fotka

• #4 15 Wrz 2009 22:25
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam
    @megabit: ten wzmacniacz na pewno nie cierpi na hipertrofie ;), ale z miłą chęcią posłuchałbym na nim kawałka "Cisza i ogień".
    Obudowa jest orginalna i naprawdę świetnie wygląda, ale osobiście mnie ten kolor też nie do końca pasuje. Bardzo estetyczne wykończenie, szczegóły takie jak gałka głośności dodają atrakcyjności wyglądu.

• #5 16 Wrz 2009 01:35
    asura.kk
    Poziom 15  

Konstrukcja fajna, ale jest problem - masz stanowczo za blisko siebie transformatory głośnikowe - powstają przesłuchy w kanałach stereofonicznych. Sprawdz - podłącz sygnal tylko do jednego wejscia (P) i jeden głośnik do przeciwnego(L) i daj glosniej... słychać... prawda... kaszana:/

• #6 16 Wrz 2009 06:37
    ajnsztajn1992
    Poziom 12  

Świetny wzmacniacz właśnie miałęm się brać za coś takiego :D. Ile czasu go budowałeś ? oraz gdzie kupiłeś przednią gałkę od regulacji głośności ?

• #7 16 Wrz 2009 09:43
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

asura.kk napisał:
    Konstrukcja fajna, ale jest problem - masz stanowczo za blisko siebie transformatory głośnikowe - powstają przesłuchy w kanałach stereofonicznych. Sprawdz - podłącz sygnal tylko do jednego wejscia (P) i jeden głośnik do przeciwnego(L) i daj glosniej... słychać... prawda... kaszana:/

Rozumiem, że zbudowałeś coś podobnego i zrobiłeś pomiary przesłuchów.

Na Triodzie zamieszczono kilka tego typu konstrukcji i przesłuchy były w nich pomijalnie niskie. W czasach świetności lamp produkowano nawet transformatory głośnikowe stereo o wspólnym rdzeniu (choć specyficznej budowie - jakby zestawione ze sobą dwa transformatory).

• #8 16 Wrz 2009 10:20
    megabit
    Poziom 18  

thereminator dobrze prawi. Przesłuchy są minimalne, a historię o przesłuchach między transfotmatorami głośnikowymi to można wsadzić między bajki

:arrow: ajnsztajn1992

Budowa koło tygodnia w tym 4 dni czekanie na pomalowanie obudowy. Same poskładanie elektroniki to jedno popołudnie. Gałka kupiona w elektronicznym w Poznaniu

• #9 16 Wrz 2009 11:56
    kasztan1983
    Poziom 11  

Raczej duotrida w preampie jest głównym źródłem przesłuchów.
    Ten wzmacniacz musiałby być kompletnie przebudowany i ze dwa razy większy żeby nie było przesłuchów, na obecnym poziomie, między kanałami... chyba nie o to chodziło autorowi;)

Bardzo fajny prościutki i estetycznie zrobiony wzmacniaczyk;D
    Pozdrawiam

• #10 16 Wrz 2009 12:22
    megabit
    Poziom 18  

:arrow: kasztan1983

Zbadałem przesłuchy i na głośności 85% nie są słyszalne z odległości metra.

• #11 16 Wrz 2009 14:32
    mkpl
    Poziom 37  

Wzmacniacz piękny ;D aż by się chciało mieć taki sam :)
    Jeśli chodzi o przesłuchy to może blacha stalowa między trafami? choć moim zdaniem to albo zasilanie albo wina duotriody. Warto ją podmienić na inną posiadającą wewnętrzny ekran między systemami lampy i zero przesłuchów

• #12 16 Wrz 2009 14:40
    megabit
    Poziom 18  

mkpl napisał:
    Wzmacniacz piękny ;D aż by się chciało mieć taki sam :)
    Jeśli chodzi o przesłuchy to może blacha stalowa między trafami? choć moim zdaniem to albo zasilanie albo wina duotriody. Warto ją podmienić na inną posiadającą wewnętrzny ekran między systemami lampy i zero przesłuchów

Przesłuchy nawet w najmniejszym stopniu nie przeszkadzają w użytkowaniu wzmacniacza, a jak coś działa dobrze to się tego nie rusza :wink: Lampę wstępną można by wymienić na taką z ekranem ale w grę wchodziła by tylko 6N2P(-EW), ale musiałbym zmieniać żarzenie a ono jest na samym spodzie układanki.

• #13 16 Wrz 2009 15:16
    kasztan1983
    Poziom 11  

Mnie nie boli, że mogą być przesłuchy mniejsze lub większe.
    Wzmacniacz bardzo fajny bez dwóch zdań.

Generalnie zmiana lampy może nic nie dać (u mnie nie dała).
    Pewnie przedwzmacniacz na dwóch oddzielnych lampach zmniejszyłby przesłuchy.

• #14 16 Wrz 2009 22:12
    mkpl
    Poziom 37  

W sumie racja 2 lampy było by lepiej no ale trzeba trochu zmienić. Ecc dać przed EL a w miejsce po AX zamontować jakieś stylowe magiczne oko ;)

• #15 16 Wrz 2009 23:59
    radiomechanik
    Poziom 23  

A powitać koleżeństwo :)
    Przesłuchy trafo wyjściowych miedzy sobą wtakim małym wzmacniaczu to faktycznie między bajki mozna włożyć . Raczej bym sie skłaniał na pojemności w lampie stopnia wstępnego - obydwa kanały są w tej samej bańce. Same transformatory wyjściowe to bym osobiście ułozył skosami - ponieważ pola magnetyczne z rdzeni zamykają się przez lampy mocy i być może szczątkowo na lampie przedwzmacniacza . To tyle , o estetyce wykonania to już sie koledzy wczesniej pozytywnie wypowiedzeli więc nie będe sie niepotrzebnie powtarzał.

• #16 17 Wrz 2009 00:12
    megabit
    Poziom 18  

radiomechanik napisał:
    Same transformatory wyjściowe to bym osobiście ułozył skosami

Pewnie że by można, ale niestety nie w tych gabarytach obudowy.

• #17 17 Wrz 2009 14:37
    szewek
    Poziom 11  

Mnie się wzmacniacz bardzo podoba, estetyczny i nowoczesny. Lampy El95 są jeszcze dostępne na Allegro więc chyba zabiorę się za konstrukcje takiegoż do mojego komputera (karty audio). Mam pytanie gdzie dostałeś wyłącznik sieciowy swoją drogą bardzo estetycznie wykonany?

• #19 19 Wrz 2009 13:31
    bojp
    Poziom 13  

Jakie są wymiary zastosowanych obudów?

• #20 19 Wrz 2009 21:25
    megabit
    Poziom 18  

Wewnętrzne wymiary:
    duża - 171x121x51mm
    mała - 114x89x51mm

• #21 22 Wrz 2009 15:04
    .:Proxy:.
    Poziom 12  

Ja zadam może banalne pytanie, wiec proszę się nie śmiać :D

Jaki jest pobór prądu w stosunku do uzyskiwanej mocy? - chociaż tak na oko ;)

Konstrukcja bardzo zgrabna :) Kolor to wedle upodobań, ja natomiast zastosowałbym dwa:) Dolną część obudowy na czarny mat :) A osłonę traf głośnikowych potraktowałbym chromem lub chociaż kolorem imitującym chrom ;) - bo nie wiem czy te obudowy stalowe czy może jakiś stop aluminium, bo z tym już jest więcej roboty i pewnie więcej kosztuje.

Czy możesz coś więcej napisać jak to teraz wszystko razem gra?, mając namyśli Twoje niedawno zaprezentowane kolumny zasilane tym lampowcem??

• #22 27 Wrz 2009 23:19
    Balek
    Poziom 9  

Powiedzcie mi czy lampy to EL95 są osiągalne bo naszła mnie ochota pobawić się trochę takimi lampami i zacząłem szperać o ile z ECC83 nie ma problemu to EL95 nie mogę nigdzie znaleźć.

• #23 28 Wrz 2009 06:47
    megabit
    Poziom 18  

Są osiągalne, ale trzeba trochę poszperać, popytać na forach, ale niestety dość drogo wychodzą ~20-25zł/szt

:arrow: .:Proxy:.

Moc wyjściowa około 2x1,6W, a pobieraną oceniam z górką na jakieś 30W.

Jak gra? Tak, że nie żałuje pieniędzy wydanych ani z wzmacniacz ani na kolumny.

• #24 28 Wrz 2009 09:39
    kasztan1983
    Poziom 11  

Balek: Zawsze możesz na początek pobawić się ecl82/86 lub pcl82/86.

• #25 30 Wrz 2009 00:26
    megabit
    Poziom 18  

Pomysł kasztana jest godny uwagi, ale raczej tylko w wypadku lamp PCL86, bo są łatwo dostępne i tanie (ECL86 kosztują już krocie, a 2 lata temu kosztowały grosze...) PCL86 jest o tyle interesująca, że da więcej mocy, i w bańce masz jeszcze 1/2 ECC83 dla preampu. Problemem jest tylko niestandardowe napięcie żarzenie.

• #26 30 Wrz 2009 09:01
    kasztan1983
    Poziom 11  

Podwajacz napięcia na dwóch diodach i dwóch kondensatorach - http://pl.wikipedia.org/wiki/Powielacz_napi%C4%99cia
    Mi działał ten układ super na pojemności 10000uF dla obu kondensatorów. Spokojnie z 6,3V uzyska się te 13V dla popularnego TS40 Zatra.
    Co Ciekawe wzmacniacz na 2xpcl86 (zgadza się że te warto najbardziej) powinien mieć o niższe przesłuchy między kanałami, o których tu była mowa (dla osób dla których to ważne).

• #27 03 Paź 2009 17:14
    shunkx
    Poziom 12  

Piękna sprawa. Obudowa fantastycznie wykonana. Jednak ten pajączek w środku można by było zamienić na płytkę. Natomiast ogólnie super!

• #28 03 Paź 2009 20:14
    megabit
    Poziom 18  

W lampowych konstrukcjach które nie będą produkowane seryjnie, raczej nie stosuje się płytek PCB. I sporo czasu trzeba poświęcić na projektowanie, i w razie sprzęgania/wzbudzania/brumienia/zakłóceń musisz zrobic nową, a dojście do dobrej płytki może kosztować sporo prób. Ale przestanę się tłumaczyć, po prostu nie umiem jeszcze projektować PCB, a nawet jeśli bym umiał to wątpię, czy bym ją zastosował :)

• #29 12 Paź 2009 23:22
    Balek
    Poziom 9  

Powiedzcie mi bo tutaj ktoś napomkną o tym problemie. W jaki sposób ustawić względem siebie transformatory głośnikowe aby zminimalizować przesłuchy?

• #30 22 Lis 2009 00:51
    koniu48
    Poziom 10  

Jak myślicie. Czy mogę taki wzmacniacz zastosować do gitary?

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson