Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputerek samochodowy lcd 2x16

03 Wrz 2005 19:14 106673 282
  • #211 03 Wrz 2005 19:14
    Jaro511
    Poziom 13  

To moze by ktos zamiescił (skan foto) ten artykuł z ep9/2005 ??

• Metal Work Pneumatic
  • #213 27 Wrz 2005 13:41
    Ania25
    Poziom 10  

Witam,

Ten komuterek rzeczywiscie jest w EP wrześniowej - mi sie podoba jest super opisany i do zrobienia prosty.

Działa na wyswietlaczu z Noki.

Jak ktoś by go zrobił niech da znak jak się sprawuje.

pozdrawiam.

• #214 31 Paź 2005 15:30
    AndrewS_
    Poziom 16  

ja tez reflektowalbym na te skany
    z czego jest brany sygnal o predkosci jazdy do tego ukladu ?? z czujnika predkosci ??
    bo u mnie czegos takiego w samochodzie chyba nie ma :-(

• #215 03 Lis 2005 23:49
    lidmar
    Poziom 24  

a czy ten komputerek z ep da sie podlaczyc w tdi ,skad wziac sygnal wtryskiwaczy?

• Metal Work Pneumatic
  • #216 04 Lis 2005 06:46
    zi.ko
    Poziom 25  

Na wtryskach TDi napięcie może przekraczać 80V więc trzeba przerobić wejście. ja proponowałbym wsadzić transoptory.

• #218 12 Lis 2005 23:36
    Juzeczeq
    Poziom 11  

Witam!

Jak dalej aktualne to hmmm posiadam plytke z tego numeru wiec moge wyslac pliki pcb i i skany w pdfie:P jak cos to info na email: czapi3(malpa)poczta.wp.pl

A i artykul na ten temat byl w dwoch numerach :) 9 i 10 :)

Pozdrawiam

• #220 07 Gru 2005 23:24
    arturjohny
    Poziom 10  

Po ściągnięciu nie chce się to wypakować??

• #221 07 Gru 2005 23:29
    AndrewS_
    Poziom 16  

mi pod linuksem rozpakowalo sie bez problemu

• #222 07 Gru 2005 23:31
    arturjohny
    Poziom 10  

A możesz mi to wysłać nie spakowane na adres arturjohny(malpa)alpha.net.pl

• #223 10 Gru 2005 22:23
    wojtass21
    Poziom 12  

arturjohny napisał:
    Po ściągnięciu nie chce się to wypakować??
    Zciągnij sobie lepiej pożądnego winrar'a bo masz chyba jakiś syf albo on stary jest i niemoże rozpakować.......

• #224 10 Gru 2005 23:52
    Juzeczeq
    Poziom 11  

a mnie interesuje czy wkoncu ktos go wykonal? i ew czy dziala oraz jaki koszt jest ?:)

Pozdrawiam

• #225 11 Gru 2005 14:51
    Van_Gandalf
    Poziom 19  

witam, ja mam autko gaźnikowe z gazem (Vw Golf 2) i pisze program pod komputerek na AVR ktory bedzie regulowal dawka gazu za pomoca atuatora i sondy lambda. bedzie kilka nastawien oraz praca manualna z biezacym odczytem i wyswietlaniem wartosci na wyswietlaczu sondy lambda, 2 termometry, zewnetrzna temp i temp reduktora, zegar, obroty, lecz samemu pisac taki programik to bardzo ciezka sprawa. latwiej by bylo aby konkretne osoby pisaly poczczegolne bloki odpowiedzialne za kazde urzadzenie ktore komp ma obslugiwac, i udostepnic na forum. a ktos jesli byl by zainteresowany tematem to posklejal by sobie juz to wszystko do kupki, a to juz mniej roboty niz pisac calosc
    pozdrawiam

• #226 11 Gru 2005 16:09
    Samuraj
    Poziom 35  

Przyszedł czas, aby pochwalić się swoim, komputerkiem.
    Czas poświęcony na niego to łącznie jakieś dwa tygodnie.
    Nie robiłem go z dnia na dzień, bo w sumie projektowany był on do samochodu kumpla - taka przysługa oraz celem zabicia wolnego czasu.
    Co prawda nie jest on jeszcze zamontowany bo cały czas jest dopieszczany program oraz płytka.Ale już dziś mogę powiedzieć ze działa.
    Przy budowie natknęliśmy się na parę problemów, ale jakoś udało się je rozwiązać.
    Początkowo planowaliśmy zakup impulsatora w serwisie taksometrów, bo niby fabrycznie w Oplu Kadecie nie ma go, ale mieliśmy mała niespodziankę, okazało się ze był on tam zamontowany fabrycznie. Co prawda nie wiemy po co bo prędkościomierz jest na lince ale ktoś w jakimś celu go tam zamontował i nawet jest podłączony, chyba do komputera.
    Do budowy użyliśmy:
    Płytka części cyfrowej to procesor ATmega 8535 oraz PCF 8583 jako zegar.
    Nie zaadaptowaliśmy zegara w procku, bo to za dużo roboty, łatwiej jest dodać zewnętrzny i tylko czytać po magistrali I2C. W części cyfrowej mamy jeszcze, 4 switche oraz wyświetlacz LCD 2*20znaków. Dochodzą tam jeszcze kwarc, układ resetu i inne drobne elementy.
    Na drugiej płytce pomiarowej jest optoizolator (nie powiem, jaki bo dzisiaj już nie pamiętam), oraz 6 bramek Schmita, stabilizator 7805 i to chyba na tyle.

Funkcje, które udało nam się do tej pory uzyskać to:
    1) Aktualna godzina, na dacie nam nie zależało, więc nie robiliśmy.
    2) Pokonany dystans od z dokładnością do 0.1km
    3) Aktualna prędkość
    4) Średnia prędkość na trasie pokazywana dopiero po przejechaniu 2 minut, bez tego warunku wyniki były nie czytelne, bo co chwila się zmieniały (za mała ilość danych do wyznaczenia średniej)
    5) Maksymalna prędkość uzyskana na trasie
    6) Czas podróży
    7) Spalone paliwo na trasie z dokładnością 0.1l
    8) Aktualne spalanie z tym, że jeśli prędkość jest większa od 10km/h to pokazywana jest z dokładnością 0.1 l/100km w przeciwnym wypadku 0.1l/h
    9) Średnie spalanie z dokładnością 0.1l/100km
    10) Paliwa w baku
    11) Prognoza dystansu przy aktualnym spalaniu

Funkcje 2,4,5,6,7,9 są zerowane funkcją „ZEROWANIE STATYSTYK”
    Wszystkie funkcje wybierane są z menu jednopoziomowego. Są tam również funkcje typu Ustaw zegar, Kalibracja wtrysku i kalibracja drogi.
    Dodatkowo zaadaptowaliśmy płyną regulacje podświetlenia do 10%, oraz akustyczną sygnalizacje naciśnięcia przycisku.
    W chwili obecnej staramy się doprowadzić całość do finalnej wersji, wtedy umieszczę szczegółowy schemat oraz wsad do procesora. Zostało jeszcze około 20% pamięci, więc pewnie coś jeszcze dojdzie.
    Lecz już dzisiaj wiemy ze ten projekt nie będzie montowany na stale w tym samochodzie, mamy ambitniejsze palny, zmienimy procesor na ATmega32 oraz założymy graficzny wyświetlacz 240x64. Czas pokaże, co z tego wyjdzie.

• #227 11 Gru 2005 16:09
    MAREK74
    Poziom 20  

Van_Gandalf podejrzewam ,że jeden procek tego nie przełknie ,a napewno bedzie to trudne do zrobienia. Ja bym podzielił funkcje i działke regulacji składu powierzył osobnemu prockowi ,który ewentualnie wysyłał by RSem dane odnośnie sondy.
    Pamietaj że sama regulacja w oparciu o sygnał sondy to nie wszystko jest jeszcze kupa innych stanów które trza uwzględnić(napisać) sam pomysł jest fajny ,jak bym miał gaz I generacji to teżbym sie pobawł w to ale umnie only benzyna :)

Samuraj jak wykombinowałeś pomiar poziomu paliwa na podstawie orginalnego pływaka bo on jest strasznie niedokładny ,a po za tym falowanie paliwa powoduje ciągłą zmiane poziomu nawet po długim uśrednianiu ja zrobiłem na kilkudziesieciu pomiarach i dalej buja :(

• #229 16 Lut 2006 20:26
    SHIMPU
    Poziom 11  

Czy moglby wrescie ktos umiescic jakis schemat wraz z rysunkiem plytki i.t.p.:cry:

• #231 17 Lut 2006 19:13
    SHIMPU
    Poziom 11  

Kolego Pfemek moze bys udostepnil schemat i rysunek płytki i.t.p
    nie jeden kolega bedzie wdzieczny.

Dodano po 4 [godziny] 30 [minuty]:

Wszyscy dozo piszą chwala sie udostepniaja fotki ale nikt niechce udostepnic ani schematu ani rysunku płytki wraz z opisem i.t.p.
    Poco te cale forum poto zeby sie chwalić.:|:cry:

Dodano po 2 [minuty]:

Ja jak coś mam za FREE to udostepniam schematy programy czy naprzyklad jak sciagnac z platnych stron melodyjki za free.

• #232 17 Lut 2006 20:01
    Pfemek
    Poziom 22  

Kolego SHIMPU otóż w temacie do którego dałem link są aż dwa kompletne, działające, zaprojektowane przeze mnie komputerki, wszystko jest w spakowanych plikach, schemat, wsady płytka itp...

• #233 17 Lut 2006 20:24
    SHIMPU
    Poziom 11  

Kolego Pfemek mozesz mi to wysłać na maila bo niemam wystarczajacej ilosci punktów z gory dziekuje shimpu(malpa)wp.pl

• #234 19 Lut 2006 00:05
    SHIMPU
    Poziom 11  

kolego Pfemek w jakim programem pisales program do tego komputerka.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

Jeszcze mam pytanie czy mozna zastosować wyświetlacz 4x20 do projektu kolegi Pfemka

• #235 19 Lut 2006 21:33
    SHIMPU
    Poziom 11  

Przepraszam ze umieściłem materiałkolegi PFEMKA na mojejstronie myslałem ze to ułatwi innym ale on ma wątpliwości do tego co zrobiłem.

• #236 20 Lut 2006 13:17
    gumiś_rzesz
    Poziom 25  

Ma ktoś jakis wsad do procesora tego komputera z EP??

• #238 25 Lut 2006 17:56
    Jamal20
    Poziom 17  

Prosze mi powiedziec. Czy ktoś jzu ma zainstalowany taki komputer pokładowy w swoim aucie? Chce zakupic gotowy produkt od kogos. Aha i jeszcze wazna sprawa Chce to podłączyc do CC 900 zgazowane( gaxnik) lub do Seata Ibizy rocznik 96

• #239 26 Lut 2006 20:08
    majonezz
    Poziom 18  

Ja też poprzestałem na komputerku z EP. Zabudowałem go tak, jak oryginalny w skodzie felicii:

komputerek samochodowy lcd 2x16

• #240 17 Mar 2006 19:30
    yasiu.brzeg
    Poziom 29  

Ja dam zlecenie na wykonanie takiego komputerka dla mnie. Do auta mazda mx-3 1,8 V6

Oczekuję:

Godzina i data
    obroty
    temperatury zewnętrzna i wewnętrzna
    stan napięcia na aku
    temperatura ojeju i ciśnienie (opcja)
    prędkość

Jakby ktoś się tego podjął zapraszam na GG 2251039